3 Yollu ve Hormonlu Hoparlör Çalışması %100 DIY

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

3 Yollu ve Hormonlu Hoparlör Çalışması %100 DIY

Okunmamış iletigönderen DINZER » 06 Ekm 2010, 20:19

Arkadaşlar,
Hazırlamış olduğum 3 yollu hoparlör çalışmasını belli bir noktaya getirdim. Ayrıca Bir dac için I2s bağlantı çalışmam ve Class D tipi bir pcb nin modlama ve kurulumu çalışmalarım oldu.
Öncelikle hoparlör çalışması için ilginizi çekerse daha yeni yazmaya başladığım şu linke tıklayınız http://stereomecmuasi.com/forum/viewtopic.php?f=46&t=1862
DINZER
Yeni Üye

İl: Ankara

Ynt: 3 Yollu ve Hormonlu Hoparlör Çalışması %100 DIY

Okunmamış iletigönderen DINZER » 07 Ekm 2010, 10:07

Arkadaşlar,

Muhtemel crossover uygulama hatalarının önüne geçmek için size yardımcı olmasını umduğum bir örnek veriyorum
Aşağıda gördüğünüz gibi örnek mid sürücünün FR ve empedans dağılımını veren bir grafik var
Bu sürücününün spec lerine baktığınızda empadansının 8 ohm olarak yazdığını göreceksiniz
Sorun şu:
Bu sürücüyü kullanarak hoparlör yapmak istediğiniz de crossover ları nasıl hesaplayacaksınız?
Görüldüğü üzere 500 hz de bir empedans peak var
Diyelim ki 550 hz ve 5000 hz de band pass uygulaması yapmanız gerekiyor
Nasıl bir yol izlerdiniz?
Resim
En son DINZER tarafından, 07 Ekm 2010, 11:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
DINZER
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 07 Ekm 2010, 11:00

Elinize sağlık. Tebrikler. Bitmiş ve yerinde duruyor. İşte DİY.

Yalnız kafama takıldı, sorayım.

Kabinin ayaklarını henüz bitirmedinizmi? Yoksa ayaklar gerçekten tekerleklermi?
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen DINZER » 07 Ekm 2010, 21:53

DINZER yazdı:Arkadaşlar,

Muhtemel crossover uygulama hatalarının önüne geçmek için size yardımcı olmasını umduğum bir örnek veriyorum
Aşağıda gördüğünüz gibi örnek mid sürücünün FR ve empedans dağılımını veren bir grafik var
Bu sürücününün spec lerine baktığınızda empadansının 8 ohm olarak yazdığını göreceksiniz
Sorun şu:
Bu sürücüyü kullanarak hoparlör yapmak istediğiniz de crossover ları nasıl hesaplayacaksınız?
Görüldüğü üzere 500 hz de bir empedans peak var
Diyelim ki 550 hz ve 5000 hz de band pass uygulaması yapmanız gerekiyor
Nasıl bir yol izlerdiniz?
Resim

İki yol var
1. empadansı 8 ohm civarına indirmek için seri RCL uygulaması yapmak(deneme yanılma gerektiriyor; hesaplama ile nokta atış yapılamıyor). Crossover ı yeni empadans üzerinden hesaplamak
2. 550 hz için grafikte karşılık gelen empedans değerini okuyup crossover L, C değerlerini bunun üzerinden hesaplamak
empadans peak lerinin ss anfiler için sorun olmadığı lambalı anfiler için düzenleme gerektirdiği söylenir
DINZER
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen DINZER » 07 Ekm 2010, 22:03

Ersoy yazdı:Elinize sağlık. Tebrikler. Bitmiş ve yerinde duruyor. İşte DİY.

Yalnız kafama takıldı, sorayım.

Kabinin ayaklarını henüz bitirmedinizmi? Yoksa ayaklar gerçekten tekerleklermi?

Teşekkürler, kabinin ayakları en azından şimdilik olmayacak sebabine gelince
evler hoparlörlere çok uygun akustik ortam sağlayamıyor.
Özellikle bu hoparlörler duvardan 1-1.5 metre öne alındığında performansta iyileşme çok belirgin olmakta
Bir de herbir hoparlörün 58 kg olduğu düşünülürse
kilitli tekerli ayaklar en iyi çözüm oldu
DINZER
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen DINZER » 11 Ekm 2010, 10:54

fatihcol yazdı:Ayrıca kurduğun cümleden yaptığın dıy çalışmanın arkasını kapatmadığın anlaşılıyor. class D ampliyle bol kokulu sonuçlar çıkacak anlaşılan.
Dıy çalışman için birkaç tavsiyem olacak:
wf için yeni bir kabin yap veya içindeki sürücüyü kullanma, tekerlekler kesinlikle olmamalı. (Kabinini beğenmeyen hoparlör daha çok yer seçer)
Xover için tavsiyelerim olacak fakat hangi güçte kullandığını bilmiyorum

Cümle cümle alırsak;
Ayrıca kurduğun cümleden yaptığın dıy çalışmanın arkasını kapatmadığın anlaşılıyor.
Woofer açık(arka çıkış için waveguide tarzı başka denemeler de yapacağım ama bass reflex kapalı kutu düşünmüyorum)
Mid ve tiz sürücüler de açık ama bunun bir anlamı yok çünkü bunlar dome ve ribbon; yani imalattan kapalı

class D ampliyle bol kokulu sonuçlar çıkacak anlaşılan.

Class D anfi çalışması USA den getirttiğim bir pcb nin kurulum ve kapasitör iyileştirmelerinden ibaret
Bildiğiniz clas d anfilerden farklı bir sınıfta olduğunu söylemeliyim
http://www.diyaudio.com/forums/class-d/152980-class-d-audio-who-these-guys.html
http://www.audiocircle.com/index.php?topic=76400.1280
Trends Audio anfisinden çok daha iyi midler basslar çok iyi
wf için yeni bir kabin yap veya içindeki sürücüyü kullanma,
Nasıl bir kabin öneriyorsunuz
Sürücü eleştirisi son mesaj https://forum.diyaudiotr.com/hoparlorler/cok-suruculu-sistemler-t899-50.html

tekerlekler kesinlikle olmamalı.
Tekerlekler kesinlikle olacak maalesef; dinleti dışı bu hoparlörler duvara yapışık durmak zorunda
Tekerlek kilitli yapıda ve basları sandığınız gibi baslara sıkılığını bozamıyor. ben çivili ayak üzerinde de denedim bu sistemi. Bas sıkılığındaki fark çok keyfe keder bir fark. Bunun içinde pratik bir çivili ayak kriko sistem yapabilirim; duruma göre

Kabinini beğenmeyen hoparlör daha çok yer seçer
Bu biraz şehir efsanesi gibi oldu
Yer seçme tamamen konseptle ilgilidir. Açık tiplerde; dipol sistemlerde yer seçme olur ve doğaldır.

Xover için tavsiyelerim olacak fakat hangi güçte kullandığını bilmiyorum
Tabii tavsiyelerinizi almak isterim
Woofer 300 watt RMS @97 db
Dinleti watt ı olarak soruyorsanız 30-40 watt diyebiliriz
DINZER
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 11 Ekm 2010, 14:01

gönderen fatihcol » 3 dakika önce

DINZER yazdı:
fatihcol yazdı:
Ayrıca kurduğun cümleden yaptığın dıy çalışmanın arkasını kapatmadığın anlaşılıyor. class D ampliyle bol kokulu sonuçlar çıkacak anlaşılan.
Dıy çalışman için birkaç tavsiyem olacak:
wf için yeni bir kabin yap veya içindeki sürücüyü kullanma, tekerlekler kesinlikle olmamalı. (Kabinini beğenmeyen hoparlör daha çok yer seçer)
Xover için tavsiyelerim olacak fakat hangi güçte kullandığını bilmiyorum.

