JFBGC İçin Kaset deckten kutu.

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

JFBGC İçin Kaset deckten kutu.

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 23 Mar 2009, 19:29

Gitti gidiyordan aşağıdaki kaset decki 12,5TL ye aldım. İçindeki malzemelri ve kutusunu kullanmak için. Şimdiden bir tane 50kx2 alps pot çıktı ve görüldüğü üzere üstünde vu-metre var :kop:
Kaset bölmesini çıkarıp yerini ağ şeklinde tel ile kapatacağım. Pot olduğu gibi kalacak kulaklık jackları da belki kulaklık amplisi de yapar içine jfbgc ile birlikte tıkıştırırım.
Yorumlarınızı bekliyorum
Resim
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

Cevap: JFBGC İçin Kaset deckten kutu.

Okunmamış iletigönderen supernova » 23 Mar 2009, 20:00

Hayırlı olsun işte :) Sen bu açık arttırmaları iyi takip ediyosun Başka birşey çarparsa gözüne haber ver gitmesin yabancılara :D
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen e_cag » 23 Mar 2009, 20:24

Güle güle kullanın. :) Bende de biraz daha küçük kesimli 80'lerden kalma bir amplifikatör var bunun gibi. Ön panelini değiştirmeyi, dıştan komple veya kısmen ahşapla-aluminyumla giydirmeyi düşünüyorum. Sizin ön panele de belki kaset kapağını, teyp counter'ını saklayıp istediğiniz bölümleri açıkta bırakacak ilave bir ön panel iyi olur. Tabii iyi işçilik vs istiyor, imkan olursa.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 23 Mar 2009, 22:42

Pratik ve ucuz bir yöntem esasen, ben de kovalardım bir ara eski cihazları ve kutuları, 5 liraya ampli alıp adam edip 100 liraya sattığım bile oldu :D İstanbuldaki arkadaşlar için çok daha kolay tabi ki bulmak, pazar sabahları erken kalkmayı ve ayakkabılarını çamura bulamayı göze alan arkadaşlar 10 liraya zaman makinesi yapacak kadar malzeme bulabilirler topkapı'da suriçinde kurulan bitpazarında, akla hayale gelmeyecek şeyler çıkabiliyor...

sn. tda7294, kutu güzel, arkada jaklar hazır, pot var, şık bir finiş için benim tavsiyem ön tarafa 1mm alüminyum kestirip kapatmanız yönünde olacaktır, hatta siyah boyalı alüminyum olsa tadından yenmez, tek dezavantajı tape deck olduğundan, muhtemelen soğutma kanalları yoktur üzerinde ve sacı incedir, ampli için kullanacağınız trafoyu taşıması için dikkatli bir montaj isteyebilir, soğtucuları da jfbgc entegrelerini iki yana yaslayıp yan saclara entegre kadar birer delik açarak kutunun yanlarına monte edebilirsiniz, hem dışarıda olduğu için iyi soğur, hem de profesyonel cihazlar gibi bir görüntüye sahip olur, kolay gelsin :)
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 23 Mar 2009, 23:50

Öğrenciyiz napalım nerde ucuzluk ben orda. Tabiki haber veririm ilginizi çekecek şeyleri az buçuk biliyorum ses sistemi ipod fln. :D
supernova yazdı:Hayırlı olsun işte :) Sen bu açık arttırmaları iyi takip ediyosun Başka birşey çarparsa gözüne haber ver gitmesin yabancılara :D

Teşekkürler ilave bir panel yapamam yapsam bile düzgün olmaz aslında tam olarak nasıl yapacağımı ben de bilmiyorum bir de şu var alete kıyamıyorum :D
e_cag yazdı:Güle güle kullanın. :) Bende de biraz daha küçük kesimli 80'lerden kalma bir amplifikatör var bunun gibi. Ön panelini değiştirmeyi, dıştan komple veya kısmen ahşapla-aluminyumla giydirmeyi düşünüyorum. Sizin ön panele de belki kaset kapağını, teyp counter'ını saklayıp istediğiniz bölümleri açıkta bırakacak ilave bir ön panel iyi olur. Tabii iyi işçilik vs istiyor, imkan olursa.

Evet haklısısn pratik. Yalnız saçlar gayet kalın ben de şaşırdım kaset dek olmasına rağmen alt taraftaki saç iyice kalın. Yanda vidaları büyük çapta. Soğutma kanalları yok doğal olarak. Soğutucuyu içine koyma taraftarıyım çünkü bir parça büyük soğutucum var onun durumu da dışarı koyacak kadar temiz değil :D. Alüminyum saç meselesine gelince ben zaten ondan kaçmak için bu yola başvurmuştum :)

fixxxxxer yazdı:Pratik ve ucuz bir yöntem esasen, ben de kovalardım bir ara eski cihazları ve kutuları, 5 liraya ampli alıp adam edip 100 liraya sattığım bile oldu :D İstanbuldaki arkadaşlar için çok daha kolay tabi ki bulmak, pazar sabahları erken kalkmayı ve ayakkabılarını çamura bulamayı göze alan arkadaşlar 10 liraya zaman makinesi yapacak kadar malzeme bulabilirler topkapı'da suriçinde kurulan bitpazarında, akla hayale gelmeyecek şeyler çıkabiliyor...

sn. tda7294, kutu güzel, arkada jaklar hazır, pot var, şık bir finiş için benim tavsiyem ön tarafa 1mm alüminyum kestirip kapatmanız yönünde olacaktır, hatta siyah boyalı alüminyum olsa tadından yenmez, tek dezavantajı tape deck olduğundan, muhtemelen soğutma kanalları yoktur üzerinde ve sacı incedir, ampli için kullanacağınız trafoyu taşıması için dikkatli bir montaj isteyebilir, soğtucuları da jfbgc entegrelerini iki yana yaslayıp yan saclara entegre kadar birer delik açarak kutunun yanlarına monte edebilirsiniz, hem dışarıda olduğu için iyi soğur, hem de profesyonel cihazlar gibi bir görüntüye sahip olur, kolay gelsin :)

Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 23 Mar 2009, 23:55

Ha bir de pot steryo ama kanalları birbirinden bağımsız kontrol ediyorsun kayıt potu olduğundan mı acaba bunu sabitlemenin bir yöntemi var mı?
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 24 Mar 2009, 01:55

% 95 kayıt potu olduğu içindir, bence hiç sabitlemeyin, kanallar arası fark varsa/oluşursa (sonuçta eski bir cihaz) rahat rahat ayarlarsınız, tutturduğunuz ayara göre çevirirsiniz ikisini, başta zor olur belki ama bence avantaj yani kaldı ki vu-metreler var, biraz düz frekans testi ve dikkatli dinlemeyle eşit seviyeleri yakalamak zor olmaz, yine de sizin bileceğiniz iş :)
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 24 Mar 2009, 03:29

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 04 Nis 2009, 18:05

Pot bozuk :( çıktı ses verirken bir kanalda hışırtı var kaset kaydettim kaydı yaşına rağmen iyi.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 04 Nis 2009, 19:07

Alps kolay bozulmaz ama eski cihaz tabi ne çıkacağı da bilinmez, bende 40 senelik alps ler var hala canavar gibi çalışıyor, elinin altında yağsız philips contact spray varsa temizlemeyi deneyebilirsin, muhtemelen düzelecektir, zamanla karbon şeridin üzerinde çeşitli birikmeler olabiliyor, aman dikkat, yağsız olsun spray yoksa yapışır daha çok pislik toplar, kolay gelsin...

Edit: az evvel dikkatli okumamışım, ses verirken hışırtı var ise potla alakalı değildir arkadaşım, kaset deck'in problemidir o, pot sadece kayıt içindir, çıkan sese bir etkisi yok yani, yaptığın kayıtta da problem yok demişsin, tavsiyem bir kayıt daha yapıp potu kayıt esnasında açıp kapaman olacaktır, ardından kaseti başka biryerde çalıp kaydı dinle yine hışırtı varsa pottan şüphelen ama kristalden de olabilir, kristal bozuksa hem kayıtta hem çalmada problem verir, en güvenlisi potu başka bir devreyle denemek, kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi