Class A Kulaklık Amplifikatörü II için toplu alım..

Toplu Alım ve PCB » Forumca toplu malzeme alımı ve proje PCB'leri toplu satışı haberleri.

Cevap: Class A Kulaklık Amplifikatörü II için toplu alım..

Okunmamış iletigönderen e_cag » 06 Mar 2009, 14:05

Doğrusu üzülmemek elde değil. En azından pcb işini kotarsak -ki tek yüzlü olsa memnuniyetle basıp isteyenlere gönderirdim- kalan malzemeleri de bir şekilde, belki maddi engelleri aşmak için biraz daha bekleyerek toplardık. Tek yüzlü pcb basımında ütü metodu ile, kullandığım yazıcının üstün kalitesi sayesinde oldukça başarılı sonuçlar alıyorum. Devrenin eagle dosyalarını ben de istemeyi düşündüm aslında ama eagle'a aşinalığım sadece neye benzediğini bilmemden ibaret. Tek yüzlü bir kart tasarımımız olsa elimi denemek isterdim mutlaka. Ben hala toplu alım için istekliyim.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Mar 2009, 14:29

Arkadaşlar, sorun sadece PCB tasarımı değil.. Kaldı ki zaten PCB tasarımı hazır ve belirttiğim gibi çift yüzlü.. Ancak malzemelerin kalitesi konusunda geçmişte yaşadığım (ız) pek çok sorun var ve ben kendi tasarımımın kalitesiz malzeme yüzünden heba olmasını istemiyorum.. İsteyen istediği şekilde bu devreyi realize edebilir, sonuçta yayımladığıma göre hiçkimseden saklamıyorum demektir, ayrıca herhangi bir mali beklentim de olamaz bu durumda! Ancak kalitesiz malzemenin yol açtığı sorunlarla ilgili defalarca tartışma yaptık ve bazı üyelerimiz ne yazık ki bu konunun ayırdında değil..
Eninde sonunda bir şekilde kit işine gireceğim gibime geliyor.. Doğal olarak o zaman kendim finanse etmek durumunda kalacağım. Maddi olarak ihtiyacım olmasa da, bu işten kazanılacak para ile yeni devreler dizayn edip uygun fiyatlarla yine kit şeklinde sunabilirim, belki bir USB-DAC belki nüdist bir gainclone sırada olabilir. Belki bu ortam bunların satışı için uygun olmayabilir ve bir ihtimal e-bay veya gittigidiyor gibi açık pazarlarda piyasa şansı arayabilirim.. Tabii bunlar sadece bir düşünce şu an. Ancak kalite konusunda ısrarcıyım ve bunu bir şekilde Türk DIY Audio alemine kabul ettireceğim.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 06 Mar 2009, 16:16

Eğer iptal olmadıysa ben hala varım. İki takım istemiştim fakat tahmin edeceğiniz üzre tamamen duygusal nedenlerden dolayı şimdilik bir tane taleb ediyorum.

Ohalde enaz on takım olması gerekiyorsa, birkez daha deneyelim. Çok yazık olacak bence. İptal iptal zaten şu aralar bütün işler iptal. Hayatımızı iptal ediyorlar.

Ben direneceğim. Direnmem için morale ihtiyacım var. Kendi keyfim için yaptığım şeyler bana moral veriyor. Ohalde bu kit' i istiyorum ve isteyin.

İsteyinki on kişi yada on kit sayısına ulaşalım kendimize bi güzellik yapalım. Hobimizi yapalım.

Dr. Birkez daha denesek olmazmı?
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 06 Mar 2009, 16:34

Ben de hala varım bu işte. Tasarımın anlatldığı konu başlığında birkaç kişi daha vardı talep eden ama fiyat açıklanınca düşünmek durumunda kaldılar herhalde. Hesap kitap yapıyorum, her durumda, hele kullanılacak malzemelerin üstün kaliteleri de gözönüne alındığında sudan ucuz bu kitin maliyeti. Daha da dibine indirebilir miyim, haftasonu bakayım ben de buradaki piyasadan. Yarın aksilik olmazsa Karaköy'deyim. Kondansatörler konusunda hiç, pot konusundaysa pek şansımız yok ama diğer malzemeler için ne yapabiliriz orijinal olmaları kaydıyla, sorgulamak istiyorum iyice.

Bir de, toplu malzeme alımı konusunda hiç bir şey yapamazsak bile, hiç olmazsa 50 adet kadar Panasonic FM 1500 uF getirtmeye çalışalım? bunların ortada kalmayacağına eminim.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Mar 2009, 17:37

OK.. Bence sorun yok! Yeter ki PCB işini kotaralım.. Panasonic 1,500µ/35v lardan elimde 15-20 kadar var hali hazırda.. İsteyene bu iş için kullanılmak kaydıyla verebilirim. Diğer kondansatörler ve dirençler konusunda da sorun yok aslında, çoğu zaten mevcut kaynaklardan temin edebilir.. Zaten o yüzden size kit olarak önerdim bu işi.
Eminim çoğunuz gerçek bir hifi sistem dinlemişsinizdir buna şüphe yok! Lakin aramızda henüz hifi nin tadına bakmamış nice yiğitler var.. İstiyorum ki onlar da hayatlarında bir kez olsun ve en ucuz yollu hifi (daha doğrusu head-fi) tadı alsınlar. Tüm endişelerim bu yolda. Oysa hepimiz hifi dinlemeden evvel dinlediklerimizi "en kıral tesisat" zannedip ne keyiflenmiştik! Bilmiyorum, doğru mu yapıyorum? Ama gelin bir kaç DIY ci şu hifi işine kıyısından köşesinden bulaşsın.. Sonunda belki "paran yoksa arabanı sat" konumuna gelir birileri ama kaliteli müzikten kime başka ne zarar gelebilir ki?
Bu işin sonu yok inanın... Ama bi yerden başlamak lazım! Bakıyorum Turkey forum gibi bazı yerlerde bu işe gönül vermiş ama eli havya tutmayan onlarca fanatik bizim devrelerin elinden tutamayacak amfilere sırf gâvur işidir diye ne paralar veriyor..
Neyse fazla uzattım galiba.. Kalite istediğim seviyede kalsın yeter.. Nasıl işinize geliyorsa öyle yapalım.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen lavita » 06 Mar 2009, 18:15

Sizden sadece sırf tekrar çizmeyeyim diye şemayı istemiştim, yardım, destek ya da PCB dosyalarını talep etmedim. Malzeme bilimine gösterdiğiniz önem için teşekkürler, ama kullanılacak malzeme konusunda bilgisi olanları da yok saymamalısınız; DIY Audio ile ilgili bir forumda yönetici sıfatıyla yardım etmem, uygulamayın vs. deyip kestirip atmanız açıkçası ilginç.
lavita
Yeni Üye

İl: ist
Meslek: ogrenci

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Mar 2009, 18:52

Kusura bakmayın da, artık bu foruma girenlerin ilk iş olarak bana sataşmasını da ben anlayamıyorum artık. Bilgiye ve emeğe saygınız yoksa neden buradasınız?
Ben bu forumda yönetici olduğum için değil, baştan sona o devreyi dizayn ettiğim ve gerekli tüm testlerini yaptığım için kendimde öyle bir hak görüyorum. Beğenmiyorsanız uygulamayabilirsiniz. Benim kuralım bu!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen lavita » 06 Mar 2009, 19:24

Bu foruma yeni girmedim, sadece ilk mesajım bu konudadır. Daha önce de site yönetimi olarak yaptığınız yardım çağrısını cevapsız bırakmayıp, Türk DIY faaliyetlerine destek olmak, kişisel çabanızla sürdürmeye çalıştığınız oluşuma katkıda bulunmak için bağış da yaptım ama anlaşılan bu ricadaki iyi niyetiniz, şema dosyasını paylaşmanızı istememle beraber saldırgan bir tutuma büründü. PCB'sini satma arzunuzu anlayarak sadece şemayı istememe rağmen bu tepkiyi vermenizi yersiz bulduğum temalı mesajım zaten bir alttadır. Size yaptığım bir "sataşma" olmamakla beraber, neredeyse her üyeyle takışmanızın sebebini üyelerde aramaktan vazgeçip, bir de "üye" tarafından olayı incelerseniz, aslında ortada fol ve yumurta olmadığını, fındık kabuğunu doldurmayacak sebeplerden tartıştığımızı zaten göreceksiniz.
Şemayı beğendim ve tüm çıkardığınız zorluklara rağmen uygulayacağım, teşekkür ediyorum.
lavita
Yeni Üye

İl: ist
Meslek: ogrenci

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 06 Mar 2009, 20:20

Arkadaşım dr'un pcb satmaya filan niyeti yok, kendi basmıyor, benim kaçırdığım bir detay mı var satış konusuyla ilgili, "satılık" kısmında da göremedim ama...! haksız eleştiriden kaçınalım, pcb uygun biryerde basılacak ve toplu "alım" yapılacak gibi ihtimaller üzerine yazılmış mesajlar var ama "satış" yok ortada! Sanki biraz suçlama gibi olmuş, hoş değil, geri kalan hak-hukuk açıklamasını sn dr yapmış zaten...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen e_cag » 06 Mar 2009, 23:18

Doktor'un toplu alım işinin altyapısı ile ne kadar uğraştığını anlamak için "Gönderiler APS ile olacak" ifadesi yeterli. PCB satmak bir yana, kimsenin fazladan bir kuruşunun günahına girmemek için alternatiflere bakmış olmalı ki böyle bir seçime ulaşsın.

Bunun dışında, kimseyi müdafaa gibi bir çabam olmadığı gibi, Doktor buna ihtiyacı olacak son kişi.

Proje konusunda gözden kaçırdığım ve Doktor'un tekrar hatırlattığı en önemli husus referans bir cihaz üretme konusu. Hobimizi sürdüreceksek referans noktası olarak eş malzemelerle ürettiğimiz, kıyaslama yapacağımız böyle bir cihaza ihtiyacımız var. Buna bağlı olarak "manyak ses çıkıyor" yerine hiç olmazsa "headamp II kadar detaylı" gibi herkesin bilgisayar başında algılayabileceği ortak bir ses dili konuşmaya başlayabiliriz. Kendi adıma zaman zaman Ankara'da olmayı dilemiyor değilim doğrusu!..

Bunun yanında, parça listesini gözden geçirdiğimde aslında yurtiçinden alabileceğimiz parçaların tutarları zaten toplam içinde çok az yer tutuyor. Kargoyu feşmekanı da hesaba katınca toplu alımın, hem de yurtdışında anlı şanlı tedarikçilerden babalar gibi adı sanı seceresi belli ürünleri toplu almanın maliyeti gerçekten daha düşük bile olacak. Herhalde 4 kişi kadarız şimdilik...
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Toplu Alım ve PCB

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti