35W WCF SE II

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: 35W WCF SE II

İletigönderen birgitay » 10 Nis 2013, 01:18

hamist yazdı:
birgitay yazdı:Tlo71 yerine M5218 kullansaydınız birde onunla yapılan Preampliikatörün sesi daha yumuşak olurdu diye tahmin ediyorum ama elinize sağlık.

Sen bu devreyi M5218 ile yap, sonuç olarak buraya yazacaklarını söyleyeyim
-Ya ben bu devreden hiç detay alamadım...

Denemedim doğrudur. Ama Opamp karekteristiği neyse güçlendirmeyide öyle yapar. Tabiki kazanç değerleri ile oynanması lazım M5218'in.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

İletigönderen zunda » 10 Nis 2013, 01:38

m 5218 degilde doğrusu 15 watt se yapma imkanım olsa idi onda entegreli amplilerde kullandıgım ve sesi en çok hoşuma giden jrc 4558 deneyip kıyaslamak isterdim denediğim dual opamlara göre jrc 4558 ,tl072 ve ne5532 sıralama bu şekilde olurdu.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

İletigönderen hamist » 10 Nis 2013, 11:20

birgitay yazdı:
hamist yazdı:
birgitay yazdı:Tlo71 yerine M5218 kullansaydınız birde onunla yapılan Preampliikatörün sesi daha yumuşak olurdu diye tahmin ediyorum ama elinize sağlık.

Sen bu devreyi M5218 ile yap, sonuç olarak buraya yazacaklarını söyleyeyim
-Ya ben bu devreden hiç detay alamadım...

Denemedim doğrudur. Ama Opamp karekteristiği neyse güçlendirmeyide öyle yapar. Tabiki kazanç değerleri ile oynanması lazım M5218'in.

Bak genç arkadaşım yanlış bildiğin şeylerin doğru olduğunda ısrarcısın.
Kazanç değerleri ihtiyaç olan kazancı belirler, frekans cevabı başka bir şeydir.
Buna göre diyorsun ki, 3V/uS bir opamp, 20V/uS den daha iyidir.
Anlaşılan class b sesinden kurtulmak istenmiyor.
3V/uS ile hangi detay alınabilir, özellikle class a sınıfında detay beklenirken.
Evet, böyle opamplara da ihtiyaç var, ama bir class a da yeri yok.
Üretim amacı bu değil, kaldı ki oldukça da eski üretim, bu nedenle yeni nesil
opamplar var oldu.

Ayrıca genel opamp karekteristiği gibi bir şey yok.
Her opampın ayrı bir karekteristiği vardır, zira her opamp ayrı bir devredir,
farklı beklentilere ulaşabilmek için farklı yarı iletken kombinasyonları kullanılır.
Öyle olmasa bir opamp yapılıp her yerde aynı opamp kullanılırdı.

Hakan arkadaşımız geçenlerde cdp içindeki 4558 di yanılmıyorsam,
iptal edip yerine önerdiğim lambalı devreyi kurdu.
Söylediğini bir kez daha tekrar edeyim,
hiç duymadığım sesleri duydum...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

İletigönderen birgitay » 10 Nis 2013, 22:38

Ben ısrar etmedim. Yanlış bildiğim şeyi sadece yanlış anlayarak cevap verdiniz :D Bende ynalış olmaz. He olmuşsada , yanlışlıkla olmuştur :D
Ayrıca Tl072'nin datasheet'inde girilte J-fet input deniliyor. Yalnız şu var J-fet vede sadece tek fetler Yüksek Empedans karekteristiğine sahiptir. Ama hiç bir entegre buna yaklaşamaz. Bende sadece Op-amp'larda (Beni ilgilendiren kısımı giriş Fet ise mutlaka sonuna Empedans düşürücü bir devre yapmak lazım Bjt karekteristikli bir entegre olabilir) Yoksa bana tat vermez.

Ben başarılarınızı her zaman takdir ediyorum . Ama uygulayacağınız ki Litaratür'ünüzde varsa , Metal kılıf Bjt transistörlü amplifikatörünüzü denemek isterim.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hamist » 10 Nis 2013, 22:42

birgitay yazdı:Ben ısrar etmedim. Yanlış bildiğim şeyi sadece yanlış anlayarak cevap verdiniz :D
Ayrıca Tl072'nin datasheet'inde girilte J-fet input deniliyor. Yalnız şu var J-fet vede sadece tek fetler Yüksek Empedans karekteristiğine sahiptir. Ama hiç bir entegre buna yaklaşamaz. Bende sadece Op-amp'larda (Beni ilgilendiren kısımı giriş Fet ise mutlaka sonuna Empedans düşürücü bir devre yapmak lazım Bjt karekteristikli bir entegre olabilir) Yoksa bana tat vermez.

Arkadaşım bu anlattıkların kirlilik oluşturuyor sadece.
Merak etme uzun yıllarca gavur dediklerimiz gerekeni yapmışlar jfet giriş opamplar için de.
hamist
DIY Audio Gurusu

İletigönderen birgitay » 10 Nis 2013, 22:49

Bütün profosyonel ses sistemlerinde , ses temizliği önemli değildir. Frekans bandları Equalizer koysanda Amplifkatör senin verilerin neyse onu yükseltecek. Peki bu Amplifkatör'ün yapısı ne olmalı sana göre abi ? Bana en iyi firmaların bütün şemalarını koy buraya bakalım kağıt üzerinde konuşalım olur mu ?
birgitay
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen birgitay » 10 Nis 2013, 22:53

Senden tek birşey istiyorum. Birde Crossover ile (Low Pass) 50-150hz arası Subbwoofer'lerimi çalıştıracağım en iyi Mosfet'li amplifkatörünü deneyelim . Sonrada en basit bir tane bjt amplifiatör deneylim ne olur sonuç sence ?
birgitay
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hamist » 10 Nis 2013, 22:55

birgitay yazdı:Senden tek birşey istiyorum. Birde Crossover ile (Low Pass) 50-150hz arası Subbwoofer'lerimi çalıştıracağım en iyi Mosfet'li amplifkatörünü deneyelim . Sonrada en basit bir tane bjt amplifiatör deneylim ne olur sonuç sence ?

Son kez yazıyorum sana,
daha önce de hatırlarsın bir başka konuyu sulandırmıştın

Önce elektroniği öğren, sonra gel tartışalım...
hamist
DIY Audio Gurusu

İletigönderen birgitay » 10 Nis 2013, 22:57

Haklısınız. Ben , sinirlenerek öğreniyorum.
birgitay
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hakan-imp » 10 Nis 2013, 23:21

zunda yazdı:m 5218 degilde doğrusu 15 watt se yapma imkanım olsa idi onda entegreli amplilerde kullandıgım ve sesi en çok hoşuma giden jrc 4558 deneyip kıyaslamak isterdim denediğim dual opamlara göre jrc 4558 ,tl072 ve ne5532 sıralama bu şekilde olurdu.

Jrc 4558 benim cd çaların çıkışında kullanılmıştı .Onun yerine Lm 4562 takmıştım ses daha güzel geldi bana.Şu anda cd çaların dac çıkışında Hamit Hocamızın foruma yüklediği lamba bufferi bağlı sonuç kulağı yormayan çok yumuşak tınılar :)
hakan-imp
DIY Audio Fanatiği

İl: Gaziantep

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir