hearing aid

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: hearing aid

İletigönderen onursal » 19 Mar 2014, 05:27

Pahalı dediğim entegreler yurtdışı fiyatları 10 dolardan başlıyor. Bir aralar getirtmek istediğim için biliyorum. ;)
Ancak gerçek anlamda bir işitme cihazı yapacaksanız gereklidir.
Şemasını vermiş olduğum LA 3160 ile 60db civarı kazanç alabilirsiniz. Sadece yapımı biraz özen istemektedir. Çıkışa ilave edeceğiniz iyi bir kulaklık amplisi ile tatminkar netice alabilirsiniz.
Bu projede dikkat edilmesi gereken noktalar.
1 Mik pre amplisinin kazancı olabildiğince yüksek olmalıdır.
2 Çıkış devresi (kulaklık sürücüsü) dahil olmak üzere band genişliğini (frekans responsu) fazla geniş tutulmamalıdır. 300Hz ila 6KHz arası frekans responsu çok iyi olacaktır. Bu sayede istenmeyen gürültülerin de elimine edilmesi daha rahat olacaktır.
3 Şemada verilmiş olan 680nF kondansatörler daha geniş frekans spectrumu içindir. Bu kondansatörler yerine 100nF bağlamak sesin bas bölgelerini optimal seviyeye çekecektir. Üst frekans filtresi için ise R5 e parelel bağlanacak uygun bir feedback kondansatörü kullanılabilir. Takribi 470pF ila 1nF civarı.
4 Kulaklık kuvvetlendirici amplisi önceden test edilmelidir. Kulaklık ile uyumlu tasarlanırsa çoğu problemleri halledecektir.
Özellikle üst ve alt frekans bölgeleri gereksiz olduğu için herhangi bir müzik eseri dinlenirken test edilmelidir. Müzik çok madeni bir tonda dinlenilmelidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

İletigönderen karchay » 09 Nis 2014, 01:24

Resim

selam anca yapabildim sizinlede paylaşmak istedim. bi kaç problemi var yardım ederseniz sevinirim.

yukarıdaki devreyi tamamlayıp çalıştırdım. r4 e paralel 2.2k direnç takınca sesi daha yüksek ve temiz çıktı. yani 5.6k ve 2.2k paralel bağlamış oldum hesabının nasıl yapıldığını ilmediğim için tek direç e çeviremedim :( . bilen varsa cevap yazarsanız sevinirim.

birde devrede feedback var mikrofonu 1 metre uzaklaştırırsam kesiliyor. ayrıca çok kısık bi şekilde ama uzun sre kulakda durunca rahatsız edebilecek bi tsssssssss diye ses geliyor. feedback ve bu tıslamının nedenini ve çözümünü araştırıyorum yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar biraz yeniyim devrelerde ama çok da kötü değilim. fikri olan yada çözüm olabilecek herhangi bişey olursa lütfen 2 dakikanızı ayırıp yazarsanız sevinirim...

c6 yı takmadım sesi yükseltiyor ama aynı zamanda sesde bozulma da oluyor.

c5 in boştaki ucunu lm386 nın 3 numaralı bacağına girmemiz gerekiyor ben boşta bıraktım oraya pot koymayı düşünmüştüm ama yaptığım devrede koymadım direk bağladım.

r3, r4, r5, r6 ,r7,r10 = 5k6
r1, r8 =1m5
r2, r9 = 1k
r11, r12 =100k
c1, c2, c3, c4, c5 = 104
c7 = 100uf
c8 = 470uf
d1, d2 = 1n4148
u1 = tl072
u2 = lm386

tl072 bacakları
Resim

lm386 bacakları
Resim
karchay
Yeni Üye

İl: muğla
Meslek: güvenlik sistemleri

İletigönderen onursal » 09 Nis 2014, 03:35

D1 ve D2 nin buradaki mantığını anlayamadım.
Bunların yerine 2 adet direnç konulmalıydı. LM386 nın giriş direncine uygun ve takribi pot direnci kadar olmalıdır.
Devre çok kötü bir devre. İki adet mikrofon kullanılıp tek çıkışa birleştirilmiş. Bu şekilde fazla kazanç alabilmeniz pek olası değildir.
Hısıltının azaltılması için potun orta uçları ile şase arasına takribi 10-33nF arası kondansatör konulabilir.
Sadece R4 ve R10 un değerlerini 500 ohm ila 1Kohm arasında yapabilirsiniz. Böylece mikrofonların kazancı artacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen karchay » 09 Nis 2014, 11:23

onursal yazdı:D1 ve D2 nin buradaki mantığını anlayamadım.
Bunların yerine 2 adet direnç konulmalıydı. LM386 nın giriş direncine uygun ve takribi pot direnci kadar olmalıdır.
Devre çok kötü bir devre. İki adet mikrofon kullanılıp tek çıkışa birleştirilmiş. Bu şekilde fazla kazanç alabilmeniz pek olası değildir.
Hısıltının azaltılması için potun orta uçları ile şase arasına takribi 10-33nF arası kondansatör konulabilir.
Sadece R4 ve R10 un değerlerini 500 ohm ila 1Kohm arasında yapabilirsiniz. Böylece mikrofonların kazancı artacaktır.

dediğim gibi fazla bilgim yok bu konularda. diyotları değiştirdim bi fark olmadı. birazdan r4 ve r10 u dediğiniz değerlerle değiştirip potlardaki ilave etmemi önerdiğiniz kondansatörleri koyucam. sonucu yazarım.

bu arada dün sabaha karşı birşey denedim. incelediğim devrelerde opamp entegresinin - girişi ve ses çıkışı uçlarına direnç koyulmuş tu tıpkı benimki gibi. ama birtanesinde dirence parelel 270p kondasatör vardı bende bi deniyim dedim ı tıslama hemen hemen yarıya indi kondansatörün değerini değiştirim denemeler yapıcam.

çok kötü demişsiniz devreye ama inanın ses çok temiz çıkıyor bende inanamadım

zaman ayırıp yardım ettiğiniz için ayrıca çok teşekkür ederim
karchay
Yeni Üye

İletigönderen onursal » 09 Nis 2014, 11:44

Böyle bir devre ile mikrofon başına 30-35db lik bir kazanç elde edebilirsiniz. Bu da mikrofona yakından (30-40cm) konuşmayı icab ettirir.
Kazancı artırmaya çalıştığınızda ise gürültülerle ve tıslamalarla uğraşmak zorunda kalırsınız.
Yükseltme için en az 2 opampı kaskad bağlamalısınız ki sağlıklı bir kazanç elde edebilesiniz. Size vermiş olduğum devre denenmiş ve oldukça iyi çalışan bir devredir. Kendi içerisinden kazancını ayarlayabileceğiniz bir trimpotu da vardı.
Benim devre ile 3-4metre uzaktaki sesleri bile algılamanız mümkündü.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen karchay » 09 Nis 2014, 12:58

onursal yazdı:

Böyle bir devre ile mikrofon başına 30-35db lik bir kazanç elde edebilirsiniz. Bu da mikrofona yakından (30-40cm) konuşmayı icab ettirir.
Kazancı artırmaya çalıştığınızda ise gürültülerle ve tıslamalarla uğraşmak zorunda kalırsınız.
Yükseltme için en az 2 opampı kaskad bağlamalısınız ki sağlıklı bir kazanç elde edebilesiniz. Size vermiş olduğum devre denenmiş ve oldukça iyi çalışan bir devredir. Kendi içerisinden kazancını ayarlayabileceğiniz bir trimpotu da vardı.
Benim devre ile 3-4metre uzaktaki sesleri bile algılamanız mümkündü.

haklısınız uzak sesleri alabiliyorum ama bi dip ses de meydana geliyor.
denediklerim : r1 1m5 e parelel 103 kondansatör bağladım dip ses gitmesine gidiyor ama ses de düşüyor. sesi arttırmak için lm386 ya 10uf 1ve 8 bacaklarına bağladım yine dipses oluşuyor.
potun orta bacağından - uca kondansatör denememi söylemiştiniz onuda denedim hiç bir fark olmadı
r1 ve r10 u 2k2 yaptım sesde fena artış oldu. ama dip ses olduğu için kullanılamaz.
sonuç kaç gündür boşa emek ....

sizin verdiğiniz devrede LA3160 bulunduğum ilçede bulamadım o yüzden yapamadım eş değeri varsa belki bulabilirim ama dipses olmaması lazım sonuçta sürekli kulakta takılı olacak bişey.

birde şunu deniyim diyorum sizce dip sesi engelleyebilirmi? ton kontrol olarak yapılmış. ton kontrolda sanırım sesin frekans değerleriyle oynayarak yapılıyordu. mantıken bi ihtimal feedback yada dip sesi kesebilirmi sizce?
Resim
karchay
Yeni Üye

Reklamlar

İletigönderen karchay » 09 Nis 2014, 13:04

birde şunu sormak istiyorum ben tlo72 nin tek tarafını kullandım. lm386 ya girmeden önce 1. çıkışı tl072 nin 2. girişinin + sına girsem - girişini şaseye versem, 2. çıkışınıda lm386 ya göndersem tl072 ye bi zarar verme ihtimali varmı? yada sesde 2x lik bi artış olurmu? böylelikle 2 opamp kullanmış gibi olurum sanırım???
karchay
Yeni Üye

İletigönderen chf » 09 Nis 2014, 13:42

karchay yazdı:birde şunu sormak istiyorum ben tlo72 nin tek tarafını kullandım. lm386 ya girmeden önce 1. çıkışı tl072 nin 2. girişinin + sına girsem - girişini şaseye versem, 2. çıkışınıda lm386 ya göndersem tl072 ye bi zarar verme ihtimali varmı? yada sesde 2x lik bi artış olurmu? böylelikle 2 opamp kullanmış gibi olurum sanırım???

Devren üzerine ekler yaptım bir bakın.... :evet:
Eklentiler
mic.jpg
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

İletigönderen onursal » 09 Nis 2014, 13:44

karchay yazdı:birde şunu sormak istiyorum ben tlo72 nin tek tarafını kullandım. lm386 ya girmeden önce 1. çıkışı tl072 nin 2. girişinin + sına girsem - girişini şaseye versem, 2. çıkışınıda lm386 ya göndersem tl072 ye bi zarar verme ihtimali varmı? yada sesde 2x lik bi artış olurmu? böylelikle 2 opamp kullanmış gibi olurum sanırım???

Bu şekilde yaparsanız kazancınız artar. ama tıss sesi de büsbütün artacaktır.
Birkaç gün vaktiniz varsa size TL072 ile iki bölümünü kullanarak iyi bir mikrofon devresi hazırlamaya çalışırım.
Siz bu arada LM386 yı test edin. LM386 ya bir MP3 player gibi aygıt bağlayıp sesin netliğine bakın. Öncelikle o kısmı halledelim.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen karchay » 09 Nis 2014, 14:57

CHF yazdı:[quote=
Devren üzerine ekler yaptım bir bakın.... :evet:

teşekkür ederim hemen deniyorum...

EDIT: denedim bi değişiklik yok bu arada lm386 da sizlere ömür sanırım bu kadar kurcalamaya o da dayanamadı :P
En son karchay tarafından, 09 Nis 2014, 16:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
karchay
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir