Ton katı tavsiyesi

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Ton katı tavsiyesi

Okunmamış iletigönderen Amatör » 31 Oca 2016, 22:07

Benim zamanında yapmış olduğum devrede ıc3 katı da dahildi,sadece kazancını yüksek bulmuş olmalıyım ki 33k olan geribesleme direncini(r113-213)12k kullanmışım.

Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen aka » 01 Şub 2016, 12:38

Devreyi işe yarar hale getirdim, biraz kuşa benzedi ama iş görür hale geldi, en azından tonlama farkı bariz şekilde duyulur hale geldi, ıc3 lü ilaveyi kullanmadım, zaten o kısım ne hikmetse ses geçirmedi, ama devre bu haliyle randıman verdiğinden zaten o kısıma gerek duymadım.
çalışır şema şu şekilde.
Eklentiler
p9a7.jpg
aka
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla
Meslek: emekli

Okunmamış iletigönderen aka » 03 Mar 2016, 14:44

Öncelikle devrenin neden tam çalışmadığını buldum, ve orjinal hale getirdim. sebep malzemeciden 100k diye aldığım potlar yerine bana yanlışlıkla verdiği 10k potlarmış, bende değerlere bakmadan takmıştım,
Preampliye ilaveten üzerinde volum, hıgh, low ve eff olan bir mic pre ilavesi yaptım ( ne işe yarayacaksa ), ve int'den hurda niyetine 10-15 Tl'ye aldığım YOKO marka ekolayzer'in içini boşaltıp yeni bir ön montaj paneli ilavesi ile pre yi kutuya yerleştirdim, ve işimi görecek bir preamplim oldu, sadece ön panel işi kaldı onuda aliminyum üzerine lazer de yazdıracağım.
Yardımı dokunan arkadaşlara teşekkürler.
Eklentiler
DSCN0178p.jpg
DSCN0179p.jpg
DSCN0171d.jpg
DSCN0171d.jpg (59.93 KiB) 893 defa görüntülendi
DSCN0170d.jpg
DSCN0170d.jpg (50.43 KiB) 893 defa görüntülendi
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Amatör » 03 Mar 2016, 18:42

Özenli ve ince işçilik hemen göze çarpıyor.Tebrikler..
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen aka » 04 Mar 2016, 21:41

Teşekkürler.
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen ozgurece » 10 Mar 2016, 15:12

Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş , bence bu güzel anfi projenizi DIN PPM ile tamamlayın, Vu metreler zıp zıp zıplar , önemli olan giriş seviyesini doğru olarak ölçmek, bu konuda Onursal Hocamın ileri düzeyde bilgisi var size DIN PPM için şema paylaşımı yapar. DIN PPM -40..+3 db seviyesinde yüksek çözünürlüklü ,iki hızlı ayrıca görsel olarak da dehşet. Vu metreler çok basit kalıyor.
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İl: İZMİR

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Mar 2016, 15:21

ozgurece yazdı:Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş , bence bu güzel anfi projenizi DIN PPM ile tamamlayın, Vu metreler zıp zıp zıplar , önemli olan giriş seviyesini doğru olarak ölçmek, bu konuda Onursal Hocamın ileri düzeyde bilgisi var size DIN PPM için şema paylaşımı yapar. DIN PPM -40..+3 db seviyesinde yüksek çözünürlüklü ,iki hızlı ayrıca görsel olarak da dehşet. Vu metreler çok basit kalıyor.
Resim

İyi de böyle bir PPM yapmanın maliyeti vardır. Son zamanlardaki kötü çin üretimlerinin sonuçlarını Özgür ile yaşadık.
Sadece eleman temini değil, kalibrasyon ve ayarlar için çok ciddi bir tasarım süreci gereklidir.
Tabiiki arkadaşımız isterse yardımcı olurum.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen aka » 13 Mar 2016, 12:21

Arkadaşlar, bu bahsettiğiniz devreyi daha önce forumda takip etmiştim, ama şöyle bir durum var, ben sadece power amplileri test etme amaçlı bir pre amp yaptım, yani yaşadığım çevrede muhtelif güçlerde power amp ihtiyacı oluyor ( bar, disko vs ) ve ben karşılayabildiğim kadar bu ihtiyaca cevap veriyorum, bu yaptığım pre amp sadece teşhirde power'ları test amaçlı, o yüzden üzerindeki vu metre sadece iki kanalı eşitleme amaçlı, yoksaki buralarda kimse giriş yada çıkış hassasiyetini merak dahi etmiyor, anlamıyorda, örneğin geçen yıl manavmış bu yıl bar işletmecisi olmuş, gibi.
Ayrıca bu pre den bir tanede sadece ev kullanımı için kendime yapıyorum, nedeni ise , yazımın başındada bahsettiğim gibi bende gerçekten bass lar evi yıkacak şiddette, bir kaç kez duvar içindeki su tesisat borularını patlattım, o sebepten yüksek volumde sadece bas ları az terbiye etme amaçlı. dolayısıyla böyle bir devre ilave etmek bana gereksiz gibi görünüyor.
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen ozgurece » 13 Mar 2016, 15:47

Amatör kullanıcılar için Tabiki gereksiz bu doğru, Amatörler için Vu metre fazlasıyla yeterlidir.
Tabiki Oyuncak ,hiçbir kriterleri olmayan basit devrelerle oynayanlara da saygı duyarım
Profesyonel kullanıcılara göre ise ister zıplasın isterse otursun iki kriter bulunur.
1 Sesin line seviyesini realtime ölçebilmelidir.
2 İsteğe bağlı olarak ampli çıkış gücünü ölçebilmelidir.
DIN PPM çift response seçeneği ile (fast slow)
Kullanıcı istediği hızda ölçüm yapabilir.
Hatta Onursal Hocamın son EBU projesinde very fast seçeneği ile dinamik aralığı çok sıkıştırılmış eserlerde bile ölçüm yapabilmek mümkün olmuştur.
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İl: İZMİR

Okunmamış iletigönderen aka » 14 Mar 2016, 00:18

Sayın ozgurece, eleştiri tarzınız biraz sert olmuş, neye göre amatör yada profesyonel anlayamadım. eğer mesleki olarak değerlendiriyorsanız yıllardır sahne ve ses piyasası içindeyim, ve elimden geçmeyen cihaz kalmamıştır diyebilirim, öyleki çoğunun adını bile duymamışsınızdır. Oyuncak olarak nitelediğiniz devre bu forumda olur görmüş bir devredir, ha devreyi değilde sadece üzerindeki vu metreden bahsediyorsanız, o da dünyada kabul görmüş ve üretilen cihazların büyük bir çoğunluğunun sahip olduğu bir üründür, mesleğinizi bilemem fakat ben hala amatörce uğraşarak oyuncak devrelerle geçimimi fazla fazla idame ettiren biriyim.
Yanlış anlaşılmasın, Onursal bey'in ciddi emek vererek ortaya çıkarttığı vu metreye benim hizmet verdiğim piyasada ihtiyaç yok, kapalı ve gizli bir yerde duran bir power ampli ve bir bilgisayar, tüm sistem bu.
Anladığım kadarıyla siz bu vu metreyi yapmışsınız, ne güzel işte mutlu mutlu seyredin.
aka
DIY Audio Takipçisi

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Kaliteli opamp tavsiyesi
    gönderen explorer » 23 Mar 2011, 15:15