PCB Basımında laminatör kullanımı

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Ynt: PCB Basımında laminatör kullanımı

Okunmamış iletigönderen maystor » 11 Ağu 2010, 15:03

Yav şu iş için eski bir lazer yazıcıyı kullanamazmıyız, aslında yapmaya çalıştığımız o, toneri tekrardan eritip diğer tarafa basmak.
Eski bir yazıcı bulup incelemek lazım.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 11 Ağu 2010, 15:06

Laser yazıcı kağıda toneri tutturabilmek için elektrostatik bir metod kullanıyor. Bu metodun bakırla çalışacağını sanmıyorum.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen maystor » 11 Ağu 2010, 15:12

Hazar yazdı:Laser yazıcı kağıda toneri tutturabilmek için elektrostatik bir metod kullanıyor. Bu metodun bakırla çalışacağını sanmıyorum.

Yzıcının kendi metodunu kullanalım demiyorum zaten. Toneri ısıtmak için içinde birşey var - rezistans veya başka birşey. Merdaneler de var dönüyor basınca.
Mesele ısıtma sistemini kullanabilmek ve merdaneleri bir şekilde içindeki sürücü entegresine dön demek :D . Tabi mekanik olarak da bir modifiye gerekecektir.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 11 Ağu 2010, 15:24

maystor yazdı:
Hazar yazdı:Laser yazıcı kağıda toneri tutturabilmek için elektrostatik bir metod kullanıyor. Bu metodun bakırla çalışacağını sanmıyorum.

Yzıcının kendi metodunu kullanalım demiyorum zaten. Toneri ısıtmak için içinde birşey var - rezistans veya başka birşey. Merdaneler de var dönüyor basınca.
Mesele ısıtma sistemini kullanabilmek ve merdaneleri bir şekilde içindeki sürücü entegresine dön demek :D . Tabi mekanik olarak da bir modifiye gerekecektir.

Tamam şimdi anlaştık. O ısıtan yerin adı "fuser"dir. Isıtma metodu ise ilginç bir şekilde "ışık ile". İçeride güçlü bir lamba var (IR falan değil normal ışık veren) ve ısıtma için bu lamba yanıyor. Eski yazıcılarda (misal bendeki) bu lambanın yandığı çok net görülüyor dışarıdan, bir ışık huzmesi çıkıyor.

Ayrıca laser yazıcıların fuser sıcaklığı da malum; tam toneri eritmek için gereken sıcaklık. Dediğiniz mantıklı yani. Sadece şurada bir sıkıntı var; bir kağıt kalınlığındaki materyale izin veren sistemi PCB alacak kadar modlamak lazım.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 11 Ağu 2010, 15:30

http://storm.ca/~rheslip/pcbfuser.htm
El oğlu yapmış her zamanki gibi.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 11 Ağu 2010, 17:06

Valla yapmış ama devamını getirmemiş, yanlış anlamadıysam 0.3mm PCB basabiliyo. merdane aralığını ayarlı yapmak lazım, yay baskılı falan.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 12 Ağu 2010, 18:54

lazer yazıcı modlanarak doğrudan bakır üzerine baskı yapılabiliyor. Elektrostatik olan toner drum ilişkisidir. Sonra drum toneri malzemeye kağıt vs. transfer ediyor. Veya bakır plakalara kağıt gibi baskı yapılıp sonra bakır kağıt epoksiye yapıştırılıyor. Hepsi zahmetli işler. En büyük omesele yazıcıların düz kağıt besleme yollarının olmaması. Bu yüzden yazıcıyı parçalamak şart oluyor. GBC veya merdane ısıtmalı laminatör bulun ne epoksi kalınlığı ne toner sorunu iş bitsin. Sadece brother yazıcı toneri kullanmayın yeter.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 12 Ağu 2010, 21:12

eee ben brother almakla yanlış mı yaptım, ne sorunu var brother tonerin :D .
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 14 Ağu 2010, 12:38

Brotherin toneri PCB'ye geçmiyor diyorlar hep, kullanmadım bilmiyorum.
Ama siz PGA projesini yaptınız, brotherla yaptıysanız demek ki gayet geçiyormuş.

Bu arada laminatörle başarılı sonuçlar aldım. Ayrıntılar gelecek gün içinde :)
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 14 Ağu 2010, 12:50

Evet yaptım ama yapana kadar yarım sayfa pnp kağıdı gitti çöpe ve olmadı, anca bauhause broşürü ile oldu, bilmirum artık, bugün bidaha basıcam bakalım ne olacak.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti