Konu Hoparlor ve Sound

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: Konu Hoparlor ve Sound

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Tem 2013, 21:42

Ben sesteki bu RENK olayını anlayamadım gitti bir türlü. Hele hele kuru veya ıslak kavramlarını hiç anlayamıyorum.
Bilen bir arkadaş beni aydınlatabilir mi acaba?
Resim
Yıllardır bu tür işlerle iştigal ederim ama anlayamıyorum işte cahallığıma verin ltf. :)
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen hamist » 07 Tem 2013, 21:56

onursal yazdı:Ben sesteki bu RENK olayını anlayamadım gitti bir türlü. Hele hele kuru veya ıslak kavramlarını hiç anlayamıyorum.

Yıllardır bu tür işlerle iştigal ederim ama anlayamıyorum işte cahallığıma verin ltf. :)

Valla siz de benim cahallığıma verin, kağıt üzerindeki mükemmeliyet (?) sese her zaman aynı şekilde yansımıyor... biliyorum ben de.
Öyle olsaydı hi fi çocuk, hi end çırak oyuncağı olurdu.
Ve hemen bütün ses sistemleri aynı olurdu.
Aml. lere baktığımızda, bir kaç özel tasarım dışında neredeyse birbirlerinin aynı,
ama bir şeyler farklı.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 08 Tem 2013, 10:37

onursal yazdı:Ben sesteki bu RENK olayını anlayamadım gitti bir türlü. Hele hele kuru veya ıslak kavramlarını hiç anlayamıyorum.

Sesteki renk olayı ya da "tını" en basit akustik kitaplarında bile bulunur.
Aydınlanmak için önce bir adet "duy"a sahip olmalısınız, zira elektrik var, ampul var ama kavuşamıyorlar. :mrgreen:

Yıllardır cahillerin bu işlerle iştigal ettikleri doğrudur, sebebini biz de anlayabilmiş değiliz :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Tem 2013, 11:06

hoparlör yazdı:

Sesteki renk olayı ya da "tını" en basit akustik kitaplarında bile bulunur.
Aydınlanmak için önce bir adet "duy"a sahip olmalısınız, zira elektrik var, ampul var ama kavuşamıyorlar. :mrgreen:

Yıllardır cahillerin bu işlerle iştigal ettikleri doğrudur, sebebini biz de anlayabilmiş değiliz :D

Hocam ciddi anlamda özlettiniz kendinizi.
Dilerim her şey gönlünüzcedir.

Selamlar...
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Tem 2013, 15:28

hamist yazdı:

Valla siz de benim cahallığıma verin, kağıt üzerindeki mükemmeliyet (?) sese her zaman aynı şekilde yansımıyor... biliyorum ben de.
Aml. lere baktığımızda, bir kaç özel tasarım dışında neredeyse birbirlerinin aynı,
ama bir şeyler farklı.

Ben bilimsel disiplinle yetiştiğim için bu dediklerinizi anlayabilmekteyim.
Farklı dediğiniz her bir unsurun teknikte bir ölçüm değeri vardır. Bu değerlerin ölçümü hiç te basit değildir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Tem 2013, 15:38

onursal yazdı:
hamist yazdı:

ama bir şeyler farklı.

Ben bilimsel disiplinle yetiştiğim için bu dediklerinizi anlayabilmekteyim.
Farklı dediğiniz her bir unsurun teknikte bir ölçüm değeri vardır. Bu değerlerin ölçümü hiç te basit değildir.

O zaman ün yapmış markalar bile bu cihazları kullanmıyor olmalılar.
Zira sözünü ettiğim farklılıklar neredeyse tamamı için geçerli.
hamist
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Tem 2013, 15:55

hamist yazdı:O zaman ün yapmış markalar bile bu cihazları kullanmıyor olmalılar.

Mutlaka kullanıyorlardır.
Ama teknikte bazı değerlere ulaşabilmek logaritmiktir.
Örnek: Gürültü faktörü.
Amatör sistem bir amplifikatör için gürültü değeri ortalama -50dbm olsun. Böyle bir ampliyi 50-100TL gibi bir harcamayla üretebilirsiniz. (Güç faktörü kastedilmemiştir)
Ticari sistem bir amplifikatörün gürültü değeri ortalama -60dbm seviyesinde olsun. Böyle bir cihaz üretmek için takribi 300-500TL harcarsınız.
Üst seviye bir amplifikatör üretmek isterseniz gürültü seviyesi -70 ler seviyesinde olmalıdır. Bu seviyeyi elde edebilmek için kullanacağınız komponentler basit komponent olamaz. Maliyet 2000-4000 Gibi fiyatlara çıkacaktır.
Profesyonel seviyede bir amplifikatör üretmek istediğinizi varsayalım. Gürültü faktörü -108 dbm olsun. İşte böyle bir amplifikatörü kolay kolay üretemezsiniz. Teknolojinin üst sınırlarını zorlamanız anlamına gelmektedir. Bu da parasal harcamayla ölçülmez.
Bahsetmiş olduğum değer sadece gürültü faktörü üzerinedir. Bir amplifikatörde sadece gürültü kıstası bulunmaz. Frekans responsu, distorsiyon, güç bandı gibi daha sayamıyacağım bir sürü kriterler bulunmaktadır. Bu kriterleri bir araya getirdiğinizde ortaya ciddi bir karmaşa çıkmaktadır. Bu karmaşa içerisinde, benim üretimim iyidir diyen bir sürü firma bulunmaktadır. Siz, (biz kullanıcılar) kendi kriterlerinizi belirler ve en uygun olan üretimi seçersiniz.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Tem 2013, 16:02

onursal yazdı:
hamist yazdı:O zaman ün yapmış markalar bile bu cihazları kullanmıyor olmalılar.

Mutlaka kullanıyorlardır.
Ama teknikte bazı değerlere ulaşabilmek logaritmiktir.
Örnek: Gürültü faktörü.
Amatör sistem bir amplifikatör için gürültü değeri ortalama -50dbm olsun. Böyle bir ampliyi 50-100TL gibi bir harcamayla üretebilirsiniz. (Güç faktörü kastedilmemiştir)
Ticari sistem bir amplifikatörün gürültü değeri ortalama -60dbm seviyesinde olsun. Böyle bir cihaz üretmek için takribi 300-500TL harcarsınız.
Üst seviye bir amplifikatör üretmek isterseniz gürültü seviyesi -70 ler seviyesinde olmalıdır. Bu seviyeyi elde edebilmek için kullanacağınız komponentler basit komponent olamaz. Maliyet 2000-4000 Gibi fiyatlara çıkacaktır.
Profesyonel seviyede bir amplifikatör üretmek istediğinizi varsayalım. Gürültü faktörü -108 dbm olsun. İşte böyle bir amplifikatörü kolay kolay üretemezsiniz. Teknolojinin üst sınırlarını zorlamanız anlamına gelmektedir. Bu da parasal harcamayla ölçülmez.
Bahsetmiş olduğum değer sadece gürültü faktörü üzerinedir. Bir amplifikatörde sadece gürültü kıstası bulunmaz. Frekans responsu, distorsiyon, güç bandı gibi daha sayamıyacağım bir sürü kriterler bulunmaktadır. Bu kriterleri bir araya getirdiğinizde ortaya ciddi bir karmaşa çıkmaktadır. Bu karmaşa içerisinde, benim üretimim iyidir diyen bir sürü firma bulunmaktadır. Siz, (biz kullanıcılar) kendi kriterlerinizi belirler ve en uygun olan üretimi seçersiniz.

O zaman bir çok ünlü marka müşterilerini kandırıyor,
zira söylediklerinize göre onlar üst seviye veriler ekliyorlar kullanıcı notlarına.
Sayamayacağınız verilerin sayabildiklerinizi öğrendiğim de iyi oldu.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Tem 2013, 16:16

zira söylediklerinize göre onlar üst seviye veriler ekliyorlar kullanıcı notlarına.

Abiciğim.
Bir peynir, (pioneer) markası ile NAD markayı aynı katagoride değerlendirebilirmisiniz. Bir SONY markayı ONKYO ile aynı kefeye koyabilirmisiniz?
Kimin kandırıkçılık yaptığı ortadadır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Tem 2013, 17:03

onursal yazdı:

Abiciğim.
Bir peynir, (pioneer) markası ile NAD markayı aynı katagoride değerlendirebilirmisiniz. Bir SONY markayı ONKYO ile aynı kefeye koyabilirmisiniz?
Kimin kandırıkçılık yaptığı ortadadır.

Nad, Onkyo ve bu kategoride ampl.üretenler, güç katlarında genellikle class ab tasarımlar kullanırlar.
Dolayısı ile ev için çok kere class a bölgesi aktif olarak, benzer yapının tipik kalitesini sunabilirler.
Bunlarda evin gençlerine güç gereksinimi düşünülerek class b bölgesinde
bir tür parti modu var gibi gözükür, ki artık bu noktada Sony ve peynirciden ciddi farkları kalmaz.
Nad gibi digital işlemci kullananlarda da, yazılımlar devreye girerek,
analog devrelerde sorun yaratan bir çok noktayı düzenlerler.
Bu bir tür renk katma işlemi olarak düşünülebilir.
Power ampl. olarak düşünecek olursak, gerçekte bunlar bir ampl. olmaktan öte sistemdir.
Bu noktada kişisel görüşüm studyo ortamlarındaki kalite düzeyi dışında kalan
digital uygulamalar benim kuşkularımı henüz giderebilmiş değil.

Oysa bizler diy ortamındayız ve analog taban üzerinden diy ortamının nimetlerini
değerlendirken, hassasiyetlerimiz öncelikle analog ampl. kısmında yaşanıyor.
Ne iyi ki, bir çok marka ampl. den çok daha iyi ses ve tınılara da ulaşılabilmek
mümkün olabiliyor.

Özetle, ses üzerinden beklentilere cevap ararken karşılaştığımız
ileri düzey görülen verilerin ulaşılası olanların neredeyse tamamına yakını, belli şartlarda
elde edilmiş noktasal kaliteler olarak karşımıza çıkar.
Bu bir tür hiledir de, bu nedenle karar verici olan kulak adını koyar.
Bu iyi(?) bu kötü(?) bu soğuk(?), bu sıcak(?),bu renkli(?) gibi
hamist
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlör Konumlandırma
    Eklenti(ler) gönderen pixelart » 04 Ekm 2008, 19:19