Kondansator lazım

Alınık » Aradığınız, almak istediğiniz malzeme ve ürünler

Ynt: Kondansator lazım

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 30 Nis 2010, 21:04

maystor yazdı:Kılavuz'un sitesinde stok listeleri var, güncel mi acaba?

Güncel değil diyebilirim. Markalar vs. doğrudur ama perakende satış için değil de sadece firmayı tanıtıcı ve gerektiğinde iletişim için İnternet siteleri var. Açıkcası pekçok firma ufak tefek satışlar için koşuşturmak istemiyor, eh, bir direnci Farnell fiyatına almayı da kabul ederseniz belki olabilir. Maalesef memleketteki hobi düzeyinde elektronik meraklısı için fazla seçenek yok, zaten şunun şurasında kaç kişiyiz sizler biliyorsunuz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 30 Nis 2010, 21:17

Ve işte ürünler ve de fiyatlar. Bir seferlik.
Hitano 4700µ/63 1,75 TL
Nichicon 5600µ/50V 2 TL
Nichicon 22µ/50V bipolar 0,5 TL

Bunlar piyasadan soruşturup bulduklarım, Kılavuz'da kalmamıştı.
MKP 22µ/100V 3,25TL
20 tane BC559 1TL markasını unuttum :( Sanırım B tipi, kazançları 220 ile 350 arasında değişiyor, çoğunluk 240 ve 320 civarında.
20 tane BC560C 3TL
Eklentiler
IMGP4061.JPG
IMGP4061.JPG (152.1 KiB) 961 defa görüntülendi
IMGP4060.JPG
IMGP4060.JPG (60.43 KiB) 961 defa görüntülendi
IMGP4059.JPG
IMGP4059.JPG (96.99 KiB) 961 defa görüntülendi
IMGP4058.JPG
IMGP4058.JPG (91.31 KiB) 961 defa görüntülendi
En son hoparlör tarafından, 01 May 2010, 15:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 30 Nis 2010, 21:52

tiger41 yazdı:Aslında devre uzerinde 22uF kutuplu olarak gosterilmis ama bir sure once aynı devre icin farklı baslık ( transistor-mosfet-amplifikator/sema-hakkindaki-gorusleriniz-nelerdir-t564.html) altında Dr.bipolar kullanılmasını tavsiye etmis bende ona istinaden bipolar istiyorum, biraz fazla oluyorum ama ;) size de zahmet olmaz ise kılavuza gittiginizde su hfe leri duzgun olan bc559 lardan varsa 10-15 adet almak isterim esleyip kullanmak icin.Simdiden tesekkurler...

Şemada 22uf gösterilmiş fakat 22uf şart değil.Daha yüksek kullanırsanız daha alt frekanslara inebilir amplifikatör.Ayrıca iki adet kondansatörü aynı kutuplara bağlayarak da bipolar kondansatör elde etmiş olursunuz -++- şeklinde.
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 30 Nis 2010, 22:07

Tabi unutmadan aynı kapasitede iki kondansatörü seri bağlayinca kapasite de yarıya iner

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 30 Nis 2010, 22:38

Bu arada Nichicon'ların kökünü kuruttum. Ancak fiyatlar onların satış fiyatlarıdır, yani hepsini alıp fiyatı yükseltmek gibi bir niyetim yok. Zaten kendim kullanacağım için tiger41 arkadaşımıza istediği miktarda verip konuyu kapatacağım.

Ancak Hitano'lar halen mevcut, dileyen Kılavuz'dan alabilir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 01 May 2010, 01:35

Kond.lerin seri baglanarak kullanılabilecegini biliyorum fakat estetik acıdan pek hos durmayacagını dusundugum icin tercih etmiyorum.Hoparlor hocam adetler icin ö.m atıyorum...Yardımlarınız icin cok tesekkurler...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen IEEE » 01 May 2010, 11:18

Elna cerafine akustik olarak daha iyi netice verecektir fakat estetik sizin için sesten daha önemli ise kendi seçiminiz birşey diyemem :)

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 01 May 2010, 14:15

Arkadaşımız hangisini isterse onu alsın bence. Hangisinin daha iyi ses vereceği denemeye ve tercihe bağlı bir konu, butik tarz kondansatör kullanmayan pekçok kaliteli tasarım var. Belirli bir kaliteyi sağladıktan sonra ancak deneme yapmak lazım. Elna'nın asıl silmic serisi Nichicon Muse ile daha çok karşılaştırılıyor ve genelde tercih Nichicon'dan yana. Bence tamamen tercih meselesi.

Eğer isterseniz Nichicon Muse 10µ/50V bipolar kondansatör de bulabilirim, paralel bağlantı, etti 20µ. Elimde gene Nichicon 22µ/63V, Nippon LXV 22µ/50V varmış.

Aslında dinleme testleri yapmak lazım ama açıkcası çok gereksiz görüyorum. Çünkü hoparlör tarafında sesi değiştirecek o kadar çok etken varken kondansatöre henüz sıra gelmedi benim için, ondan.

Ekte kondansatörün veri yaprağı var, halen üretimde taze bir seri yani, özellikle yüksek sıcaklığa dayanıklı türden. Fiyatı da Mouser fiyatına, ama yurtdışı kargo yok, yurtiçi var:)
Eklentiler
e-ep.pdf
Nichicon EP Bipolar
(40.83 KiB) 657 defa indirildi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 01 May 2010, 15:04

Benim iyice kafam karısmaya basladı soylediginiz gibi genelde tercih nichicondan yana ise bende su bahsettiginiz 10uF muse lardan alıp paralel mi yapsam acaba sayet ses acısından sizdekilerle arasında bir fark olmayacaksa gerek yok gibi yinede sizin deneyimlerinize dayanarak bana bir tavsiyede bulununda onu kullanayım en iyisi..
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 01 May 2010, 15:25

Açıkcası ben Muse serisini sinyal girişinde tercih ediyorum, Panasonic, Nichicon vb. arasında pek bir değişiklik hissetmedim. Genel odyofil tercihlerine pek inandığımı söyleyemem açıkcası. Sadece belirli bir kaliteyi tutturmak lazım derim, sinyal hattını evet iyi tutmak lazım, ancak çıkan sesin herkese göre bir algılanma yolu var. Dolayısıyla şu doğrudur şeklinde tek bir doğru olmuyor. Genel ortalama bu tür kondansatörlerin denenmesine dayanıyor, yani hangisi beğeninizi kazanıyorsa en iyisi odur. Elna Silmic, Nichicon Muse genelde Panasonic'lere tercih ediliyor ama Panasonic de özellikle besleme filtrelemesinde tercih edilebiliyor.

Üst seviye devrelerin ortalama malzeme ile yapıldığında bile ses kalitesi açısından çok farketmediğini söyleyebilirim. Farklılık ancak yüksek kaliteli bir ses kaynağınız ve yüksek kaliteli bir hoparlör çiftiniz ve de uygun akustik şartlara sahip bir dinleme ortamınız varsa belirgin hale geliyor. Bu ortamlar yoksa açıkcası fark sadece psikolojik etki diyebilirim.

Ama isterseniz içiniz rahat etsin diye size Nichicon Muse da yollayabilirim, Emin kardeş sağolsun, bana hediye etmişti, dört tane yolluyorum. Hangisini beğenirseniz onu kullanın ama lütfen izlenimlerinizi bize yazın.

Kargoyu bugün çıkarıyorum.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Alınık

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir