PCB Basımında laminatör kullanımı

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Ynt: PCB Basımında laminatör kullanımı

Okunmamış iletigönderen e_cag » 08 Ağu 2010, 16:50

Bahçekapı veya Fındıkzade Karagül Çarşısında 1 kg ambalaj analitik saflıkta bile olsa 50 TL ya eder ya etmez. :D
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 08 Ağu 2010, 18:05

Hazar yazdı:Ben de bir laminatör aldım dayanamayarak. Umarım modlanabilir birşeydir, hafta içi göreceğiz. Haftasonu da mod sonuçlarını görürüz artık.

Hayırlı olsun, sıcaklık ayarını yapan direnci bulursan tamamdır :)

Ben bugün buldum ve modlama işi tamam. Henüz deneme yapmadım, İngiliz fişine çare bulmam ya da kesip atmam lazım.

Hazar yazdı:İnce PCB'lerden bir haber var mı?

Karaköy'de sipariş verirsek tabakasını 125TL'ye 2-3 günde getirtiyorlar. Bendeki laminatör elle destekleyince rahatlıkla 1,5mm epoksiyi alıyor(muş), çoğu vatandaş böyle kullanıyor. İnceliğe bakınca biraz bükülebilir, ince ama sağlam görünüyor. Açıkcası kararsız kaldım, şimdi koca tabakayı almak lazım, ince olması herhalde sorun çıkarmaz. Belki de PCB üreticilerini gezip ellerindeki parçaları almaya teşebbüs edebilirim.
Eklentiler
7.JPG
7.JPG (123.8 KiB) 841 defa görüntülendi
6.JPG
5.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 08 Ağu 2010, 18:14

Tabaka dediğinizin eni boyu ne kadardır? Kağıtta olduğu gibi bunda da bölüşme yoluna gidebiliriz isterseniz.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 08 Ağu 2010, 18:17

Metrekaresi idi yanlış hatırlamıyorsam.

Asıl sorun bu incelerden kullanıp kullanmama kararı, çünkü kullanılan bakırın da daha ince olduğu konusunda şüphelerim var. Adamlar da doğru düzgün bir şey söyleyemediler.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 08 Ağu 2010, 18:38

Tam canlanmadı kafamda ama sanki daha pahalıya geliyor kalından. Bakır inceliği konusunda ise şunu diyeyim, toner baskıda ince bakır daha iyi. Hatta ne kadar ince bakır o kadar kaliteli yol demek. Ama besleme hatları için sorun çıkabilir. Geçirebileceği akımı test ederiz, değeri bildikten sonra fazla akım gerektiren işlerde lehim ile kaplama yapılır yola.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 08 Ağu 2010, 18:51

Açıkcası daha ince kullanmanın benim açımdan pek bir getirisi yok, sadece laminatörden kendiliğinden geçecek, diğerinde elimle merdanenin alması için biraz itelemem yetecek. Bakır konusu ise önemli, daha ince bakır olsun istemiyorum, yaptığım devreler hep analog çıkış katları ya da besleme devreleri. Preamp vb. devrelerde farketmez ama daha ince bakırlı bir seçenek pek işime gelmiyor. Bakır kalınlığı değişmeden daha ince olursa o zaman pek sorun kalmaz, ama güç transistörlerinde açıkcası soğutucuya monte ederken epoksinin mekanik dayanıklılığının da iyi olması gerekiyor.

Biraz daha araştırmak lazım, açıkcası bana pek cazip gelmedi. Biraz daha soruşturayım, eğer ikna olursam sen de istersen alır paylaşırız.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 08 Ağu 2010, 19:36

Doğru. Bakalım benim laminatörden ne geçecek :D
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 10 Ağu 2010, 20:16

Geldi laminatör, ilk fotoğrafımı lamine ettikten sonra açtım içini :D . 3 haberim var.

1. Projelerde kullanılmış, kesilmiş parça PCB'leri biriktirdiğim bir poşet var. Onun içinde ince epoksi PCB buldum. Karaköy hariç bir yerden PCB almadığımı düşünürsek demek ki araya karışan ince PCB'ler varmış.
2. Benim laminatör kalın olan PCB'yi de alabildi, ama zorlandı, ittirmek gerekti. Motoru zorlamasın diye bir mekanizma yapmışlar, o attı.
3. Yine benim laminatörde direnç falan yok. Zira adamlar ilkel bir metod ile gitmişler. Şöyle ki:
IMG_0751_crop.JPG

"Elektronik" hiçbir elemanı yok. Termiklerle işi halletmişler. Isıtıcıların falan tam bağlantı şemasını henüz çözemesem de (tamamen sökmeyi gerektiriyor) görece basit bir sistem olduğu gayet açık. Bir de kılavuzunda kesinlikle içine metal birşey sokmayın diye yazmasından işkillendim. Ayrıca cihaz içindeki olası tüm metaller toprağa bağlanmış; bunu görünce biraz daha işkillendim. Bir şekilde rulolardan geçen materyalin üzerinden 220V mı dolaşıyor, içimde bir şüphe oluştu. Keza durum böyleyse bizim bakır da kendine 220 ve toprak arası kendine bir yol yapacaktır.

170C'lik falan termik var mıdır, sanırım yeşille işaretliyi değiştirsem, kırmızıyı da kısadevre yapsam işlem tamam olacak. (Kırmızının güvenlik amacıyla orda olduğunu düşünüyorum, yeşil 100 derecede kesiyorsa kırmızı da 120'de kesiyordur sanırım)

Bundan başarılı bir sonuç elde edersek çok sevineceğim, zira basmak için olan PCB'ler sırada bekliyor :)
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 10 Ağu 2010, 21:52

Öyle ısı kontrol mu olur ya, o termiklerin tekrardan devreye girme ısısı çıktığından çok düşüktür normalde. Aslında genelde emniyet olarak kullanırlar, ama bunlar özel olabilir :D . Hayırlı olsun.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen scarab » 10 Ağu 2010, 22:44

biri devreyi açmak için diğeri kapatmak için olabilir zaten üzerlerinde kırmızı ,mavi noktalar var bunu ifade ediyor galiba
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

ÖncekiSonraki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi