LM3886 Gain clone şema yardımı.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: LM3886 Gain clone şema yardımı.

Okunmamış iletigönderen rediceman » 05 Arl 2013, 01:57

Merhabalar,
regüle devresinde diod koruması mevcut zaten şemada gözükmekte.Bende şemadaki 1N4002 yerine elimde olan daha yüksek voltajlı olanı 1N4007 kullandım.Bu arada dirençleri söktüm :) çünkü bir miktar voltaj düşürümüne neden olduklarını farkettim benim kullandığım trafo 2x24 ve çıkışta 2x25 veriyor ben ise 2x30 volt almayı planlamıştım :( şemadaki R3 'ün değerini düşürmemmi gerekiyor biraz daha voltajı yükseltmek için.?
Keyifli forumlar.
Eklentiler
WP_20131202_001.jpg
rediceman
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Bilgiişlem

Okunmamış iletigönderen onursal » 05 Arl 2013, 02:16

Trafo voltajın 24V ise bunu daha fazla yükseltemezsin. Bilakis çıkış gerilimini 21V civarı yapman gerekli ki regüle prensibi olsun.
Eğer çıkış gerilimini trafo geriliminden daha yükseğe çıkartırsan entegreler akım limitörü gibi çalışmaya başlayacaklardır.
Bu yüzden de amfi yüklendikçe (bas seslerde) çıkış gerilimin düşecektir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen rediceman » 05 Arl 2013, 12:14

onursal yazdı:Trafo voltajın 24V ise bunu daha fazla yükseltemezsin. Bilakis çıkış gerilimini 21V civarı yapman gerekli ki regüle prensibi olsun.
Eğer çıkış gerilimini trafo geriliminden daha yükseğe çıkartırsan entegreler akım limitörü gibi çalışmaya başlayacaklardır.
Bu yüzden de amfi yüklendikçe (bas seslerde) çıkış gerilimin düşecektir.

Sayın Onursal,
devrede köprü diod ve 10000'lik kondansatör sonrası 34 volt ölçüyorum regüleye girdikten sonra 9voltluk bir kaybın olması normalmidir.? Eger öyle ise regüle devresi yapmayanlar ac yi basitce dc' çevirip bunu 34volt olarak kullanması ne kadar kullanışlı diye bir soru takıldı aklıma. :)
Eklentiler
reg2x24.jpg
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 05 Arl 2013, 15:30

Devrede yüksüz halde iken ana kondansatörler üzerinde 34V görmen normaldir. Kondansatörden dolayı böyle okursun. Ama devreden akım çekildiği anda bu gerilim düşmeye başlayacaktır. Tam yük altında bu gerilim trafo gerilimine eşitlenecektir. Yani 24V DC görmen gereklidir. Eğer bu 24V ta daha aşağılara düşüyorsa trafon yetmiyor demektir.
Nedir bu tam yük.
Bir transformatörün çıkıştaki akım ve gerilim çarpanı o transformatörün gücünü vermektedir. Örnek 25Vx5A=125VA demektir.
Yani böyle bir trafodan 25V altında 5A e kadar akım çekebiliriz. Akımı biraz daha artırdığımızda 6A-7A gibi trafo çıkış geriliminin düşmeye başladığını görürüz.
125VA/7A=17.8V
Demek oluyor ki Trafonun güç katsayısı sabit olmak üzere çekilen akım doğrultusunda, çıkışta elde edilen gerilimin değişmesi sözkonusudur. Transformatör ne kadar kaliteliyse bu gerilim düşmesi o kadar az olacaktır.

Regüle devresi yapmayanlar zaten genellikle herkeslerdir. Regüle yapılmayan bir amplide sukunetteki gerilim hala yüksek okunacaktır. Amplifikatör son seste açıldığında yani yüklenildiğinde ana dekuplaj kondansatörüne bağlı olarak bu gerilim düşecek ve NABAZANLI bir hal almaya başlayacaktır. Bu nabazanlanma (dalgalı DC gerilim) amplifikatör üzerinde olumsuz feedbacklerin olmasına ve istenmeyen harmoniklerin oluşumuna sebep olacaktır.
Bu yüzden amplifikatör hesaplarında ana transformatörün çıkış akımı amplinin son sesteki akım gereksiniminden daha yüksek tutulmaktadır. Akım gereksinimine bağlı olarak artış gösteren ana dekuplaj kondansatörleri de normalinden 2 kat yüksek konularak bu sorun halledilmektedir.
Ama şunu unutmamalıyız.
Transformatörün çıkış gerilimi (RMS 25V) aslında peak olarak daha yüksektir. (AC tepe değeri) Ama esas iş yapan bu RMS değeridir. Çıkışta kullanılan köprü diyot ve kondansatörlerden sonra gerilim yüksek görünse de bu etkin bir gerilim değildir.
ESAS İŞ YAPAN DEĞER TRAFO ÇIKIŞINDA OKUNAN RMS DEĞERDİR.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen rediceman » 05 Arl 2013, 19:14

onursal yazdı:Devrede yüksüz halde iken ana kondansatörler üzerinde 34V görmen normaldir. Kondansatörden dolayı böyle okursun. Ama devreden akım çekildiği anda bu gerilim düşmeye başlayacaktır. Tam yük altında bu gerilim trafo gerilimine eşitlenecektir. Yani 24V DC görmen gereklidir. Eğer bu 24V ta daha aşağılara düşüyorsa trafon yetmiyor demektir.
Nedir bu tam yük.
Bir transformatörün çıkıştaki akım ve gerilim çarpanı o transformatörün gücünü vermektedir. Örnek 25Vx5A=125VA demektir.
Yani böyle bir trafodan 25V altında 5A e kadar akım çekebiliriz. Akımı biraz daha artırdığımızda 6A-7A gibi trafo çıkış geriliminin düşmeye başladığını görürüz.
125VA/7A=17.8V
Demek oluyor ki Trafonun güç katsayısı sabit olmak üzere çekilen akım doğrultusunda, çıkışta elde edilen gerilimin değişmesi sözkonusudur. Transformatör ne kadar kaliteliyse bu gerilim düşmesi o kadar az olacaktır.

Regüle devresi yapmayanlar zaten genellikle herkeslerdir. Regüle yapılmayan bir amplide sukunetteki gerilim hala yüksek okunacaktır. Amplifikatör son seste açıldığında yani yüklenildiğinde ana dekuplaj kondansatörüne bağlı olarak bu gerilim düşecek ve NABAZANLI bir hal almaya başlayacaktır. Bu nabazanlanma (dalgalı DC gerilim) amplifikatör üzerinde olumsuz feedbacklerin olmasına ve istenmeyen harmoniklerin oluşumuna sebep olacaktır.
Bu yüzden amplifikatör hesaplarında ana transformatörün çıkış akımı amplinin son sesteki akım gereksiniminden daha yüksek tutulmaktadır. Akım gereksinimine bağlı olarak artış gösteren ana dekuplaj kondansatörleri de normalinden 2 kat yüksek konularak bu sorun halledilmektedir.
Ama şunu unutmamalıyız.
Transformatörün çıkış gerilimi (RMS 25V) aslında peak olarak daha yüksektir. (AC tepe değeri) Ama esas iş yapan bu RMS değeridir. Çıkışta kullanılan köprü diyot ve kondansatörlerden sonra gerilim yüksek görünse de bu etkin bir gerilim değildir.
ESAS İŞ YAPAN DEĞER TRAFO ÇIKIŞINDA OKUNAN RMS DEĞERDİR.

Elinize sağlık net ve ögretici bir açıklama olmuş.Bundan sonra 2x25 volt 'un Gain clone'a baglayıp benim için yeterli ses verip vermediğine karar vermek kaldı.2x5 volt eksik olursa tahmini 2x68watt yerine 2x50watt civarında ses alırsam bu bile yeterli diye düşünüyorum şimdilik, zaten son sesten ziyade ses kalitesiydi benim önceliğim.
Hızlı cevabınız için ayrıca teşekkürler Sayın Onursal Keyifli forumlar.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 05 Arl 2013, 21:31

rediceman yazdı:Elinize sağlık net ve ögretici bir açıklama olmuş.Bundan sonra 2x25 volt 'un Gain clone'a baglayıp benim için yeterli ses verip vermediğine karar vermek kaldı.2x5 volt eksik olursa tahmini 2x68watt yerine 2x50watt civarında ses alırsam bu bile yeterli diye düşünüyorum şimdilik, zaten son sesten ziyade ses kalitesiydi benim önceliğim.

HIRR HARR GIRRR :twisted:
Yahu bu WATT anlayışından neden vazgeçmiyorsunuz anlamıyorum :lol:
68W Po ile 50W po değeri arasında aynı hoparlörlerde 1 dbA fark bile yoktur. Yani 68W ile elde etmiş olduğun ses şiddeti ile 50W ile elde etmiş olduğun ses şiddeti hemen hemen aynıdır. 50W lık bir ampli gücü ile 100dbA elde ediyorsan 103 dbA ses seviyesi için 100W çıkış gücüne ihtiyacın var demektir. Benim evdeki sistemim 2X40W STK 465 ilkel bir ampli olmasına rağmen yeterli ses şiddetine ulaşabilmekteyim. Zaten sesi yarıdan fazla açınca bina sallanıyor :mrgreen:
Son sesteki ses kalitesi güç ile orantılı değildir. Son sesteki toplam harmonik bozulmalar buna etkendir. Genellikle, son seste ampli giriş seviyesi ayarlanmadığından dolayı, sinüste bozulmalar, hatta kare dalgaya geçmeler olacağı için bozulmalar duyulmakta ve görülmektedir. Bu bozulma oranları en az %10 olacağı için bozuk sesi hemen algılayacaksın.
Bu yüzden beni kızdırmadan, elde etmek istediğin ses şiddetini, odanın ölçüleri ile beraber vermeli ve formülleri, hatta hoparlör tasarımını da beraber yapmalıyız ki kavga çıkmasın :lol:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen rediceman » 06 Arl 2013, 10:54

onursal yazdı:
rediceman yazdı:Elinize sağlık net ve ögretici bir açıklama olmuş.Bundan sonra 2x25 volt 'un Gain clone'a baglayıp benim için yeterli ses verip vermediğine karar vermek kaldı.2x5 volt eksik olursa tahmini 2x68watt yerine 2x50watt civarında ses alırsam bu bile yeterli diye düşünüyorum şimdilik, zaten son sesten ziyade ses kalitesiydi benim önceliğim.

HIRR HARR GIRRR :twisted:
Yahu bu WATT anlayışından neden vazgeçmiyorsunuz anlamıyorum :lol:
68W Po ile 50W po değeri arasında aynı hoparlörlerde 1 dbA fark bile yoktur. Yani 68W ile elde etmiş olduğun ses şiddeti ile 50W ile elde etmiş olduğun ses şiddeti hemen hemen aynıdır. 50W lık bir ampli gücü ile 100dbA elde ediyorsan 103 dbA ses seviyesi için 100W çıkış gücüne ihtiyacın var demektir. Benim evdeki sistemim 2X40W STK 465 ilkel bir ampli olmasına rağmen yeterli ses şiddetine ulaşabilmekteyim. Zaten sesi yarıdan fazla açınca bina sallanıyor :mrgreen:
Son sesteki ses kalitesi güç ile orantılı değildir. Son sesteki toplam harmonik bozulmalar buna etkendir. Genellikle, son seste ampli giriş seviyesi ayarlanmadığından dolayı, sinüste bozulmalar, hatta kare dalgaya geçmeler olacağı için bozulmalar duyulmakta ve görülmektedir. Bu bozulma oranları en az %10 olacağı için bozuk sesi hemen algılayacaksın.
Bu yüzden beni kızdırmadan, elde etmek istediğin ses şiddetini, odanın ölçüleri ile beraber vermeli ve formülleri, hatta hoparlör tasarımını da beraber yapmalıyız ki kavga çıkmasın :lol:

:lol: :lol:
Günaydın Sayın Onursal,
Odam 25metrekare, Kolonlarımı yaklaşık 12-15 sene önce kendim yapmıştım hoparlör ve kabin ölçülerini şu an çalıştığım için yazamıyorum ama büyük bir ihtimalle yanlışlıklar vardır öylesine yapılmış bir kabindi ,Cumartesi ölçüleri paylaşırım sizinle.Bu arada sabah kalktım trafoya bakıyorum üzerindeki 2x36volt yazan çıkışları niye görmediğimi yada pas geçtiğime gülüyorum :kop:
Eklentiler
trafo resize.jpg
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Arl 2013, 15:16

25m2 odada 4 adet hoparlör kullanılırsa, bu hoparlörlerin duyarlılığı 85db/SPL nin üzerinde olursa, çok küçük bir güç ile uygun ses şiddetini yakalayabilirsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen rediceman » 09 Arl 2013, 00:01

Merhabalar,
Hiç adetim değildir ama cuma akşamı aceleyle kontrol etmeden artı ucu doğru ama toprakla negatif uçları ters baglamışım :( farkına varıp değiştirene kadar 10sn geçti doğru şekilde bagladığımda ise hoparlör kendini kuvvetli bir şekilde içe çekiyor ve ses yapıyor,Büyük ihtimal yüksek voltaj geliyor ve kanallardan birisinin entegresi digerinden fazla ısınıyor.Bu söylediklerim girişe bir şey baglı değilken oluyor telefonu bagladığımda ise canavar gibi çalışıyor anlam veremedim.? Lm3886'lar bozuldumu yoksa başka bir sorun mu var.?
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 09 Arl 2013, 00:23

rediceman yazdı:Merhabalar,
Hiç adetim değildir ama cuma akşamı aceleyle kontrol etmeden artı ucu doğru ama toprakla negatif uçları ters baglamışım :( farkına varıp değiştirene kadar 10sn geçti doğru şekilde bagladığımda ise hoparlör kendini kuvvetli bir şekilde içe çekiyor ve ses yapıyor,Büyük ihtimal yüksek voltaj geliyor ve kanallardan birisinin entegresi digerinden fazla ısınıyor.Bu söylediklerim girişe bir şey baglı değilken oluyor telefonu bagladığımda ise canavar gibi çalışıyor anlam veremedim.? Lm3886'lar bozuldumu yoksa başka bir sorun mu var.?

Girişte potansiyometre varmı? Entegrenin ses giriş ayarkları ile şase (sgnd) arasına 22k değerinde direnç atıp bir denermisiniz.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi