hearing aid

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: hearing aid

İletigönderen karchay » 19 Nis 2014, 15:43

kusura bakmayın baya zaman bakamadım iş güç biraz yoğunlaştı. bu gün bastım devreyi. ses çok az duymada zorlanıyorum desem yeridir. birde gürültü var tonu değişen cızırtı gibi bir şey. akşama delikli pertinaks ta başka bitane daha yapıcam ondada aynı sorunlar varsa demekki bişeyi gözden kaçırıyoruz:D. akşam yazarım yine
karchay
Yeni Üye

İl: muğla
Meslek: güvenlik sistemleri

İletigönderen karchay » 19 Nis 2014, 21:31

arkadaşlar bu lm386 veya tl072 bozulunca hiç ses çıkmaz değilmi? elimde 5 er tane var hepside aynını yapıyor düşük ses ve gürültü çok fazla. ilk yaptığım devreye takıyırum ondada aynı. entegrelerimi yedik ne oldu anlamıyorum. sinek kadar devreyi yapamadık ya bi türlü.
karchay
Yeni Üye

İletigönderen onursal » 20 Nis 2014, 00:14

Gürültünün sebebi LM386 ve şaseleme sorunları olabilir.
Daha önceki mesajlarımda belirtmiş olduğum gibi LM386 yı harici bir kaynak ile test etmeliydin.
TL072 nin çıkış empedansı oldukça tatminkardır. (Yaklaşık 2 Kohm)
Bu demektir ki uygun empedanstaki bir kulaklığı rahatlıkla sürebilmektedir. Eğer elinde uygun empedansta bir kulaklık var ise,
(eski telefonlarda kullanılan metal silindirik kulaklık) öncelikle bununla test etmeni öneririm. Kulaklıkla test başarılı olduktan sonra LM386 yı test edebilirsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

İletigönderen karchay » 20 Nis 2014, 13:49

lm386 yı başka bi şekilde düzenleyip tekrar yaptım. konuyu ilk açtığım şekildeki çok hafif tıslama var şu an. (hiç ses girmeden denedim.) kullandığım devre şu
Resim

tl072 sizin verdiğiniz devreyi yeni baştan yapıyorum delikliye yapıp deniyecem sanırım bi yerde hata yaptım diğerinde. sonucu yazıcam.

yardımlarınız için çok teşekkür ederim işi gücü bıraktınız sizde benimle uğraşıyorsunuz
karchay
Yeni Üye

İletigönderen onursal » 20 Nis 2014, 18:05

Çok fazla elektrolitik kondansatör görüyorum.
Özellikle girişteki kondansatör dikkatimi çekti. Bence giriş kondansatörünü 220nF polyester türü ile değiştir.
Dekuplaj amaçlı kullanılan kondansatörü mümkünse tantal tip 2.2uF yap.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

İletigönderen karchay » 21 Nis 2014, 13:38

onursal yazdı:Çok fazla elektrolitik kondansatör görüyorum.
Özellikle girişteki kondansatör dikkatimi çekti. Bence giriş kondansatörünü 220nF polyester türü ile değiştir.
Dekuplaj amaçlı kullanılan kondansatörü mümkünse tantal tip 2.2uF yap.

bu gün alışverişe çıkıcam direnç entegre filan bitmiş hepsini yeni alıyım aklımda hep entegreler hasarlandı sorusu takılıyor. üstündeki yazılar silindi büyüteçle bile zor okunuyor lehimleyip sökmekten. hepsini yeni malzemeyle tekrar akşam yapıcam.
karchay
Yeni Üye

Reklamlar

İletigönderen maystor » 21 Nis 2014, 14:56

Deneme işleri için bread board kullansanız daha iyi olacak veya en azından entegreler için soket.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

İletigönderen karchay » 21 Nis 2014, 22:33

maystor yazdı:Deneme işleri için bread board kullansanız daha iyi olacak veya en azından entegreler için soket.

bread board ve soket eskiden çok kullanırdım taki bu dandikler çıkana kadar sağlam bişey bolamaz olduk 1 devre için 2 gün uğraşmıtım ve sonunda sokette sorun olduğunu bulduğumda yemin ettim bi daha da kullanmam bu iki ürünü yinede teşekkür ederim . :evet: :bilmem:
karchay
Yeni Üye

İletigönderen maystor » 22 Nis 2014, 09:10

pecision soket kullanırsanız sorun olmaz, şu anda en az 20 tane opamplı ve başka entegreli sistem sorunsuz çalışıyor kaç senedir.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

İletigönderen karchay » 25 Nis 2014, 03:16

yok arkadaş ya olmuyor bende mi sorun ne anlamdım. size ilk gönderdiğim devreyi tekrar yaptım o çalışıyor ama son yapmaya çalıştığım sizin gönderdiğiniz devre çalışmadı bi türlü. çok az bi ses geliyor duyulmayacak az. vazmı geçsem ne anlamadım bu kadar işin gücün içinde bide buna kafa patlatıyoruz :(
karchay
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir