30W 4ohm subwoofera Kabin yapımı

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: 30W 4ohm subwoofera Kabin yapımı

Okunmamış iletigönderen hamist » 23 May 2011, 17:27

Ahşap için yeni nesil çok iyi yapıştırıcılar var,
vida kullanmaktan kaçınarak sadece yapıştırıcı kullanmanız
kenar titreşimlerini önler.

Port alt kenara çok yakın olmuş.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen RM36CB » 23 May 2011, 17:52

hamist yazdı:Ahşap için yeni nesil çok iyi yapıştırıcılar var,
vida kullanmaktan kaçınarak sadece yapıştırıcı kullanmanız
kenar titreşimlerini önler.

Port alt kenara çok yakın olmuş.

siz olsanız devreyi ne ile tuttururdunuz?
Kullanıcı avatarı
RM36CB
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Elektrik Teknisyeni

Okunmamış iletigönderen hamist » 23 May 2011, 18:36

Ben, kemikleşmeyip, çok az esnekliği olan, hızlı kuruyan sentetik bir yapıştırıcı kullanıyorum.
Kenarların iç kısımlarında dolgu olarak da kullanılabiliyor.
Elbette fiat olarak plastik tutkala göre pahalı.

Yapı marketlerdeki yapıştırma ile ilgili uzmanlar bilgilendirme açısından yardımcı olabilirler.
Burada marka vermek reklam gibi olacağı için adını yazmaya gerek görmüyorum.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen RM36CB » 23 May 2011, 18:55

hocam benim kafam karıştı kusra bakmayın.
siz bu yapıştırıcı ile benim devreyi kabin e yapıştırmam gerektiğini mi söylüyorsunuz yoksa kabinin birleşim noktalarına sürüp kabinin sağlamlığını arttırmam gerektiğinimi söylüyorsunuz.
eğer sağlamlık açısındansa tutkan kullanıldı.ayriyetten ona gerek var mı bilmiyorum.mobilyacı arkadaş gerek yok dedi.
devreyi tutturmak için söylüyorsanız özel mesaj gönderebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
RM36CB
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 23 May 2011, 19:35

Kabinde kullandığınız vidalar yerine yapıştırıcı kullanmayı önermiştim.
Bir de, kaplamalı sunta kullanmışsınız,
kaplama ile sunta kısımlarını birleştirmek yapıştırıcı ile bile zor.
Bu durumda vida kullanın ama, araya mutlaka çok az esnekliği
olup, hızlı kuruyan yapıştırıcı kullanın.

Neyse bu bir tecrübe olacak size.
Gelecekte nasıl olsa yeni çalışmalar olacaktır.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen RM36CB » 23 May 2011, 22:04

hamist yazdı:Kabinde kullandığınız vidalar yerine yapıştırıcı kullanmayı önermiştim.
Bir de, kaplamalı sunta kullanmışsınız,
kaplama ile sunta kısımlarını birleştirmek yapıştırıcı ile bile zor.
Bu durumda vida kullanın ama, araya mutlaka çok az esnekliği
olup, hızlı kuruyan yapıştırıcı kullanın.

Neyse bu bir tecrübe olacak size.
Gelecekte nasıl olsa yeni çalışmalar olacaktır.

ne demek istediğinizi anladım.yardımlarınız için teşekkür ederim.
Peki devre sabitleme konusunda ne düşünüyorsunuz.silikon uygunmudur?
Kullanıcı avatarı
RM36CB
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 23 May 2011, 22:36

Devrenin kenarlarına geçecek şekilde lastik ayaklar, ya da ikişer lastik conta bulup
ortalarından metal pul kullanarak sabitlerseniz iyi olur.(küçük musluk contası gibi)
Vidalamadan yapıştırmak pek sağlıklı olmaz.
Ve kabin dışında arka yüze monte ederseniz değişiklikler için kolaylık olur.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen RM36CB » 23 May 2011, 22:54

hamist yazdı:Devrenin kenarlarına geçecek şekilde lastik ayaklar, ya da ikişer lastik conta bulup
ortalarından metal pul kullanarak sabitlerseniz iyi olur.(küçük musluk contası gibi)
Vidalamadan yapıştırmak pek sağlıklı olmaz.
Ve kabin dışında arka yüze monte ederseniz değişiklikler için kolaylık olur.

conta koyup vida ile sabitlemem imkansız gibi gözüküyor.devreleri delikli pertinaks kullanarak yaptım ve mümkün olduğunca boş kısımları doldurmaya çalıştım.ancak delikli pertinaksın deliklerini kullanarak aralardan bakır tel geçirip bu şekilde lehimleyebilirim.sonrasında silikonda basarım.dün 60W lık silikon tabancası aldım.
aslında devreyi nasıl koruyabilirim diye düşündüm ancak dışarı koymak gerçekten aklıma gelmedi :)
yanlız dışarı koysak bile devreyi korumamız gerek.üzerine kitap vs düşer birde onunla uğraşmayalım.(tabiki kitap düşmez ancak en kötü ihtimal.)

dün hem subwooferi hemde 2 adet uydumu çalıştırdığımda gördüm ki TDA2030 lara takmış bulunduğum alüminyum soğutucum yetmedi.el değmeyecek kadar sıcak oluyor.Allahtan entegrelere zarar gelmedi.bende bir soğutucu daha ekledim.eskisi kadar olmasada yinede sıcak oldu.(eklediğim soğutucu diğerinden daha iyi)
elimde 1 adet intel celeron 1.2ghz işlemciden çıkma bir soğutucu var.en kötü ihtimal işlemci soğutucusunu kullanacağım :D
tabiki soğutucu ebadı da büyüyünce ayırmış olduğum alan yetmeyebilir ve devreyi tam anlamıyla dışarı takabilirim. :bilmem:
Kullanıcı avatarı
RM36CB
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen RM36CB » 24 May 2011, 12:41

Mevcut soğutucuları söktüm.elimde bulunan işlemci soğutucusunuda entegrelerin delik merkezlerini hesaplayarak deldim.takma aşamasında subwoofer devresine ait olan TDA2030 un 1.2. ve 4. bacakları koptu.(sanırım takarken ileri geri çok oynadılar.) 3. ve 5. bacaklarını daha önce lehimlediğimden onlarda bir sıkıntı yok ancak diğer bacaklar kökten koptu.

hafta sonu üniversite sınavlarım var.sınavlar dolağısıyla merkeze inip yeni bir TDA2030 alma şanşım yok.hafta sonuna kadar kabini tamamlayamayacağımız kesinleşti.
bu arada portu tamamlayabilir,trafoyu,rca girişleri,on off butonu,power ve ses giriş kablolarını kabin e sabitleyebiliriz.
Kullanıcı avatarı
RM36CB
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen RM36CB » 29 May 2011, 19:38

yoğun sınav sitresinden sonra tekrar merhabalar
öncelikle ilk işim bacakları kopan TDA2030 entegresini değiştirmek oldu.sonrasında on-off butonunu , rca girişleri kabin e sabitledim.devreyi kabin e sabitledim.tabiki yanlış yolda gittiğimi son anda fark ettim.Henüz daha devreyi test etmemiştim ki devreyi kabine çoktan sabitlemiş oldum.jeton köşeliydi geç düştü.

enerjiyi verdiğimde uydulardan ses çıkıyordu fakat subwooferdan ses çıkmıyordu.kıpırtı dahi yok.mantıksal olarak gittim ve toprak hattını kontrol ettim belki sabitlerken kopmuştur vs vs.bunu nasıl düzeltebilirim derken toprağı uydunun toprağıyla birleştirdim.aslında o kablonunda uyduların toprak kablosumu değil mi bilmiyordum.yani subwooferın çıkış uçları ile uyduların çıkışlarının hangisinin canlı uc hangisinin gnd olduğunu bilmiyordum.kendim rastgele bir seçim yaptım ve subwoofer çalışmaya başladı.ama uydudan daha çok ses çıkıyordu.bende subwooferdan gelen aynı kabloyu uydunun çıkışının diğer ucu ile temas ettirdim.aslında oda canlı uc ise sorun olabilir diye düşündüm ancak temas ettirdiğimde wooferdan muhteşem bi ses çıkışı elde ettim.bass olmasada daha yuksek bir ses çıkışı sağlandı.uydu ile aynı ses seviyesini bilgisayardan aynı ayarlasam dahi wooferdan daha çok fazla ses çıkıyordu.madem sesten memnunum dedim.yeni eklediğim soğutucuyu sesi en yüksek seviyede olacak şekilde test ettim.pc den volum max a alındı.

yeni takmış bulunduğum işlemci soğutucumda malesef yetmedi ve uyduya ait entegre patladı.neyse gittim yenisini aldım.ancak bu entegrenin bir işlemci soğutucusunu el değmeyecek şekilde ısıtması beni wooferın sesinin uyduya yaptığım teması yanlış bir temas olduğunu anlattırdı.

genel itibari ile çok uğraşsamda bu işi yapacağım. :D kafaya koydum kaçarı yok.çalıştıracağım inş. :D
şimdi patlayan entegreyi değiştirip wooferın temas ettirdiğim ucunu söküp hatayı başka bir yerde arayacağım.umarım bulabilirim. ;)
Kullanıcı avatarı
RM36CB
DIY Audio Fanatiği

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi