gitar için basit bir mikser yardım edin lütfen

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Cevap: gitar için basit bir mikser yardım edin lütfen

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 29 Mar 2009, 04:00

doğru söylüyorsunuz dinozor hocam, canavar gibi 10 watt ibanez ampli 100 liraya satılırken ben arkadaşa 100 lira harca deyip lambalı ampli yap diyorum :shock: lm1875 pdf'si, pcb de var, şema da var, umarım işinizi görür, kolay gelsin... foruma hoşgeldiniz demeyi unuttuk bu arada... bir de sercii arkadaşım, elinizde çıkış trafosu var mı acaba? çift eş trafoya ihtiyacım var, 5k giriş, 4-8 ohm çıkış empedanslı, el84 çıkışı için, yani 5-6 watt kapasiteli olsa yeter...

http://www.national.com/ds/LM/LM1875.pdf
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 30 Mar 2009, 03:11

Sevgili ugur öncelikle senin bu site'de dalga konusu olduğun gibi bi yorum...ne alaka..?
Benim ya da başka arkadaşların yorumlarınında bu siteyi bağlayacağını sanmadığımı düşünerek
bende bu yorumunu senin genç'liğine..heyecanına vererekten...bi yorum yapayım,,,
Ben ne kadar "Dinozor" olsamda,bu site'yle tanışıklığım dün..bir..bugün iki hesabı..ancak
gördüğün gibi öyle ya da böyle sana yardımcı olmaya çalışan birileri olduğu ortada...
Şahsen senin "dalga konusu" gibi bi yorumun hoş değil...dahası üzüntü verici..neyse uzatmayayım...ben sana bi "LM1875" ampli döşenip göndereyim...O bahsettiğim" Boss"
instrument amp'lide olan bas tiz (ki o opamp elimde yok..[başka bi opamp'la da olur da biz de vakit yok] gibi ayrıntılarıda daha sonra yapar gönderirim...Bu elektro gitar'ların (kristal'lerinin)
kaç mv bi çıkışı olduğunu hatırlayamıyorum ..sonuçta 5watt-10w..illaki bi ses alırsın(max güç
içinde o bahsedilen ...uzattık..neyse..
"maddi imkansızlık" hangimizde yok ki? Bizlerde o yollardan geçtik...bilirim...neyse "öm" falan
detaya bakarız....
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Okunmamış iletigönderen ugur4441 » 31 Mar 2009, 02:55

bi anda öle bi hisse kapıldım özürdilerim arkadaşlar yardımlarınız için çok sağolun bu yardımlarınız boşa gitmicek emin olun tekrardan çok sağolun:)
ugur4441
Yeni Üye

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen sercii » 01 Nis 2009, 23:32

uğur sana basıt ama on numara devre ben bunla neler yaptım neler ıkı tane 9volt pıl bagladım cayırda bıle gıtar caldım gıt karaköyden mılenium marka enstruman orta ses hoparloru al ver coskuyu.. http://www.drtube.com/schematics/marshall/8010.pdf sımdı bu 10wlık bırsey bırde rock amp var oda 2x40w stereo eger delayın streo ıse dd6 gıbı ozaman guzel olur ama bu duz anfıdır onune dıger afıdekı pre kısmını yaparsın harıka olur bende olabılır pcblerı gonderırım bulursam...durumun duzeltınce lambalı yaparsın http://www.drtube.com/schematics/marshall/8004.pdf
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi

İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Okunmamış iletigönderen ugur4441 » 02 Nis 2009, 14:18

uğur sana basıt ama on numara devre ben bunla neler yaptım neler ıkı tane 9volt pıl bagladım cayırda bıle gıtar caldım gıt karaköyden mılenium marka enstruman orta ses hoparloru al ver coskuyu.. http://www.drtube.com/schematics/marshall/8010.pdf sımdı bu 10wlık bırsey bırde rock amp var oda 2x40w stereo eger delayın streo ıse dd6 gıbı ozaman guzel olur ama bu duz anfıdır onune dıger afıdekı pre kısmını yaparsın harıka olur bende olabılır pcblerı gonderırım bulursam...durumun duzeltınce lambalı yaparsın http://www.drtube.com/schematics/marshall/8004.pdf

çok teşekkürler sercii pcb leri de olsa süper olur Valla...
ugur4441
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 03 Nis 2009, 11:49

http://www.till.com/articles/GuitarPreamp/index.html

linkteki preamp oldukça kolay görünüyor, pcb filan da yayınlanmamış, zaten çok basit bir tasarım pcb'ye ihtiyaç duyacağını sanmam, bir de sana cazip bir teklif;

power ampli katı için bir karar verdin mi henüz bilmiyorum ama ilgilenirsen şu parçaları sana alıcı ödemeli kargo olarak hediye edebilirim:

stereo devre yapmak istersen 2 adet tda 7296 entegresi (2x30W olur-çift preamp katı yapman gerekir-çıkışa çift hoparlör ister),

mono devre yapmak istersen bir adet lm 3886 entegre (68W rms gücü vardır - tek preamp ve hoparlörle halledersin),

2 adet rubycon 6800uF/50V besleme kondansatörü,

1 adet biraz hırpalanmış da olsa iş görecek alüminyum soğutucu-iki tda7294'e de lm3886'ya da yetecek ebatta

