AKAI-AM-U2 Aktif Modifiye + EBU DIGITAL PPM montajı

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: AKAI-AM-U2 Aktif Modifiye + EBU DIGITAL PPM montajı

İletigönderen ozgurece » 06 Şub 2016, 14:53

Tamam Hocam Nasıl TEST ypacağız Celestion marka Hoparlör bulup mu ? Yoksa Peynirlerlemi ?
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İl: İZMİR

İletigönderen onursal » 06 Şub 2016, 15:03

ozgurece yazdı:Tamam Hocam Nasıl TEST ypacağız Celestion marka Hoparlör bulup mu ? Yoksa Peynirlerlemi ?

Elindeki hoparlörlerle.
Sana vermiş olduğum GİTME adlı eser ile yapılacak.
Hoparlörler yanyana ve arasında 1 metre mesafe olacak şekilde yerleştirilecek.
İki hoparlörün 1 metre mesafesinde tam ortalarından karşılarına geçilerek o eser dinlenilecek. Eser içerisindeki tüm enstrumanlar sezinlenmeye çalışılacak.
Aynı eser bir de diğer hoparlörler ile aynı şartlarda dinlenilecek.
Bu testte Technics ampli önerilmektedir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

İletigönderen ozgurece » 06 Şub 2016, 15:30

Şarkı 61.2 Mb wav dosyası, Orhan baba buraya GELDİ Sanatçının sesi öyle net duyuluyorki Sanki Burada, Elektro saz ve Elektro Baslar ve vokaldeki sol sağ Efektleri DEHŞET , PEYNİRLER in bu Kadar temiz ses çıkaracağını beklemiyordum ,youtube da Telif Hakları nedeniyle silmeyecek olsalar kayıt yapıp yayınlardım. Pilipis lerde güzel çalıyor ama Sony lerde ses Bass ve tizler çok Tatlı ,Şunu diyeyim bu ses kalitede sanatçının sesini işitenler bu ayrıntıda Enstrumanların ayrıntılı sesini işitenler kesinlikle GUDURUR , Hocam siz bu kaydı nasıl yaptınız bilmiyorum ama SES DEHŞET Tabiki sizin projeniz Technics de. Eğer konuyu Takip eden İzmir'de Oturan varsa Gelsin Sesi Dinlesin Bu kadarda olmaz der. SÜPERRRRRRRRRRR....Bu anfi DEHŞET ÖTESİ
Resim
Resim
En son ozgurece tarafından, 06 Şub 2016, 15:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İletigönderen onursal » 06 Şub 2016, 15:44

ozgurece yazdı:Şarkı 61.2 Mb wav dosyası, Orhan baba buraya GELDİ Sanatçının sesi öyle net duyuluyorki Sanki Burada, Elektro saz ve Elektro Baslar ve vokaldeki sol sağ Efektleri DEHŞET , PEYNİRLER in bu Kadar temiz ses çıkaracağını beklemiyordum ,youtube da Telif Hakları nedeniyle silmeyecek olsalar kayıt yapıp yayınlardım. Pilipis lerde güzel çalıyor ama Sony lerde ses Bass ve tizler çok Tatlı ,Şunu diyeyim bu ses kalitede sanatçının sesini işitenler bu ayrıntıda Enstrumanların ayrıntılı sesini işitenler kesinlikle GUDURUR , Hocam siz bu kaydı nasıl yaptınız bilmiyorum ama SES DEHŞET Tabiki sizin projeniz Technics de. Eğer konuyu Takip eden İzmir'de Oturan varsa Gelsin Sesi Dinlesin Bu kadarda olmaz der. SÜPERRRRRRRRRRR....Bu anfi DEHŞET ÖTESİ

Aynı zamanda eserdeki bağlama efektine dikkat et.
Sol kanaldan sağ kanala doğru hareketlerini incele.
Gözlerini kapatmalısın ki o sazın nerede olduğunu tahayyül etmelisin.
Koskoca eserde bu saz efekti birkaç kere vardır.
NOT:
Eserin kaydını ben yapmadım. Yanlış anlaşılmasın. Ben sadece digital ortama aktardım.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen ozgurece » 09 Şub 2016, 15:04

Onursal Hocam Siz bu mesajı yazmışsınız ;
Ama AKAI amplide giriş seviyesi belli bir seviyede ise (İlk sarı LED ve yukarısı) sesteki bozukluğu farkedebilirsin.
AKAI amplide sizin Modifiye imzanız var, sesi Orta seviyede Yeterli ve oldukça Temiz, Loudness ON konumunda Ben zevkle Dinliyorum. Orjinal Halinden çok daha iyi ve Bant genişliğinin Artırılmış olduğunu düşünüyorum.SMPS Gürültüğü kaynağı Mantardan ÇAKMA Anfilere 10 Çeker ,AKAİ Amplime Dokunmayın. Ayrıca Dünyada TEK EBU PPM li EV Anfisidir.
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İletigönderen onursal » 09 Şub 2016, 17:50

ozgurece yazdı:Onursal Hocam Siz bu mesajı yazmışsınız ;
Ama AKAI amplide giriş seviyesi belli bir seviyede ise (İlk sarı LED ve yukarısı) sesteki bozukluğu farkedebilirsin.
AKAI amplide sizin Modifiye imzanız var, sesi Orta seviyede Yeterli ve oldukça Temiz, Loudness ON konumunda Ben zevkle Dinliyorum. Orjinal Halinden çok daha iyi ve Bant genişliğinin Artırılmış olduğunu düşünüyorum.SMPS Gürültüğü kaynağı Mantardan ÇAKMA Anfilere 10 Çeker ,AKAİ Amplime Dokunmayın. Ayrıca Dünyada TEK EBU PPM li EV Anfisidir.

Bişey dedim mi :D
Ben de hazırlıklara başladım.
Şimdilik PEYNİİR ampliyi modifiye etmeye çalışıyorum. Oldukça sorun çıkartıyor.
Diğer taraftan önceden almış olduğum profesyonel kutuya tasarım düşünüyorum. Ön panelin kesilmesi ve delinmesi işleri var bir de iç panellerin oturtulması sorunu var. Bunları halledebilirsem EBU PPM i full özellikleri ile kutuya yerleştireceğim.
İşte o zaman sen gör ampliyi :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen ozgurece » 09 Şub 2016, 17:57

OOooo Hocam hemen yeni bir konu başlığı altında projeyi açarsanız başta Ben olmak üzere konuyu Tüm Değerli Forum arkadaşlarımızda Takip edeceklerdir.Sabırsızlıkla Proje Resimlerini ve açıklamalarınızı Bekliyoruz. Kolay Gelsin.
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İletigönderen onursal » 09 Şub 2016, 18:33

ozgurece yazdı:OOooo Hocam hemen yeni bir konu başlığı altında projeyi açarsanız başta Ben olmak üzere konuyu Tüm Değerli Forum arkadaşlarımızda Takip edeceklerdir.Sabırsızlıkla Proje Resimlerini ve açıklamalarınızı Bekliyoruz. Kolay Gelsin.

Öyle kolay değil. Peynir için bakarsak.
Önce ön tasarım yapılacak.
Sonra kutuya uygun yeni kart tasarımları yapılacak. Büyük masraf.
Tüm malzemeler ve kartlar yerleştirilecek.
Kalibrasyon ve ayarlara gelebilirsek korkma.
Diğer kutu için düşünürsek.
İş şase ve ön panel arkası şasenin öncelikle yapılması gerekli.
Ön panelin delikleri uygun olarak kesilip yapılabilmeli. Bunlar da büyük masraf tutuyor.
Geri kalan işlemler kolay. Kartları yerleştir ve ayarla bitti :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen zunda » 09 Şub 2016, 23:26

onursal yazdı:
ozgurece yazdı:OOooo Hocam hemen yeni bir konu başlığı altında projeyi açarsanız başta Ben olmak üzere konuyu Tüm Değerli Forum arkadaşlarımızda Takip edeceklerdir.Sabırsızlıkla Proje Resimlerini ve açıklamalarınızı Bekliyoruz. Kolay Gelsin.

Öyle kolay değil. Peynir için bakarsak.
Önce ön tasarım yapılacak.
Sonra kutuya uygun yeni kart tasarımları yapılacak. Büyük masraf.
Tüm malzemeler ve kartlar yerleştirilecek.
Kalibrasyon ve ayarlara gelebilirsek korkma.
Diğer kutu için düşünürsek.
İş şase ve ön panel arkası şasenin öncelikle yapılması gerekli.
Ön panelin delikleri uygun olarak kesilip yapılabilmeli. Bunlar da büyük masraf tutuyor.
Geri kalan işlemler kolay. Kartları yerleştir ve ayarla bitti :D

işler çok güzel çıkmış ortaya görsel çok güzel ses ise onursal ve özgür ecenin teyidine göre mükemmel ötesi çıkiş katı STK tabanlı degilde mesela LM yada transistör tabanlı yapılırsa uydurmak zor mudur böyle bir düşünce varmı yada öyle bir çalışma yapsanız seyrine doyum olmayan resimlerle gözümüz gönlümüz şenlense selamlar başarılar.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

İletigönderen onursal » 10 Şub 2016, 00:29

zunda yazdı:işler çok güzel çıkmış ortaya görsel çok güzel ses ise onursal ve özgür ecenin teyidine göre mükemmel ötesi çıkiş katı STK tabanlı degilde mesela LM yada transistör tabanlı yapılırsa uydurmak zor mudur böyle bir düşünce varmı yada öyle bir çalışma yapsanız seyrine doyum olmayan resimlerle gözümüz gönlümüz şenlense selamlar başarılar.

Şimdiye kadar transistörlüler dahil her türlü LM serisi TA ve hatta TDA seriisi amplifikatörleri test ettim.
Gerçek anlamda çıkış akım katsayısı yüksek olan ampliler haricinde birbirleriyle pek farkı olmadığını söyleyebilirim.
Sadece tasarım için band genişliğini iyi ayarlamak ve ön devrelerin uygun tasarımı önem taşıyor.
Sistemde kullanmış olduğum STK465 bir çok cihazda kullanılmıştır.
Bunlardan ilki adını tam telaffuz edemediğim ama ŞINAYDIR diye okuyup aklımda kalmış olan cihazdı ve oldukça pahalıydı.
Bununla beraber SONY olsun Özgürdeki AKAI olsun ya da başka markalar olsun aynı seri ampli modüllerinden de kullanmışlardır.
İncelemiş olduğum ampliler içerisinde en pahalı olanlar ile ucuz seri olanlar arasındaki tek fark ön devrelerin tasarımındaki hassasiyettir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi