JFET Bufferli LM3875 chipamp.

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: JFET Bufferli LM3875 chipamp.

İletigönderen Ersoy » 29 Ağu 2009, 00:13

Merakla beklemekteyim.

Çalışanların haberini.

Böylece ben nekadar beceriksizim anlayacağım.

Fakat illede isterimki; Mutalaka yüksek kazançta test edile.

Kulaklık seviyelerinde gayet başarılıdırki; amma velakin doyurmak lazımdırki, küheylan kabinleri dir ki, anlayalım ak. kara. :lol:
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

İletigönderen e_cag » 29 Ağu 2009, 00:50

Benimki tamamlanınca dosdoğru senin dükkana gelecek zaten. :D

Ayrıca, yarın öğleden önce - öğleme doğru gibi uğramak istiyorum müsaitsen.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

İletigönderen fixxxxxer » 29 Ağu 2009, 01:19

e154 yazdı:banada ayarlasanız yaw beslemelik kelepir bişiler :mrgreen: öle yatıp durur ayaklandırayım bari

Erhan, fiyatları yaziim seç beğen al, rifa peh200 6800uF/100V 10 lira, rifa peh169 10000uF/63V adet 15 çifti 25'e aldım, nippon chemi-con kmh 15000uF/63V 10 lira, Nichicon GQ 10000uF/63V 5,5 lira BHC Aerovox als30 serisi 6000uF/63V 5 lira... Şimdilik bulabildiklerim bunlar...

e_cag yazdı:OK. Büyüklermiş hakikaten... Beslemede Rifa'ları kullanırdım o zaman. Kaynakları, yaşları belli. Ama kaç tane, bilemedim. diyaudio.com'da falan bu konuda rivayet muhtelifti yanlış hatırlamıyorsam ama orada da bir başlığı bir milyon başlık içinden bulmak, 70 sayfa mesajları taramak kolay değil. Hem sonunda dinleyin, kendiniz karar verin sonucuna çıkılıyor hep . Evet, öyle yapmalı

Emin abi, yaşı kaynağı belli olanlar paynır lar, onları mı kastetmiştin acaba rifa ları mı? ben olsam kullanırdım diyerekten??

Ersoy yazdı:Merakla beklemekteyim.

Çalışanların haberini.

Böylece ben nekadar beceriksizim anlayacağım.

Fakat illede isterimki; Mutalaka yüksek kazançta test edile.

Kulaklık seviyelerinde gayet başarılıdırki; amma velakin doyurmak lazımdırki, küheylan kabinleri dir ki, anlayalım ak. kara.

Tam gaz gidicek Ersoy hocam :D trafo 300 watt, kondansatörde sınır yok... Çalıştırmayı başarırsam ibre kaçı gösteriyorsa göreceğiz inşallah :D Ama umuyorum ki cavalli buffer gibi gücü verecem ve tık diye çalışacak...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

İletigönderen e_cag » 29 Ağu 2009, 02:09

Evet, Pioneer'ları kastettim. Bir de ne kadarını kullanmak lazım bilebilsem... Class A için kondansatöre kuvvet deniyor ama gainclone'ların da fazla kapasitansı sevmedikleri, hız ve kontrolden taviz verdikleri gibi yorumlar var. Belki kolay bir kurulumla peşpeşe deneyip karar vermeli.

Devre çalışır çalışmasına, tam gaz da gider ama Ersoy hocamın amplide orta seviyede başlayan bir arkaplan zırıltısı vardı. Ben cihazı eve getirip dinledim ve birşey duymadım ama onun setup ile bariz ortaya çıkıyordu. Ben tamamlayınca aynı setup ile denemeyi düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İletigönderen fixxxxxer » 29 Ağu 2009, 19:49

Bugün bikaç saatlik uğraşla güç kaynağı modülünü de bitirdim, biraz irice olsa da sağlam oldu. Diyotlar BYW-29 ve hepsi 100n poly. kond. ile bypass'lı, ana rezervuarlar pioneer'lar oldu (iyi ki rifa'ları kullanmamışım zira kutuda yer kalmıyor şu anki haliyle bile) ardından bypass için sırayla 1uF wima mkp kond., 100nF wima metalize kağıt kond., ero mkp1,5nF+0,47R 5W direnç ve son olarak 2,2k 2W direnç var.

İşte projenin son hali, bundan sonra kablolama ve kutuya yerleştirmesi kalıyor, yarın kablolamayı yapıp ilk dinleme testlerini gerçekleştireceğim:
Eklentiler
DSC01797.JPG
DSC01796.JPG
DSC01795.JPG
DSC01794.JPG
DSC01793.JPG
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İletigönderen e_cag » 29 Ağu 2009, 20:17

Fotoğrafların fonu da ampli gibi güzel görünüyor :D . Besleme filtresi için örnek aldığın şema var mı?
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen fixxxxxer » 29 Ağu 2009, 20:37

Abi maksat fon beyaz olsun :D yoksa üzerindekiler belli olmuyo. Besleme için bikaç devreden çalıntı yaptım, ayrık diyotlar ve bypasslar chipamp.com ya da audiosector un gainclone kitlerinde kullanılıyor, Dr da ana rezervuarlardan sonra 1uF + 100n'nin iyi sonuç verdiğini yazmıştı biryerde, 2,2k direnci yük olarak koydum (kondansatörü boşaltsın diye) 1,5nF+0,47 ohm kombinasyonu da vardı biyerde, şemayı tasarlayan olmazsa olmaz demişti, hangi amplinin şemasıydı, kimindi hatırlamıyorum ama...

Edit: bu arada Emin abi, gereken kapasite miktarı Carlos FM nin regüle chipamplar için kullandığı şemaya göre 8x4700uF ama orda bölünmüş arada dirençler filan var gerilim bölmek için.
Eklentiler
UnregPart.jpg
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İletigönderen TDA7294 » 30 Ağu 2009, 22:04

Kutu ne kutusu?
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray

İletigönderen fixxxxxer » 31 Ağu 2009, 00:16

Çalışıyor :D Yine Dr. ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler proje için...

3-4 gün süren itinalı ve yorucu bir montaj aşamasından sonra bunun da ifadesini almış bulunmaktayım.

-Genel detayları vereyim:

Besleme trafosu: noratel 2x28V 300VA
Besleme diyotları: byw29 ultrafast ayrık diyot
Besleme kondansatörleri: Nippon Chemi-Con audio pair, 22.000uF/56V
Regüle entegreleri: lm338
Bunun dışında daha önce de belirttiğim gibi, on board rezervuarlar ile regüle kartlarındaki tüm elektrolitikler panasonic fm ve fc serisi low-esr. Bütün 100n bypasslar rft mkp x2, bootstrap wima mkp 1uF %10 tolerans, sinyal kondansatörü mundorf mcap mkp 4,7uF %3 tolerans, 22n olan da wima fkp-2 %1 tolerans (teşekkürler Yıldıray ;) ) Bütün dirençler metalfilm, 1/4 watt, %1 toleranslı ve %0,1 içinden match edilerek kullanıldı.

2sk170 lerimizin ne yazık ki "gr" grade olduğunu bu haftaiçinde farkettim :D Bunlar banzaieffects den alınmıştı, bias ta ilk başta ciddi sorun yaşadım (bir kanalda 5,4 diğerinde 4,2ma'in üzerine çıkamadım) ancak elimde fazla olduğundan birkaç defa ccs jfetini değiştirerek daha yüksek idss bandına sahip olanlarını buldum, şu an birinde 8ma, diğerinde 7,1ma ya kadar çıkıyorum, ikisini de 6.1 ma ya ayarladım ve sorun yok. Banzai'den alacak olanlar için orijinallikten yana sorun yok, dezavantaj "gr" olmaları, sitede idss 6ma'dan büyük şeklinde satılıyor, ancak benim de tecrübe ettiğim üzere hepsi öyle değil, biraz fazlaca almakta yarar var ama doğru değere sahip olanını yakalamak için...

Gelelim çalışmasına: devre gürültü konusunda non-inverted'a göre biraz daha hassas, non-inverted regülesiz, şebeke filtresiz, sadece kaliteli bir trafo ve burada kullandığım pioneer kondansatörlerle ölü kadar sessizdi, bunu ilk açtığımda biraz rahatsız edici boyutta şebeke gürültüsü duydum, araya çamaşır makinesi şebeke filtresi koyunca ciddi biçimde azaldı ama, (15-20cm den belli belirsiz duyulur hale geldi) yeni aldığım sac kutuya koyup, sinyal kablolarını ve pot bağlantısını adam edince düzeleceğine eminim, zira şasi hattına elle dokunmak bile neredeyse duyulmaz hale getiriyor gürültüyü... Biraz da herşeyin açıkta durması etkiliyyordur sanırım gürültü oluşturmasını.

Sıra seste :D İlk dinlediğiniz an keyiflenmemek elde değil. Kanal ayrımı mükemmel, Dr'un da daha önce belirttiği gibi detaylı bir ampli ve sanırım bu kanal ayrımını ve sahne genişliğini sağlayan detaylı olması. Baslarda non-inverted'a nazaran biraz daha zayıf gibi geldi, daha uzun vadeli testler ve farklı hoparlörlerle, adam gibi kablolamayla denemek lazım, bu denemede kullandığım hoparlörler pek bi dandirik pioneer'lar (cs serisi, tam modeli hatırlamıyorum). Ama kesinlikle canlı bir sesi var, mid ve tiz detaylar başdöndürücü. Bukadar kısa bir dinlemeden sonra (yaklaşık 1saat) sağlıklı karar vermek olanaksız, ama amplinin kalitesi de kendini belli ediyor, dinlediğim en iyi ampli değil tabi, ama yağtığım ve sahip olduğum en iyisi bu olacak sanırım... Daha uzun testler sonrası yorumlarımı güncellerim.

Bu çalışmayı yapmak ilk başta kafamda yoktu, sırf non-inverted gc ile kıyaslamak için yapmaya niyetlendim, toplu alımları, pcb leri filan kaçırmıştım. Bunları temin etmekte yardımcı olan Hazar, Emin abi, Yıldıray ve defalarca sorularımı yanıtlayan Dr. ile Erhan'a da ayrıca teşekkür ediyorum. İşte odanın ortasına saçılı vaziyette duran amplinin fotosu:

Çalıştığına inanmayan olursa video da eklenir :D
Eklentiler
DSC01800.JPG
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İletigönderen e154 » 31 Ağu 2009, 01:38

converse ha! :mrgreen: ben zaten inandımda sen yinede koy video belki inanmayan olur :mrgreen: :mrgreen:
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir