Kafam karıştı yardım lazım arkdaşlar

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Kafam karıştı yardım lazım arkdaşlar

Okunmamış iletigönderen e154 » 11 Haz 2009, 12:09

neyi tartışıyosunuz? bildiğimiz mosfet işte. arkadaşım sen daha malzemeleri tanımıyosun 500W ı nasıl kontrol edeceksin. :?: :?: :?:
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen sebolof » 11 Haz 2009, 12:14

mosfeti biliyorum da etc yazması benim kafamı karıştıran hiç mosfet ibaresini göremedim de yoksa parçaları tanımadığımdan değil dikkat ederseniz fet mosfet arasında mos eki yok onun için soruyorum size
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Haz 2009, 12:30

Sevgili arkadaşım,

Erhan söylediğinde haklı, bu çapta bir proje gerçekleştirmek için ya belirli bir düzeyde bilgiye sahip olacaksın, o bilgiye sahip olana kadar da daha küçük projeler bitireceksin. Ya da bilen birisiyle bu işi yapıp sora sora uyguladıkça öğreneceksin.

Eğer bu forumdan destek istiyorsan öncelikle Dr.un onayladığı bir devreye girişmen ve kendisinden forumdaki diğer arkadaşların da katkılarıyla destek alman gerekir. Yoksa yaptığın işin, yani sağdan soldan kotarılmış devre şemalarına baskılı devre yapmaya çalışmakla hiçbir yere varamazsın. Ama böyle bir çalışmayla bildiğin ya da bildiğini sandığın pekçok konuda kendini de geliştirirsin. Benim gibi amatörlerin de öğrenme yolu bu işte.

Bu çapta bir proje yapmadım, ama yapım çalışmasına girişmiş durumdayım. İki versiyonlu olacak, dün itibarı ile. Tabiki Nico Ras projesi, ancak yeni versiyonunda çift taraflı baskılı devre yerine tek taraflı ve güçsever kendinyapcılara yönelik bir tasarım var. Şu anda SriLanka'lı bir DIY sever arkadaş bitirmek üzere çalışıyor üzerinde. Sana bu devreleri de, özellikle ikincisini tavsiye ederim, istersen malzeme temininde yardım ve yazışmalarında tercümanlık da yaparım. Sonuçları da burada diğer arkadaşlar için yayınlarsın.

Ben bu devreyi niye yapıyorum? Üstelik yüksek güçler ciddi anlamda tehlikeli de, bu konuda ciddi uyarılar aldım. Hem Ersoy gibi 83dB magneplan hoparlörlerim de yok, ama bu devreyi Class A çalıştıracağım ve gerekli hoparlör projem de var.10-20W ötesi Class A ev için anlamsız ve pahalıya geliyor ama bunu bir sürü proje içinde uygun bir yere konumlandırabiliyorum.

Ya da düzgün bir Çin malı hazır amfi alıp bu işi bitir. 500W rms ile en az 1500W kapasiteli bir hoparlör sistemi kurman gerekeceğini de hatırlatırım.

Yok eğer sadece mahalleyi ayağa kaldırmak istiyorsan sana 100-200W arası megafonlu bir seçim otobüsü seslendirmesi ayarlayalım, Çin Seddini bile yerinden oynatırsın :)))))
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 11 Haz 2009, 13:10

Dostum bence basitinden başlamanda yarar var.. Bir zamanlar hazır (bir kitin şeması şeklinde) bir darlington projesi yayımlamıştım onu yapabilirsin ki 200W anlık güç üreten gayet de sorunsuz çalışan bi amplifikatördür mesela... Tabii illa discrete (transistörlü) bir ampli yapmak istiyorsan! Ama "ben çok anlamıyorum bu işlerden" diyosan, öğrenmek istiyorsan ve kaliteli bir amplifikatörün olsun istiyosan bizim projeler kısmındaki LM4780 amplifikatörü yapabilirsin. Devre şeması, PCB si, uygulama notları ve her türlü teknik verisi tarafımdan hazırlanıp konmuştur. Sanırım forum üyelerinde entegreden mevcuttur, zaten sahtesi de yoktur! Oldukça tatminkar sesi vardır ve her durumda ev ihtiyacı için fazlasıyla yeterlidir.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Haz 2009, 14:14

LM4780 köprü de bağlanabilir ve aslında en az riskli ve kaliteli çözüm olabilir. ;)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 11 Haz 2009, 14:18

Hatta hatta BPA (köprü+paralel) yapılıp 200W RMS / 400W burst alınabilir!
Ama ben iddialıyım, 60W yetmeyecek adam ya evinde çok dandik bir hoparlör besliyordur (belki de çok pahalı :shock: ) ya da duvar kadar sağırdır! Üstelik yalıtımlı duvar...
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Haz 2009, 14:22

Arkadaşımız bu işi zaten bağevi gibi bir yer için istiyordu sanırım.

Köprü+paralel süper bir çözüm olabilir, asıl parayı da trafo ve besleme kondansatörlerine ayırır. :evet:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 11 Haz 2009, 14:49

Pardon onu okumamışım, neyse...
Yaw hocam düşünsene, sadece 2 entegreyle (bi de girişteki opamp=eder 3) 200W hakiki RMS! Ayar yok, çalışır çalışmaz derdi yok, her türlü koruma mevcut! Kalite dersen yukarıdakilerden iyidir (derim).. Üstelik besleme 35v, devasa kondansatör alma derdin yok!
Hatta birileri LM3886 yla BPA300 yapmıştı bi ara... Ölçümler felan daha iyi 200 den.. Valla yeme de yanında yat derim!
Bi ara Cantan'a yapacaktık da sonra vazgeçtik bu BPA200 meredini.. Niye vazgeçtik hatırlamıyorum gerçi. Ama yapıp deliler gibi kullanan bi kamyon adam var piyasada.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Haz 2009, 15:37

Kesinlik harika bir proje bu, daha da yüksek çıkış gücü isteyenler profesyonel seslendirmecilerin yaptığını yapmalılar, yani aktif crossover. Asıl güç baslara gideceğinden köprü+paralel bağlı bir çift ( ya da mono) subwoofer, mid ve tizler için de ikinci bir çift sadece köprü bağlı LM4780 konduğunda toplam güç 800W mı oluyor?

Demek ki National'dan 5'li bir LM4780 istemek lazım :))

Zaten arkadaşımız yüksek güçlü amfi için nasıl hoparlör kullancağını da belirtmemişti, pasif filtrelerle bu işi yapabilmek oldukça zor, güç kaybı, vs. den başa bir sürü problem var.

35V besleme, harika derim :))
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sebolof » 11 Haz 2009, 17:46

arkadaşlar yapma konusunu dert etmeyin pratikte hiç bir sorun yaşamam ama reori olarak soruyorum size elektronik bölümü okumayı düşünüyorum teorim şuan da çok zayıf ama parça yerleştirme baskı devre yapma simetrik besleme kondanstör koyma dekuble koymayı pot bağlamayı falan biliyorum yani :D dediğim gibi asıl öğrenmek istediğim devrenin gücü verip veremeyeceği ve kaliteleri 2n3055 devrem çok yüksek ses üretiyor ama tl072 li bi opamp pre anfisi olduğu için + anfinin kendi pcb si üzerinde de preanfi var bu da kaliteyi bozuyo gürültü %10 civarında kablolama besleme konusunu da derd etmeyin para konusunda da sıkıntı yaşamam dediğim gibi gücü verebilir mi kalitesi nası
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • ras 100 yardım
    1 ... 6, 7, 8Eklenti(ler) gönderen siftery » 23 Mar 2014, 18:30
    78 Cevaplar