Single Ended 5w Class A

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Single Ended 5w Class A

Okunmamış iletigönderen hacı » 27 Şub 2011, 14:26

Arkadaşlar yakın zamanda yaptığım bu amfiyi sizilerle paylaşmak istedim.
zaten daha önce birçok yerde görmüşünüzdür devreyi,tek mosfetli çok basit ve çok iyi sesi olan bir uygulama,4-5m karelik bir oda için gücü kafi,tabiki daha güçlü amfilerde kişilerin tercihi olabilir.
Pikabımın mekanık sorununuda çözdükten sonra bu devreyi yapıp plak dinleme zevkine nail olayım dedim,umarım birçok arkadaşa yardımcı olabilmişimdir gerek örnek bir şema gerekse tasarım konusunda.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Devrede kullandığım bazı parçaların kaynaklarını vermek istiyorum
Ttafoyu karaköyde İzol bobin transformatör imalatı ve tamiti Orhav ustaya sardırdım,iyi iş çıkarıyor diyebilirim
Giriş rca'ları Radikal audiodan,gerçekten kaliteli ve iyi dizayn edilmişler
Ses giriş kabloları radikal audiodan
Potansiyometre yurtdışından almıştım alps 2x50 logaritmik.
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Ynt: Single Ended 5w Class A

Okunmamış iletigönderen scarab » 27 Şub 2011, 15:10

inanırmısınız bende tam şuan bu projeyi düşünüyordum daha önce ırfz48 kullanarak bu amfiyi yapmıştım akım sınırlayıcı olarak lm317 kullanmıştım öyle lanetayn yapmama rağman sesi hoşuma gitmişti şimdi sizinki gibi derli toplu birşey yapmayı planlıyorum birkaç sorum olucak
2sk1058'lerin orjinalini iç piyasada bulabiliyormuyuz?
50w aleminyum gövdeli direnç yeterli geliyormu?
birde orjinal şemada 10mh bobin var ben kullanladım bir olumsuzluk göremedim sizde kullanmamışsınız acaba bir bobin kullansam ne fayda görürüm
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen Hazar » 27 Şub 2011, 15:36

Öncelikle tebrik ederim.
RCA girişleri Amphenol, kablolar da Gotham galiba. Kutu içinde de dizayn iyi. Belki trafoyu ekranlamak isteyebilirsiniz. Kullandığınız RCA kablolar kolay kolay gürültü geçirmeyecek gibi olsa da (kalınlıktan anladığıma göre çift ekranlılar), diğer bağlantılar ve çıkışların trafoya yakın olması dikkate alındığında trafoyu kaplama iş görebilir.

İyi günlerde dinleyiniz.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hacı » 27 Şub 2011, 16:39

Evet trafonun malzemelere bukadar yakın olmasını bende istemezdim ama elimdeki aliminyum levhalarla bukadar büyük bir kutu yapabildim,ekranlamak faydalı olabilir,ama şimdilik çok fazla hacet yok gibi duruyor çok çok düşük bir hum var çıkışta sanırım oda tranfodan kayaklanmıyor,(belki besleme biraz yetersiz olabilir)
Giriş rca larını(amphenol) ve kabloları Radikal audiodan aldım gerçekten iyi malzemeler,fiyatlarda uygun herkese tavsiye edebilirim.
Scarab arkadaşım aliminyum dirençler yaklaşık olarak 1a akıtıyor üstlerinden,baya ısınıyorlar ondan dolayı üzerlerine birer tane soğutucu koydum fotolardada gözüküyor,onun dışında bobinden kastını anlayamadım,ben 10mh lik bobini beslemede kullandım uzun zamandır yaptığım çalışmalarda fi tipi besleme kullanıyorum.Piyasada 7-8 tl ye 1058 bulunuyor sahtemi değilmi bilmiyorum.Ama bir olumsuzluk görmedim mosfetlerde.Devrenin sesi gerçekten tatmin edici,yapımıda çok kolay olduğundan bence dene derim.
herkese kolay gelsin
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 28 Şub 2011, 15:43

