hearing aid

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: hearing aid

İletigönderen karchay » 09 Nis 2014, 14:58

onursal yazdı:
karchay yazdı:birde şunu sormak istiyorum ben tlo72 nin tek tarafını kullandım. lm386 ya girmeden önce 1. çıkışı tl072 nin 2. girişinin + sına girsem - girişini şaseye versem, 2. çıkışınıda lm386 ya göndersem tl072 ye bi zarar verme ihtimali varmı? yada sesde 2x lik bi artış olurmu? böylelikle 2 opamp kullanmış gibi olurum sanırım???

Bu şekilde yaparsanız kazancınız artar. ama tıss sesi de büsbütün artacaktır.
Birkaç gün vaktiniz varsa size TL072 ile iki bölümünü kullanarak iyi bir mikrofon devresi hazırlamaya çalışırım.
Siz bu arada LM386 yı test edin. LM386 ya bir MP3 player gibi aygıt bağlayıp sesin netliğine bakın. Öncelikle o kısmı halledelim.

sevinirim ilgilenirseniz...
karchay
Yeni Üye

İl: muğla
Meslek: güvenlik sistemleri

İletigönderen karchay » 12 Nis 2014, 20:45

şöyle bişey geldi aklıma jfet preamp koysam elektret ve tl072 arasına, lm386 yı gain kondansatorü olmadan çalıştırsam tl072 den çıkışındada pi pot koyup sesin ktü olduğu yere kadar gain kıssam biraz daha iyi olurmu sizce?
karchay
Yeni Üye

İletigönderen onursal » 12 Nis 2014, 21:11

karchay yazdı:şöyle bişey geldi aklıma jfet preamp koysam elektret ve tl072 arasına, lm386 yı gain kondansatorü olmadan çalıştırsam tl072 den çıkışındada pi pot koyup sesin ktü olduğu yere kadar gain kıssam biraz daha iyi olurmu sizce?

Olmaz.
Buradaki mesele mikrofon empedansıdır.
Klasik dinamik mikrofonlar 200-600ohm empedansında olmasına karşın elektred mikrofonların empedansı biraz daha yüksektir.
Nispeten yüksek olan bu empedansta gürültüsüz bir kazanç elde etmek oldukça zordur. En ideali 10Kohm giriş empedansını uayarlayabilmenizdir. Bunun için ise girişte FET kullanmanız pek mantıklı değildir. Normal bir transistör bile olabilir.
Amaç, bu ön devrede üretilmiş gürültüleri de yükseltmemektir. :D
Bu yüzden TL072 nin kazancı oldukça iyi ayarlanabilmelidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

İletigönderen onursal » 12 Nis 2014, 22:10

İşte size TL072 ile yapılmış bir mikrofon kuvvetlendiricisi.
Sadece TL072 değil aklınıza gelen herhangi bir DUAL opamp bile kullanılabilir.
Resim
Devrede üst üste geçen yollar birleşik değildir. Birleşik yollar nokta ile belirtilmiştir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen karchay » 13 Nis 2014, 02:11

onursal yazdı:İşte size TL072 ile yapılmış bir mikrofon kuvvetlendiricisi.
Sadece TL072 değil aklınıza gelen herhangi bir DUAL opamp bile kullanılabilir.
Resim
Devrede üst üste geçen yollar birleşik değildir. Birleşik yollar nokta ile belirtilmiştir.

ilginiz için ne kadar teşekkür etsem az. sabah ilk iş hemen baskı devresini yapıp deneyeceğim. teşekkürler

dayanamadım çizdim baskı devresini ama bi kontrol edermisniz desem ayıp olurmu acaba :)
birde bi sorum olacak bunun gibi ses devrelerinde yolları birbirine çok yakın yapmanın bi zararı olurmu? demek istediğim ses sinyali iki yol arasın da atlayıp gürültüye neden olabilirmi?.

Resim
karchay
Yeni Üye

İletigönderen onursal » 13 Nis 2014, 11:30

Birkaç tane modifiye yaptım.

Resim

C7 kondansatörü kesinlikle elektrolitik olmamalıdır. 1uF polyester tipi olmalıdır. Frekans band genişliği dar olduğu için bu değerde olması zorunlu değildir. 220nF bile kullanılabilir.
Besleme voltajının uygulandığı bağlantılar oldukça önem taşır. Bu yüzden örnek bağlantı yaptım. Şase bağlantısı (-12V ucu) muhtelif yerlerden irtibatlanarak deneme yapılabilir.
C4 dekuplaj kondansatörüdür. Bu kondansatörün entegreye mümkün olduğunca yakın olması gereklidir. Yakın yapılamayan durumlarda entegrenin yakınına 100nF polyester türü ilave edilmelidir.
HATA HATIRLATMASI:
Çıkışta kullanılan R10 direnci (20K) yanlışlıkla kondansatörden önce konulmuştur. Bu direnci kondansatörden sonra bağlamak daha uygun olacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen karchay » 13 Nis 2014, 13:44

onursal yazdı:Birkaç tane modifiye yaptım.

C7 kondansatörü kesinlikle elektrolitik olmamalıdır. 1uF polyester tipi olmalıdır. Frekans band genişliği dar olduğu için bu değerde olması zorunlu değildir. 220nF bile kullanılabilir.
Besleme voltajının uygulandığı bağlantılar oldukça önem taşır. Bu yüzden örnek bağlantı yaptım. Şase bağlantısı (-12V ucu) muhtelif yerlerden irtibatlanarak deneme yapılabilir.
C4 dekuplaj kondansatörüdür. Bu kondansatörün entegreye mümkün olduğunca yakın olması gereklidir. Yakın yapılamayan durumlarda entegrenin yakınına 100nF polyester türü ilave edilmelidir.
HATA HATIRLATMASI:
Çıkışta kullanılan R10 direnci (20K) yanlışlıkla kondansatörden önce konulmuştur. Bu direnci kondansatörden sonra bağlamak daha uygun olacaktır.

söylediğiniz gibi düzenlemeleri yaptım. son hali şu şekilde oldu. c7 yi yukarıda tuttum ki r10 u çıkışından daha kolay verebildim.

Resim
karchay
Yeni Üye

İletigönderen onursal » 13 Nis 2014, 13:59

Tamam.
Bu şekilde ideal görünüyor.
Bir test yapabilirsiniz.
P1 100K ohm trimpottur. Bu trimpot ile ideal kazancı elde edip sabit bırakacaksınız. Kazancınız düşük olursa bir iki direnç değiştirebiliriz.
Devre bu şekli ile 60db ye kadar kazanç sağlayabilmektedir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen karchay » 13 Nis 2014, 14:34

onursal yazdı:Tamam.
Bir test yapabilirsiniz.
P1 100K ohm trimpottur. Bu trimpot ile ideal kazancı elde edip sabit bırakacaksınız. Kazancınız düşük olursa bir iki direnç değiştirebiliriz.

tamam ben bi basıp deniyim bu halini çok teşekkür ederim bitirince yazarım buraya
karchay
Yeni Üye

İletigönderen onursal » 14 Nis 2014, 00:06

karchay yazdı:
onursal yazdı:Tamam.
Bir test yapabilirsiniz.

tamam ben bi basıp deniyim bu halini çok teşekkür ederim bitirince yazarım buraya

Çabuk yap ta bekleyenler merak etmesin.
Sonra kurtarmaya gelirler falan mazaallah, çay çorba içerler orda :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir