Şema hakkında bilgi rica ediyorum

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Şema hakkında bilgi rica ediyorum

Okunmamış iletigönderen Amatör » 19 Eyl 2013, 12:39

Nette 2sk30 diye aratıp görselleri tıklayınca devrenin çok değişik tasarımlarına rastlanabiliyor.
Ben de tesadüfen denk gelmiştim bu devreye,fet preamp bakınırken,basit görünen yapısı beni yapabilmem konusunda oldukça cezbetmişti.
CD ile kullanırlen kazancı fazla yükseltmeye gerek duyulmuyor,diğer kaynaklarda gerekebilir.
Çıkış transistörlerinin çektiği akımı biraz daha artırarak dolayısı ile çıkış empedansını düşürerek kulaklık amp olarak kullanılabileceğini düşünüyorum ama kendim denemedim
Oldukça kaliteli bir tasarımmış,yapmanızı tavsiye ederim
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen resho » 20 Eyl 2013, 21:00

Aslında simetrik beslemeli B1 buffer yapmaktı amacım ama bu devreyi görünce acaba kazancı olan bir devremi yapsam diye düşünmeye başladım. Bu devre daha en başından simetrik beslemeli dizayn edilmiş ve dolaysıyla çıkışında kapasitör yok.

Elimdeki eşlenik 2sk170-BL'lerin şemadaki 2sk30a-gr ile akım değerleri uyuşuyor aslında. Sadece girişteki çift jfet'i eşlemek yeterli sanırım. Çıkışta 2N2102,2N3019,2N1893A gibi metal şapkalı bir transistör -soğutucu takılarak- kullanılırsa çok şık bir devre olur diye düşünüyorum. Bu arada, girişteki 51K direncin nedenini sormak lazım tasarımcısına.

Edit: Düzeltiyorum, 2sk30a-gr'lerin giriş kapasitansı ve Ids değeri elimdeki 2sk170-bl'lere göre daha düşükmüş.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Amatör » 20 Eyl 2013, 22:27

Ben 51k yerine 1k kullandım,niye 51k kullanılmış anlamadım doğrusu,geribesleme direncini de 4,7k kullandım.Bu değer cd için yeterli ancak radyo vs için yeterli gelmiyor.

Giriş fetleri ile birlikte diğer transistörleri de korkarım diğer kanal için eşlemek gerekiyor.Yoksa bir kanalın çıkış transistörleri 12ma çekerken diğer kanalınki 20-25ma çekebiliyor.Seste duyulabilir bir problem oluşmuyor ancak stereo nun mantığına göre iki kanalın da frekans spect ini aynı yapmak için bunu yapmak gerekli galiba.
Çıkış transistörleri 40ma civarında akım çekecek şekilde ayarlanırsa birer soğutucu ihtiyacı duyuluyor ancak seste pek de bir değişiklik olacağını sanmıyorum,denemedim tabiiki

2sk170 ile direnç değişikliği gerekir galiba,ancak 2sk30 lar gayet yeterli bu devre için bana göre.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Önceki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir