Class A kulaklık amplisi

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

bitirdim...

Okunmamış iletigönderen resho » 21 Şub 2008, 03:52

class a klaklık anfisini uzay montajla ancak bitirebildim. sesi beklediğimden kısık çıktı. normal dinleme seviyesi için yeterli ama o da sesi sonuna kadar açarsam ancak.

girişte pot kullanmadım ses kartına takılı kullandığım için. güç kaynağı olarak elimde hazır bulunan ama kaç watt olduğunda emin olamadığım bir trafoya sahip hazır bir devre kullandım. seste oksitlenmiş bir potu çevirirken oluşan pıtırtılar gibi bazen kaybolan bir gürültü oluşuyor. trafo heralde yeterli akımı veremiyor bilemiyorum. ayrıca regülatörler soğutucusuz... mosfetlerin soğutmasını kutunun alüminyum gövdesinden yaptım. iyi soğuttuğu için mi olcak bilemiyorum ama mosfetler hemen hemen hiç ısınmıyor. ayrıca bir kanalın seviyesi biraz daha düşük... 100 ohmluk metal direncim olmadığı için match ettiğim normal direnç kullandım. resimde de görülüyor.

sonuçta bu patırtılar ve ses seviyeleri ile ilgili kısmı kenarda tutarsam, sesin karakteristiği hoşuma gitti. detaylı ve dengeli çalıyor. girişte dc blocking kapasitörü olmaması ve çıkışta direk olarak kulaklık tarafından sürülüyor olması büyük artı benim için..

bahsettiğim sorunlarla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 22 Şub 2008, 15:20

Dostum eline sağlık;
Kanal dengesizliği ciddi bir sorun. Ancak bu 100 ohmluk dirençlerden kaynaklanamaz. Geri besleme dirençlerin veya MOSFET lerinden kaynaklanabilir. Ayrıca MOSFET lerin ısınmaması da gayet anormal. Geri besleme hattın uzun olmuş, bu şekilde gürültüye açık bir montaj yapmış olursun. Aynı kart üzerinde ve çok çok yakın monte etmen gerekirdi. Ayrıca sinyal hattı üzerinde karbın direnç kullanmak parlak bir fikir değil. Bu direncin değeri çok kritik değil, elinde bulunan metal film 47 ila 470 ohm arası herhangi iki direnci kullanabilirsin. Match edilmelerine gerek yok ancak aynı değer olmalılar.
Match edilmesi gereken şeyler; MOSFET ler, geri besleme hattındaki direnç ve kondansatörlerdir.
Sesin kısık olmasının nedeni, kaynağının standart bir line out olmaması sonucu amplifikatörün kazancının düşük gelmesidir. Yapman gereken şey, geri besleme dirençlerini 4K7/1K olarak modifiye etmektir.
Girişte potansiyometre kullanman gerekir. Bu opampın giriş yüküdür ve aynı zamanda osilasyonu engeller. Pot olarak 100K kullanabilirsin..
Bence muhakkak MOSFET lerini gözden geçir. Eğer Konya sokaktan aldıysan sahte olma ihtimalleri yüksektir. Bu arada 120 ohmlarını göremiyorum neredeler? Daha detaylı bir foto gönderebilir misin?
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen resho » 23 Şub 2008, 00:09

mosfetleri burdan almadım. devrenin içine yerleştirdiğim kutu aslında avrupa yapımı kaliteli bir swichmode psu'ya aitti. mosfetler de ona aitti.

philips cdp'de denedim.. ses seviyesi gayet yeterliydi. kanallar bu sefer dengeliydi. asıl sorunun bahsettiğim bu pıtırtılar olduğunu farkettim. onun dışında gayet başarılı. sebebinin ne olduğunu anlamadım. mosfetlerden biri sorunlu veya opampa zarar vermiş olabilirim. devrenin üzerine daha fazla gitmek istemiyorum açıkçası.

Resim
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e154 » 23 Şub 2008, 00:32

hiç uğraşmayın yapın baskıdevreyi birde orjinal mosfet taktınmı gayet güzel çalışıyor..
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen drhardware » 23 Şub 2008, 10:37

Dostum girişte pot yokken bazı sorunlar yaşanabilir. Eğer pot kullanmayacaksan girişe paralel 47K gibi bir direnç koyabilirsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 23 Şub 2008, 16:24

geçmiştede bazı amfiler yapmıştım. mesala tda20** ler çoğunluktaydı.onlarında girişleri boştuı ama hiç osilasyon yoktu. taa ki 2sene önce LM3886yı yapıp tweetr yakana kadar.. :)
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Reklamlar

Ynt: Class A kulaklık amplisi

Okunmamış iletigönderen dr.eLx_ » 20 Nis 2010, 03:21

3. kulaklığıda parcaladım bu devreyle son seste dinliyorum genelde class a ya feda olsun :)
Cok atesli, kaliteli, güzel bir anfi.Baska kulaklık anfi devrelerine göre cok iyi teşekkürler emeği gecenlere
dr.eLx_
Yeni Üye

İl: denizli
Meslek: eem öğrencisi

Okunmamış iletigönderen mk_ » 02 Ekm 2011, 13:01

class a amp isis te simüle ettim ama bana yükseltme yapmadı gibi geldi bir kontrol edermisiniz yanlış varmı
teşekkürler
sarı giriş mavi çıkış
soruyu sordum cevabı buldum dalgınlık saşe koymamışım
Eklentiler
mk.jpg
mk_
DIY Audio Takipçisi

İl: istanbul
Meslek: elektronik haberleşme

Okunmamış iletigönderen Icarus » 02 Ekm 2011, 13:35

Bende multisim ile deneyeyim.
Fakat genellikle simulasyon programların sonuçlarının gerçekle pek ilgisi olmuyor. Yani gerek dijital gerek analog simulasyon yapabilen bir program henüz yazılmadı öyle ki Agilent Genesys bile en fazla 1-2 elemanı simule ediyor ki o elemanlar hakkında üreticinin bile bilmediği veriler istiyor :D :D
Kullanıcı avatarı
Icarus
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Fizikçi

Okunmamış iletigönderen hamist » 02 Ekm 2011, 17:06

mk_ yazdı:class a amp isis te simüle ettim ama bana yükseltme yapmadı gibi geldi bir kontrol edermisiniz yanlış varmı
teşekkürler
sarı giriş mavi çıkış
soruyu sordum cevabı buldum dalgınlık saşe koymamışım

Elbette bu devre yükseltme yapmaz.
R6 ve R7 dirençleri eşit.

İstediğiniz kazanç oranı kadar
R7 küçülecek
ya da R6 büyüyecek.
O zaman farkı göreceksiniz.
En son hamist tarafından, 02 Ekm 2011, 17:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Jean Hiraga ın class a 30 w amplisi .
    gönderen rercan » 31 Oca 2012, 15:00