PGA2310 / PGA2311 Dijital Stepped Attenuator: Basit versiyon

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Ynt: Dijital Stepped Attenuator : Basit versiyon

İletigönderen Hazar » 19 Nis 2010, 00:59

Ben verdiğimi düşünmemiştim, pardon o zaman. O PCB çalışıyor ama biraz dağınıktır. Ground plane için Eagle'de BRD'i açtıktan sonra "ratsnest" komutunu vermek yeterli. (sol araç çubuğunda altlarda)

Hız konusunda ise siz söyleyince farkettim aslında. Devre üzerinden düğmeye basma tepkisi ile kumanda tepkisi aynı hızda değil. Kumanda çok daha hızlı tepki veriyor. Neden böyle anlamadım, koduyla en son 2009 Haziran'da ilgilendiğim için pek de hatırlamıyorum. Büyük ihtimal oynayabilirim hızıyla; fakat burada başka bir sorun var. PGA231x -95.5dB ile +31.5dB arasında 0.5dB hassasiyetle hareket edebilen bir entegre. Bu da -95.5 (mutlak sessizlik)ten 0dB'e tam 192 adım var demek! (+dB'leri saymıyorum, onlar da fazladan 63 adım)

Bu şartlar altında sesi kısmak veya açmak için bayağı beklememiz gerekeceği gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Düğmeye basılı tuttuğunuzda tekrarlama süresi bu yüzden düşük, mesela kumanda tuşuna bir kere bastığınızda eliniz hızlı değilse 3 step birden atıyor. Bu iyi; çünkü çoğu insanın kulağı, bu aletin 4-5 steplik hareketi arasındaki farkı bile anlayamayacak kapasitede! Alet bizden daha güçlü yani..

Yine de önerilerinize açığım, aklıma gelmeyen şeyler olabilir tabii ki.

ek: Benim video da çok sallantılı ve titrek çıkmış nedense. Youtubeye yükleyince öyle oldu. İlginç.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

İletigönderen TDA7294 » 19 Nis 2010, 01:35

Bir de .5 olmadığında tam değer olduğunda (.)'dan sonra 0 gelse görsel olarak daha da güzel olur yada madem 0.5 dB çok düşük bir değer bu değeri displayde görünmesin ama kumandaya bastığımızda kendi içinden 0.5 db adımlarla gitsin.
Evet video biraz titrek. :selam:
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

İletigönderen Hazar » 19 Nis 2010, 01:50

TDA7294 yazdı:Bir de .5 olmadığında tam değer olduğunda (.)'dan sonra 0 gelse görsel olarak daha da güzel olur

Bu iyi bir fikir ve aklıma gelmemişti. Yapmalıyım.

TDA7294 yazdı:madem 0.5 dB çok düşük bir değer bu değeri displayde görünmesin ama kumandaya bastığımızda kendi içinden 0.5 db adımlarla gitsin.

Kafa karıştırabilir; ayrıca 1 adet displayı gereksiz kılar. Yeri dar olanlar için düşünülebilir aslında. 4 displayda bir üstte söylediğini yaparsam sanırım çok daha az rahatsız edecektir gözü.

TDA7294 yazdı:Evet video biraz titrek. :selam:

Yanıma aldım görüntüyü yarın başka formatta tekrar yükleyeceğim, sorun youtubedan. Sanki offroad pistte 4 çeker sürüyormuş ve aynı anda bu videoyu kaydediyormuş gibi bazı bölümler :mrgreen:
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İletigönderen maystor » 19 Nis 2010, 09:00

Valla sunum şahane, birde devreyi yapabilsek.
Aslında bana bunun 8 kanallısı lazım, nasıl yapıcaz ? :D
Tekrar eline sağlık Hazar.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

İletigönderen Hazar » 19 Nis 2010, 13:02

Videoyu hallettim. Devreyi kurabilmeniz için gerekli destek tarafımdan yakında sağlanacak.
8 kanallı demişsiniz, 2xPGA4311 derim ben de size. PIC yazılımında değişiklik yapmam gerekir ama zor birşey değil; niyetliyseniz yardımcı olurum. Sadece analog katını yeni entegreye uygun yapmanız yeterli (kendisi 28 pinli çünkü).
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İletigönderen maystor » 19 Nis 2010, 14:21

Evet olabilir, bütün mesele PGA4311i nerden bulucaz?
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen Hazar » 19 Nis 2010, 14:25

maystor yazdı:Evet olabilir, bütün mesele PGA4311i nerden bulucaz?

http://www2.mouser.com/search/refine.aspx?Ntt=PGA4311 olabilir mesela. Ya da TI Türkiye distribütörü olan Arrow Elektronik'ten yardım isteyebilirsiniz. Yardımcı oluyorlar.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İletigönderen maystor » 19 Nis 2010, 14:36

SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Hazar » 19 Nis 2010, 14:42

maystor yazdı:Şöyle birşey buldum ama?
http://tr.farnell.com/jsp/persistent/be ... ibutor.jsp

Tabii mümkün; Farnell'in TR distiribütörü sayesinden Farnell'den sipariş artık daha rahat. Yapılabilir yani. Fakat Farnell biraz daha pahalı olabilir. İsterseniz bu aradığınız PGA modeli için EBay tarzı yerlere bakabilirsiniz. Ben elimdeki PGA2311'leri Çinli ve videoda kullandığım PGA2310'u Amerikalı bir Ebay satıcısından temin etmiştim.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İletigönderen TDA7294 » 19 Nis 2010, 14:47

Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci