100W darlington amfi,ilk pcb çalışmam.

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

100W darlington amfi,ilk pcb çalışmam.

Okunmamış iletigönderen maystor » 21 Mar 2008, 16:29

Tip142 ve Tip 147 ile alternatif bir amfi uygulaması.İlk defa pcb yapmaya çalıştım.Yorumlarınızı bekliyorum.
[img][img]http://www.postimage.org/aV1CPtNJ.jpg[/img][/img]
[img][img]http://www.postimage.org/PqE9zVr.jpg[/img][/img]
[img][img]http://www.postimage.org/aV1CSVO9.jpg[/img][/img]
[img][img]http://www.postimage.org/PqEarNA.jpg[/img][/img]
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen özgüç » 17 Nis 2008, 19:52

yollar çok ince olmuş hocam,biraz daha yerleşikli malzemeleri toparladınız mı ve bakır hatları kalınlaştırdınız mı iyi olur,fakat devrede biraz büyük olmuş...
özgüç
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 17 Nis 2008, 20:51

Ses kalitesi anlamında bu devrede neler yapmalı, bilemem ama Ares'te T50 - T60'dan daha ince yolların karta basılması zor olur. Bir de bakır yüzeyin baskı öncesi temizlikte biraz inceldiğini hesaba katarsan yolların akım taşıma kapasiteleri iyice düşecektir. Yine Ares ile ilgili bir pratiğim, RES40 gibi dirençlerin pinlerinin çok küçük olduğu. Kartı madem geniş, ferah yapacaksın, eleman pinlerini C100-45 gibi bir ölçüde kullanman montajda kolaylık sağlayacaktır. Bir de, "Mitre" fonksiyonunu (aşağıda yerini gösterdim) çalıştırırsan dik köşeleri 45 derece açılı hale otomatik getirmiş olursun.

Resim
Kullanacağın parçaları da temin edip, printerden düz kağıda taslak çıktı alırsan karttaki pin aralık ve yerlerinin elemanlara gerçekten uyup uymadığını, kondansatörlere ayırdığın yerlerin yetip yetmeyeceğini önceden görmüş olursun.

PCB tasarımında genel kural (lisede öyle öğrettilerdi) yolların mümkün olan en kısa yoldan ve köşelerde çok keskin açılar yapmadan elemanlara ulaşması. Bu anlamda senin kartında ilk göze batan noktaları ve önerilerimi işaretledim.
Resim
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen maystor » 17 Nis 2008, 23:53

e_cag yazdı:Ses kalitesi anlamında bu devrede neler yapmalı, bilemem ama Ares'te T50 - T60'dan daha ince yolların karta basılması zor olur. Bir de bakır yüzeyin baskı öncesi temizlikte biraz inceldiğini hesaba katarsan yolların akım taşıma kapasiteleri iyice düşecektir. Yine Ares ile ilgili bir pratiğim, RES40 gibi dirençlerin pinlerinin çok küçük olduğu. Kartı madem geniş, ferah yapacaksın, eleman pinlerini C100-45 gibi bir ölçüde kullanman montajda kolaylık sağlayacaktır. Bir de, "Mitre" fonksiyonunu (aşağıda yerini gösterdim) çalıştırırsan dik köşeleri 45 derece açılı hale otomatik getirmiş olursun.

Resim
Kullanacağın parçaları da temin edip, printerden düz kağıda taslak çıktı alırsan karttaki pin aralık ve yerlerinin elemanlara gerçekten uyup uymadığını, kondansatörlere ayırdığın yerlerin yetip yetmeyeceğini önceden görmüş olursun.

PCB tasarımında genel kural (lisede öyle öğrettilerdi) yolların mümkün olan en kısa yoldan ve köşelerde çok keskin açılar yapmadan elemanlara ulaşması. Bu anlamda senin kartında ilk göze batan noktaları ve önerilerimi işaretledim.
Resim

Bukadar uğraştığın için teşekür ederim,o zaten ilk pcb çalışmamdı.Kimse yorum getirmeyince bende yapmaktan vazgeçtim.Ama bu arakar bi triamp projem var ve baslar için kullanabilirim.
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 18 Nis 2008, 23:49

maystor yazdı:
Bukadar uğraştığın için teşekür ederim,o zaten ilk pcb çalışmamdı.Kimse yorum getirmeyince bende yapmaktan vazgeçtim.Ama bu arakar bi triamp projem var ve baslar için kullanabilirim.

Birşey değil. Hem zaten yaptığın devreye özgü bir şey söylemedim. Umarım diğerlerinde de faydalı olur. Bir de, Ares çok kolay geliyor şimdi, öğrenmesi de kolay ama baştan başlayacak olsam Express PCB öğrenirdim. Onda hazırlanan kartlar daha şık, "pro" görünüyor. Şimdi zor geliyor bana baştan başlamak.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Ynt: 100W darlington amfi,ilk pcb çalışmam.

Okunmamış iletigönderen brt_ua » 14 Kas 2012, 01:39

Bu devreyi bi projede kullanmak istiyorum ama rapor yazmam gerekli.. devrenin ozelliklerini yazabilirmisinz.. kac watt oldgu rms degerını frekansını gibi ve diger baslıca anfi ozellıklerını?
brt_ua
Yeni Üye

Meslek: ögrenci

Reklamlar

Ynt: 100W darlington amfi,ilk pcb çalışmam.

Okunmamış iletigönderen hamist » 14 Kas 2012, 11:59

brt_ua yazdı:Bu devreyi bi projede kullanmak istiyorum ama rapor yazmam gerekli.. devrenin ozelliklerini yazabilirmisinz.. kac watt oldgu rms degerını frekansını gibi ve diger baslıca anfi ozellıklerını?

Bu devre test edilmiş midir bilemiyorum.
Ama test edilmiş olsaydı detay zenginliği anlamında zayıf kalacaktı diyebilirim.
Bunun sebeplerinden biri R3 direncinin varlığı, diğeri R9 110K dirence paralel 8p kullanma gereksinimi.
Alt frekanslarda da yetersiz kalacak olmalı, zira C2 47u alt frekans sınırı beklentileri anlamında yetersiz kalması söz konusu.
Bunlara ek olarak C1 680n da yine alt frekanslara direnecek olmalı.

Dikkat, RV3 ayarlı direncinin devre dışı kalmaması için bir ön direnç olmadığı için,
bias ayarı sırasında tamamen kapatılırsa, çıkış akımı kontrolsüz şekilde yükselecektir.

Devrede D3 D4 diodları ve R7 direncine gerek yoktu, Q4 transistorünün base akımı Q3 ün base inden alınabilirdi.
Bitmiş bir devrede RV1 ayarlı direnci yerine kesinlikle sabit direnç olmalı.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

Meslek: endüstriel elektronik

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir