drhardware-LM1875 GC için yardım rica ediyorum

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

drhardware-LM1875 GC için yardım rica ediyorum

Okunmamış iletigönderen tubefreak » 13 Arl 2008, 22:14

Merhabalar,
Trafo, 200VA 230V/18V-0-18V ,fullwave köprü (hexfred x 4),DC ye çevrilince de + 25V -25V besleme voltajı, 2 x2 200uF ortak besleme kapasitör +(perfboard üstünde de her kanal için 2x470uF ve bunlar da 100nF ile bypasslı).
2x2.2uF paralel (4.4uF) polyester giriş kapasitörü var, 690R ve 22K feedback resistörü ve 12K giriş yük resistörü + 50K volume potu ve 33uF elektrolitik Ci kapasitörü mevcut.
Cihaz bitmiş durumda ama daha kabinlere bağlamadım nedeni de DC Offset den emin olamamam.Hiçbir yük yokken her kanalda yaklaşık 1.8V (-)DC ölçüyorum.Girişi ,kapasitör önünden input - hattına bağlayıp ölçtüğümde 30mv gibi makul bir değer alıyorum ama direkt entegrenin bacak girişine yani kapasitörden sonra bağladığımda yine 1.8V gibi çok yüksek bir değer alıyorum.İnternette yabancı forumlarda yaptığım hiçbir araştırmada DC offset ölçümünde girişin kısa devre edileceğine dair bir yazı bulamamam beni daha da tedirgin etti çünkü normalde 8 Ohm civarında dummy load ile yapılması gerekli ölçümü bunu bağlamadan yapan ve yine de makul (20-60mv) DC Offset alanları görmem giriş kısa devre iken 30-35mv almama rağmen benim devrenin düzgün olmayabileceğini düşündürttü bana.Bu ölçüm metodunun rasyoneli ve devredeki değerlerin (Aptalca bir soru olabilir ama DC offset herzaman (-) midir) normal olup olmadığı konusunda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
Şimdiden teşekkürler,
Hakan
tubefreak
Yeni Üye

İl: İzmir

Cevap: drhardware-LM1875 GC için yardım rica ediyorum

Okunmamış iletigönderen drhardware » 14 Arl 2008, 01:24

Dostum aramıza hoşgeldin..
1800mV offset oldukça ciddi bir rakam. Kazancın ~33x olmasına rağmen bu offset kabul edilebilir limitlerin bir hayli üzerinde.
DC offsetin nedeni genellikle dc kuplajdır. Ancak verdiğin konfigürasyona göre kuplajın AC, dolayısıyla beklenen offset 0-10mV arasıdır. Kişisel olarak, realize ettiğim hiçbir AC kuplajlı gainclonede 2mV'un üstünde bir offset gözlemlemedim. Eğer çıkışta + veya - rail aynen okunsaydı o vakit başka bir yorum yapılabilirdi ancak 1.8v bütün bu olasılıkları devre dışı bırakıyor.. :?
Diğer yandan, tam olarak izah etmemene rağmen,
- Eğer girişte herhangi bir kaynak direkt olarak (dc kuplaj) bağlı ise,
- Ci koduyla bahsettiğin kondansatör benim anladığım geri besleme dc blokaj kondansatörü değilse,
- Kaynakta da yaklaşık 50mV DC offset mevcutsa çıkıştan bu offseti alman normaldir.
Ve evet NS gainclonelerde DC offset genellikle (-) raile yakın olur..
Ayrıca DC offset ölçümü, giriş AC veya DC kuplajlı iken şasi potansiyeline çekilerek (kısa devre diyelim) ve çıkışta dummy load veyahut dummy kabul edilebilecek ucuz bir hoparlör bağlıyken direkt olarak çıkış uçlarından yapılır.
Çözüm bulabilmem açısından,
Rica etsem uygulama şemanı ve varsa PCB ya da montaj resimlerini yayımlayabilir misin?
Belki bir uygulama ya da genel bir proje hatası yapmışsındır!
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen tubefreak » 14 Arl 2008, 02:03

Öncelikle hoşbulduk ve hemen cevap için teşekkürler,

Ölçüm değerleri herhangi bir kabin yada dummy load bağlı değilken ve inputa da hiçbir cihaz bağlı değilken aldığım değerler.
33uF kapasitör geri besleme dc blokaj kapasitörü.
Saat geç olduğu için şemayı ve montaj resimlerini yarın yüklerim.
İyi geceler herkese,

Hakan
tubefreak
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e154 » 14 Arl 2008, 03:02

tubefreak yazdı:Hiçbir yük yokken her kanalda yaklaşık 1.8V (-)DC ölçüyorum.Girişi ,kapasitör önünden input - hattına bağlayıp ölçtüğümde 30mv gibi makul bir değer alıyorum ama direkt entegrenin bacak girişine yani kapasitörden sonra bağladığımda yine 1.8V gibi çok yüksek bir değer alıyorum.

burda nedemek istediğnizi anlayamadım :? kondansatörle nasıl bağlantı yapıyorsunuz?
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen drhardware » 14 Arl 2008, 13:11

tubefreak yazdı:Öncelikle hoşbulduk ve hemen cevap için teşekkürler,

Ölçüm değerleri herhangi bir kabin yada dummy load bağlı değilken ve inputa da hiçbir cihaz bağlı değilken aldığım değerler.
33uF kapasitör geri besleme dc blokaj kapasitörü.
Saat geç olduğu için şemayı ve montaj resimlerini yarın yüklerim.
İyi geceler herkese,

Hakan

O zaman öncelikle ölçüm ortamımızı değiştirip, girişi kısa devre edeceğiz ve çıkışa 8 ohm dummy load veya değersiz bir hoparlör bağlayıp ölçümümüzü yapacağız.
Aksi takdirde değerlendirme anlamsız olacaktır.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen tubefreak » 14 Arl 2008, 14:33

Herhalde birşeyleri hatalı yapıyorum gibi, ölçüm için de yönlendirirseniz sevinirim.
e154, kondansatörün girişinden krokodil ile (-) raile bağlıyorum (çok mu aptalca?) girişte de çıkışta da hiçbirşey bağlı değil.
Ayrıca montaj şemamı da iliştiriyorum.devre şeması ise NS standart uygulama ile DIY Audio daki bir uygulamanın karışımı.
Yorumlarınızı ve yönlendirmenizi bekliyorum, teşekkürler.
Hakan

PS:Geocities mahkemece kapalı olduğundan resimleri yükleyemedim.Sakıncası yoksa onayınızla ve ölçüm yönteminin doğrusunu gösterdiğinizde ve hala gerekli ise email olarak gönderebilirim.
tubefreak
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e154 » 14 Arl 2008, 17:28

resimleri si.temiz yüklyebilirsiniz, mesaj yazarken alt tarafta eklenti yüklemesi var. girişi - raile neden bağlıyorsunuzki? ortak uca ( 0 )bağlamalısınız
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen drhardware » 14 Arl 2008, 18:01

tubefreak yazdı:Herhalde birşeyleri hatalı yapıyorum gibi, ölçüm için de yönlendirirseniz sevinirim.
e154, kondansatörün girişinden krokodil ile (-) raile bağlıyorum (çok mu aptalca?) girişte de çıkışta da hiçbirşey bağlı değil.
Ayrıca montaj şemamı da iliştiriyorum.devre şeması ise NS standart uygulama ile DIY Audio daki bir uygulamanın karışımı.
Yorumlarınızı ve yönlendirmenizi bekliyorum, teşekkürler.
Hakan

PS:Geocities mahkemece kapalı olduğundan resimleri yükleyemedim.Sakıncası yoksa onayınızla ve ölçüm yönteminin doğrusunu gösterdiğinizde ve hala gerekli ise email olarak gönderebilirim.

Resimleri direkt olarak forum sunucusuna yükleyebilirsin. Post gönderirken eklenti yüklemesi kısmından o işi halledebilirsin.
Bu arada "karışım" bişey yaptığın için bir proje hatası yapılmış olabilir. Bu anlamda resim ve devre çizimi şart oldu.
Ölçüm için, giriş ucunu direkt olarak GND ile kısa devre yapacaksın ve hoparlör çıkış ucuyla şasi arasını ölçeceksin. Durum bundan ibaret.
Ama devre ve resimler şart..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen tubefreak » 14 Arl 2008, 18:54

Merhaba,
e154 arkadaş seni yanlış yönlendirdiğim için kusura bakma, - rail hatalı ifade, doğrusu girişin - yada ground ucu olacaktı ve bu da ortak uca bağlı yalnız montajı incelediğinizde göreceksiniz, ground potansiyelini değiştirmek ve hum ı önlemek için - giriş ile 0V arasında bir adet 2.2R groundlift resistör ile bağlı.
Resim yükleme tavsiyesi için ikinize de teşekkürler.Yalnız devre şemasını yüklememe izin vermedi zaten NS LM1875 pdf indeki standard typical applications şeması biraz değiştirilerek uygulandı.
Şu anda elimde dummy load yada ucuz hoparlör olmadığı için testi malzeme tedarikinden sonra doğru şekilde yarın tekrar yapacağım ve sizi bilgilendireceğim.
Bu arada lütfen gönderdiğim montaj şeması için görüşleriniz benim için çok önemli.

Teşekkürler,
Hakan
Eklentiler
GC inside 002.jpg
Amfinin içi
GC inside 002.jpg (157.84 KiB) 1317 defa görüntülendi
GC inside 001.jpg
Kartın görünümü
GC inside 001.jpg (161.06 KiB) 1317 defa görüntülendi
lm1875_on_veroboard_zobel2.jpg
DIY Audio da yayınlanan montaj
lm1875_on_veroboard_zobel2.jpg (93.5 KiB) 1315 defa görüntülendi
GC montaj.JPG
Benim delikli karta yaptığım montaj
tubefreak
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 14 Arl 2008, 20:56

Ground lift olmasa girişi gnd hattına bağlayıp, çıkışa da 8 ohm 20W gibi taş direnç bağlayıp uçlarından DC offset ölçtüğünüzde birkaç mV ölçersiniz muhtemelen diyeceğim ama: gnd lift olunca girişi ortak ground'a mı bağlamalı, lifted signal ground'a mı, bilemedim. diyaudio.com'daki uygulama resmine tamamen bağlı kalmışsanız o uygulamanın fotoğrafında sorun görünmüyor; sizin yaptığınız uygulamanın fotoğraflarında ise herşeyi açık seçik görmek kolay değil. Geribesleme hattında dc ayırma kondansatörü de kullanmışsınız ki bu da dc offset'in 1,8V gibi değerlerde olmasına (kondansatör sağlamsa) pek izin vermez gibi geliyor. Yani ölçümü tariflendiği gibi tekrarlarsanız sorun olmadığı çıkacak ortaya diye düşünüyorum.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • 40106 için yardım
    gönderen sisyphos » 11 Arl 2011, 10:08
    2 Cevaplar
    1239 Gösterim
    Son ileti gönderen sisyphos Son iletiyi göster
    17 Arl 2011, 11:21
  • Ev sinema sistemi için yardım
    Eklenti(ler) gönderen sansar34 » 08 Tem 2012, 12:32
    8 Cevaplar
    4994 Gösterim
    Son ileti gönderen gkhaniscimen Son iletiyi göster
    13 Ağu 2012, 00:10
  • sony rx90 müzik setini dağıttım,anfi için yardım...
    1, 2, 3, 4Eklenti(ler) gönderen kibrit » 19 Mar 2011, 20:48
    34 Cevaplar
    8634 Gösterim
    Son ileti gönderen ufkun Son iletiyi göster
    21 Kas 2011, 22:37
  • stk 465 yardım
    gönderen infernus » 14 Tem 2016, 09:37
    0 Cevaplar
    1101 Gösterim
    Son ileti gönderen infernus Son iletiyi göster
    14 Tem 2016, 09:37
  • tda 2052 yardım