Aşağıda dünyanın en pahalı hoparlörlerinin güncel olarak sunulduğu bir link var. $230.000 lık bir model sizin bu atın dediğiniz woofer ları kullanıyor http://www.higherfi.com/spkrlist/speakerlist.htm
http://www.westlakeaudio.com/Speakers/H ... _sm-1.html
Dahası dikkat ederseniz en performanslı seriler büyük çoğunlukla kutu dışı konseptler kullanıyor(front horn, planner sistemler gibi)

Fatih Bey, tavsiyeleriniz ve benim sistem için sizi şöyle alalım. hoparlorler/yollu-hormonlu-hoparlor-calismasi-100-diy-t1143.html

Gökhan Bey,
gördüğünüz gibi eve sığacak tipte olan sistemlerde üst mid ve tizlerde çoklu sürücü kullanılmamış ama mid ve woofer da kullananlar var(sadece plannar teknolojide de çoklu uygulama var)
Bir de eğer böyle bir sistem yapacaksanız ne yaptığınızı bilmeniz için bir ölçüm-test sistemi ve yazılımı da kullanmak durumundansınız

Dinzer bey;

Linklerde verdiğiniz hoparlörler 1.90m boyunda sizin küp ise 40cm ve 50 litreden az. Büyük odalar (x>50m2) için tasarlanmış kabinler onlar., sizinki ise 25 m2 oda için yapılacak tarzda bir kabin.Mevzu yine anlattığım yere geliyor.
Aynı tarzda wf sürücü kullandığın doğru, fakat xmaxı bu kadar az olan bu sürücü senin kabinde burblar. Senin kabinde wf değilde swf olsa; port ile dar band çalıştırabilirsin.

Konuyu genişlettiğini yeni gördüm kusura bakma. okuyup cevap olşturacağım yerleri inceleyeceğim.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Elektronik Teknisyeni

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 11 Ekm 2010, 14:14

Genişlettiğin için teşekkürler. Yanlız burada programın ilerleme hatası algılanıyor. Dıy başlangıcında kulak-oda-müzik üçgeni başlangıç alınıp; bunlara göre sürücü, sürücüye göre kabin ve xover; kabine göre ampli seçilmelidir. Class-d ampliler texas ins. amcanın verdiği cevaba göre çok hızlanmadı daha. Class-D ler kötü demek istemiyorum. Fakat nad ın yaptığı m2 modelini daha dinleyemedim. Fakat nad ın topolojisini oluşturan zetex tech. firmasının numuneleri elime geçti. Açıkçası yakın mesafe kullanımında class-A yı arattırıyor.

Senin amplinin topolojisi "ir" mi?
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 11 Ekm 2010, 14:24

X-over için ise yorumum şu olur, dinleti mesafesi@sürücü spl i@yanıt gecikmeleri, bu denklem de yapılan xover başarılı olur.
yoksa hoparlörü ters veya vertical çalıştırmaya yarayan linkwitz amcanın çalışmaları ev diy i için çok marjinal kalıyor.
Bir eleştirim daha olacak çalışmalarınızın başlangıcı sese göre olmalı. watt, ohm gibi elektriksel değerlere göre xover yapmak sürücüyü dinlememek demektir.

Ayrıca kağıtta yazan 94dB falan temel alınamayacak kadar soyuttur. Elimize geçen sürücünün bizim isteklerimize yanıtı ne olacak bu önemlidir.

Time domain ve phase domain konularını iyi incelemenizi tavsiye ederim.

Saygılar Sevgiler.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen DINZER » 11 Ekm 2010, 14:26

Red wine audio ile audio research ün yapmış olduğu class d anfileri en çok beğenilenler olarak duyuyorum.Fakat yurt dışı liste fiyatları 3 milyardan az değildi diye hatırlıyorum. Düzeltme: bu anfi 'ir' gib görünüyor
En son DINZER tarafından, 12 Ekm 2010, 13:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
DINZER
Yeni Üye

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • raf tipi 2 yollu
    1, 2, 3Eklenti(ler) gönderen levrek » 17 Oca 2010, 15:21
    21 Cevaplar