Şema tavsiyesi olan?

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Şema tavsiyesi olan?

Okunmamış iletigönderen sebolof » 10 Eyl 2009, 12:49

arkadaşlar baya bi düşündükten sonra esas istediğimin kalite olduğuna karar verdim ve şimdilik 100-150-200 watt mosfet bi ampli yapmamın yeterli olacağına karar verdim nico ras ın böyle bi çalışması varsa hiç durmayacağım yok sa da bana önerebileceğiniz thd si %0.01 ve altında olan şema önerebilir misiniz? (Yİne çok şey istedim galiba :D)
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Cevap: Şema tavsiyesi olan?

Okunmamış iletigönderen nthere » 10 Eyl 2009, 13:23

Evde kullanacaksanız, harcayacağınız parayı sabit tutarsak, bence gücü biraz daha düşürüp kaliteyi dahada arttırabilirsiniz. Gerçek 100 Watt veren bir ampli bile çok ev şartlarında. 150W - 200W gibi değerlerden bahsetmiyorum bile. Maksimum 50W bir şeyler düşünün derim.
En son nthere tarafından, 10 Eyl 2009, 15:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul
Meslek: elektronik müh.

Okunmamış iletigönderen mir » 10 Eyl 2009, 13:26

Gerçek 10 W bile çok.
Akai 003'ümü, harman power'imi, Frank mikserimi ve edinburg larımı askere giderken sattım.
Hayatımın en büyük hatasıymış..
mir
Yeni Üye

İl: mugla
Meslek: emekli

Okunmamış iletigönderen sebolof » 10 Eyl 2009, 16:28

hem halite hes yüksek ses istiyorum arkadaşlar 100 watt tan aşağı inmem :D ve kararlıyım mosfet yapacam şema lütfen
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 10 Eyl 2009, 22:01

Evde hoparlörler uygun olduğu müddetçe 2x30W parti vermeye yetiyor, test edilmiştir :) lm3886 gainclone 2x68W canavar gibi olur, bas performansı da hatırı sayılır derecede iyi, mosfet'e çok sıkı soğutma, ısıl koruma, kısa devre koruması, aşırı yük koruması filan bisürü şey eklemek lazım, 3886 da hazır var birsürü önlem, bikaç kondansatör ve dirençle de yapılıyor devre, gürültü vınıltı sorunu da yaşatmıyor pek, ben olsam hiç uğraşmam mosfet ile filan...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen nthere » 10 Eyl 2009, 22:40

Bende olmuşken iyisi olsun mantığı ile BPA200 (kanal başına 4 adet LM3886'dan oluşan) bir projeye yeltenmiştim ama ev için ne kadar gereksiz oldugunu sonradan anladım. Hadi diy mantıgı ile her şeyi denemiş biri olsam yapacak bir şeyim kalmasa paramda çok olsa aylar sürecek belkide hiç bitmeyecek projelere başlayabilirdim, BPA200 deneyebilirdim belki.
1bucuk ay içerisinde dual mono lm3886 projemi DR'un yardımıyla tamamlayacağım gibi gözüküyor. kanal başına maksimum 30Watt kullanıp distorsiondan uzak bir tasarım peşindeyim.
Chipamplar gayet güzel sonuçlar veriyorimiş.
Buradaki arkadaşların tecrübelerine güvenmek lazım.
Yapılmışlardanda bir çok örnek mevcut.
Araştırmaya bu düşünce ile baştan başlamanızı tavsiye ederim.
Hatta biraz gösteriş istiyorsanız 2+1, 5+1, 7+1 yapabilirsiniz. (Lm3886 ve LM1875ler ile)
Tercih genede sizin tabi.
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

Meslek: elektronik müh.

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hacı » 21 Eyl 2009, 12:42

Bu ikisinde birini yapabilirsin

Resim

Resim

Resim
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 22 Eyl 2009, 12:35

sebolof yazdı:hem halite hes yüksek ses istiyorum arkadaşlar 100 watt tan aşağı inmem :D ve kararlıyım mosfet yapacam şema lütfen

Bu iş için nekadar bir bütçe ayırmayı düşünüyorsun? Öncelikle bunu belirle. Eğer kalite ve yüksek güç istiyorsan Ras ustanın son olarak tasarladığı, özellikle ben ve hoparlör yanı gokhan arkadaşım için tasarladığı kendi sitesindede türk diy dostlarım diye bahsettiği bir devre var. Şu ana gokhanla onun üzerinde çalışıyoruz.

Pcb ler hazır. Mosfetleri sipariş ettik yoldalar,fazlası olcak. Kanal başına 16 mosfet gerekiyor. Biraz tuzlu ama güç ve kalite yanyana istiyorsan eğer, Kesenin ağzını açmak lazım. Ayrıca ben 1kw lık troid trafo sardırdım. Dev soğutucularda gerkli. Yani 1000tl yi gözden çıkarmak gerekiyor. Eğer uyarsa bunu yapabilirsin.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 25 Eyl 2009, 16:22

Ev için kullanılacak ve kesin düzgün bir amfi istiyorum derseniz iki seçenek var: Chipamp / Transistörlü

Ses kalitesi açısından chipamp kategorisinde her zaman bir takım sınırlamalara razı olmak durumunda kalıyoruz. Ancak iyi malzeme ve iyi işçilikle transistörlü amfiler her zaman benim tercihim.

Bu konuda da sitede yer alan RAS100 ses kalitesi açısından iyilerdendir. Basit ama güçlü, ses kalitesi de oldukça tatmin edicidir. MOSFET'leri Yılmaz Elektronik'ten temin edebilirsiniz. Yakında siparişimiz geldiğinde de Kılavuz Elektronikten. Eşlenmiş olmaları da gerekmez.

Açıkcası ben olsam RAS300 olarak sitede yer alan devreyi yapardım. Kullanmayacağınız ekstra gücün sağlayacağı ses tınısını kesinlikle gözardı etmeyin derim. Ama yapmadan önce mutlaka bir başlık açın derim, şu anda forumda ve sitede bulunan bilgiler yeterli değil. RAS300'den iki transistörü çıkarın RAS100 olur.

RAS300 diye anılan devre aslında 300W değildir, 4 ohm 240W, 8 ohm 180W civarıdır, eski bilgilere göre.

Eğer elektrik faturasına aldırmıyorsanız A sınıfı bir amfi de deneyebilirsiniz, ben en fazla 35W önerebilirim ama 8-10W ortalığı inletir bile. Tabiki yüksek verimli hoparlörler gerektirir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir