Şema hakkındaki görüşünüz nedir?

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Şema hakkındaki görüşünüz nedir?

Okunmamış iletigönderen Amatör » 25 May 2010, 21:01

Öncelikle geçmiş olsun
Ben de gerilim geri beslemeli devreyi çalıştıramamıştım.Herhalde bir yerlerde hata yaptım.Devre sahibinin sitesinde yapılmışının resimleri var.
Ben fazla üzerinde durmadım,akım geri beslemeli olanı yaptım.Hatta ona kutu da uydurdum,hala oldukça iyi bir şekilde çalışıyor.Sesi de hiç fena değil,ben birinci devreyi öneriyorum .OLdukça memnun kalmıştım hatta ton kontrol bile eklemiştim
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen Amatör » 26 May 2010, 17:19

Birinci devrenin son hali
009.JPG

011.JPG
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 26 May 2010, 20:15

Eline saglık gercekten guzel gorunuyor bu devreyi ben dier devreden once yapıp calıstırmıstım aslında hatta kutulamıstım diebilirim anfinin onune de transistorlu bir ton kontrol eklemistim kutulamadan evvel bir kac defa calıstırdım stereo olarak daha sonra kutuya yerlestirdim tekrar calıstırdıgımda kanalın birinden ses gelmedi tek kanal olarak yaklasık 15-20 dk dinledim sorunu halletmek için bir kac gun sonra kutuyu actım bu sefer calısan kanalda devre dısı kaldı.Devreye enerji verdigim de asırı derece de akım cekiyor ve pcb nin bakırlı yollarını yakıyordu birkac gun ugrastım sonunda devreyi calıstırdım fakat pcb cok yıprandıgı icin yeniden baskı devre cıkardım ve yine calıstırdım fakat devreyi yaparken normal trimpot yerine daha hassas ayar yapabilirim dusuncesiyele sonsuz trimpot yerlestirdim maalesef dusundugum gibi olmadı sonsuz trimpotta ayar alanı cok genis oldugundan sukunet akımını ayarlamak beni cok fazla ugrastırdı anfi calıstı fakat onceki gibi kaliteli bir sesi yok bende halbuki ilk yaptıgımda sesi cok hostu oldukca ayrıntılı idi...acaba tr lerden olabilirmi?oncekinde mospec in tr lerini kullanmıstım bunda ise st nin tr lerini kullandım...neyse iste bole simdi devreyi attım bi kenara duruyor belki ileride yine kurcalarım...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen Amatör » 26 May 2010, 21:02

Teşekkürler
Dinlerken o kutudan öyle bir sesin çıktığına ben bile inanamamıştım.Tabiki biryere kadar
Devre oldukça sağlam.kolay kolay bozulmuyor.Çıkışları kısa devre yapılmayacak,birde elektrik verirken + ve - yi aynı anda vermeye dikkat ettim.
Çıkış tr. elimde bulunan 2n 3055-mj 2955 çiftini kullandım sürücü ve bias bc 549 aynı soğutucuya bağlı. Bias trimpotu orta konumda ilk çalıştırma anında olmalı.
Sizin devreden cok akım çekilmesinin nedeni trimpotun konumu ile alakalı olabilr.Sürücü ve çıkış tr. bozulmuştur.
BU arada yandığını düşündüğünüz hoparlöre bakabildinizmi?
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 26 May 2010, 21:35

Hayır henuz bakmadım dogrusunu istersen kutusunu acmak baya bi ugrastıracak gibi gorunuyor orj kabinine zarar vermek de istemiyorum ama arızayı gormek icin de acmak zorundayım artık musait bir zamanda simdilik zaman yok...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 May 2010, 16:17

Bitmiş işleri çok seviyorum :)

Elinize sağlık, ESP'nin devreleri her zaman tavsiyeye şayandır ama bazen yapması zorlayabiliyor. Ancak ses kalitesi açısından doğru malzeme kullanmak şartıyla her zaman memnun kalınacağını düşünüyorum. Gerilim beslemeli aslında benim daha kolayıma gelen bir devre ama açıkcası bakıp yapmayı denemedim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Amatör » 27 May 2010, 21:23

Teşekkür ederim
Ampli oldukça basit ve kaliteli sesi var.Önüne ESP deki iptal edilebilen ton kontrol devresini eklemiştim.Oldukça iyi uyum sağladılar.
Eskiden yapmış olduğum basit bir 5 kanal ekolayzer devresi ile de denedim.Mevcut frekans bantlarında hiç humm yok
Bir şey dikkatimi çekti,tansistörlü ton katları sesi geriye alırken ,opamplılarda hiç bu durum mevcut değil.ton katı oldukça kaliteli ,transistörlü ton katı ile ses daha derinden gelyor izlenimi aldım.Doğru mu acaba bu izlenim
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 May 2010, 21:51

Bu devrenin kazancı, tasarımı ile ilgili olsa gerek. Ton kontrol yapmayalı çok zaman oldu, açıkcası aradaki ses farkını hatırlamıyorum bile. Eğer ton kontrol faz kaymasına yol açarsa bu tür bir algı olabilir, daha deneyimli arkadaşlarıma havale ediyorum meseleyi.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir