3 Yollu ve Hormonlu Hoparlör Çalışması %100 DIY

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: 3 Yollu ve Hormonlu Hoparlör Çalışması %100 DIY

Okunmamış iletigönderen DINZER » 13 Ekm 2010, 16:27

DINZER yazdı:"fatihcol"]Dinzer bey;
Gönderdiğin linkteki açıklamalarda, stüdyo akustiği(kapalı alan, uzak mesafe) için üretilmiştir deniyor.
Ah Fatih Bey yine koptuk; bu örneği ne için vermiştik Ersoy Bey dome ile 18 inch sürücü nasıl birlikte çalışabilir demişti
daha uç bir örnekle dome un yarısı çapında bir comp. driver la da çalışabileceğini göstermiş olduk
Üstelik dome dan çok daha hızlı bir sürücüyle
Ersoy Bey ve sizin takıldığınız noktalar... cevabı basit bir konuydu.
Sorunumuz büyük size eleştirdiğiniz konu üzerine örnek veriyorum siz bu ev tipi değil diyorsunuz . Böyle olunca acaba diyorum karşımdaki bu yazışmayı sadece birtür üste çıkma olarak görüyor diye düşünüyorum. Konu lise münazaralarına dönüyor. Ayrıca bu sistemler evlerde kullanılıyor

Evde kötü sonuçlar verecektir.
Nereden biliyorsunuz Fatih Bey, hangi bilgi ve tenik gerekçe var bunun altında. Hoparlörün frekans spektrumu verilmiş
Ersoy'un eleştirilerini dikkate almalısın.
yeterli bilgiden kaynaklanan eleştirileri her zaman dikkate aldım. Yeterli bilgi konusunda sıkıntı olduğunu görüyorum
Sürücüler arasındaki o kadar büyük farkları kapatmak imkansız.aktif sürüldüğünde belki kapanır ama yinede hi-end sonuçlar bekleme.Sonuç: Aktifle kolları farklı renk. Pasif xoverle ise "farklı renkleri boşverdik, daha kalıp oturmuyor" olacak. Bu ceketi nasıl giyeceğiz.
Yazılanları okumuyorsunuz Fatih Bey. Aynı yerlere takıldık.
Dinlediğinizi söylediğiniz hoparlörün kompresyon driver ın çapı bendeki dome un yarısı.
Üstelik o da berilyum; aynı malzeme.
Üstelik dome dan çok daha hızlı bir sürücü
Üstelik wofeer ın hizasının çok daha gerisinde (bendeki dome a göre)
Üstelik bu hoparlörü dinlemişsiniz bir de
O zaman sitem etmek durumundayım
Bunları siz anlamalısınız. Ben yazmak zorunda kalmamalıyım

Ayrı ayrı gelen seslerin, hi-end sınıfına koyman enteresan... İnsan kulağı 2 tane ve her ses yoluna(way) ayrı bir kulağımız yok. insan kulağı 1,2,3,4-way falan değildir.
Seslerin ayrı olması demek... ayrışık olması yani; trompetin sesi saksofonun sesi vokallerin sesi ayrışmış tane tane demek
TAD için düşüncelerin eve uygun diye muhtemelen. 2 yollu ve çift wf li bu kabinler Pioneerin düğün salonu büyüklüğündeki kapalı alanlar için ürettiği hoparlörlerdir. 3 saat dinlemişliğim var o hoparlörü, üstten bakıldığında hopalörün kendisi 2m2 yani oturma odasına 2 tane koysak oda bitti :) 4m2 çok büyük .

Bunları okudukça bilgi ve deneyiminiz konusunda şüphelerim iyice artıyor. Bunları söylemeden önce dinleme salonumun büyüklüğünü sorsanız. 48 metrekare.Tavan yüksekliği 330 cm :o
Üstelik bunlardan yurt dışında evlerde sürüyle var.(Çok veciz bir söz görüyorum imzanızda ama uygulama da önemli
Sonra, hoparlörün alt frekansı 35 hz bu bass reflex değil.Görüyorsunuz yukardan itibaren biraz dikkatli okununca anlaşılacak şeyleri konu yapmak zorunda kalıyoruz

Tek sürücü ile dıylayıp, aynı yanıtı alamayacığını şimdiden söyleyeyim.
Kusura bakmayın anlayamıyorum daha teknik ifadeler kullanamazmısınız. 'topu taca atıyorsun' deyimi de olmuştu. Özensiz buluyorum .

Bu kadar ufak ve küp kabin o sürücüyü bozar.
:D bir kere ortada küp yok. Ufak olduğunu nereden çıkardınız böyle bir bilginiz yok. Bu konsept bası vermek için bütün odayı kullanır.

Ve horn tw yi unutuyorsun, üstüne birde beri kullanıyorsun. tizleri yavaşlatmak için periyot dışında, 25 mS ekle anca, belki denk gelirler. 50 kilo xover seni bekliyor.
o zaman size bir soru Ersoy Bey de isterse cevaplar
Örnek verdiğiniz 25 mS de sesin alacağı yol ve
bahsi geçen crossover frekansına karşı gelen dalga boyunu bulup ne yaptığımı anlamanızı öneriyorum.
Fatih Bey, anlamınızı rica edeceğim şey şu....sürücüleri herhangi bir hizada tutmak, hoparlöre kilitli tekerlek koymak bunlar çok basit işler, gereğini gördüğümde yaparım. Her bir sürücüye arzu ettiğim tonaliteyi verebilirim. Karakterlerinde değişimler yapabilirim. Distorsiyon performansları sinyal hassasiyetleri hariç.
Yaptığınız uygulamalarda sistemi kulağınız dışında yargılama şansınız oldu mu?
empedans ölçümü; Frekans spektrum ölçümü; Distortion ölçümü grafiklemeleri gibi olanaklardan yararlandınız mı? Bol bol okumak araştırmak gerekiyor çoğunlukla yurt dışı kaynakları. Yurt içi kaynaklar ancak başlangıç aşamasında faydalı olabiliyor sonrasında yetersiz kalıyor. Benim diy uygulaması yapacak arkadaşlara tavsiyem.
DINZER
Yeni Üye

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 14 Ekm 2010, 10:37

Yazdıklarımın içinde yaptığınız işe yada şahsınıza karşı bir saldırı yada küçümseme yokken bukadar, önce savunmaya geçip sonrada taarruza geçecek bir durum olmadığını düşünüyorum. Burada kendimi ıspatlamaya çalışmıyorum. Sadece yapılan işe saygı duyarak fikirlerimi belirtmiştim. Ama kaderin cilvesimidir nedir bilmem yada Ankaranın havasından suyundan olsa gerek, geçmişten hatırladığım, tanıdık bir üslupla karşılaşmak beni üzdü. Bu durumun gideceği noktayı deneyimlerime dayanarak tahmin edebiliyorum. Bu tür yaklaşımlar, bu forumdaki herkeze zarar vermiştir ve bizi gerilere götürmüştür. Esas amaç bilgi ve tecrübeleri paylaşmak. Bunu bozmamak adına şahsen ben, beni yanlış anladığınızı umuyorum.

Teknik soruların cevaplarıda bilimsel gerçeklere dayanır. Çok hoparlör dinledim, vardığım sonuç: Bu müzik işinde herşey mühendislik değil. Herşey kağıt ustünde biterdi ozaman. Esas olan karşısına kurulup dinlediğinizde kulaklarınızın size hissettirdiği duygudur. Burada nekadar ıspata dair yazı yazsam yada yazsanız hepsi, kulağın söylediklerinin yanında boş kalır. Bu yüzden birşeyler yazarken bazı şeyleri bukadar zorlamamak gerek. Sonuç herkezin zararına olur.

Herkeze kolaygelsin.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen DINZER » 08 Kas 2010, 14:30

Ersoy yazdı:Öncelikle yaptığınız diy kabin bitirilmiş ve çalışır bir diy olduğu için tebrikler tekrar.

Tabiki sesini duymadan yorum yapmak yanlış olmakla beraber, 18 inçlik bir sürücü ile dome bir mid arasındaki o kocaman frekans aralığının nasıl dolduğunu anlamak gerçekten zor. Bunun üstüne birde bas ve mid sürücülerin birbirlerine olan uzaklıkları ve dikey paralellikleri bukadar birbirinden ayrılmışken uyumlu çalabilmeleri bana imkansız gibi geliyor. Kısacası bu kabinde sürücüler ayrı ayrı çalıyordur. Sizin yaptığınız kabinde birtürlü mid ve bas ilişkisinin sevişmesine izin vermeye müsait olmayacağını düşünüyorum. Sürekli kavga eden karı-koca ilşkisine benzetiyorum. :D

Bunun dışında, tekerleklerden acil olarak vaz geçilmeli. Gerçekten tekerlekler, bu kocaman emeği mahvediyor.

Bütün bunlara rağmen, eğer Ankarada olsaydım gelip bu kabini dinlemek isterdim.

Yazışmayla bazı detaylara girmek oldukça zor yerine bazı uygulamalarla örnek vereceğim

Bunun üstüne birde bas ve mid sürücülerin birbirlerine olan uzaklıkları ve dikey paralellikleri bukadar birbirinden ayrılmışken uyumlu çalabilmeleri bana imkansız gibi geliyor.
Birbirine uzak sürücü uygulamalarına ait örnek
http://www.ygacoustics.com/

18 inçlik bir sürücü ile dome bir mid arasındaki o kocaman frekans aralığının nasıl dolduğunu anlamak gerçekten zor.
Sürücü 18 değil 15 inch
Dome ve 15 inch woofer uygulamalarına örnek(en pahalı ürünlerine bakınız)
http://www.atcloudspeakers.com.au/
http://www.atcloudspeakers.co.uk/product.php

Hem YG hem de ATC dünyanın en iyi hoparlör üreticileri arasındadır.
DINZER
Yeni Üye

İl: Ankara

Önceki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • raf tipi 2 yollu
    1, 2, 3Eklenti(ler) gönderen levrek » 17 Oca 2010, 15:21
    21 Cevaplar