bu anfinin yapımı hakkında yardım edecek?

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: bu anfinin yapımı hakkında yardım edecek?

Okunmamış iletigönderen sebolof » 24 May 2009, 14:29

agalar bide şuna baksanız bu basit gözküyo :D kalitesi farklıdır tabi ama o kadar watta çıkamayacağımızdan yeter bence
alttarafta ekte
1000watt.rar
(127.22 KiB) 757 defa indirildi
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 24 May 2009, 16:58

Nesi daha basit ki bu şemanın?
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen sebolof » 24 May 2009, 18:24

bana daha basit gözüktü ondan daha mı zor hangisi verimlidir :D ? ya yapıcam duramıyom yüksek ses hastasıyım
sebolof
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen supernova » 24 May 2009, 19:00

sebolof ben hangi hoparlörleri kullanıcağını sormuştum ona cvp vermemişin.1500 tl vericeksin diyelim yapıcaksın sonra bunlar için alıcağın hoparlörlerin maliyetlerini düşündünmü?daha önce ampli çalışmanız oldumu hiç.?paylaşırmısınız?yanlış anlamayın ama böle 1000watt gücünde bir amfi yapmak için can atmanız garip geldi ve daha sağlıklı bilgi verebilmek için size o nedenle soruyorum?kolay gelsin...
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 24 May 2009, 19:50

Vallahi yüksek sesi ben de severim de 2x100-150W'tan yukarısı için çayırda bayırda dinlemek lazım:) Değil ki 1000 watt... Kanal başı 3-4 tane kaliteli 15 inç woofer, horn tipi dışmekan işi midler tizler filan ister, çin malı oto amplilerindeki ya da uyduruk pc speaker'larındaki 1000 watt 5000 watt'larla karıştırmıyorsunuz bu şemaları umarım... Bu ayarda devreleri yapıp çalıştırabilen kaç kişi var bu tür forumlarda önce bi onu araştırın isterseniz, bir bakın nasıl yapmışlar, neyle beslemişler, nasıl hoparlör kullanmışlar, yapan bulabilirseniz tabii...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sebolof » 24 May 2009, 21:35

arkadaşlarım biliyorum ki 1000 watt nasıl bi güçtür:D istememin sebebide o o araba anfilerindeki kanal başı olup 200 watt ı veremiyrn anfilerden olmadığını da çok iyi biliyorum ben 1000 wattım yazan bir çok hoparlörüde uçuracağını biliyorum.Ama 10 dönüm bağ var oraya iyi bi sistem dizip sanki statyumda konser veriyormuş gibi ses çıkarmak istiyorum :D yapılmasının da zor olduğunuda biliyorum tda 1554 yapttım :D oyuncak sayılır.stk 4141 yaptım.2n3055 li 150watt veren bi anfi yaptım.elektronikçinin çırağıydım yani deneyimim var ama bu çok professionel oldğunu için burada danışıyorum.Biliyorum ki bunu besleyecek trafo ve diyotlar kondansatörler hayvan gibi olacak :D 30 kg tutar galiba :D
sebolof
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 24 May 2009, 22:22

İlle yapacaksınız yani:) ozaman şöyle söyliyim, iki, şema pek farklı değil birbirinden, biri zor diğeri kolay değil yani, Gereken şartlar "KISACA" şöyle:

-pcb için fiberi de bakırı da kalın bir kart kullanmak lazım,
-bakır yolları lehimle besleyip kalınlaştırmak lazım yoksa akımı taşımayabilir,
-devreyi kurduktan sonra ısıya dayanıklı bir kaplama ile kartın alt yüzünü izole etmek lazım, neredeyse 200 voltla çalışıyor, atlama riski olabilir, amper de yüksek çünkü,
-transistörlerle kart arasında kablo kullanılacaksa 2 mm kalınlığında dış izolasyonu ısıya dayanıklı kablolarla lehimlenip transistörlerle birleştikleri yer ısıyla daralan tüplerle kapatılmalıdır,
-transistörler oldukça "büyük" soğutuculara bağlanmalıdır,
-transistörleri (niğde de bulacağınızı sanmam, istanbul'da bile birkaç yerde var orijinal mosfetler ama en iyisi dışardan almak...) gerekenin en az iki misli fazla alıp eşleştirmek lazım, üretimde oluşabilecek ufak farklar ya da hatalar devreyi uçurmaya yeter,
-dirençler de kaliteli marka alınıp eşleştirilirse iyi olur, yüksek güçlü amplilerde (benim yaptığımın en babası stk 4050II idi) akımı kaldırmayıp ısınınca çatlayan çin malı taş dirençler de gördüm...
-Şemada yazılı gücü alabilmek için "kanal başına" 1,5 KW trafo gerekir,
-doğrultma diyotlarından sonra akımı filtreleme için oldukça pahalı baba kondansatörler gerekecektir, 100V üstü bir değerde kanal başına 2, belki 4 tane 100.000uF kondansatör gerekecektir,
-devrenin elektrik bağlantılarının sanayi elektriği standardında kablolarla mümkün mertebe kısa tutularak yapılması gerekir, alternatif akımda (misal 2000W ac taşıyan 2x1mm'lik ütü kablosu) kullanılan kablolar yeter diye düşünüp kullanırsanız muhtemelen kablolar alev alır. Çıkışa 2KW akımı taşıyabilen bir röle ile koruma devresi yapılmalıdır, normal halinde verdiği dc offset nekadar bilemem ama açılışta hoparlörleri uçurabilir, hoparlör bobinleri dayanıklı çıkarsa devre de uçabilir...

Daha da çıkabilir yazacak şey ben şu an bukadar düşünebildim, burada yazanlar çok zaman, çok para ister ve riski de çok, karar sizin... Ama daha önce yaptığınız stk ya da 2n3055'li devreler kadar kolay olacağını sanmayın, yani al monte et ver elektriği dinle değil... kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 24 May 2009, 22:41

fixere aynen katılamkal birlikte mosfet eşmeke için en az 2 kat fazlası alınsa bile yetemeyeceği düşüncesindeyi,m en garantisi matchlanmış almaktır. bu proje gayet ciddiyet ister ama görüyorumki sizde öle bi tavır yok tak çalıştır havasındasınız.vede zaman ister ne kadar hızlı yaparsanız yapın 1 saat içinde btoplanıp çalıştıralacak bi devre değil ayrıca dvrenin ne kadr sağlıklı çalıştığı biliniyormu? bu çok önemli.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 24 May 2009, 22:55

Diy sitesine üye olup yardım istiyorsunuz, yazdıklarımız biraz hevesinizi kırabilir ama gerçekler bunlar... Diy işleri biraz daha "domestik"tir genelde, sizin yapayım dediğiniz cihaz endüstriyel standartta ve profesyonel amaçlı... şöyle bir örnek vereyim çok alakalı olmasa da, marangozluğunuz vardır, elektrikten anlarsınız, biraz da bilgiyle ufak bir atölyede balıkçı teknesi inşa edebilirsiniz, ama petrol tankeri inşa edemezsiniz, aradaki fark böyle birşey... Size son bir tavsiye daha, bence vaktinizi ve paranızı boşa harcamayın, linklerde aradığınız güç değerlerine yakın, yeterince kaliteli ve muhtemelen sizin yapacağınızdan daha ucuza birsürü ürün var, işinizi fazlasıyla görür sanırım:

http://www.sahibinden.com/bose_1600_ser ... isplayitem

http://www.sahibinden.com/cift_fanli_ge ... isplayitem

http://www.sahibinden.com/yamaha_profes ... isplayitem
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sebolof » 25 May 2009, 17:35

abiler vallaha gözüm korktu :D ben de biraz daha sesi düşütreyim dedim bu tamircihasan ın 500 watt devresini gördünüz mü bilmiyorum mj15003-mj15004 normal transistör ile sizce onu yapagbilir miyim gürültüsü ne kadar dır bu gücü verebilir mi mosfetlerden korkmaya başladım :D ya da kolay yapabileceğim bi mosfet devre var mı kısacası power bi anfi yapmak istiyorum sesi kaliteli ve en az 300 watt o şemayıda ekliyim eke
500-watt-hi-fi-_devre.jpg
işte bu transistörlü

ya da bana önerebilicekleriniz nelerdir şunu belirteyim kendim yapmak istiyorum hazır almam
sebolof
DIY Audio Fanatiği

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Anfi yapımı hakkında soru?
    gönderen sebolof » 04 Ağu 2009, 23:15
    3 Cevaplar