HotFet Preamplifier - Şema hakkında bilgi

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

HotFet Preamplifier - Şema hakkında bilgi

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 28 Arl 2012, 17:44

Resim

R1 - 50 KOhm
C1 - 3 uF
C2, C3 - 0.1 uF
C4, C5 - 220 uF 10 V
R2, R3 - 91 KOhm
R4 - 1 MOhm
R5...R8 - 604 Ohm
R9, R10 - 22 Ohm 0.1%
VD1...VD6 - green LEDs 1.7 V 20 mA
VT1, VT3 - IRF610 (matched by Vgs(th) @ 30 mA)
VT2, VT4 - J310 (closely matched by Idss)

Merhabalar arkadaşlar, bu preampli hakkında ne düşünüyorsunuz? Benim gözüme güzel göründü ancak sanki değişik bir topoloji kullanılmış. Sanırsam DC offset'i engellemek için JFetlere Mosfetler seri olarak bağlantı yapılmış. Yapmayı planlıyorum, sayfasındaki açıklamalarıda okudum hoşuma gitti, fikirlerinizi söylerseniz sevinirim. J301 Jfet kullanmış ancak bulması zor gibi görünüyor, bunun yerine hangi Fet kullanabiliriz? Bu da preampli sayfasının linki : http://myelectrons.com/hotfet-j-fet-preamp-schematics/
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Ynt: HotFet Preamplifier - Şema hakkında bilgi

Okunmamış iletigönderen mk_ » 28 Arl 2012, 18:04

yanlış yönlendirmek istemem yanlız vt3 ters gibi yanlışsam düzeltin
mk_
DIY Audio Takipçisi

İl: istanbul
Meslek: elektronik haberleşme

Okunmamış iletigönderen hamist » 28 Arl 2012, 18:33

Evet, VT3 ters ve bu bir buffer, zira devrenin voltaj kazancı yok,
hatta yüksek THD ihtimali bile göz ardı edilmemeli.
Tabii bu söylediklerim devre çalışıyor olduğu varsayımı ile.

Hoşgörüye sığınarak;
Anladığım kadarı ile başına bela arıyorsun, ya da macera :)

Kişisel görüşüm, bir preampl. için günümüz teknolojisinde oldukça iyi opampların
varlığı nedeni ile opamp yapılı bir preampl. oluyor.
Kaldı ki, artık pro. cihazlar, audio analyser larda bile kullanım alanı bulmaya
başladılar.

Elbette tercihlere saygı ile

Dur bakiim amator arkadaşın denediği preampl. devresini mosfet eklentileri ile
simule etmeye çalışayım.
Girişin fet oluşu yeterli ise o devre gerçekten kaliteli
ve elbette olmazsa olmaz 2 kanal için tüm elemanların match edilmiş olması
hi-fi sınırlarına girmesi için gerekli.

İyi şanslar selamlar
:)

Edit: Ters olduğunu belirttiğim fet göz aldanması nedeni ile oluşmuş bir yanıldır.
Sonraki mesajımda düzelttim.
Özür dilerim...
En son hamist tarafından, 28 Arl 2012, 19:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 28 Arl 2012, 18:47

VT3 neden ters ki? VT1 ters değilse VT3 de ters değildir... bence ters değil bağlantı dogru...bana göre VT1 ve VT3 sabit akım kaynağı gibi düşünülmüş...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Okunmamış iletigönderen hamist » 28 Arl 2012, 19:00

dhan000 yazdı:VT3 neden ters ki? VT1 ters değilse VT3 de ters değildir... bence ters değil bağlantı dogru...bana göre VT1 ve VT3 sabit akım kaynağı gibi düşünülmüş...

Özür dilerim, mosfet içindeki diod bende göz aldanması yarattı.
Evet ters değil, ama diğer söylediklerim geçerli.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 28 Arl 2012, 19:51

Eğer preamp ihtiyacı duyuyorsanız(ki iyi bir preamp ın sese olumlu katkısı tartışılmaz bence) ,benim uygulamasını yaptığım preampliyi nacizhane öneririm.
Biraz fazla transistör almak gerekli eşleme için.Ben toplam 60 adet transistör ile eşleşmeyi yaptım zannettim ancak olmamış :) Bu hali ile bile duyulabilir bir sorun yok seste.Detaylar oldukça yerli yerinde.
Dün acele ile bir ölçüm yapmıştım,sağ ve sol kanalda giriş eşleniklerinin d uçları arasında 2 mV fark çıkmıştı
Hala vazgeçmiş değilim devreden,üstüne gideceğim ama vakit yok maalesef.
Bu güne kadar yapmış olduğum hiç bir preamp dan böyle bir ses alamamıştım
Başarılar dilerim
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 28 Arl 2012, 19:55

Açıkçası yeni devreler denemeyi seviyorum Hamit abi :) Opamplarla yeni yeni uğraşmaya başladım ve sevdim aslında, opamp hakkında söylediklerin doğru, ancak tranzistörlü yada FET'li bir preampli yapıp opamp ile karşılaştırıp ne gibi farklar yada benzerlikler olduğunu kendim görmek, duymak istedim. Birde uğraştıran devreleri daha çok seviyorum çünkü bir problemi çözmeye çalışırken yeni şeyler keşfediyorum. İkinci olarak şöyle bir sorun var, bulunduğum şehirde maalesef diğer malzemelerde olduğu gibi düzgün bir opamp bulmakta bir bela. Siz İstanbullular çok şanslısınız :) Burada bulduğum en iyi opamp NE5532. LM4562 veya OPA2134 gibi opampları bulabilsem, alıp denemeyi çok isterim. Hatta daha 3 gün önce başımdan geçen bir olayı anlatayım. Forumumuzda bulunan Basit Hi-Fi Preamplifikatör devresini yapmak istedim. Üzerinde 82pF kondansatör var 2 tane. Burada ünlü ve diğerlerine göre daha büyük elektronikçiye uğradım malzemeleri almak için. İçeri girdim, söyledim 82pF kondansatör almak istiyorum diye. Adamın bana verdiği cevap :
-Abi o dediğin ÖĞRENCİ malzemesi bizde bulunmaz, başka yere bakacaksın.
Bende merak ettim sordum, sizde ne parçaları bulunuyor peki?
-Abi televizyon, radyo gibi ev aletleri parçaları satıyoruz biz. ( Duyanda televizyonda kondansatör, direnç bulunmuyor elektronik değil zanneder)
Tabi opamp sordum, sadece TL072. 4 dükkan gezdikten sonra sadece 1 yerde NE5532 bulabildim. Ne epoxy plaket, ne metal film direnç, hiç haberleri bile yok adamların. Kondansatörler zaten en adisinden Çin Malı. Neyseki iyi niyetli bir elektronikçi dükkan sahibi bir abi var, rahat rahat rafları karıştırıp eskiden kalma ( kaliteli - Nichicon, Nippon, Wima, Arcotronics) kondansatörleri bulabiliyorum. Metal film direnç ve Epoxy plaketten ancak nadiren bluemavi'den sipariş verirsem alabiliyorum. Onuda toplu almak lazımki bir anlamı olsun, yoksa kargo daha pahalı tutuyor. Toplu alma işinide yapamıyorum tabi. Özet olarak ben Opamp'lardan uzak durmuyorum, buradaki şartlar beni uzaklaştırıyor.
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 28 Arl 2012, 20:01

Amatör yazdı:Eğer preamp ihtiyacı duyuyorsanız(ki iyi bir preamp ın sese olumlu katkısı tartışılmaz bence) ,benim uygulamasını yaptığım preampliyi nacizhane öneririm.
Biraz fazla transistör almak gerekli eşleme için.Ben toplam 60 adet transistör ile eşleşmeyi yaptım zannettim ancak olmamış :) Bu hali ile bile duyulabilir bir sorun yok seste.Detaylar oldukça yerli yerinde.
Dün acele ile bir ölçüm yapmıştım,sağ ve sol kanalda giriş eşleniklerinin d uçları arasında 2 mV fark çıkmıştı
Hala vazgeçmiş değilim devreden,üstüne gideceğim ama vakit yok maalesef.
Bu güne kadar yapmış olduğum hiç bir preamp dan böyle bir ses alamamıştım
Başarılar dilerim
Selamlar

Sizin uyguladığınız devrede dikkatimi çekti, güzelde görünüyor aslında. 2mV ciddi bir fark değil gibi. FET'leri tam olarak nasıl eşliyorsunuz, voltaj eşlemesi mi yoksa akım eşlemesi mi?
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Amatör » 28 Arl 2012, 20:14

Benim fet eşlemem şu şekilde,
Fet in g-s uçlarını birleştirip - voltajı,d ucuna da 1k bir direnç bağlayıp +12v veriyorum.Direnç üzerine düşen gerilimi ölçüyorum.Bu gerilim değerlerini eşleştirmeye çalışıyorum.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen hamist » 28 Arl 2012, 20:50

elektrobeyin yazdı:Açıkçası yeni devreler denemeyi seviyorum Hamit abi :) Opamplarla yeni yeni uğraşmaya başladım ve sevdim aslında, opamp hakkında söylediklerin doğru, ancak tranzistörlü yada FET'li bir preampli yapıp opamp ile karşılaştırıp ne gibi farklar yada benzerlikler olduğunu kendim görmek, duymak istedim. Birde uğraştıran devreleri daha çok seviyorum çünkü bir problemi çözmeye çalışırken yeni şeyler keşfediyorum. İkinci olarak şöyle bir sorun var, bulunduğum şehirde maalesef diğer malzemelerde olduğu gibi düzgün bir opamp bulmakta bir bela. Siz İstanbullular çok şanslısınız :) Burada bulduğum en iyi opamp NE5532. LM4562 veya OPA2134 gibi opampları bulabilsem, alıp denemeyi çok isterim. Hatta daha 3 gün önce başımdan geçen bir olayı anlatayım. Forumumuzda bulunan Basit Hi-Fi Preamplifikatör devresini yapmak istedim. Üzerinde 82pF kondansatör var 2 tane. Burada ünlü ve diğerlerine göre daha büyük elektronikçiye uğradım malzemeleri almak için. İçeri girdim, söyledim 82pF kondansatör almak istiyorum diye. Adamın bana verdiği cevap :
-Abi o dediğin ÖĞRENCİ malzemesi bizde bulunmaz, başka yere bakacaksın.
Bende merak ettim sordum, sizde ne parçaları bulunuyor peki?
-Abi televizyon, radyo gibi ev aletleri parçaları satıyoruz biz. ( Duyanda televizyonda kondansatör, direnç bulunmuyor elektronik değil zanneder)
Tabi opamp sordum, sadece TL072. 4 dükkan gezdikten sonra sadece 1 yerde NE5532 bulabildim. Ne epoxy plaket, ne metal film direnç, hiç haberleri bile yok adamların. Kondansatörler zaten en adisinden Çin Malı. Neyseki iyi niyetli bir elektronikçi dükkan sahibi bir abi var, rahat rahat rafları karıştırıp eskiden kalma ( kaliteli - Nichicon, Nippon, Wima, Arcotronics) kondansatörleri bulabiliyorum. Metal film direnç ve Epoxy plaketten ancak nadiren bluemavi'den sipariş verirsem alabiliyorum. Onuda toplu almak lazımki bir anlamı olsun, yoksa kargo daha pahalı tutuyor. Toplu alma işinide yapamıyorum tabi. Özet olarak ben Opamp'lardan uzak durmuyorum, buradaki şartlar beni uzaklaştırıyor.

İyi bir transistorlü devrenin, amator arkadaşımızın da denediği devre gibi,
opamplardan daha hızlı olması zor değil.
Ancak opamplar toplam değerler açısından bakıldığında audio için son derece başarılı.
Bunun için en basit TL07x serisi bile oldukça yüksek başarılara imza atar,
sadece devrenin dual opamp ile 2 katmanlı olarak, toplam kazancı ikiye bölmek
şartı ile.
Tabii pcb tasarımı ve tüm kond.ler yerleşim ve kalite anlamında dikkat gerektiriyor.
Elbette bu ilişkiler transistor için de geçerli.
Ama, bir riaa phone girişi için yeni nesil audio opamplar şart.
hamist
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir