JVC ax-2 amfi çıkışları ilginç bi durum

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

JVC ax-2 amfi çıkışları ilginç bi durum

Okunmamış iletigönderen mserkant » 25 Nis 2013, 18:11

Herkese Merhabalar,

Elimde 1981 yılı JVC AX-2 modeli bir amfi var. Ben bu amfinin System B çıkışının bir tarafına ne olduğunu bilmediğim oldukça cüsseli 30 cm basslı yapma bir tek kabini bağladım, System A ya da 130 wat 6ohm 3 yollu başka bir takım kabin bağladım. Sese de yüklenince amfiyi bozmayı bir güzel becerdim. Amfiyi bie elektronikçi arkadaşa götürdüm. Oda çıkışlardan bir takımın yandığını fakat diğer takımın çalıştığını bu şekilde kullanmamı söyledi. Şu anda System A nın ve System B nin sağ taraflarına birer kabin bağladım ve müzik dinliyorum. Benim öğrenmeye çalıştığım bu amfi şu anda mono mu çalışıyor yoksa stereo çalışmaya devam ediyor da gücü yarıya mı düştü.

Amfinin trafo gücü 400wat kanal başınada 40 wak çıkış gücü var.
mserkant
Yeni Üye

İl: balıkesir

Ynt: JVC ax-2 amfi çıkışları ilginç bi durum

Okunmamış iletigönderen hakan-imp » 25 Nis 2013, 20:24

mserkant yazdı:Herkese Merhabalar,

Elimde 1981 yılı JVC AX-2 modeli bir amfi var. Ben bu amfinin System B çıkışının bir tarafına ne olduğunu bilmediğim oldukça cüsseli 30 cm basslı yapma bir tek kabini bağladım, System A ya da 130 wat 6ohm 3 yollu başka bir takım kabin bağladım. Sese de yüklenince amfiyi bozmayı bir güzel becerdim. Amfiyi bie elektronikçi arkadaşa götürdüm. Oda çıkışlardan bir takımın yandığını fakat diğer takımın çalıştığını bu şekilde kullanmamı söyledi. Şu anda System A nın ve System B nin sağ taraflarına birer kabin bağladım ve müzik dinliyorum. Benim öğrenmeye çalıştığım bu amfi şu anda mono mu çalışıyor yoksa stereo çalışmaya devam ediyor da gücü yarıya mı düştü.

Şu anda mono dinliyorsun , güç de kanal başı ne ise o arkadaşım.
hakan-imp
DIY Audio Fanatiği

İl: Gaziantep

Okunmamış iletigönderen hamist » 25 Nis 2013, 20:32

hakan-imp yazdı:
mserkant yazdı:Herkese Merhabalar,

Şu anda mono dinliyorsun , güç de kanal başı ne ise o arkadaşım.

Ben bir ekleme daha yapayım,
şu an stereonun bir kanalını dinliyorsunuz.
Mono için cihazınızı mono seçeneğine getirmelisiniz.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen mserkant » 25 Nis 2013, 22:18

Hah işte kafamda tam burada karışıyor, aynı kabinlerle aynı şarkıları dinliyorum ve açıkçası bir fark hissetmiyorum. Genelde 80 li 90 lı yılların rock tarzını dinliyorum. Yine davulu dümbeleği bas gitarı volkali hatta davul çalan arkadaşın zillerini bariz ve net bir şekilde dinliyorum. Sanki bir fark yokmuş gibi. Farkı mono modunu açarsam bariz bir şekilde hissediyorum. Acaba benim şu anda duymadığım sol tarafta farklı ne çalıyor da ben farkında değilim.
mserkant
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 25 Nis 2013, 22:33

mserkant yazdı:Hah işte kafamda tam burada karışıyor, aynı kabinlerle aynı şarkıları dinliyorum ve açıkçası bir fark hissetmiyorum. Genelde 80 li 90 lı yılların rock tarzını dinliyorum. Yine davulu dümbeleği bas gitarı volkali hatta davul çalan arkadaşın zillerini bariz ve net bir şekilde dinliyorum. Sanki bir fark yokmuş gibi. Farkı mono modunu açarsam bariz bir şekilde hissediyorum. Acaba benim şu anda duymadığım sol tarafta farklı ne çalıyor da ben farkında değilim.

Diğer kanal çalıştığında farkı algılarsınız.
Eğer o zaman da fark olmuyorsa, sisteminiz sorunlu olmalıdır.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen mserkant » 25 Nis 2013, 22:43

Yani çalan aynı müziği sadece sağ taraftan dinlersek mono sağ sol beraber dinlersek stereo mu olur bu mudur stereonun olayı. Kafam karıştıkça karıştı yinede saolun
mserkant
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 25 Nis 2013, 22:46

mserkant yazdı:Yani çalan aynı müziği sadece sağ taraftan dinlersek mono sağ sol beraber dinlersek stereo mu olur bu mudur stereonun olayı. Kafam karıştıkça karıştı yinede saolun

Stereo bir müziği, sağ taraftan dinlerseniz, kayıtın sadece sağ tarafını dinlersiniz
ve bu durumda sol kayıt duyulmadığı için mono sayılmaz.
Mono modunda 2 kanalı tek hoparlorden mono dinlemiş olursunuz.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen mserkant » 25 Nis 2013, 22:57

Kaydın sağında ve solunda aynı müzik çaldığına göre ben sağdan gelen müziği 2 aynı kabine verince sonuç olarak daha önce amfi sağlamken dinlediğimden farklı bir sonuç olmuyor doğal olarak. Sanırım ben asıl farkı nadiren bazı şarkılarda sesin sağda solda ayrı olduğu durumlarda yani çift vokal gibi durumlarda fark edebilirim. Amfiyi tamir ettirince neticeyi tam alırım. Ama bu amfi arızası mono stereo hakkında bildiğim her şeyi alt üst etti açıkçası. Teşekkürler
mserkant
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hamist » 25 Nis 2013, 23:03

mserkant yazdı:Kaydın sağında ve solunda aynı müzik çaldığına göre ben sağdan gelen müziği 2 aynı kabine verince sonuç olarak daha önce amfi sağlamken dinlediğimden farklı bir sonuç olmuyor doğal olarak. Sanırım ben asıl farkı nadiren bazı şarkılarda sesin sağda solda ayrı olduğu durumlarda yani çift vokal gibi durumlarda fark edebilirim. Amfiyi tamir ettirince neticeyi tam alırım. Ama bu amfi arızası mono stereo hakkında bildiğim her şeyi alt üst etti açıkçası. Teşekkürler

''Kaydın sağında ve solunda aynı müzik çaldığına göre ..... ''
Bu durumda kayıt da mono olur.

''daha önce amfi sağlamken dinlediğimden farklı bir sonuç olmuyor doğal olarak ..... ''
Bu durumda daha önce de mono dinliyor olmalısınız.

Anlaşılan stereo konusunda bilmeniz gerekenlere çok uzak kalmışsınız.
Günümüzde mono kayıt sadece habercilik kaynaklarında geçerli olabilir.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen mserkant » 25 Nis 2013, 23:19

Açıkçası bildiğimi de unuttum desem yeri var ya bu amfi stereo çalışmaya devam ediyor. Yada ben hep sağdan ve soldan aynı seslerin geldiğini düşünerek yanılıyorum.
mserkant
Yeni Üye

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • İlginç bir Class A Mosfet Projesi (Reklam alanı değildir!)
    1, 2, 3, 4gönderen resho » 12 Şub 2008, 15:54
    34 Cevaplar
    7240 Gösterim
    Son ileti gönderen drhardware Son iletiyi göster
    22 Şub 2008, 15:54
  • amfi çalışmıyor
    gönderen addas » 04 Oca 2008, 20:30
    2 Cevaplar
    1690 Gösterim
    Son ileti gönderen mehmet-salih Son iletiyi göster
    05 Oca 2008, 02:23
  • AMFİ YARDIM