Konu Hoparlor ve Sound

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: Konu Hoparlor ve Sound

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Tem 2013, 17:28

Bir saplama yapmak istiyorum.
Yıllar önce üretimi durdurulmuş ve unutulmaya yüz tutmuş iki adet teknoloji bulunmaktadır.
1 Lambalı sistemler.
2 Plak kaydı ve dinlenilmesi.
Plak üzerine konuşursak.
Kaçınılmaz olan bir çok faktörden iki tanesi, RUMBLE ve SCRATCH faktörlerine rağmen yeniden hortlayan bu teknolojinin ardında yatan gerçek acaba nedir. Anlatımınıza göre değerlendirirsek tını meselesi. Acaba teknik bir açıklaması yok mu bunun.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Tem 2013, 17:43

onursal yazdı:Bir saplama yapmak istiyorum.
Yıllar önce üretimi durdurulmuş ve unutulmaya yüz tutmuş iki adet teknoloji bulunmaktadır.
1 Lambalı sistemler.
Plak üzerine konuşursak.
Kaçınılmaz olan bir çok faktörden iki tanesi, RUMBLE ve SCRATCH faktörlerine rağmen yeniden hortlayan bu teknolojinin ardında yatan gerçek acaba nedir. Anlatımınıza göre değerlendirirsek tını meselesi. Acaba teknik bir açıklaması yok mu bunun.

Çizik ve gürültü konusu bazıları için geçmişe yolculuk anlamında bir tür nostaljidir... derim ben.
Ancak, bunların yeniden gündem oluşturması, sadece nostaljik olarak düşünülmemeli,
bildiğim kadarı ile bunların temiz olanları değerli.
Tını, ya da sıcaklıktan kasıt bu değildi,
dolayısı ile teknik açıklamaya ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

Öte yandan lambalı, gerçek anlamda çok iyi bir lambalıyı hiç bir yarı iletkene değişmem,
deyip bu kısır döngüyü sürdürmenin anlamı olmadığını da ekliyorum.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Tem 2013, 18:10

hamist yazdı:
onursal yazdı:Bir saplama yapmak istiyorum.
1 Lambalı sistemler.
Plak üzerine konuşursak.

Çizik ve gürültü konusu bazıları için geçmişe yolculuk anlamında bir tür nostaljidir... derim ben.
Ancak, bunların yeniden gündem oluşturması, sadece nostaljik olarak düşünülmemeli,
bildiğim kadarı ile bunların temiz olanları değerli.
Tını, ya da sıcaklıktan kasıt bu değildi,
dolayısı ile teknik açıklamaya ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

Öte yandan lambalı, gerçek anlamda çok iyi bir lambalıyı hiç bir yarı iletkene değişmem,
deyip bu kısır döngüyü sürdürmenin anlamı olmadığını da ekliyorum.

10 sene kadar önce katıldığım DOLBY firmasının bir seminerinde bu konuyu ele almıştık.
Son kullanıcıya (consumer) sunulan eserler incelendiğinde, meteryal olarak plağa kaydedilmiş olan izlerin karakteristiğine hala ulaşılamamış olduğu belirtilmişti. Hatta 100 sene öncesinin teknolojisi olan tel üzerine manyetik kayıt teknolojisi, son yıllara kadar uçaklarda karakutu sisteminde kullanılmaktaydı.
O kadar digital ya da analog sistemler çıktı, teknoloji neredeyse mikron boyutlarında incelenmekte, ama teknik incelemeler göstermektedir ki bazı eski teknolojiler hala kalitesini korumaktadır. Peki günümüz teknolojisi eski teknolojilere yetişemiyor mu?
Evet yetişiyor. Bunun ispatı seminerlerde yapıldı. Ancak eski teknolojide son kullanıcıya sunulan meteryaller, yeni teknolojide de aynı kalite ile sunulması, son kullanıcı için oldukça pahalı olmaktadır. Bunun bir de standartlaştırılması ele alındığında işler oldukça karmaşık hale gelmektedir.
MD (Mini Disk) ve DAT (Digital Audio Tape) incelendiğinde anlatılmak isediğim şeyler daha iyi anlaşılacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 09 Tem 2013, 19:51

Arkadaşlar
Satılık ilanlara bakarken dikkatimi çekti de sormak istedim

Linkteki kabinlerin spect leri verilmiş +-3db 54hz-17khz olarak

Şimdi bu kabinlerin ahşap işçiliği mutlaka üst seviyededir.Ancak yukarıdaki spect lere bakarak ses kalitesi hakkında nasıl bir yorum yapabiliriz.
Zira Amerikada bile belli bir kitlesi olan bir kabin olarak karşılaştım
Keza fiyatı da ciddi boyutlarda
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 1936/detay
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 09 Tem 2013, 19:57

Amatör yazdı:Arkadaşlar
Satılık ilanlara bakarken dikkatimi çekti de sormak istedim

Linkteki kabinlerin spect leri verilmiş +-3db 54hz-17khz olarak

Şimdi bu kabinlerin ahşap işçiliği mutlaka üst seviyededir.Ancak yukarıdaki spect lere bakarak ses kalitesi hakkında nasıl bir yorum yapabiliriz.
Zira Amerikada bile belli bir kitlesi olan bir kabin olarak karşılaştım
Keza fiyatı da ciddi boyutlarda
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 1936/detay

Alt frekans bölgesi iyi olmasa da 103db/SPL lik duyarlılık işi götürüyor.
Bu duyarlılık seviyesine ulaşmak ta kolay değildir.
Resim
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 09 Tem 2013, 20:40

Mesela bu hoparlörün de verilerine bakarsak daha geniş bir frekans aralığını kapsayan ancak +- değerleri belirtilmemiş bir durumu var.

Beni en çok düşündüren ve aklımı kurcalayan husus bu
Daha öncelerden de Tweeter konusunda sorduğum gibi,mesela bu iki hoparlör arasında seçim yapmaya kalksak geniş frekans aralığını mı yoksa dinamik frekans aralığını mı baz almalıyız?
İki hoparlörüde aynı kaynak ve ampli ile dinlediğimizi varsayarsak şu daha dinamik bu daha detaylı gibi bir sonuca varılabilir mi?
Yoksa seslerini duymadan hiçbir şekilde karar verilemez mi?
Verilen spect değerler bize neyi ifade etmeli
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 6749/detay
Amatör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 09 Tem 2013, 21:04

Amatör yazdı:Mesela bu hoparlörün de verilerine bakarsak daha geniş bir frekans aralığını kapsayan ancak +- değerleri belirtilmemiş bir durumu var.

Daha öncelerden de Tweeter konusunda sorduğum gibi,mesela bu iki hoparlör arasında seçim yapmaya kalksak geniş frekans aralığını mı yoksa dinamik frekans aralığını mı baz almalıyız?
İki hoparlörüde aynı kaynak ve ampli ile dinlediğimizi varsayarsak şu daha dinamik bu daha detaylı gibi bir sonuca varılabilir mi?

Abicim yüklediğin 2 hoparlor de dünyaya kendini kanıtlamış kabul edilen markalar.
Dolayısı ile 2 kaliteli markadan daha geniş spect. vereni tercih etmeyi düşünürüm.
Ama adı sanı duyulmamış aynı spect.lere sahip 2 hoparlorü karşılaştıracak olsak
dinlemeden, kendini kabul ettirmiş olanı tercih etmek mantıklı gibi,
ancak dinleti sonrasında diğerinin tercihi düşünülebilir.
Zira kendini kabul ettirmiş markaların yüksek arge giderleri de satılan ürünlerden çıkarılmak zorunda.
Bazıları da argeden uzak, kopya yaptıkları için kaliteli ama ucuz olabilir.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 09 Tem 2013, 21:15

Amatör yazdı:Mesela bu hoparlörün de verilerine bakarsak daha geniş bir frekans aralığını kapsayan ancak +- değerleri belirtilmemiş bir durumu var.

Anlatayım.
İşte biz odyofil'ler için tercih sebebi olan faktörler buralarda gizlidir.
1 Hassasiyet. Hoparlöre verilen güç doğrultusunda, alınan ses basıncı seviyesi. db/SPL at 1m olarak ölçümlenir. Ama hiçbir firma 2 metrede ne kadar kaybı olduğundan bahsetmez. Çünkü 2 kat mesafede meydana gelen kayıplar hiç te küçümsenecek bir değer değildir. Daha önceki sohbetlerimizde yer almış olan bir hoparlör (monitör) bu durumu açıkça anlatmaktadır.
http://www.compel.com.tr/P/2-15-1846
2 Frekans responsu. Referans değerlerinde belirtilmiş olan (1m) hangi frekansları doğru olarak verebildiğinin ölçüsü olup, ne kadar band genişliğine sahip olduğu kriteridir. Örnek olarak;
1m 1W referans değerlerinde bir hoparlörün frekans bandı 50Hz-18KHz +/-2db olsun.
Aynı kriterler içerisinde diğer bir hoparlörün frekans responsu 20Hz 20 KHz +/- 4db olsun.
Bu iki hoparlör hakkında asla hemen karar verilemez çünkü, ilki 50Hz ten 18 KHz'e kadar olan bölgeyi sadece 2db lik bir hata ile iletmektedir. Ama ikinci hoparlör daha geniş band aralığında +/-4 db lik hata payı ile sunmaktadır. Belki de bu hoparlörün 50Hz ila 18KHz arasındaki hatasal değeri sadece +/-1 db dir. İşte böyle bir durumda ikinci örnekteki hoparlör ilk örnekteki hoparlörden daha kalitelidir demek oldukça doğru olacaktır. Elbette ki kalite unsuru sadece üst ya da alt frekanslardaki ölçüm olmayacaktır. Referans frekans noktası olan 1KHz bölgesinden sonraki alt ve üst frekanslarda da ara değerlerdeki sapmalar oldukça önem taşımaktadır. Bir hoparlör tüm frekanslarda +/-2db lik hata payı ile çalışıyorsa ama bir frekansta mesela 400Hz te +6db lik bir değeri var ise o hoparlörü dinleyen bir odyo-fil sadece uğultu duyduğunu belirtebilir.
İşte bu yüzden sadece yüzeysel olarak bildirilmiş olan frekans bölgesi değerlerine asla güvenilmez.
İdeal olan kulak duyum değerleri olan 20Hz-20KHz aralığını en az hata oranı ile belirtilen referans değerlerinde (1m 1W 90db/SPL) verebilmesidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 09 Tem 2013, 21:25

Hamit Bey,bilerek bu iki tanınmış markayı örnek gösteriyorum ki verilerini de tartışmayalım diye :)

Üst ve ortanın üstü diyebileceğim frekanslara karşı özel bir ilgim var diyebilirim.

Anlatmak istediğim hoparlörlerin teknik verilerine bakarak ,dinlemeden özellikle benim işaret ettiğim frekanslardaki başarısı anlaşılabilir mi?

Yeni bir hoparlör almayı düşünsem,dinlemeden almak mantıklı olmaz herhalde

Gerçi bunların fiyatları da cüzdan delen cisten :) Biraz da aşırı örnek vermişim :)
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 09 Tem 2013, 21:29

Benim iddiam; Dünyanın herhangi bir yerinde, birbirinin tamamen aynı verilerine sahip olacak
şekilde üretilmiş iki hoparlorün sesleri mutlaka farklı olacaktır.

Dolayısı ile bu parayı verecek olan, ya da olmayan,
dinlemeden tercihini kullanmaz.
hamist
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlör Konumlandırma
    Eklenti(ler) gönderen pixelart » 04 Ekm 2008, 19:19