LM3886 Gain clone şema yardımı.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: LM3886 Gain clone şema yardımı.

Okunmamış iletigönderen rediceman » 09 Arl 2013, 01:22

elektrosenol yazdı:
rediceman yazdı:Merhabalar,
Hiç adetim değildir ama cuma akşamı aceleyle kontrol etmeden artı ucu doğru ama toprakla negatif uçları ters baglamışım :( farkına varıp değiştirene kadar 10sn geçti doğru şekilde bagladığımda ise hoparlör kendini kuvvetli bir şekilde içe çekiyor ve ses yapıyor,Büyük ihtimal yüksek voltaj geliyor ve kanallardan birisinin entegresi digerinden fazla ısınıyor.Bu söylediklerim girişe bir şey baglı değilken oluyor telefonu bagladığımda ise canavar gibi çalışıyor anlam veremedim.? Lm3886'lar bozuldumu yoksa başka bir sorun mu var.?

Girişte potansiyometre varmı? Entegrenin ses giriş ayarkları ile şase (sgnd) arasına 22k değerinde direnç atıp bir denermisiniz.

Merhaba,
Girişte potansiyometre yok.22k direnç olayını denicem.Teşekkürler.
Keyifli forumlar.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Bilgiişlem

Okunmamış iletigönderen rediceman » 10 Arl 2013, 16:11

elektrosenol yazdı:
rediceman yazdı:Merhabalar,
Hiç adetim değildir ama cuma akşamı aceleyle kontrol etmeden artı ucu doğru ama toprakla negatif uçları ters baglamışım :( farkına varıp değiştirene kadar 10sn geçti doğru şekilde bagladığımda ise hoparlör kendini kuvvetli bir şekilde içe çekiyor ve ses yapıyor,Büyük ihtimal yüksek voltaj geliyor ve kanallardan birisinin entegresi digerinden fazla ısınıyor.Bu söylediklerim girişe bir şey baglı değilken oluyor telefonu bagladığımda ise canavar gibi çalışıyor anlam veremedim.? Lm3886'lar bozuldumu yoksa başka bir sorun mu var.?

Girişte potansiyometre varmı? Entegrenin ses giriş ayarkları ile şase (sgnd) arasına 22k değerinde direnç atıp bir denermisiniz.

22k direnç ile Gayet düzgün bir hale geldi. uygulamayı resimdeki gibi yaptım.Teşekkürler.
Birde Anfiye girişe bir şey baglı değilken meşhur hıssssssss sesi vardır bunu daha aza indirgemek mümkünmü acaba. ? Şemada kazancı ayarlayan R3 ve R5 dirençleri diye biliyorum bunların değerini yükselterek biraz bu sesleri biraz azaltmak mümkün olurmu. ?
Eklentiler
iceman gainclone.jpg
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Arl 2013, 16:53

Mümkündür.
Ancak bu dirençler amplinin voltaj kazancını da etkileyeceği için bu sefer kazancın da düşecektir.
Gürültü kaynağını tespit etmek için öncelikle girişe (22K direncin üst ucu) 1-2uF değerinde kutupsuz bir kondansatör bağlamalı ve bu kondansatörün diğer ucunu toprağa bağlayarak (input shorted) test almalısın.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen rediceman » 10 Arl 2013, 17:08

onursal yazdı:Mümkündür.
Ancak bu dirençler amplinin voltaj kazancını da etkileyeceği için bu sefer kazancın da düşecektir.
Gürültü kaynağını tespit etmek için öncelikle girişe (22K direncin üst ucu) 1-2uF değerinde kutupsuz bir kondansatör bağlamalı ve bu kondansatörün diğer ucunu toprağa bağlayarak (input shorted) test almalısın.

Merhaba Onursal,
Kutupsuz kondansatörleri nereden temin edebilirim bulmak tam bir işkence, yada polyester kullansam.? Birde sözüne ettiğin olay şemadaki olaymıdır. ?
Eklentiler
gainnnnn   tesssssssst.jpg
gainnnnn tesssssssst.jpg (38.98 KiB) 873 defa görüntülendi
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Arl 2013, 17:10

Evet aynıdır.
Ancak bu kondansatörün boştaki ucu toprağa verilmelidir ki giriş kısa devre olsun. Bu şayede gürültü kaynağını tespit etmeye çalışalım.
Elektrolitik haricinde her türlü kondansatörü test amacıyla kullanabilirsin.
Polyester, mika, ML vbg.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen rediceman » 10 Arl 2013, 17:17

onursal yazdı:Evet aynıdır.
Ancak bu kondansatörün boştaki ucu toprağa verilmelidir ki giriş kısa devre olsun. Bu şayede gürültü kaynağını tespit etmeye çalışalım.
Polyester, mika, ML vbg.

Gürültü kaynagı derken aslında normal çalışma sesi var ( hıssssss ) sesi gece 2'de hoparlöre yakın olunca duydum :) Sadece bu sesi minimuma indirmek istiyorum.Girişi toprakla kısa devre yaptıktan sonra kazanç dirençlerinimi değiştirip deneme yapıcam bu meseleyi anlamadım açıkçası.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Arl 2013, 18:01

rediceman yazdı:
onursal yazdı:Evet aynıdır.
Polyester, mika, ML vbg.

Gürültü kaynagı derken aslında normal çalışma sesi var ( hıssssss ) sesi gece 2'de hoparlöre yakın olunca duydum :) Sadece bu sesi minimuma indirmek istiyorum.Girişi toprakla kısa devre yaptıktan sonra kazanç dirençlerinimi değiştirip deneme yapıcam bu meseleyi anlamadım açıkçası.

Giriş kısa devre iken o hıss sesi (teknikte noise olarak geçer) yok ise tek yapman gereken girişi yüklemendir. Yani bir direnç bağlamak olacaktır. Bu direncin değeri giriş empedansına uyarlanmış olmalıdır.
Giriş kısadevre iken bile hala o hiss sesi var ise amplifikatörünün gürültü seviyesi yüksektir. Bu durumda kazanç ayarları ve devre elemanlarını kontrol edeceğiz.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen zunda » 10 Arl 2013, 18:20

projeler kısmında ekli olan lm 3886 devre onlarca yabancı forumdada övgüyle kurulup çalıştırılmış bir uygulamadır forumda neredeyse herkes yapmıştır ki ben 3 takım kurdum ölü kadar sessiz bir uygulamadır tek dikkat edilecek husus girişine potansiyometre baglamaktır eminim sizide memnun edecektir .
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 11 Arl 2013, 01:19

Çıkıştaki offset kaçağını önlediğinize sevindim. Şema konusunda @zunda arkadaşımıza katılıyorum. Forumdaki projeler bölümündeki Lm 3886 uygulaması harikularde çalışmaktadır ve oradaki gibi aynen uygulandığı zaman ölü gibi sessizdir. Ayriyetten bas kompazyonuna da sahip bir devredir. Bu da devrenin hoşuma giden diğer tarafı. Böylece basları yükseltmek için ayrı bir kontrole gerek duydurmuyor.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen rediceman » 12 Arl 2013, 13:16

elektrosenol yazdı:Çıkıştaki offset kaçağını önlediğinize sevindim. Şema konusunda @zunda arkadaşımıza katılıyorum. Forumdaki projeler bölümündeki Lm 3886 uygulaması harikularde çalışmaktadır ve oradaki gibi aynen uygulandığı zaman ölü gibi sessizdir. Ayriyetten bas kompazyonuna da sahip bir devredir. Bu da devrenin hoşuma giden diğer tarafı. Böylece basları yükseltmek için ayrı bir kontrole gerek duydurmuyor.

Merhaba,
forumdaki projeler kısmındaki LM3886 Hi-Fi speklerinden uzak olduğu için yapmak istemedim.Bu forumda konuşulmuş ve yazılmış.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir