tda8571 ile 3+1 yapımı

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

tda8571 ile 3+1 yapımı

Okunmamış iletigönderen hacı » 17 Tem 2007, 20:46

arkadaşlar devreyi yeni çizdim daha önce sadece anfi kısmı vardı şimdide bir ses çözücü devre ekledim sağ,sol,arka ve merkez çıkışları 40w verebilecek güçte daha denemedim ama denemeyi düşünüyorum besleme asimetrik zaten aynı besleme ile tda 1554 lü 2x22w denedim mükemmel oldu ses süper trafonunda watı iyi olursa mükemmel olacağına inanıyorum devrenin bir bakın bana hak vereceksiniz.

download
http://rapidshare.com/files/43440084/3_1.rar.html
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hacı » 17 Tem 2007, 20:53

devre bu arkadaşlar
Resim

buda ses çözücü devresi arkadaşlar
Resim
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 17 Tem 2007, 23:13

Güzel çalışma, belliki çizim için epey emek veriyorsunuz ama bence entegre seçimini yanlış yapıyorsunuz.
Gerçi ihtiyaca göre değişir orası ayrı.
Ayrıca 741 yerine TL071 vb. gibi düşük gürültülü opamplar kullanmak daha yerinde olur.
4X40W verdiği iddia edilen TDA8571 entegresi datasheet de görüldüğü gibi
13,7 V ile 4 ohmda %10 THD ile 23W verebiliyor. 40W verdiğinde ise THD artık ne olur belli değil.
%10 THD gürültüden başka birşey değildir, sadece kulaklarınızı tırmalar.
Halbuki LM4780, LM3886 ve gibi uygulamalarda THD seviyesi, TDA8751 ve benzerleri ile kıyaslanmayacak kadar düşüktür. THD seviyesi %10 larla belirtilen uygulamalara emek vermek vakit kaybı gibi geliyor bana.
Zamanında TDA2003, TDA2004, TDA2030 türü şeylerle bende uğraştım ama artık bi daha asla yapmayı düşünmüyorum.
Gerçekten kaliteli ses duymak istiyorsanız, zaten entegre amplifikatörlere mesafeli durmalısınız.
Temin etmesi bazen güç olsada sınırlı sayıda kaliteli ses verebilen entegreler var onlarıda zaten az çok biliyorsunuz.

Resim
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen hacı » 18 Tem 2007, 19:15

dostum ben senin gibi düşünmüyorum tda2003 ü bende denedim gerçekten kötüydü ama tda1554 ü de denedim mükemmel oldu bu devreyide zaten ona uyarladım datasheddeki standart şemadan 1554 te müzikten başka bir ses yoktu bundada öyle olacağını tahmin ediyorum tda7560 ı deneyenler çok memnun o da 4 kanal bu da ona yakın bir entegre bence bu devrede çok iyi olacak önce devreyi ses çözücüsüz denemeyi düşünüyorum zaten elemanlarını aldım yakında yaparım o zaman daha detaylı paylaşırım sizinle herkese kolay gelsin
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hacı » 01 Ağu 2007, 11:44

arkadaşlar denemediğiniz bir devre için kesin yorum yapmayın pıratik ile teori çok ayrı şeyledir.devreyi denedim çok güzel sonuç aldım,distirsiyon diyenler hop lardan sesten başka bişey çıkmıyordu,devrenin baskı devresini değiştirdim şimdilik devre 4x40w 3+1 şemasında entegre yerine tam oturmuyor onuda enkısa zamanda değiştiricem downloaddan 4x40w ı indirebilirsiniz

download
http://rapidshare.com/files/46163695/4x40w.rar.html
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 01 Ağu 2007, 12:26

Arkadaşlar bu konuda tartışmaya gerek yok.
Fizik bilimi veriler üzerine kuruludur. Kalite için temel kriterler bellidir. Entegre amplifkatörlerin bir kaç türü olmakla birlikte temelde masa üstü uygulamaları ve mobil uygulamalar için ayrı topoplojiler kullanılır.
Mobil uygulamaların yüksek güçlü versiyonları genelde oto tipi amplifikatörlerdir. Otolarda ihtiyaç: mümkün olan en yüksek kalitede en yüksek gücü alabilmektir, bu açıdan oto amplifkatör entegreleri genellikle bootstrap, h-bridge, gain compressing gibi masa üstü uygulamalarda rastlanmayan ve çıkış kalitesini etkileyen teknolojiler kullanılır.
Bu anlamda simetrik beslemeyle çalışan ve olabildiğince pür sinyal iletimine dayanan LM3886, TDA7294 tarzı entegre çözümlerle hatta TDA2030 gibi daha eski kuzenleriyle oto tipi TDA8571 vs entegreleri karşılaştırmak sağlıklı sonuçlar vermez. Kaldı ki hiç kimse böyle bir mukayeseye gitmez.
Oto için üretilmiş benim bildiğim en iyi entegre TDA1562Q dur. Bu entegrede de Class H teknolojisi kullanılır ve çapraz şarj edilmiş kondansatör çiftleri kullanıp, besleme voltajını anlık dörde katlayarak çıkış kalitesini ve gücünü artırmayı hedefler. Ancak bu entegre dahi 70W anlık ve 40W RMS çıklış gücüne sahipken, IMD, COD, Slew Rate, Noise Floor, Output Noise, CMRR, PSRR gibi değerlerden bahsedilmez.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz;
Kalite göreceli bir kavramdır. Ömrü boyunca low fi ürünler dinlemiş biri için kalite bu ürünlerle sınırlıdır. Bu bir eksiklik veya zevksizlik değildir. Hepimiz bir zamanlar aynı pozisyonda idik. Amacımız daha iyisini yapmak olduğuna göre, önce kendi zevkimizin üstünde bir ürünü "irdeleyebilecek" kadar dinleyip hangi kulak kategorisine sahip olduğumuzu belirlemeliyiz.
Hi-end bir amplifikatör ve referans seri hoparlör dinleyip bundan zevk almıyorsak bu bir sorun değil ancak kulak deneyimi eksikliğidir. Bence zevksiz kulak yoktur sadece çırakla usta odyofil arasında kategoriler vardır. Ki siz de bunlardan birisinizdir.
Daha kaliteli ürünler dinledikçe kulak zevkiniz gelişecektir. Bundan şüpheniz olmasın. Ancak dinlemediğiniz ürünler hakkında lütfen yorum yapmayın ve dinlediğiniz herşeyi "süper kalite", "gerçek hi-end" gibi tanımlamalarla anlatmayın. Zamanla çok daha iyisini dinleyip pişman olabilir, daha kötüsü kulak zevki gelişmiş birileri tarafından hezimete uğratılabilirsiniz.

Hacı kardeş, yaptığın ampli eminim çok çok iyi bir ses karakteristiğine sahiptir. Ancak bu sana göre öyledir. Başkaları aynı kulak zevkine sahip olmayabilir. Söylemekten utanır hale geldim artık. 24 yıldır ses devreleriyle uğraşırım, en az 100 tane ampli, preampli vs. yaptım ve dinledim. Her seferinde "bu mükemmel" dedim ama bir sonrasında çok daha iyisini yaptım. En son A sınıfı kulaklık amplisi tasarladım ve yaptım (ana sayfa son proje) ve gene "işte bu son amplim, daha iyisini yapmadım" dedim ama eminim ki daha iyisini yapacağım. Kendimi bir yana bırakırsam dünyada çok çok daha iyisini yapmış yüzlerce diyci var zaten.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hacı » 01 Ağu 2007, 19:00

eyvallah abi saol
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hacı » 04 Ağu 2007, 22:12