Bravo, ellerinize sağlık. Foruma da taze kan olur inşallah. Bir ara heveslenmiştim ben de tam bunu yapmaya, 1058'ler dışında tüm malzemeleri evde bir torbada durur hala. Soğutucular yeterli oluyor mu, bias kaç amper? Ses nasıl asıl? Bir de bu tasarım akım amplifikatörü olduğundan önüne pre ister, nasıl çözdünüz?

Kutulama da çok çok güzel.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen hacı » 28 Şub 2011, 19:13

Teşekkürler,amfinin biası 900ma-1a civarı,soğutucu yeterli oluyor bir mosfet için ısı normal derecede hatta akım direnci mosfetten daha çok ısınıyor diyebilirim.
yukarıdaaaaada sanırım bahsettim 4-5m karelik bir oda içi yeterli olabiliyor diyebilirim,pre kullanmadım daha doğrusu elimde bir pre var ama buffer lazım eğer lme49600 bufferını satan bir arkadaş var ise alabilirim ,onun dışında amfiyi pikapla dinledim hep,çok çok iyi denmesede iyinin üzerinde sonuç veriyor.
hacı
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen scarab » 28 Şub 2011, 19:42

ben kendiyaptığımı lambalı preamp ile denemeniştim gerçekten gerçekten çok iyi netice veriyor.
bu arada buffer olarak dıy diamond buffer'ı denedinizmi hem yapması kolay hemde iyi sonuç veriyor
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen hacı » 28 Şub 2011, 20:18

en kötü ihtimalle kendim yapacağım artık bufferi.
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen boztorgay » 13 Mar 2011, 23:14

Selamlar
Bu devre hakkında bir kaç sorum olacak:
Devre beslemesinde pi tipi filtreden bahsediliyor.Filtrede bobin var 10mh değerinde.Bu bobin ferit nüve üzerine mi sarılıyor?Sarıldığı nüvenin çapı ve sarım sayısı ne kadar olacak?(Fotoğraflardan anlamaya çalıştım fakat kesin bir fikir edinemedim.)
Devrede sukunet akımı nasıl ayarlanacak?Hoparlör bağlı iken mi yoksa boşta mı?
Birde gördüğüm kadarıyla devreyi yapanlar preamp ve buffer ile kullanıyorlar.Bu haliyle kaynak cihazdan (cd player mesela)beslendiğinde yeterli çıkış alınabilir mi devreden?Çıkıştan kastım 5w yani devrenin normal çıkış gücü.
Son olarak bu devreyi ayrı metal kutuda,power yani besleme katını ayrı bir kutuda düşünüyorum.Besleme ile amp arasındaki kablonun 1-1,5 metre olması çıkışta gürültüye sebep olur mu?
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
boztorgay
Yeni Üye

İl: eskişehir

Okunmamış iletigönderen e_cag » 14 Mar 2011, 01:15

Hacı daha iyi anlatacaktır sükunet akımı ayarını ama class a'da sükunet akımı hoparlörden bağımsız ve sabittir. Besleme hatlarından biri üzerine ampermetre bağlanıp girişler gnd potansiyeline çekilip trimpotla yapılır. Yerleşim açısından zorunluysa kablolar idare edecektir ama diycilerin çoğunun yarım metre civarında kablolarla bağlantı yaptıklarını gördüm hep, yani ne kadar kısa o kadar iyi. Fotolarda gördüğüm kadarıyla bobinler bilgisayar güç kaynağından sökülmüş olabilir. 2-2.5 mm telden, 7-8mm daire kesitli ferrit karkas üzerine sarılmışlar. Akım değerini de belirtip (belki 5-6A gibi) hazır bobin bulmak mümkün olabilir Karaköy'de.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti