A Class Opamp Base 15W SE

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: A Class Opamp Base 15W SE

Okunmamış iletigönderen birgitay » 27 Arl 2012, 01:56

caglarm yazdı:Trafoyu teroid olarak sardırıp bakır karkas içine alacağım..daha once de yaşadığım bir osilasyon için aynı çözümü uygulamıştım..kağıt kalınlığında pcb ler var,esnek,istediğiniz gibi bükülüp katlanabiliyor.bununla sarmışdım,mükemmel sonuca ulaşdım..karkas için malzeme arayana tavsiye ederim.

Troid trafo vede normal trafoyu direk şaseye monte edersen manyetik akı saça akar vede parazit yapar. Bunu kimse bilmediğinden önemsemez.
Zira saç eksenli normal tip transformatörler dik değil , saçın ortası kesilip yatay konulmalarındaki sebep ondandır. Troid transformatördeki olaydada bu olabilir zaten kendiside saç sargıdır. Bu nedenle alt tarafı şaseden izole etmek gerekir.....
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen hamist » 27 Arl 2012, 15:55

elektrobeyin yazdı:Hamit abi çok şey mi istiyorum bilmiyorum, malzemeleri piyasadan bulunabilen, amplinin her bölümünde tamamen FET kullanılmış, Class A SE tasarımı bekliyorum senden umarım bu küçük öneriyi dikkate alırsın :) Birkaç defa denemem oldu ancak Sony hoparlörlerimle çok iyi uyum sağlayan RAS10'dan daha iyi olamadı henüz herhangi bir denemem. Full FET bir ampli denemeyi çok istiyorum.

Full fet derken jfet ihtimalininden söz ediliyorsa, artık bunu unutmak gerekiyor.
Zira bir dönemin fet transistorleri artık yok.
Kaldı ki çıkışlarda fet kullanmak oldukça zor tasarımlar gerektiriyor.
Bunun yerine full mosfet düşünülecek olursa,
dışa açık giriş devrelerinde mosfet kullanılmak istenirse,
içlerindeki zenerler dış bağlantılara tahammül edemiyor.
Dolayısı ile burada jfet kullanmak gerekirse, bu defa da eşleme sorunu çıkıyor,
diy amaçlı kullanılabilecek fetlerin yeni üretimi yok,
bulduğumuzu kullanmak durumundayız.

Geldiğim noktada 20V üzerinde çıkışlarda mosfet, girişlerde ise
bu eşleme sorunundan kesin kurtuluş için opamp kullanmaktan yanayım.
Devremizin kalitesi, sesin rengi transistorlerin üretim türleri ile ilgili değil... diyorum ben.
İyi tasarım ile her tür transistor kullanılarak kaliteli ampl. mümkün gözüküyor.
Daha önce belirtiğim gibi transistorü doyurmak önemli,
zira sesin detayları orada.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen caglarm » 01 Oca 2013, 20:03

birgitay yazdı:
caglarm yazdı:Trafoyu teroid olarak sardırıp bakır karkas içine alacağım..daha once de yaşadığım bir osilasyon için aynı çözümü uygulamıştım..kağıt kalınlığında pcb ler var,esnek,istediğiniz gibi bükülüp katlanabiliyor.bununla sarmışdım,mükemmel sonuca ulaşdım..karkas için malzeme arayana tavsiye ederim.

Troid trafo vede normal trafoyu direk şaseye monte edersen manyetik akı saça akar vede parazit yapar. Bunu kimse bilmediğinden önemsemez.
Zira saç eksenli normal tip transformatörler dik değil , saçın ortası kesilip yatay konulmalarındaki sebep ondandır. Troid transformatördeki olaydada bu olabilir zaten kendiside saç sargıdır. Bu nedenle alt tarafı şaseden izole etmek gerekir.....

Toroid trafoları tormak trafoya sardırıyorum ve onlar gönderir iken alt-üst sert lastik kapakları ve yumuşak lastik yastıkları beraberinde gönderiyorlar.Normal trafo kullandığım zamanlarda ise ayakların altına silikon musluk contası kullanıyorum.böylece ne bir manyetik akı transferi ne de yükdeki olası trafo titreşimlerinin saca geçme ihtimali kalmıyor.

Hamit Bey;
Bu arada yaptığım 15W classA SE yi geribeslemesi alt frekanslarda +3db kazanç sağlar şekilde değiştirdim.Mantıken bu amfiyi sessiz ortamda ve düşük volümde dinleyeceğimden ve öyle 20-25000$ lık çok yüksek desibelli kolonlara sahip olmadığımdan bu şartlarda ; sözünü ettiğim pahalı kolonların sesini bu amfi ile aldım.Amfiyi yapacak olanlara verdiğiniz geribesleme değişikliğini yapmasını öneririm..gerçekden 16m2 odada düşük volümde çok dedaylı ve derin baslara sahip dinleti ihtiyacınızı karşılıyor.hem de vasat ve vasatüstü kolonlar ile..
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen birgitay » 01 Oca 2013, 20:25

Caglarm , Hamist usta çok ama çok başarılı işler çıkartıyor..... Gerçekten başarısı tartışılmaz. Desene bizde Tda2003'ten güzel ses çıkıyor diye hala dinliyoruz :D Şimdi diyorumki güzel Ahşap kolonlarım var sesi bu haliyle bu entegrede çok güzel çalışıyor yetiyor artıyor bana. Ev ortamında ama , bu ampliyi yapsak diyorsun çok fark eder çok iyi gerçekten.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen hamist » 02 Oca 2013, 00:07

caglarm yazdı:
birgitay yazdı:

Toroid trafoları tormak trafoya sardırıyorum ve onlar gönderir iken alt-üst sert lastik kapakları ve yumuşak lastik yastıkları beraberinde gönderiyorlar.Normal trafo kullandığım zamanlarda ise ayakların altına silikon musluk contası kullanıyorum.böylece ne bir manyetik akı transferi ne de yükdeki olası trafo titreşimlerinin saca geçme ihtimali kalmıyor.

Hamit Bey;
Bu arada yaptığım 15W classA SE yi geribeslemesi alt frekanslarda +3db kazanç sağlar şekilde değiştirdim.Mantıken bu amfiyi sessiz ortamda ve düşük volümde dinleyeceğimden ve öyle 20-25000$ lık çok yüksek desibelli kolonlara sahip olmadığımdan bu şartlarda ; sözünü ettiğim pahalı kolonların sesini bu amfi ile aldım.Amfiyi yapacak olanlara verdiğiniz geribesleme değişikliğini yapmasını öneririm..gerçekden 16m2 odada düşük volümde çok dedaylı ve derin baslara sahip dinleti ihtiyacınızı karşılıyor.hem de vasat ve vasatüstü kolonlar ile..

Ben bu kısmı kaçırmışım, bir arkadaş sağ olsun uyarınca fark ettim. :)
Bazı detaylar arkadaşlar tarafından pek dikkate alınmıyor,
ki ben bu değişikliği öngördüğüm halde, sonuçları tahmin ettiğim için denememiştim.
Sanırım kanıtlanmış olması dikkat çeker.
Ayrıca, bu devre çok düşük phase kayma içerdiği için,
özellikle önerilen benzerlerinden hiç de geri kalmayacaktır.
Yani aslında bu bir ton kontrol değildir, ki bu nedenle alt frekanslardaki spect.ini vermiştim.

Selamlar...
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hakan-imp » 02 Oca 2013, 00:18

Hocam +3 desibel kazanç için ne gibi değişiklikler yapmalıyız sizin verdiğiniz değer 2,5 desibel için. LM 4562 li preamp için kullanmayı düşünüyorum
hakan-imp
DIY Audio Fanatiği

İl: Gaziantep

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 02 Oca 2013, 00:21

hakan-imp yazdı:Hocam +3 desibel kazanç için ne gibi değişiklikler yapmalıyız sizin verdiğiniz değer 2,5 desibel için. LM 4562 li preamp için kullanmayı düşünüyorum

Bu konudaki devre şemasının altında 2 eklenti var.
Biri linear çalışma, diğeri +2.5 +3dB 10-180Hz .
İkisinden birini kullanacaksın.
Bu devredeki opsionu uyguladığında preaml. için ayrı bir şey yapmaya gerek yok.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hakan-imp » 02 Oca 2013, 00:26

hamist yazdı:
hakan-imp yazdı:Hocam +3 desibel kazanç için ne gibi değişiklikler yapmalıyız sizin verdiğiniz değer 2,5 desibel için. LM 4562 li preamp için kullanmayı düşünüyorum

Tamamdır birinci opampın geri beslemesine uygulayacağım.Ayrıca 1.opamp giriş ve çıkışına 470n kondansla işlem tamam galiba.....
hakan-imp
DIY Audio Fanatiği

İl: Gaziantep

Okunmamış iletigönderen hamist » 02 Oca 2013, 14:13

hakan-imp yazdı:
hamist yazdı:

Tamamdır birinci opampın geri beslemesine uygulayacağım.Ayrıca 1.opamp giriş ve çıkışına 470n kondansla işlem tamam galiba.....

Evet, o kond.lerin küçük olması subbass filtre gereksinimi.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen kaan46 » 22 Mar 2014, 12:37

Ca-Cb-Cd-Ce,Ra-Rb-Rc-Rd buralara ne takacağım anlamadım yardımcı olurmusunuz .
kaan46
Yeni Üye

İl: K.Maraş
Meslek: Öğrenci

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • MOS amfi ,dual opamp buffer
    Eklenti(ler) gönderen levrek » 19 Arl 2010, 13:30