Şema hakkındaki görüşünüz nedir?

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Şema hakkındaki görüşünüz nedir?

Okunmamış iletigönderen sarpkaya » 05 Kas 2008, 02:04

Üstadlarıma sormak istedim daha önce hiç a sınıfı bir amplifikatör yapmamış biri olarak bu şemayı yapsam ne kadar verimli olur .?
Eklentiler
power-amplifier-class-a-by-transistor-tip41tip42.jpg
Hayalgücü bilgiden daha önemlidir...
(Albert Einstein)
Kullanıcı avatarı
sarpkaya
DIY Audio Takipçisi

İl: BARTIN

Cevap: Şema hakkındaki görüşünüz nedir?

Okunmamış iletigönderen drhardware » 05 Kas 2008, 09:26

İyi bir başlangıç olabilir bence..
Tabii çok daha iyi sonuç verebilecek ve daha basit uygulamalar mevcut. Ama bunu yapmak istiyorsan bunu yap..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen sarpkaya » 06 Kas 2008, 00:31

Öncelikle cevabın için sağol.Aslına bakarsan entegreli birkaç ampli yaptım fakat hiç transistörlü bir ampli yapmadım. Ama iyi bir transistörlü ampli apmak istiyorum fakat parça bulma konusunda sıkıntı yaşayabilirim düşüncesiyle olabildiğince her yerde bulunabilecek parçalardan oluşması tercihim.Hem de benim gibi henüz transistörlü ilk amplisini yapacak olan birisi için uygun gibi geldi.
Ancak üstad, daha basit ve daha verimli uygulamalar varsa tabiki ben sizin önerdiğiniz şemayı uygulamak isterim.Bu konuda yardımcı olabilirsen sevinirim saygılarımla..
Hayalgücü bilgiden daha önemlidir...
(Albert Einstein)
Kullanıcı avatarı
sarpkaya
DIY Audio Takipçisi

İl: BARTIN

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Kas 2008, 09:41

Resim
Akım geri beslemeli ve basit bir dizayn. Ortalama 50W için dizayn edilmiş ama aha yukarılara çıkabilir. Simetrik besleme uğraştırabilir ama ses kalitesi çok iyidir.
Resim
Bu da gerilim geri beslemeli daha basit bir dizayn. Ses kalitesi oldukça tatminkar bulabilirsin..

Bunlar daha yeni dizaynlar. Ama klasik ve çok denenmiş bişey arıyorsan, Edwin amplifikatörünü dene bence. Şu an elimde devre şeması yok ama evde biryerlerde olması lazım. Lisedeyken yapıp uzun yıllar dinlemiştim.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 06 Kas 2008, 14:06

ClassA 50Watts devre mi? güzel, entegreden daha çok ilgimi çekti. özellikle akım geri beslemeli olan.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Kas 2008, 14:21

Her iki devre için,
Esasen Class A veya B kullanımı, uygulamacının zevkine bırakılmış..
Takriben 40-50mA biasla AB olarak kullanımı daha uygun bence. Ama illa Class A dersen bu devre tahminimce 1A biasla 8W a kadar Class A çalıştırılabilir. Lakin 70W termal harcamayı ne yapacağın da ciddi bir soru olarak gündemde kalır..
Class A iyidir, güzeldir fekat örneğin 8W diil de 25-30W lık "dişe dokunur" bişiler yapmak istersen bunu da AB topolojisi üzerine bina edip örneğin 100W AB, 25W A gibi bişeylere oturtmak istersen, yüzlerce watt termal harcamayı nereye "sepetleyeceğin" ciddi bir sorunsal..
İşin sonunda da "Class A dan maksat sıfır crossover distorsiyonu" mantığıyla hangi fullrange hoparlörle sistemini ayaklandıracağın ve netice itibarıyla attığın taşın ürküttüğün kurbağaya değip değmeyeceği oturulup üzerinde derin derin konuşulması gereken hususlar..
Tabii bu söylediklerim sevgili dostum Cantan nezdinde tüm Class A fanları için geçerlidir.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 06 Kas 2008, 14:57

Sevgili Dr.

yazının okurken dedim işimiz bitti. gerçekleri okurken ağlayasım geldi. 50W ClassA görünce kırmızı alarm çaldı ama;
sanırım ben LM3875 e geri döneceğim.Çinli dünyadaş pcb ri yollasa bari.
AB sınıfından bıktım. Class-AB üzerine kısmı ClassA hoşuma gitmiyor.safkan Class-AA olmalı diyor bir tarafım, sol tarafımda tabi tabi diyor.
ne olacak halimiz?
olmazsa butun planları bitirip hantal 50kg göz kestirdiğim bir a-class mı düşünsek?
topiğin ana fikrini başka yöne çektim. @sarpkaya özür dilerim.
hürmetler. :evet:
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Kas 2008, 15:16

"Sol yanım" diye bi şiir vardı gençliğimde (bedirhan isimli şiir okuyucunun uydurduğu diil) o aklıma geldi birden..
Neyse,
Yahu Cantan'ım... Ölü - diri faslını geçtin de Class A ya mı diktin gözü! Bi yap bakalım adam gibi "hırıltısız" bi amfi. Bırak klasını bilmem nesini.. Yanına bi çift adam gibi hoparlör al, bi CD çalar al ne bileyim dinle bi iki sene sonra gel de ki;
"Yaw abi bunlar beni kesmiyo napak?"
De mi şeker kardeşim?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 06 Kas 2008, 17:06

abi ben anlamam. DIY gönül vermeye çalışıyorsam klasman fırlatacaksa bizleri, ne bileyim 1000-2000$ lık amplileri hatta 5000$ cihazları elde etmemi hemen sağlamalı. :) 3 watts SE tüplü amplim var, ses süper ama azcık tork, güç olsa diye düşünmekteyim. ama 3 wattan vazçaymam. hakkın var göz dikmişim farketmedim. :yeteer:
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 06 Kas 2008, 17:16

the_cantan yazdı:
Çinli dünyadaş pcb ri yollasa bari.

Selamlar,

PCB'ler bu hafta basılıyor olmalı hafta başında aldığım cevaba göre. Önümüzdeki hafta gelmesi iyimserlikle muhtemel, sonraki hafta ulaşmaz ise zaten Çin'e gidip döveceğim arkadaşı bizzat. Bilvesile duyurulur.

Saygılar,

Emin
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar