LM3886 Gain clone şema yardımı.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: LM3886 Gain clone şema yardımı.

Okunmamış iletigönderen rediceman » 25 Kas 2013, 11:42

onursal yazdı:Ben yine de öneririm ki beslemeyi regüleli yapma.
Eğer gürültü vb. gibi şikayetlerden dolayı regüleli kaynak yapmak istiyorsan, ben sana farklı önerilerle bu sorunun çözümünü anlatabilir ve yapman gerekenleri detaylıca anlatabilirim.

Merhaba Sayın Onursal,
Ben çalıştığım için sözü iyi haftalar diyerek açıyorum. :)
Geçen hafta bir parmak bal çalmıştınız, regülesiz devre öneriniz vardı merak ettiğim için regüle devresine başlamadım.Regüle için tüm malzemelerim hazır benim regüle elde patlarsa yenin şema yedek olucak :lol: .Bu arada bir çift lm317 yerine sizin daha önceden bahsettiğiniz tekini negatif regülatör lm337 kullanmayı uygun buldum ve tabiki 2SA1294 ün yanına kardeşi 2SC3263 alıcam.
Keyifli forumlar.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Bilgiişlem

Okunmamış iletigönderen onursal » 25 Kas 2013, 16:57

rediceman yazdı:
onursal yazdı:Ben yine de öneririm ki beslemeyi regüleli yapma.
Eğer gürültü vb. gibi şikayetlerden dolayı regüleli kaynak yapmak istiyorsan, ben sana farklı önerilerle bu sorunun çözümünü anlatabilir ve yapman gerekenleri detaylıca anlatabilirim.

Merhaba Sayın Onursal,
Ben çalıştığım için sözü iyi haftalar diyerek açıyorum. :)
Geçen hafta bir parmak bal çalmıştınız, regülesiz devre öneriniz vardı merak ettiğim için regüle devresine başlamadım.Regüle için tüm malzemelerim hazır benim regüle elde patlarsa yenin şema yedek olucak :lol: .Bu arada bir çift lm317 yerine sizin daha önceden bahsettiğiniz tekini negatif regülatör lm337 kullanmayı uygun buldum ve tabiki 2SA1294 ün yanına kardeşi 2SC3263 alıcam.
Keyifli forumlar.

Bal çalarsam yenmek içindir :D
Dökümanları hazırlayıp gerekirse yeni bir konu başlığı altında sunarım.

Konu hazırlanıp ilgilelere sunulmuştur.
hiend-amplifikatorler/amplifikatorlerde-grounding-saseleme-teknikleri-t1934.html
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen rediceman » 02 Arl 2013, 18:33

Merhabalar,
Lm3886 gain clone regulated p.supply devresi yaptım.Çıkıştaki 750ohm dirençleri 1/4 wattlı bulabildim onlarda fazla ısınıyor 2wattlı 680ohm kullandım yine sıcaktan kavruluyorlar devre şeması ekte var bu dirençin ne işe yaradığını bilen varmı.?
Eklentiler
750ohm.jpg
gc power.jpg
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 02 Arl 2013, 22:44

Bence bir hata var, o dirençlerin değeri o kadar düşük olmamalı hatta kullanılmasa belki daha iyi olur.
4,7 Kohm koymayı deneyin en azından.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen birgitay » 03 Arl 2013, 01:28

Onlar yük direncidir. Çıkışta gerilimi sabit tutmak için. Ancak değeri ufak olursa , Entegre'ler akım çekebilir ve boş ısınma olur. En mantıklı iş , Ampermetre bağlayıp çıkış boştayken akımı sıfır kabul edilebilecek bir direnç değeri takmak gerekir.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen onursal » 03 Arl 2013, 03:01

Çoğu devrelerde dekuplaj kondansatörleri kullanılmaktadır. Bu kondansatörlerin değeri devre tipine göre oldukça yüksek sayılabilecek bir değerde olabilmektedir. Bir ampliyi örnek alırsak 2200 veya 4700 gibi yüksek değerler takıldığı sıklıkla görülmektedir. Keza bir ampli değil, besleme çıkışına bağlı diğer devrelerin de dekuplaj kondansatörleri önem taşımaktadır.
Sistem çalışırken herhangi bir sorun olmaz. Ancak besleme ana şebekeden kapatıldığında (çoğunlukla böyledir) dekuplaj kondansatörleri dolu bulunmaktadır.

Resim

İşte bu kondansatörün uçlarında bulunan ters gerilim voltaj regülatörüne tersten giriş yapacaktır. Amplinin ve ya diğer devrelerin sukünette bulunduğunu ve az akım çektiğini hesap edersek, voltajın kesilmesinden sonra dolan kondansatörlerden voltaj entegrelerine doğru ters yönde bir gerilim kaldığını ve bir süre daha kalması gerektiğini (kondansatörler boşalıncaya kadar) biliriz.
İşte bu direnç voltajın kesilmesi durumunda ana dekuplaj kondansatörlerinde bulunan gerilimi belli bir sürede toprağa akıtması için konulmuştur.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen rediceman » 03 Arl 2013, 05:35

Gayet açıklayıcı bilgiler için teşekkürler.Şimdi 820ohm 5 watt mı yada daha büyük 1-2k 2watt takmakmı iyi olur devrenin sağlığı açısından.?
Keyifli forumlar.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Arl 2013, 12:22

Dirençleri 680 ohm alırsanız ve rail voltajı 35V kabul edersek dirençten akacak akım 51 mA, direnç üzerine düşen güç de 1.8W olur. Dirençlerin görevi sanırım regülatöre sabit bir yük göstererek sürekli akım akmasını sağlamak. 680R/5W garanti olur.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen olc technics » 04 Arl 2013, 14:13

onursal yazdı:Çoğu devrelerde dekuplaj kondansatörleri kullanılmaktadır. Bu kondansatörlerin değeri devre tipine göre oldukça yüksek sayılabilecek bir değerde olabilmektedir. Bir ampliyi örnek alırsak 2200 veya 4700 gibi yüksek değerler takıldığı sıklıkla görülmektedir. Keza bir ampli değil, besleme çıkışına bağlı diğer devrelerin de dekuplaj kondansatörleri önem taşımaktadır.
Sistem çalışırken herhangi bir sorun olmaz. Ancak besleme ana şebekeden kapatıldığında (çoğunlukla böyledir) dekuplaj kondansatörleri dolu bulunmaktadır.

Resim

İşte bu kondansatörün uçlarında bulunan ters gerilim voltaj regülatörüne tersten giriş yapacaktır. Amplinin ve ya diğer devrelerin sukünette bulunduğunu ve az akım çektiğini hesap edersek, voltajın kesilmesinden sonra dolan kondansatörlerden voltaj entegrelerine doğru ters yönde bir gerilim kaldığını ve bir süre daha kalması gerektiğini (kondansatörler boşalıncaya kadar) biliriz.
İşte bu direnç voltajın kesilmesi durumunda ana dekuplaj kondansatörlerinde bulunan gerilimi belli bir sürede toprağa akıtması için konulmuştur.

Selamlar;

Direnç kullanmanın yanı sıra, regülatörü korumak için diyotlar kullanılabilir. 1N400x, 1N540x serisi diyotlardan seçip, diyodun anodunu regülatörün çıkışına, ve katotunu da regülatörün girişine bağlanabilir. Aynı seriden gelen bir diyot daha alınıp, regülatörün çıkışına doğru polarite de bağlanır (yani, katodu reg. çıkışına, anodu ise GND-comm. ucuna verilir.).

Şema;

pro. diode.jpg
diyotlu kondansatör deşarj koruması
pro. diode.jpg (28.74 KiB) 438 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen onursal » 04 Arl 2013, 14:45

Diyod koruması haliyle daha etkin bir korumadır. Özellikle regülatör çıkışında batarya, akü gibi gerilim kaynakları var ise, sistem beslemesi kesildiğinde korumak için gereklidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi