İlk proje; LM3886 Gain Clone

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: İlk proje; LM3886 Gain Clone

İletigönderen mehmet-salih » 25 Oca 2009, 18:29

tamamdır o zaman + - 35 vdc ideal. teşekürler.
mehmet-salih
DIY Audio Fanatiği

İl: GöLHiSAR/BURDUR
Meslek: ögrenci

Ynt: İlk proje; LM3886 Gain Clone

İletigönderen boztorgay » 22 Kas 2009, 15:23

selamlar
standart devrede kazancı belirleyen dirençler 20 k ve 1 k olarak belirlenmiş.başka bir şemeda ise (hatta elektro senol başka bir başlık altında vermişti şemayı
ggg_lm3886_amp.pdf
(278.42 KiB) 507 defa indirildi
33 k ve 1 k olarak verilmiş.bu şekilde seçildiğinde kazanç ve devrenin çalışması nasıl etkilenir?
Kullanıcı avatarı
boztorgay
Yeni Üye

İl: eskişehir

İletigönderen Zagor » 22 Kas 2009, 16:43

' Merhabalar. Tam emin olmamakla birlikte şahsi yorumumu yapayım. Elektro şenol'un gösterdiği o devre gitar elektroniği ile ilgili bir sitenin projesi. Gitar amfisi adı altında yapıldığı için kazancı yüksek verilmiştir diye düşünüyorum...
Mazeretim var, asabiyim ben.
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

İletigönderen elektrosenol » 22 Kas 2009, 17:48

Evet doğrudur.Devrenin yayınlandığı yer Diy gitar aletlerinin(ton kontrol,amplisi vs.) tasarlandığı pcb lerinin satıldığı vs. bir site.Yanlız 33k geri besleme direnci konulmasıyla dediğiniz gibi kazanç yükseltilmek istenmiştir,ki ben bu devrede 33k kullanılmasını hiç tavsiye etmem fazla kazanç durduk yere gürültüye neden olabilir.Eğer geri besleme için denkleştirici bir devre kullanılmayacaksa 20 veya en fazla 22k değerinde geri besleme direnci idealdir diye düşünüyorum.Şahsen o direnci ( linkteki baskı devreyi uygulayacaksanız) 20k koymanızı tavsiye ederim.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

İletigönderen boztorgay » 22 Kas 2009, 18:37

Teşekkürler arkadaşlar.
Devre ile ilgili bir çok araştırma yaptım.malzemeleri temin ettim en kalitelisinden. ama tek eksik orijinal LM ler.
Yana yana LM aradım forumda ama kimsede çıkmadı.Neyse artık istanbul a yolum düşerse bulurum inşallah.
Haa sample isteyen arkadaşlarınki kadar orijinal olur mu bilemem artık :)
Kullanıcı avatarı
boztorgay
Yeni Üye

İletigönderen boztorgay » 22 Kas 2009, 18:39

Teşekkürler arkadaşlar.
Devre ile ilgili bir çok araştırma yaptım.malzemeleri temin ettim en kalitelisinden. ama tek eksik orijinal LM ler.
Yana yana LM aradım forumda ama kimsede çıkmadı.Neyse artık istanbul a yolum düşerse bulurum inşallah.
Haa sample isteyen arkadaşlarınki kadar orijinal olur mu bilemem artık :)
Kullanıcı avatarı
boztorgay
Yeni Üye

Reklamlar

İletigönderen hoparlör » 25 Kas 2009, 23:36

Bugün Yılmazoğlu'na uğradım. LM3886 konusunda biraz sohbet ettik. Daha önceden aldığım bir çift henüz duruyor, onların sahte olmadığını garanti etmişlerdi, henüz deneyemedim. Bugün ise yeni üretim LM3886'lar gelmiş. Üstelik amplikatör yapan bir firma adetlice almış ve kullanıyormuş. Yani denenmiş. Çifti 15 TL, ister Yılmazoğlu'ndan alın ya da isteyin. Eğer sorun olursa bendekileri de gönderebilirim.
LM3886new.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen zcabaoglu » 24 Şub 2010, 03:14

Merhabalar, aranıza yeni katılan biri olarak kısa bir araştırma ile bunları buldum.

http://www.shine7.com/audio/pa100.htm

http://www.shine7.com/audio/bpa300.htm

http://www.shine7.com/audio/jeff.htm (Alt satırda beşi biryerde demiştim ama adam kanal başına 6 tane lm3886 diyor) :oops: :evet:

Ben hala yapsammı diye düşünürken :?: el oğlu nerdeyse beşi biryerde yapacak. :D

Selamlar,
zcabaoglu
Yeni Üye

İletigönderen madmaxzek » 05 Mar 2011, 23:14

Ben de bu devreyi yapmayı düşünüyorum ve malzemeler için farnell'e bakıyorum. Mesela kondansatörler için o kadar marka ve çeşit var ki aralarından seçim yapamıyorum bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı ? Elektronik bilgim pek yok fakat pratik ve el becerim yüksektir , pcb için bakır plaet alıp bastım üyüyle gayet iyi oldu, tek gereken malzemeleri pcbye yerleştirmek fakat elimde malzeme yok bunun için sizden yardımlarınızı bekliyorum ..
Bir de bazı kondansatörlere 35(50)v yazılmış , 35 mi 50 v mu almamız gerekiyor, dediğim gibi sadece yazılanlardan yola çıkarak bişeyler yapmaya çalışıyorum elektronik bilgim az olduğundan bunun yerine şunu koyayım ya da bunu kullanmayayım diyemiyorum.. Şu markalar şunun için iyidir şurda kullanılırsa iyi olur şurda kullanmak için fazla pahalı markaya gerek yoktur bu yeterlidir gibi önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum . ...
madmaxzek
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: öğrenci

İletigönderen e_cag » 06 Mar 2011, 16:58

madmaxzek yazdı:Ben de bu devreyi yapmayı düşünüyorum ve malzemeler için farnell'e bakıyorum. Mesela kondansatörler için o kadar marka ve çeşit var ki aralarından seçim yapamıyorum bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı ? Elektronik bilgim pek yok fakat pratik ve el becerim yüksektir , pcb için bakır plaet alıp bastım üyüyle gayet iyi oldu, tek gereken malzemeleri pcbye yerleştirmek fakat elimde malzeme yok bunun için sizden yardımlarınızı bekliyorum ..
Bir de bazı kondansatörlere 35(50)v yazılmış , 35 mi 50 v mu almamız gerekiyor, dediğim gibi sadece yazılanlardan yola çıkarak bişeyler yapmaya çalışıyorum elektronik bilgim az olduğundan bunun yerine şunu koyayım ya da bunu kullanmayayım diyemiyorum.. Şu markalar şunun için iyidir şurda kullanılırsa iyi olur şurda kullanmak için fazla pahalı markaya gerek yoktur bu yeterlidir gibi önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum . ...

Hoşgeldiniz!..

Kondansatör işi biraz bütçeye biraz hedefe bağlı. Madem Farnell'e sipariş edeceksiniz, Panasonic FM/FW serileri yüksek kaliteli diy için iyidir. Rubycon'un da güzel serileri var ve taze olmaları koşuluyla çok iyi sonuç alırsınız ama çok ince detaya girip Rubycon MBZ mi Panasonic FM mi diye düşünmeye başlayınca kriterler kişiselleşiyor ve sonuca karar vermek için her alternatifi ayrı ayrı deneyip uzun uzun dinlemek gerekir ki sabır ve imkan meselesi. Belki gerçek diyci bu noktada ortaya çıkıyor ki bu işe uzun vadeli zaman ayıracak, denemekten sıkılmayacak kimselerin bu işten hevesin ötesinde zevk aldığını düşünüyorum.

Voltaj değerleri öncelikle besleme voltajına bağlı. 35V LM serisi için asgari değer zaten, entegre veriyaprakları her bir entegrenin maksimum çalışma besleme voltajlarını veriyor ve bağlanacak hoparlörlerin empedansları ile şebeke dalgalanmalarını da hesaba katarak bir emniyet payı bırakmak yani öncelikle besleme voltajına karar vermek gerekiyor. LM3886 ve 4780 en yüksek besleme geriliminde çalışabilen alternatifler (yanlış hatırlamıyorsam 8 ohm hoparlör için maksimum +-42V). 3875 ve 3876 ise daha düşük volajda çalışabiliyor. Diğer kriter ise pcb belli ve hazırsa pcb üzerinde hangi kondansatör kılıfı için yer ayrıldığı. Yer yoksa yüksek voltajlı kondansatörlerin kılıfları daha büyük olduğundan kartta ayrılan yere sığmayacak, en azından görünümden mutlu olmayacaksınız. Feedback kondansatörleri çok sorun değil, voltaj değerleri de +- besleme hatlarına bağlı olanlar gibi tam besleme voltajına maruz kalmadıklarından 35V olabilir ama şu 1000uF'ler için 50V daha emniyetli olur. 35V kullanırsanız da deverniz çalışır ancak kondansatörlerin ömürleri üreticinin verdiği asgari çalışma ömrünü pek aşmaz veya belki 3000 yerine 1500 saat gibi kısa da olabilir. Önce pcbde kondansatörlerin bacak aralıklarına ve kondansatör çaplarına bakın, Panasonic, Rubycon gibi üreticilerin (yerli piyasadan bulabildiğimiz Hitano'lar da Japon malı kaliteli kondansatörler ve başka başka alternatifler de yerli - yabancı bulunabilir ve arkadaşlar da önerebilir) veriyapraklarını netten bulup müsait kılıfları bularak adaylarınızı belirleyin, birlikte kurcalamaya devam edelim.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir