TECHNICS SU-V4A FULL Modifiye

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: TECHNICS SU-V4A FULL Modifiye

Okunmamış iletigönderen Amatör » 02 Arl 2015, 23:20

Anlıyorum,
Zaten müzik dinlerken,Tabirim doğru ise müziğin içine girebilmek için ses seviyesini belli bir noktaya kadar açmamız gerekli,yoksa müzik, sahne yüzeysel kalıyor.
Benim daha önceki mesajımda da söylediğim gibi en az 200W yeterli kalitede bir ampli ile bu classA yı karşılaştırmam gerekli ancak yinede bu akım kazancını elde etmek kolay değil.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 02 Arl 2015, 23:53

Amatör yazdı:Anlıyorum,
Zaten müzik dinlerken,Tabirim doğru ise müziğin içine girebilmek için ses seviyesini belli bir noktaya kadar açmamız gerekli,yoksa müzik, sahne yüzeysel kalıyor.
Benim daha önceki mesajımda da söylediğim gibi en az 200W yeterli kalitede bir ampli ile bu classA yı karşılaştırmam gerekli ancak yinede bu akım kazancını elde etmek kolay değil.

Burada yanılmış olduğun aşikar.
Güç kavramı, elde etmek istediğimiz ses şiddetinin kriteridir. Yani uygun kalite hoparlörler ile alabileceğimiz max SPL seviyesidir.
Sözlerinden anladığım kadarıyla sen kalite unsurunu tabir etmişsin. Bu büyük bir yanılgıdır.
10W lık bir ampli de kaliteli olabildiği gibi 100W güç üreten bir camii amplisinde kalite unsurundan bahsetmek doğru olamaz.
Güç kavramı elde edilecek ses şiddetini tabir ediyorsa, o halde tüm frekanslarda (20Hz 20KHz) bu kadar güç üretebilecekmiyiz. Yoksa amplimiz bazı frekanslarda çuvallayarak daha düşük mü yoksa daha fazla mı yükseltecektir.
Keza en önemli unsurumuz olan hoparlörlerimiz de tüm frekansları eşit olarak ses haline dönüştürebilecek mi?
Bir de gürültü unsuru vardır ki şimdilik bu konuya girmeyeyim :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 03 Arl 2015, 13:40

Eimdeki hoparlörler 10W ampli ile bile rahatça sürülebilecek düzeydeler,tabiiki ses seviyesi orta konumlarda olmak üzere.
Ancak yüksek güçlü bir ampli ile çok daha düşük seviyede sinyal seviyesi ile çok daha rahat ve olası distorsiyonlardan uzak şekilde sürülmesi mantıklı değil mi?
Küçük amplilerin hp leri sürebilme kapasitesi besleme ve çıkış transistörlerinin yeteneklerine bağlı değilmidir?
Mesela, 2şer,3er çift paralel bir çıkış takımı ve +-70V gibi bir besleme gerilimi bence çok daha kontrollü olacaktır.
Yanılıyor muyum?
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 03 Arl 2015, 14:08

Amatör yazdı:Eimdeki hoparlörler 10W ampli ile bile rahatça sürülebilecek düzeydeler,tabiiki ses seviyesi orta konumlarda olmak üzere.
Ancak yüksek güçlü bir ampli ile çok daha düşük seviyede sinyal seviyesi ile çok daha rahat ve olası distorsiyonlardan uzak şekilde sürülmesi mantıklı değil mi?
Küçük amplilerin hp leri sürebilme kapasitesi besleme ve çıkış transistörlerinin yeteneklerine bağlı değilmidir?
Mesela, 2şer,3er çift paralel bir çıkış takımı ve +-70V gibi bir besleme gerilimi bence çok daha kontrollü olacaktır.
Yanılıyor muyum?

Anlatmaya çalışayım.
Ampli gücü genel kriterlerde pek bir anlam ifade etmez. Şu an elinde bulunan hoparlörleri iyi kalite 10W lık bir ampli ile de çalıştırabilirsin. TEKNİK AÇIKLAMALARINI yapayım
Elindeki hoparlörlerin duyarlılığı 96dbSPL Yani bu hoparlöre 1W güç uygularsan 1 metre dinleme mesafesinden 96dbA ses şiddeti ile dinlersin. Eğer dinleme mesafesini 2 metreye çıkartırsan duyma şiddeti 93dbA olacaktır. (Teorik olarak. Akustik etkenler hesaplanmamıştır)
Normal dinlemedeki ses şiddetini sen belirlediğine göre ve kısık sesle dinlemiş olduğunu belirttiğine göre...;
Bu dinleme seviyesinin 75-80dbA civarında olduğunu varsayarsak, o hoparlörlerin ile ampli gücünün 0.1W hatta daha düşük seviyelerde olduğu gerçeği çıkar.
Bu gerçeği sen rahatlıkla ölçebilir ve gözlemleyebilirsin.
Normal dinleme seviyesinde çalışırken hoparlöre bir hassas ac voltmetre bağlayıp voltajı ve akımı ölçersen kabaca VXI formülü sana hoparlörlerin o andaki çalışma gücünü gösterecektir.
Elbette müzikteki HEADROOM (İnme çıkma) seviyesi sağlıklı bir ölçüm yapmana engel olsa da genel sonucun doğru olacaktır.

Hangi ampli olursa olsun belli çıkış güçlerinde belli distorsiyon seviyeleri bulunmaktadır. Hi-Fi kalitesinde üretilmiş bir amplinin distorsiyon oranı max. güce kadar pek değişmez. Belki de binlerde ya da onbinlerde gibi küçük detaylar sözkonusu olabilir.
Küçük güçlü amplilerin olsun yüksek güçlü amplilerin olsun çıkış karakteristikleri vardır.
8W lık bir ampli çıkışı 8V ise ve 1A akım kapasitesine sahipse 8 ohm yük altında 8X1=8W güç üretecektir.
Eğer böyle bir ampliye 4 ohm yük bağlarsak akım teorik olarak 2 katına çıkacaktır. Amplinin çıkış transistörleri bu akımı karşılayamıyorsa çıkış gerilimi düşecek ve çıkış transitörleri daha fazla ısınmaya başlayacaktır. Eğer çıkış transistörlerinin akım kapasitesi bu akımı karşılayamıyorsa veya toplam DISSIPATION (Güç harcanması) değerini aşıyorsa transistörler yanacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 03 Arl 2015, 15:16

Başka ampli aramaya gerek yok anladığım kadarı ile.Bu ampli fazlası ile güçlü ve yeterli kalitede.
Hoparlörleri de uzun süre daha kullanma yolu gözüküyor anlaşılan.
Teşekkürler,selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ozgurece » 03 Arl 2015, 19:06

Onursal hocam yeni proje çalışmanızı forumda yeni bir konu açarak paylaşabilirmisiniz. ? Doğrusu ben sabırsızlıkla bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İl: İZMİR

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 03 Arl 2015, 21:56

ozgurece yazdı:Onursal hocam yeni proje çalışmanızı forumda yeni bir konu açarak paylaşabilirmisiniz. ? Doğrusu ben sabırsızlıkla bekliyorum.

Hangi proje.
NORDIC PPM ise paylaşırım. Ama çok hassas ayarlamalar gerektiren bir devredir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ozgurece » 03 Arl 2015, 22:00

Resim
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 03 Arl 2015, 22:28

ozgurece yazdı:Resim

Tühhh.
En başından yanlış isimlendirmişim.
NORDIC değilmiş. Bizim yaptığımız EBU DIGITAL skalalı PPM olacak idi.
Yani 60 db ölçüm alanı ve 3 db çözünürlüklü olacak.
Tüm baskı devrelerdeki yazılarımı değiştirmem lazım :)
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ozgurece » 03 Arl 2015, 22:39

Onursal Hocam sorun değil bu ilk Devre Kartı Deneme amaçlı olacak sanıyorum, mutlaka devre üzerinde birtakım değişiklikler yapılacağını düşünüyorum, çünkü Yaptığınız bu EBU DIGITAL PPM Çok Çok Hassas ve Öyle Herkesin yapabileceği bir devre olmadığını Kesinlikle Biliyorum, Bu Hassas Devre Hesaplamaları ve Tekniği son derece Güç Tamamen Profesyonel bilgi ve ileri derecede Tecrübe Gerektiren bir Proje , Ben Eminim ki şu yaptığınız Projeyi Türkiye'de parmakla sayılacak kadar az insan Yapabilir.Hocam ben sabırsızlıkla sizi takip ediyorum, Konuyu Takip eden Tüm Forum Arkadaşlarımızda sizin bilgi ve tecrübenizle bilgi sahibi olacaklardır. Paylaşımınız için Teşekkür ederiz Onursal Hocam. Saygılar.
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir