JFET Bufferli LM3875 chipamp.

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: JFET Bufferli LM3875 chipamp.

İletigönderen Ersoy » 07 Eyl 2009, 10:30

supernova yazdı:Hayırlı olsun keyfini çıkarırsın artık gc ların :)

Video ya gerek yok be özgün.Daha önce tasarımı yapan kişi çalıştırmış,bizler çalıştırmışız...Hazır plaketler,malzemler geriye bi montaj kalıyor artık onuda herkes yapar.Arızalı malzeme filan yoksa,şaselemeyi iyi yaptınmı,kablolarını doğru bağladınmı :lol: neden çalışmasın...

Kimbilir. Beceriksizlik, Uzaylılar, Cinler periler, yada her ne ise.

Ama, durum hiçde komik değil, o kesin.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Ersoy » 07 Eyl 2009, 10:38

fixxxxxer yazdı:
e_cag yazdı:Güle güle dinle! Eline sağlık, malzemeyse malzeme, işçilikse işçilik, güzel çalışma olmuş. Kutulanmışını da görmek isteriz yakında.

Sırada ben olurum bundan sonra. Malzemeler tam, hafta içi montajı tamamlarım herhalde ben de.

Teşekkürler Emin abi, 1 hafta içinde kutulanmış halini göreceksiniz bi aksilik olmazsa. :)

the_cantan yazdı:Özgün boş durmuyorsun yaw. çalışkan insanı severim. bravo. Bende besleme montajı yarım kalan JBGC ekliyeyim bakayım. Erhan aklıma getirdi kolon lazım.biterse dinleyecek cihaz yok.

Abi o benim çalışkanlığımın değil tamamen Ramazan ayının kerameti :mrgreen: Bayrama kadar ne yaptım yaptım... Sonra 2-3 ay kadar sadece forum takipçisi olarak kalırım sanırım :D

drhardware yazdı:İki sene sonra halen inanmayan mı var ki? Millet UFO lara bile inanmaya başlamışken! Hayret !!!

Neyse eline sağlık Özgün... Güzel iş çıkartmışsın, hele doğrultucu devren hakikaten muhteşem...
Küçük bi tavsiye, her bir diyot paralel 20-50nF polyester kondansatör eklersen daha gürültüsüz bir güç kaynağın olur..
Kolay gelsin.

Teşekkürler Dr., beğendiğinize sevindim :) Bu arada Erhan da belirtmiş, byw29'ların hepsi 100n ile bypasslı, 20-50nf arası birşey daha mı iyi olur switching noise'u kesmek için??

Ersoy yazdı:Merakla beklemekteyim.

Çalışanların haberini.

Böylece ben nekadar beceriksizim anlayacağım.

Fakat illede isterimki; Mutalaka yüksek kazançta test edile.

Kulaklık seviyelerinde gayet başarılıdırki; amma velakin doyurmak lazımdırki, küheylan kabinleri dir ki, anlayalım ak. kara. :lol:

Ersoy hocam, şu anki haliyle "özellikle tam güçte" sürdüğümde gürültü sıfır, zaten sizin sorununuz yanlış hatırlamıyorsam yüksek güç talebinde ortaya çıkan bir "cırt"lama idi, bunun tek sebebi bence regüle katındaki bir hatadır ve sebebi de lt1083 lerdir, sahte olma ihtimalleri var mı bilemeyeceğim, sahteyse olabilir, bir de bi ara sizin bi yanlış voltaj verip entegreleri yakma pozisyonu olmuştu sanırım, o esnada besleme bağlı idiyse lt ler sakatlanmış olabilir, hala çalışıyor görünseler de... lm338 ile denemenizi tavsiye ederim, geri kalan kısımda sorun yoktu hatırladığım kadarıyla (başka güç kaynağında sorunsuz çalışıyor demiştiniz) muhtemelen çözülecektir sorununuz.

Video ya gerek yok be özgün.Daha önce tasarımı yapan kişi çalıştırmış,bizler çalıştırmışız...Hazır plaketler,malzemler geriye bi montaj kalıyor artık onuda herkes yapar.Arızalı malzeme filan yoksa,şaselemeyi iyi yaptınmı,kablolarını doğru bağladınmı :lol: neden çalışmasın...

Eyvallah dostum, bu arada dediğin kadar varmış sesi yau ;) Kit yapmak kadar kolay olduğu konusunda hemfikirim, sadece projeyi geliştiren Dr., bizim pcb lerle deneme yapmamıştı, bu yüzden yapan iki kişinin karşılaştığı ufak pürüzler nedeniyle temkinliydim, ancak görüldüğü üzere "hiçbir problem yok"

Bu arada izlenimlerimi aktarmaya devam edeyim, yaklaşık 2 saattir sony bookshelf lerle dinleme testine devam ediyorum, bas performansı olarak tatmin olmaya başladım, (ultra düşük desibelli pioneer'lardan çok daha iyi) ama sanki yine de non-inverted daki kadar rahat değil alt frekanslar. Belki ilerde parayı vurursam 10'ar uF Mundorf supreme filan alırım sinyal hattı için, başlığın biryerinde Dr. 10uF'ın daha iyi bas cevabı sağlayacağını belirtmişti yanlış hatırlamıyorsam... Bu arada şebeke gürültüsü probleminin kaynağını bulmuş ve yoketmiş bulunmaktayım, benim dvd oynatıcı alındığından beri surgemaster ile kullanılıyordu ve dolayısıyla hiç gürültü yaptığını farketmemiştim, deneme esnasında alelade bir prize takılıydı ve fişini çekince amplide gürültü namına birşey kalmadı, meğerse switch-mode beslemeli dvd şebeke gürültüsü veriyomuş dışarı... sonraki denemeleri surgemaster ı getirip yaptım, bu haliyle 1 cm'den (kulağınızı yaslayınca) hafif bir vınıltı var, o da potun ilk ve son %15 lik dilimlerinde ortadan kalkıyor (özellikle dikkat çekmek istiyorum, "SIFIR GÜRÜLTÜ" ne şebeke gürültüsü, de dip gürültüsü vs. herhangi birşey duymak imkansız), dediğim gibi kutuya koyup şasilemesini elden geçirince sıfır gürültülü bir ampli olacağına eminim. Sırada cavalli buffer ile deneme safhası var, bakalım onunla nasıl bir sonuç çıkacak ortaya...

Edit: Bir de lm338'ler güzel ısınıyor, ben çakala yatıp 338'leri birer birer 3875 lerin soğutucularına astım, ama dediğim gibi sağlam ısınıyor, 3875 leri boşu boşuna ısıtmaya gerek yok, ayrı soğutucu kullanıcam artık...

Snırım haklısın. Metal kılıf 338 ile deneyeceğim. Açıkçası ilk önce bende ondan şüphelenmiştim. Buyüzden regüle kartını Ankaraya Dr a yolladım. O bu işi iyibilir diye. Kendiside test etti. Denedi dinledi. Herhengi bir aksilik yok dedi ve bana geri yolladı.

Ben bu yüzden regüleden arıza aramaya vaz geçtim.

Fixxer. Senin regüle ile benim regüleyi değiştirelim. Bakalım ne olacak?
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

İletigönderen the_cantan » 07 Eyl 2009, 10:43

Ersoy abi sorun değil. ama haklısın durum komik değil lakin yine de dert etme derim.gözden kaçan kıl gibi bir şey vardır belki.cinler, periler ya da. diğer yandan her şart durum aynı değildir. bugün yarın elektrik verebilirsem bakacağım sonuca. :)

edit: regüle ile birlikte bence çıkışlarla, dağıtıcıda gönderilmeliydi.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

İletigönderen supernova » 07 Eyl 2009, 11:56

Ersoy yazdı:Merakla beklemekteyim.

Çalışanların haberini.

Böylece ben nekadar beceriksizim anlayacağım.

Fakat illede isterimki; Mutalaka yüksek kazançta test edile.

Kulaklık seviyelerinde gayet başarılıdırki; amma velakin doyurmak lazımdırki, küheylan kabinleri dir ki, anlayalım ak. kara. :lol:

Ersoy yazdı:

Kimbilir. Beceriksizlik, Uzaylılar, Cinler periler, yada her ne ise.

Ama, durum hiçde komik değil, o kesin.

Bencede abi haklısın sen...
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

İletigönderen e_cag » 07 Eyl 2009, 12:46

Ben de önce regüle kartını topluyorum, tamamlayınca gönderirim. Lakin, elimde adam gibi 100uF yok. Şimdilik standart birşeyler kullanacağım ama iyi 100uF elinizde fazladan varsa yeteri kadar, ücreti mukabili ve teşekkürlerimle alabilirim.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

İletigönderen djmalan » 08 Eyl 2009, 14:32

Projedeki buffer çok ilgimi çekti (amaç projeyi bulandırmak değil sadece işin kolayına kaçmayı seven biriyim)o yüzden merakım dan haddim olmayarak soruyorum ;
Çok beğendiğimiz ve audio için özel olarak üretilmiş NE5534, OPA134, LT1115 gibi kaliteli opamplar, açık devre kazançları oldukça yüksek olarak dizayn edilmişlerdir. Nedeni yüksek kazanç gerektiren uygulamalarda (preamp vs..) opampın sıkıntıya düşmeden arzu edilen görevi yerine getirebilmesi ve bu işi yaparken örneğin slew rate gibi kritik parametrelerinden ödün vermemesidir. Ancak bu tür opampların temel hastalığı x1 kazançla çalıştıklarında sese renk katmaları ya da kısaca tranparentliklerini kaybetmeleridir. Nedenleri üzerinde durmak gereksiz olacaktır ancak bu bir gerçektir
.
Altı çizili bölüm deki problemi ortadan kaldırmak için ,işlemsel yükselteçli devrenin evirmeyen girişine bir gerilim bölücü direnç koysak ve eviren girişi ile çıkışı arasına da hesaplayıp uygun değerde bir direnç koyarak işlemsel yükseltecin kazancını yüksek tutsak ,toplamdada girişteki değeri çıkışta aynen alsak olurmu?Olursa ne kadar yararı olur ,beraberinde başka istenmeyen durumlar ortaya çıkarırmı?
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Reklamlar

İletigönderen drhardware » 09 Eyl 2009, 09:42

Tabii ki olur. Ama audioda ne kadar fazla komponent o kadar fazla gürültü demektir. Giriş sinyalini iki dirençten ve kazancı olan bir op-amptan geçirdiğinde basit JFET devreciğimize göre daha yüksek gürültüye sahip olursun. Ayrıca her ne kadar sonuç kazancı 1 olsa da bu kat bir bufferden ziyade girişinde attennuasyon yapılan bir preamp olur..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

İletigönderen e_cag » 09 Eyl 2009, 22:51

Bu arada...
3.jpg
Ganiclone PSU BYW29, Wima 22nF, Nichicon GQ 10000uF

2.jpg

1.jpg

Gainclone PSU.pdf
(27.37 KiB) 452 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İletigönderen fixxxxxer » 10 Eyl 2009, 00:47

Emin abi döktürmüşsün 8-) O şıkır şıkır kart bir de lehim kaplama ya da vernik ister mi acep :D Bir de sanki iki kondansatörün de şasiye bağlı ayakları biraz lehim takviyesi ister, ufacık bağlantılara yüklenmiş gibi geldi şasi bağlantısı... Eline sağlık.

Edit: çıkış sanki 3 ayaklı gibi geldi, şasiyi regüle kartında oluşturmak gerekmiyor muydu abi? Bunun beslemesinden simetrik yerine 2 tane DC çıkması gerek die aklımda kalmış ama?
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

İletigönderen e_cag » 10 Eyl 2009, 01:18

Allah Allah!.. Cevap yazmıştım, şimdi göremiyorum. Neyse, haklısın Özgün. Yanlış yapmışım. JFBGC'ye olmaz bu. Gerçi kolayca revize ederim ve edeceğim de. Bunu da ya sökerim ya da LM1875'e kullanırım. Kartı korumak için yarın şirkette el altında varsa sprey vernik atacağım ince bir kat. Fotoğraflarını da paylaşırım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir