ton kontrol devresi

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: ton kontrol devresi

Okunmamış iletigönderen chf » 01 Tem 2013, 17:36

Bana göre kulaklık amfisi yapacaksan , bu kadar karmaşık bir devreye gerek yok 1 adet LM386N kullanın o da kalitelidir zaten...ton kontrol katı olarak ta her yerde bulunabilen LM1036N işinizi görecektir...elinizdeki ton kontrolü çalıştıramadıysanız 270k ve 1Mohm'luk dirençleri kaldırıp ta bir deneyin lütfen....Loudness sistemli...
Eklentiler
LM1036-circuits.jpg
LM1036-circuits.jpg (29.73 KiB) 1111 defa görüntülendi
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen hamist » 01 Tem 2013, 19:17

CHF yazdı:Bana göre kulaklık amfisi yapacaksan , bu kadar karmaşık bir devreye gerek yok 1 adet LM386N kullanın o da kalitelidir zaten...ton kontrol katı olarak ta her yerde bulunabilen LM1036N işinizi görecektir...elinizdeki ton kontrolü çalıştıramadıysanız 270k ve 1Mohm'luk dirençleri kaldırıp ta bir deneyin lütfen....Loudness sistemli...

Anlamadım?
1M kaldırılabilir, ama 270K kaldırıldığında o transistor saturasyona girer.
Ayrıca bu devreyi tasarlayan elektroniği bilmiyormuş... demek hiç de zor değil.
Arkadaşımızın şanssızlığı olmuş burada.

LM1036 ya gelince, yıllar önce kullandığımda tiz aktif tercihinde dip gürültüsü vardı,
umarım gidermişlerdir.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen hamist » 01 Tem 2013, 19:26

bertan88 yazdı:tamam.bekliyorum :)

Linkteki devreyi 10K pot için revize ettim.
Yapacak olursanız sorun olmayacaktır.
Kullanılacak opamp olarak iyi kabul edilenlerden birini kullanabilirsiniz.
Eklentiler
ton kontrol.jpg
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen bertan88 » 01 Tem 2013, 20:22

çok teşekkür ederim . en yakın zamanda yapacağım. opamp olarak elimde anfi devresinden arta kalan 2 tane lme49710 var.bu devreden 2 tane yapıcam sağ sol olarak .bu devrede 2 tane opamp var , ben sadece bir tanesini kullansam olurmu?olursa giriştekimi çıkıştakimi?yada lme49710 bir kenara atıp 4 tane yeni opamp alıpmı kullanmalıyım?

az önce ilk yorumumdaki devreyi 1m ve 270k olmadan denedim ama bu sefer osilaskop ile baktım.500hz sinüs dalga verdiğimde bass potuyla sesi yükseltiyorum.5khz verdiğimdede tiz potuyla sesi yükseltebiliyorum.devreyi girişteki 5.6k olmadan 18v ile besledim ama çıkış çok düşüktü hoparlörü kulağıma dayadığımda çok kısık bir sesle duyabildim.
bertan88
Yeni Üye

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen hamist » 01 Tem 2013, 21:16

bertan88 yazdı:çok teşekkür ederim . en yakın zamanda yapacağım. opamp olarak elimde anfi devresinden arta kalan 2 tane lme49710 var.bu devreden 2 tane yapıcam sağ sol olarak .bu devrede 2 tane opamp var , ben sadece bir tanesini kullansam olurmu?olursa giriştekimi çıkıştakimi?yada lme49710 bir kenara atıp 4 tane yeni opamp alıpmı kullanmalıyım?

az önce ilk yorumumdaki devreyi 1m ve 270k olmadan denedim ama bu sefer osilaskop ile baktım.500hz sinüs dalga verdiğimde bass potuyla sesi yükseltiyorum.5khz verdiğimdede tiz potuyla sesi yükseltebiliyorum.devreyi girişteki 5.6k olmadan 18v ile besledim ama çıkış çok düşüktü hoparlörü kulağıma dayadığımda çok kısık bir sesle duyabildim.

Ne yazıkki bu devrede 2 opamp kullanılmak zorunda.
Tek opamp olan için ayrı bir şema göndereyim ilk fırsatta.

Ama bu devre prensip olarak daha iyidir, isterseniz TL072 ile de kullanabilirsiniz.
LME49710 sonraki zamanda daha faydalı olacak devrelere kalabilir.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen chf » 01 Tem 2013, 21:26

hamist yazdı:
CHF yazdı:Bana göre kulaklık amfisi yapacaksan , bu kadar karmaşık bir devreye gerek yok 1 adet LM386N kullanın o da kalitelidir zaten...ton kontrol katı olarak ta her yerde bulunabilen LM1036N işinizi görecektir...elinizdeki ton kontrolü çalıştıramadıysanız 270k ve 1Mohm'luk dirençleri kaldırıp ta bir deneyin lütfen....Loudness sistemli...

Anlamadım?

LM1036 ya gelince, yıllar önce kullandığımda tiz aktif tercihinde dip gürültüsü vardı,
umarım gidermişlerdir.

O zaman, hamit bey bu devre nasıl yapılmış saturasyona girmeden.... :) Neye göre saturasyon yapar bunu anlamadım. Zaten bertan bey 270k yı kaldırmış ve 500 hz sinüs ve 5khz sinüs vererek yüksekliğini ayarlamış...buradaki devre kollektör çıkışlı bir devre ve girişe verilen sinyal; faz'ı ters çevrilmiş bir vaziyette çıkartır çıkışa... bu transistörden sonra gelen iki potlu kısım da , pasif ton kontrol katıdır... yani ben kimseye elektroniği bilmiyorsunuz demem .. önemli olan burada karşılaştırma yaparak daha çok bilgi sahibi olmak değil midir...
Eklentiler
14179_89_1.jpg
14179_89_1.jpg (11 KiB) 1080 defa görüntülendi
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 01 Tem 2013, 21:53

CHF yazdı:
hamist yazdı:

Anlamadım?

umarım gidermişlerdir.

O zaman, hamit bey bu devre nasıl yapılmış saturasyona girmeden.... :) Neye göre saturasyon yapar bunu anlamadım. Zaten bertan bey 270k yı kaldırmış ve 500 hz sinüs ve 5khz sinüs vererek yüksekliğini ayarlamış...buradaki devre kollektör çıkışlı bir devre ve girişe verilen sinyal; faz'ı ters çevrilmiş bir vaziyette çıkartır çıkışa... bu transistörden sonra gelen iki potlu kısım da , pasif ton kontrol katıdır... yani ben kimseye elektroniği bilmiyorsunuz demem .. önemli olan burada karşılaştırma yaparak daha çok bilgi sahibi olmak değil midir...

Eklediğiniz devre çalışır, ama biliyorsunuz ki bu devre üzerinde değerler yazılı değil,
değerleri yazarsanız, o değerler ile çalışıp çalışmayacağını söylerim.
Yani eklediğiniz bu devrenin base ine beslemeden gelen direnç değeri
çalışma bölgesini belirler, kaldı ki bu devrenin çalışabilmesi o direncin 1 kaç M ohm larda olmasını gerektirir,
o nedenle gnd ye giden diğer direnç ile, hedeflenen giriş empedansı gözetilerek daha makul değerler seçilir.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen bertan88 » 02 Tem 2013, 16:54

Önceki verdiğiniz 2 opamplı şemayı bugün denedim ama başarılı olamadım.Ya şemada bir şey var yada ben yanlış yaptım.Opampları takmadan denedim osilaskopta baktım ama hiç bir frekansta bir oynama olmuyor , dinleyerekte baktım ama bir değiklik yapmıyor.Acaba şemada bir eksiklikmi var ?
bertan88
Yeni Üye

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen hamist » 02 Tem 2013, 17:10

bertan88 yazdı:Önceki verdiğiniz 2 opamplı şemayı bugün denedim ama başarılı olamadım.Ya şemada bir şey var yada ben yanlış yaptım.Opampları takmadan denedim osilaskopta baktım ama hiç bir frekansta bir oynama olmuyor , dinleyerekte baktım ama bir değiklik yapmıyor.Acaba şemada bir eksiklikmi var ?

Önceki şema bir arkadaşımız tarafından daha önce denenmiş.
Sanırım gözden kaçan bir şeyler var.

Son eklediğim şemada hata var, tekrar yükleyeceğim.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 02 Tem 2013, 17:23

hamist yazdı:
bertan88 yazdı:Önceki verdiğiniz 2 opamplı şemayı bugün denedim ama başarılı olamadım.Ya şemada bir şey var yada ben yanlış yaptım.Opampları takmadan denedim osilaskopta baktım ama hiç bir frekansta bir oynama olmuyor , dinleyerekte baktım ama bir değiklik yapmıyor.Acaba şemada bir eksiklikmi var ?

Önceki şema bir arkadaşımız tarafından daha önce denenmiş.
Sanırım gözden kaçan bir şeyler var.

Son eklediğim şemada hata var, tekrar yükleyeceğim.

Devreyi yeniden yükledim.
Ama dual opamp benim tercihim.
Eklentiler
ton kontrol.jpg
hamist
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hazır mic/ton kontrol devresi pls..
    gönderen konficyus » 24 Nis 2008, 17:43