1 adet 2x24V 150W'lık besleme trafosu-ki bu güç her iki devreyi de limitlerine kadar zorlayabilir,

2 adet provox marka tahminen tanesi 10W gücünde 4ohm midrange hoparlör, ikisini seri bağlayıp 8 ohm 20W gücünde hoparlör yapabilirsin,

lm3886 da, tda7294 de oldukça basit devrelerdir, dikkatli bir montajla pcb ye bile ihtiyaç duymaz, delikti pertinaks ile kolayca halledersin,

bunların kargosu sana nekadar tutar fikrim yok, herhalde 3-4 kilo ağırlığı olur hepsinin, geri kalan alman gereken parçalar da 10 lirayı geçmez sanırım,

benim işime yaramayacaklar gibi görünüyor, çatıda çürüyeceğine senin işini görsün, istersen tabi, çalışmanın devamında da ben de sanırım diğer arkadaşlar da elimizden

geldiğince yardımcı olmaya çalışırız, kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen ugur4441 » 20 Nis 2009, 20:48

sınavlarım dolayısıyla ara vermiştim şimdi kaldığım yerden devam ediyorum arkadaşlar ihtiyaç anında sorularım sizlerle ;)
ugur4441
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen ugur4441 » 03 May 2009, 14:04

ilk denemem başarıyla sonuçlandı,tda1562 devresini kurdum ve çalıştı :kop: şimdi daha gelişmişine bakcam inş.yardımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar ;)
ugur4441
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen djmalan » 28 Ağu 2009, 15:10

Arkadaşlar El insaf diyesim geldi..yazdıklarından eline yeni havya almış hissi veren Sevgili
kardeşimiz ugur'a Lambalı amp önermeniz ilginç doğrusu

Aynen katılmakla birlikte;1990 yılının sonun da ankara da 4.Akşam sanat okulunda gittiğim 4 aylık elektronik kursun da eline yeni havya almış bizlere ilk yaptırdıkları devre iki transistörlü basit bir osilatör olan sinyal kalemi ikincisi ise Lambalı amplifikatördü. :D Üçüncüsü ise uzun orta ve kısa dalga radyo. :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Ynt: gitar için basit bir mikser yardım edin lütfen

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 13 Eyl 2011, 00:16

Selam arkadaşlar. Ben Ankara'dan Murat. Düz lise çıkışlıyım,üniversite'de ise 2 yıllık Elektronik Haberleşme mevzunuyum. Elektronik gördüğüm 2 sene içerisinde kendimi bir hayli geliştirdiğimden eminim fakat hala bir çok eksiğim oldugunu biliyorum ve zamanımın bir çok kısmını elektronik'le ilgili teorik ve siz gibi daha bilğili arkadaşların yaptığı elektronik sistemlerini inceleyip,okuyarak geçiyor. Elimden geldiğince de pratiğe döküyorum. Uzun zamandır hatta elektronikle bire bir tanışmadan öncesin de bile bu lambalı amfilere karşı hep bir ilğim vardı. Bende "Ugur" arkadaşımız gibi gitar çalmaktayım. Kendime 3-5-10 watt'lık ufak bir lambalı amfi yapmak istiyorum aslın da bir tane lambalı amfi yapmak istediğim kesin ama düşüncem madem elektro gitar çalıyorum hem onda kullanabilceğim hem de kendi yaptığım bir lambalı amfi olsun diyorum.
Formu takip ediyorum arkadaşlar ister lambalı,ister transistörlü ve ya entegreli olsun hepsini takip ediyorum,bir kaç terimi anlamasam da çogunlukla anlayabiliyorum ne olduklarını. Lambalı yükseltgeç'ler bölümünde bir kaç arkadaşımızın da yapmış olduğu Marshall JCM800 amfi modeli var. Yapım aşaması için beni bir hayli hem maddi hem de tecrübe olarak aşacak olmasına ragmen güveniyorum kendime bir gün onun da hakkından gelecegim :D
JCM800'deki gibi aslında gitar amfilerinde oldugu gibi(transistörlü,lambalı ve ya entegreli elektro gitar amfileri) ses'e distortions katan Gain,volume,bass,tiz,mid gibi tone kontrol katı bulunmakta,JCM800'ü incelemiş arkadaşlar da biliyorlardır bunu.
Benim de yapmak istediğim 3-5-10 wattlık ufak bir lambalı amfi'nin bu özelliklere sahip olması ama ne yapmalıyım hangi şemayı kullanmalıyım ve ya nasıl yapmalıyım hiç bir fikrim yok şuana kadar kendi tasarımım olan 1 2 sistem dışında hiç amfi tasarlamadım, şuan içinse o tecrübeye ait olduğumu sanmıyorum, bundan dolayı sizden bahsettiğim özellikler de lambalı bir amfi şeması önermenizi ya da fikir vermenizi bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim bu konu altına yazma nedenim ise hem gitar amfisi diye açılmış olması hemde lambalı amfi önerilmiş olmasıdır. Tekrardan sizlerle tanıştıgım için teşekkür ederim. İyi geceler dilerim Murat.
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

İl: Ankara

Önceki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Bir mikser yapmak istiyorum