Basit HI-FI Preamplifikatör.

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Basit HI-FI Preamplifikatör.

Okunmamış iletigönderen drhardware » 21 May 2008, 11:53

Merhaba,

Uzun bir DIY arasından sonra nihayet dün akşam evde kullandığım LM4702 amplifikatörü için bir preamplifikatör yapmaya karar verdim:
lm4562ze2.png
LM4562 Preamplifikatör - DIY Audio Türkiye

Görüldüğü gibi oldukça basit bir tasarım. Dolayısıyla PCB yapmamak daha iyi olacaktı, ben de öyle yapıp devreyi delikli pertinaksa kısa ve kalın hatlarla monte ettim. Doğal olarak tek ve star ground uygulaması yaptım.
Tasarım temelde ünlü DIY ci Damian Antoniak’ın 2005 yılında kendisi için tasarladığı preamplifikatöre dayanıyor:
http://www.unisonus.com/old/projects/dual_op_pre.html
Doğal olarak, kendi şartlarım ve amplifikatörümün gereksinimleri dikkate alınarak devre üzerinde bazı modifikasyonlar yapıldı. Örneğin, Damian’ın AC kuplajı, devrede hali hazırda bir geri besleme DC stopperi olduğundan DC kuplaja çevrildi, aynı şekilde frekans kompanzasyonu şartları tekrar düzenlendi ve devrenin daha kararlı çalışması sağlandı. (orijinal hali de oldukça kararlıydı!)
Teknik Özellikler:
Frekans Cevabı : 3Hz – 850Khz (@-3db), 8Hz – 300Khz (@-0.5db)
Faz Cevabı : ana eksene göre +/- 6.5° maks (20Hz-20Khz)
Gerilim Kazancı : 3V/V – 9dB
THD : % 0.00004 (@ 10Kohm yük, 1Khz, 6v RMS çıkış)
IMD : % 0.000006 (@ 10Kohm yük, 1Khz, 6v RMS çıkış)
Çıkış Empedansı : <600ohm
Gürültü : 1.95µv Toplam..
Dinleme izlenimleri
Açıkçası daha önce pek çok op-ampın tadına bakmış biri olarak çok da umutlu değildim. Teknik tablolardaki inanılmaz değerler insanı yanıltır. Teorik olarak %1 in altındaki herhangi bir bozulmayı duyumsaması mümkün olmayan insanın bol sıfırlı distorsiyon oranlarından µv seviyesindeki gürültü seviyelerinden ne gibi bir haz alacağı veya nasıl bir fark duyumsayabileceği açık değildir. Doğaldır ki tüm bu öngörüler benim için de geçerlidir.
Evde hali hazırda Pioneer DV585A universal playerime ve Wharfedale Diamond 9.1 hoparlörlerime single wiring bağlı olan LM4702 temelli lateral MOSFET li (2SK1058-2SJ162) ve kanal başına 175W sürekli güç kapasiteli güç amplifikatörümün girişine ve 100K lık ALPS logaritmik audio potansiyometremden önce preamplifikatörümü bağladığımda kendisi 2 x 15v ve 30VA lık bir toroid trafoyla besleniyordu ve amplifikatörden şasi dışında tamamen bağımsızdı.
Dinlemeye daha önce defalarca dinlediğim ve detaylarından emin olduğum parçalarla başlamak istediğimden, öncelikle Alison Krauss’un 1995 tarihli odyofil kaydı olan Now That I've Found You albümüyle dinlemeye koyuldum.
Aynı albümü gerek iki değişik kulaklık ve dört değişik kaynakla, mevcut LM4702 amplifikatörüm ve hem 9.6 ve hem de 9.1 lerimle, buna mukabil hem LM4780 preamplifikatörlü ve hem de LM3886 amplifikatörümle en az 50 kez dinlemiştim. Ancak böylesini hiç dinlememiş olduğumu farkettim birden.
Evet… Belki kulaklık çözümleri sanki daha detaylı ve doğal sonuçlar veriyormuş gibi durabilir. Ancak hoparlörün ve odanın yarattığı akustik ambians kesinlikle kulaklıktan daha ileri bir sound algılamama neden oldu. Hem bas bölgesi, hem de mid, yüksek mid ve tiz bölgesi inanılmaz derecede açıldı detaylar bariz belirginleşti. Sahne efektinde herhangi bir değişiklik algılamamama rağmen bunun pozisyonlamadan ve de odanın akustik ortamından kaynaklandığını tahmin ediyorum.
Ardı ardı aynı albümün hit parçalarını 3 er kez dinleme şansım oldu ve hepsinde de ayrı ayrı daha hiçbir hoparlör deneyiminde işitmediğim detayları algıladım. Daha sonra yine çok iyi bildiğim “Vivaldi for Audiphiles” ve “Bajazet” CD lerini ard arda dinledim ve gördüm ki sistemin eski haliyle preamplifikatörlü hali arasında oldukça ciddi farklılık var.
Her ne kadar LM4702 amplifikatörüm audio grade parçalardan oluşmasa da (ki çok yakında revize edilecek) sonucun bu kadar farklı olabileceği aklımın ucundan bile geçmezdi.
Önümüzdeki günlerde bu preampliyi kutulama yoluna gidip sistemime ekleyeceğim.
İyi bir güç amplifikatörü olan herkese şiddetle tavsiye ederim.
Uygulama detayı olarak:
Tüm dirençler %1 toleranslı metal film,
Besleme kondansatörleri Panasonic FM serisi low ESR, ve Wima MKP
Ve diğer kondansatörler silver foildir.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Cevap: Basit HI-FI Preamplifikatör.

Okunmamış iletigönderen maystor » 21 May 2008, 20:42

Doktor eline diline sağlık,okurken ağzım sulandı valla :) .En yakın zamanda bende nationala lm4562 sample sıparişimi verip denemeyi düşünüyorum.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 22 May 2008, 09:57

Açıkcası daha önce OPA134, LT1115 gibi seçme opamplarla yapılmış (veya yaptığım) pek çok preamplifikatör/amplifikatör dinledim ama bunun tınısı bir başka.
Dün akşam yine önceki akşam gibi takriben 6 saat müzik dinledim. Antares'teki gürültü kirliliğine inat 86dB lik 9.1 lerime tam gaz verip aryalarımı, senfonilerimi dinledim. En son saate baktığımda 01:30 gibiydi. Allahtan komşuların uykusu baya bi derin :)
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 24 May 2008, 00:18

ben de bu devrenin aynısını yaptım..yapmış olduğum lm3886 devrenin girişine 100k lık pot ile bağladım..eski presiz hali ile epey bir fark var..aynı izlenimlere ben de şahit oldum..daha güzel çalmaya başladı.ama ben belki daha iyi olur diyerek geribesleme kondansatörü kullanmadım..gerçi seste çok fazla değilşiklik olacağını düşünmüyorum ama..o kondansatörler preamfinin frekansa- kazanç eğrisini belirliyor..sitedeki lm3886 mono olmadığı için daha iyi olur diyerek diyaudioda bulduğum birkaç tasarım yaptım.bazısı başarılı idi..bazısı bazısında gnd loopa şahit oldum..şimdi bir sitede bulduğum pcb yi yaptım..çok şık gözüküyor diye..birkaç değişiklik yapabilirim üstünde belki.. http://www.generalguitargadgets.com/pdf ... 86_amp.pdf ne dersiniz bu tasarım hakkında..amerikaya gitmeden önce bize amfi yap diyen birkaç arkadaşım var :) bu arada texas dallasa gidiyorum:) maximden size malzeme yollarım artık :D herneyse.. 3yıl önce aldığım denon pma495-r amfiden daha güzel ses veriyor bu meret 3886.mid ve tiz muhteşem..ama sanki bassları biraz tenekemsi gibi geldi bana...uzattım başarılar iyi çalışmalar..
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 24 May 2008, 13:34

Geri beslemede ve girişte kullanılan 82pF (asıl devrede bunlar 100pF ve 47pF idi) frekans kompanzasyonu için kullanılmıştır. Sese herhangi bir etkisi olmamakla birlikte ses üstü osilasyonları engellemek için konmuştur. Devre bunlarsız da çalışır ancak osilasyon tehlikesi vardır.
Webde bulduğun LM3886 devresi zaten NS nin referans uygulamasına yakın bişi. Ancak geri besleme DC stopaj kondansatörü 10u seçilmiş ki yetersiz bu devrede en az 47u tercihen 100u seçilmelidir. Aksi takdirde düşük frekans faz cevabı non lineer olarak kayar. Ayrıca mutlaka NP olmalıdır bu kondans.
Ayrıca R3 ün ardından girişe paralel olarak geri besleme direnci kadar bir yük direnci konması gerekir (33K) aksi takdirde LTP dengesiz olacak ve osilasyon tehlikesi oluşacaktır.
PCB tasarımını başarılı buldum, tabii 10u yerine 47 veya 100u NP koyulursa bu komponent için alan yeterli olmayabilir. Ayrıca tavsiye ettiğim giriş yükü için de yer yok.
Devrenin bu haliyle uygulanması durumunda preamplifikatör gerekmeyecektir. Yine bir tavsiye olarak, geri besleme direncine ve giriş yük direncine (33K lar) paralel olarak frekans kompanzasyonu için 150pF kondansatör konmalıdır. Duyulmayan osilasyonlar ciddi sorunlara yol açabilir.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 25 May 2008, 00:42

150pf kondansatörü herhangi bir dirence seri olarak bağlayıp o şekilde takmak gerekmez mi ..çünkü ben bir denememde 22k olan geribesleme direncine paralel olarak 100pf takmıştım ve entegre ısınmaya başlamıştı..söktüğümde ise durum düzeldi..ve gördüğüm şemalarda o kondansatörlere seri bir de 47k gibi direnç takılıp o şekilde geribesleme direncine paralel bağlıyorlardı..bu devrelerin matlab programında faz frekans ve genlik eğrileri bile çıkartılabilir ama teorik ile pratik ne kadar birbirini tutar bilemem..simulasyonlarda da pek doğru sonuçlar elde edilmiyor yaptığım kadarı ile..

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen IEEE » 25 May 2008, 10:26

ayrıca geribesleme direncini direk olarak 3ve 9 nolu bacağa bağlasak hem geribesleme hattı kısa tutulmuş olur hem de kondansatöre yer kalır..bundan ayrı olarak lm3875t sipariş ettim..çift katlı pcb satın almıştım ona yapacağım inşallah..sonuçları merak ediyorum

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 25 May 2008, 15:21

bunun gibi mi 8)
Eklentiler
nfb.JPG
nfb.JPG (21.12 KiB) 6046 defa görüntülendi
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen IEEE » 25 May 2008, 17:33

evet onun gibi

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 26 May 2008, 02:28

Devre her ne kadar basit gözükse de yine de bir pcb olsa fena olmaz diye düşünüyorum.
Pek iddialı bir çizim olmadı fakat idare eder sanırım.
Bu linkte pcb nin resimleri var ama çizimi olmadığı için işimize yaramıyor.
Çizdiğim pcb de görünüş itibariyle linktekine benziyor diyebilirim.
Devre ile ilgilenenler şöyle bir kontrol ediversin anormal bir durum yok ise rotüşlerini yapıp yakında yayımlarım.

Basit HI-FI Preamplifikatör.jpg
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Sonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi