Ton katı tavsiyesi

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ton katı tavsiyesi

Okunmamış iletigönderen aka » 02 Arl 2015, 09:39

Arkadaşlar, üzerinde FLAT seçeneği de olan ton katı tavsiyesine ihtiyacım var. lm3886 için.
aka
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla
Meslek: emekli

Ynt: Ton katı tavsiyesi

Okunmamış iletigönderen aka » 31 Arl 2015, 12:18

Ben bu forumda yeniyim, açtığım başlık pek ilgi görmemiş, bunun sebebininde kaliteli müzik dinleyenlerin, genelde ton katlarına karşı olmalarına bağlıyorum, bende flat dinlemeyi severim, fakat sistemimde düşük güçlerde ( 3-5 w gibi ) dinlerken bir sorun olmadığı halde, yüksek güçlerde özellikle bas'ların evi yıkacak hale gelmesinden dolayı, sadece bass sinyallerde azda olsa sönüme gitme amaçlı böyle bir devreye yöneldim. dolayısıyla başlığı açtım.
Şimdi ise gene forumda bir arkadaşın diğer bir arkadaşa tavsiye ettiği bir ton kontrol'ü denemeye karar verdim, hazır pcb sine ulaşamadığımdan pcb yi COREL altında çıkarttım ( bana daha kolay geldiği için ), ve malzeme dizmeye başladım.
Eklentiler
DSCN0085.JPG
DSCN0085.JPG (79.01 KiB) 2420 defa görüntülendi
DSCN0083.JPG
DSCN0083.JPG (63.19 KiB) 2420 defa görüntülendi
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen aka » 10 Oca 2016, 12:52

Başta sadece Ton katı olarak başladığım devreyi, nasılsa lazım diyerek eli ayağı toplu bir pre amp yapmaya karar verdim. bunun için lazım olan besleme katı ve in out kartını hazırladım, ilave olarak birde pikap preamp ilave edilecek, bunun için QUAD 44'ü taklit edeceğim ( daha önce 1 tane yapmıştım ) , bu arada mümkün olduğunca eldeki malzemeleri kullanıyorum, besleme katında 5 farklı voltaj olduğunda az büyük oldu.
Eklentiler
DSCN0112.JPG
DSCN0112.JPG (73.56 KiB) 2339 defa görüntülendi
DSCN0118.JPG
DSCN0118.JPG (62.4 KiB) 2339 defa görüntülendi
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen chf » 10 Oca 2016, 15:31

Elinize sağlık.. Gayet düzenli ve dikkatli bir çalışma... Ben de; Quad 44 nasıl bir cihazmış resmini yükleyeyim..Tabi Quad 44 cihazı bu resimdeki ise!!
Eklentiler
Quad44top.jpg
quad 44-1.jpg
quad 44-1.jpg (37.04 KiB) 2327 defa görüntülendi
quad 44.jpg
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen aka » 11 Oca 2016, 13:49

Teşekkürler, evet alet bu, neden bunu tercih ettiğime gelince, meslek olarak ben elektronikçi değilim, ayrıca bu konuda hiç bir eğitimde almadım, dolayısıyla buradaki birçok arkadaş gibi oturupta bir devre dizayn edecek bilgim yok, yani ne öğrendiysem, kitaplar, netteki araştımalar sonucudur, neticede kopyaladığım cihaz hala rahbet gören ve piyasası olan bir cihaz olmasından dolayı bu yolu tercih ettim, buradada birçok pikap pre projesi var, fakat incelediğimde ya belli bir sonuca bağlanmamış yada hakkinda çok fazla artı yada eksi eleştiri yapılmamış olmalarından dolayı muallakta kalmamdandır.

Evet pcb yi çıkarıp eldeki malzeme ile devreyi dizip, ayrıca pcb ye birde metal kutu yaptım, iş bundan sonra başlıyor kutu meselesi, bana göre en zor şey kutu, bunun içinde bit pazarlarından yada netten arızalı yada hurda cihaz toplama gibi bir alışkanlığım var ( sadece kutusu için ), sanırım bu kutulardan birini kullanacağım.
Eklentiler
DSCN0124.JPG
DSCN0124.JPG (60.21 KiB) 2289 defa görüntülendi
DSCN0122.JPG
DSCN0122.JPG (69.26 KiB) 2289 defa görüntülendi
DSCN0120.JPG
DSCN0120.JPG (66.66 KiB) 2289 defa görüntülendi
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen chf » 11 Oca 2016, 17:31

Sizin için simülasyonda yaklaşık olarak test ettim CD giriş devresini sonuçlar şöyle: 10 milivoltluk giriş için(kazanç ayarı 1milivoltluk anahtar ile)100kat kazanç oluşuyor.. Ama çıkışa bağlı 100 nanofaratlık kondansatör ile frekans eğim yapıyor 20 khz e kadar...Tiz seslerde azalma olursa bu 100 nanofaratlık kondansatörü çıkartabilirsiniz(düz bir frekans elde etmek için)(Giriş transistörlerini BC557-BC547 kullandım) Kolay gelsin..
Eklentiler
quad44 test2.jpg
quad44 test1.jpg
quad44 test.jpg
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen aka » 30 Oca 2016, 12:09

Sayın chf, emeğe teşekkürler, ben quad'ın sadece pikap pre kısmını yaptım, diğer aux girişlerinde bir ön yükseltici kullanmayı düşünmedim, mevcut sistemimde de girişleri direk olarak kullanıyorum, ses şuan bana göre tatminkar, sadece bass lar biraz fazla geliyor, bu sebepten ton kontrol devresi yapmaya giriştim, fakat yukarıda yaptığım ( Rod Elliott , Hi-Fi Preamplifier ) (http://sound.westhost.com/project97.htm) devre malesef düzgün çalışmadı, bu devreyi yapıpta iyi sonuç alabilen varmı bilmiyorum, tonlama var ile yok arası, zaten devrenin fotosu ile şeması arasındada fark var, yani o devre o şemanın değil, ayrıca şemaya ilave olarak verilen IC3 lü şemadan ise hiç ses çıkmıyor. dolayısıyla bu devre çöp oldu.
Ve bende daha önceden denediğim tda4292 ye yöneldim, mevcut şema üzerinde oynamakta mümkün, sizin kulak zevkinize kalmış.
Eklentiler
4292.jpg
4292.jpg (70.99 KiB) 2134 defa görüntülendi
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Amatör » 30 Oca 2016, 19:27

Bahsettiğiniz ton kontrol katını,ilk kez denediğim simetik beslemeli amplifikatörün önüne yapmıştım ve de çok memnun kalmıştım zamanında.
Baskı devresini kalem ile elde çizmiştim.Konu şurada olacaktı.
transistor-mosfet-amplifikator/sema-hakkindaki-gorusunuz-nedir-t567-20.html

Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen dojidoshi » 30 Oca 2016, 21:15

Bahse konu tone control devresi ESP devresi ise ben halen severek kullanmaktayım.

Tavsiye ederim...

Benim yaptığım ve kullandığım devre bu : http://sound.westhost.com/project97.htm

tda2030 Stereo basit bir amp. ile eşleştirmiştim , geçen sene yaptım sanırım halen severek kullanıyorum.

Resim
ücretsiz resim barındırma

Resim
gif upload
dojidoshi
Yeni Üye

İl: ZONGULDAK
Meslek: FİNANS/B.T.

Okunmamış iletigönderen aka » 31 Oca 2016, 20:27

Sayın Amatör, devrenin daha önce denenmiş olduğunu duymak iyi, şimdiye kadar yapıpta netice alamadığım nadir işlerden biri bu, aslında devre hiç çalışmıyor değil, çalışıyor fakat, belli belirsiz, kulak ile ayırt etmek zor, pasif bir ton katı devresi bile bundan daha verimli çalışıyor. gerçi elemanlar üzerinde oynama yaparsam istediğim yerlere gelir fakat bu seferde orjinal halinden baya uzaklaşır, tda4292 sorunsuz çalışıyor ama o da voltaj ile tonlama yaptığından son tercihimdir, bu tür enteğrelerde dipte hep rahatsız edici bir vınlama oluyor. kulak bunu çok duymasada sesteki gariplik bir müddet sonra sıkıntı yapıyor. sizin yazınızdan sonra ilk devreyi tekrar bir gözden geçireyim, gerçi üzerinde 2 opamp tan başka bişeyde yok.
aka
DIY Audio Takipçisi

Sonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Kaliteli opamp tavsiyesi
    gönderen explorer » 23 Mar 2011, 15:15