stk 4241 Projem İçin Hoparlör Arıyorum

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Cevap: stk 4241 Projem İçin Hoparlör Arıyorum

Okunmamış iletigönderen drhardware » 13 Eyl 2008, 09:34

Gayet muhkem...
Lakin köprü felan çok anlaşılır bi pozisyonda değil.. Açık şema nasıldır?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen supernova » 13 Eyl 2008, 13:47

Hocam kbpc 1010 köprü kullandım.ekdeki devrenin aynısı.fakat tabiki burdaki malzemeleri kullanarak stereo ya uygun yeni bir besleme yapıcam.senin çizdiğin besleme devresinde direnç kullanmamışın.fazla önemi yokmu bunların.?
Eklentiler
besleme.jpg
besleme.jpg (39.49 KiB) 987 defa görüntülendi
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen Hazar » 13 Eyl 2008, 14:13

Dirençlerin amacı, çıkıştan az da olsa sürekli bir yük çekerek, gerilimin havalara doğru yükselmesini önlemek ve beslemeyi fişten çektiğinde, kondansatörlerin boşalmasını sağlayarak ellediğinizde çarpılmanızı engellemek.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen b55can » 14 Eyl 2008, 23:35

otomobil hoparlörlerinin hifi için uygun olmadığı sitede yaygın bir kanı,peki tam tersi uygulansa bir hi-fi müzik sistemi hoparlörü araçta kullanılsa oto hoparlörinden daha iyi bir sonuş elde etmek mümkünmüdür,örneğin bir pasif subvvofer'ı araçın teybinden besleyerek kullanmak olasımıdır,saygılar
b55can
Yeni Üye

İl: ankara

Okunmamış iletigönderen drhardware » 15 Eyl 2008, 09:12

Bundan "yaygın bir kanı" şeklinde söz etmek çok da uygun değil. Bu genel bir bilgidir. Oto hoparlörleri detay üretmek ve dengeli frekans dağılımı sağlamak için değil daha fazla ses basıncı üretmek için tasarlanmışlardır (istisnaları vardır). Tam tersi uygulanırsa muhakkak daha detaycı ve dengeli bir sound yakalanır ancak otomobilde böyle bir ihtiyaç varmıdır veya otomobilin iç mekanı bunca odyofiliteye hazırmıdır o ayrı bir tartışma konusu!
Diğer yandan subwooferler zaten HIFI kapsamı içinde değerlendirilmezler.. Kaliteli bir stereo sistem içerisinde subwooferin yeri zaten yoktur. Bu manada oto subwooferi veya ev subwooferi çok farklı davranmayacaktır.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen b55can » 15 Eyl 2008, 18:24

Kaliteli bir hi-fi sistem de vvoofer olmaz mı? Peki alt frekans sesleri hangi hoparlörlerden elde eder hifi sitemlerde,ben zaten bass düşkünü değilim ama malesef klasik müzük dinleyiciside değilim bu sebebepten tatlı baslar duysam sevinirim,30 cm subvvofer bana çok fazla öle bum bum,pat küt sese zaten hiç gelemem ,fakat oto hoparlöründe küçük, bas hoplaör bulmak imkansız ya da tr de durum böyle; bu sebebten ev sitemlerine yönledim,ev sistemi kullanıcıları özellikle bu sitedeki yorumları okuyunca resmen oto hoparlörlerinden soğudum,sanırım ev sitem hoparlörini araçta kullanacağım

Sizlerden ricam bana hoparlör yerleşimi hakında fikir vermeniz,ve küçük bass hopalörleri bulabilceğim internet adresleri

Mesela bass ı bagaja koymak istemiyorum zaten normalde de sanırım aynı kutuda bile en önde bass hop. bulunuyor nereye koyabilirim koltuk altı daha verimli olur mu? Ayrıca aynı soru tvvetırlar için de geçerli mümkün oldunca öndemi olmalı yoksa kulak hizasına yakın olan iki kapı birleşimindeki sutun mu daha uygun olur?

ARaç akustiği ve hareketli oluşundan dolayı en uygun yerleşimi nasıl yapacağımı bilemiyorum

Yoksa tüm bu çabalar boşuna uğraş mı olur,bütün bunları denemek yerine kaliteli örn; focal,dls,infinity vs bir çift kendinden x overli komponent mi tavsiye edersiniz

Kafam şu an çok karıştı cidden yardımlarnız bekliyorum,saygılar
b55can
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 15 Eyl 2008, 19:55

Sevgili arkadaşım,

Konser salonundaki bir klasik müzik konserini evde bile tam olarak yeniden canlandırmak çok zor bir iş iken, sonuçta akustik olarak dengesiz, simetrik olmayan dar bir ortam olan araç kabinlerinde bunu yapmak imkansızdır. Aracın hareket halindeki gürültüsü ve titreşimleri de ayrı bir meseledir.

Ayrıca alt frekansların subwoofer kabinleri ile üretilmesi de asla araç içindekiler için değildir. 1 KHz frekansında dalga boyu 34 cm.dir. Yani ses ancak hoparlörden 34 cm sonra oluşur. 100 Hz için ise 3,4 metre oluyormuş. Yani subwoofer'lar aslında araç içindekiler için değil, etraftakilerin camlarını zangırdatmak içindir. :)

Peki kulaklıkla nasıl oluyorda sesleri duyuyoruz derseniz, bunu ben de merak ediyorum, ama ses sinyalinin genliği ile alakalı olduğunu söyleyebilirim. Daha iyi açıklayacak bir arkadaşa teşekkürlerimi iletirim. Bu konuda ilginç bir kaynak buldum, onu da eklerim.

SES DALGALARININ ÖZELLİKLERİ ve SESİN ALGILANMASI
http://www.baskent.edu.tr/~scanan/seswe ... .htm#sunus

Sonuç olarak en iyisi makul fiyatlı 2 ya da üç yollu bir hoparlör takımı alıp arabada fazla kurcalamamak en iyisidir derim. Sony, Pioneer veya başkaları, bütçeye ve beğeniye göre. Bu işin fanatikleri çok da güzel işler çıkarıyorlar, fiber uygulamaları filan harika. Ama bu kadar fanatik olup olmamak ayrı bir karar.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen b55can » 15 Eyl 2008, 20:33

Peki eminence alpha6 bir hoparlör buldum bass hoparlörü sanırım ön kapılarda bunlar kullansam ve bir takım tvveterla desteklesem nasıl olur normal oto hoparlörlerinden daha iyi bir performans alırmıyım ürünü bulduğum siteyi veriyorum eğer iyi olur derseniz almayı düşünüyorum yine aynı siteden birde tvveter önerisi rica edeceğim o zaman

http://elektronmarket.com/urun.asp?kate ... runid=1430
b55can
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen supernova » 15 Eyl 2008, 20:37

bizim yaptımız kabin ve anfileler nasıl çok iyi bir hifi sistem gibi olmuyorsa arabalarda kurulan sistemlerde orjinalleri gibi olmazdiye düşünüyorum.4-5 tane amatörce kurulmuş araba sistemleri de dinledim volvo S60,bmw z4 deki fabrika çıkışlı harman kordon sistemleride dinledim.baya fark oluyor..
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen b55can » 15 Eyl 2008, 20:53

Bende fark olduğun eminim çünkü bmvv audi volvo gibi firmalar 1000-5000 euro arasında fiat farkı alabiliyorlar örneğin alfa romeoda isteğe bağlı bose sistem audi de bang&olufsen için yüksek fiyatlar ödemek gerekiyor bu araçların ses sitemlerini internet sitelerinden bakabilir isteyen

Bu hoparlör nickli arkadaşımız kabin için üretici bilgisi bulmakta sıkıntılıydı ben pek bilmiyorum ama tesadüfen bu eminencenin sitesine girdiğim de orda pdf formatında kabin ile bilgiler(Download PDF Cabinet Design ) var aşağıda linki veriyorum tabii markayı bilemiyorum siz ustalar daha iyi bilir

http://www.eminence.com/proaudio_speake ... B_CAT_ID=2

Bu arada bmvv,audi gibi firmaların kullandıkları ürünleri bulsak kendi aracımıza uygulayabilimiyiz bu konuda fikri olan var mı?

Mesala harman/kardon 10 kanal ya da 6 kanal amfilerini rahatça bulabiliriz hoparlöride bulursak sizce uygulanır mı?
b55can
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir