Ton katı tavsiyesi

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Ton katı tavsiyesi

Okunmamış iletigönderen birgitay » 14 Mar 2016, 00:41

Vumetre pekte önemli bir aksesuar değil bana göre şahsen aksasuar sadece. Buarada Mikroişlemci ( 8 bitlik ) ile harika bir Vumetre yapılabilir..... Aka arkadaşa katılıyorum . Vumetre'de övüp durulan birşey yok abartılacakta : http://320volt.com/super-vu-metre-nokta ... ksiyonlar/
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen onursal » 14 Mar 2016, 01:08

aka yazdı:Sayın ozgurece, eleştiri tarzınız biraz sert olmuş, neye göre amatör yada profesyonel anlayamadım. eğer mesleki olarak değerlendiriyorsanız yıllardır sahne ve ses piyasası içindeyim, ve elimden geçmeyen cihaz kalmamıştır diyebilirim, öyleki çoğunun adını bile duymamışsınızdır. Oyuncak olarak nitelediğiniz devre bu forumda olur görmüş bir devredir, ha devreyi değilde sadece üzerindeki vu metreden bahsediyorsanız, o da dünyada kabul görmüş ve üretilen cihazların büyük bir çoğunluğunun sahip olduğu bir üründür, mesleğinizi bilemem fakat ben hala amatörce uğraşarak oyuncak devrelerle geçimimi fazla fazla idame ettiren biriyim.
Yanlış anlaşılmasın, Onursal bey'in ciddi emek vererek ortaya çıkarttığı vu metreye benim hizmet verdiğim piyasada ihtiyaç yok, kapalı ve gizli bir yerde duran bir power ampli ve bir bilgisayar, tüm sistem bu.
Anladığım kadarıyla siz bu vu metreyi yapmışsınız, ne güzel işte mutlu mutlu seyredin.

Boşuna kavga ediyorsunuz :D
Bir VU metre ile bir PPM (Peak Programm Meter) aynı değildir.
PPM ler genellikle üst seviye mikser ya da yayın amaçlı konsollerde kullanılmaktadır. Tek bir amaca hizmet etmektedirler.
SES SEVİYESİNİ EN DOĞRU ve HIZLI bir şekilde operatöre gösterebilmektir.
Belli kriterler (Çözünürlük ve dinamik alan) hesaba katıldığında ;
-20db ila +3db arasında ölçüm yapan bir aletin maliyeti sadece 20-30TL civarıdır. (istenirse ibreli olarak ta tasarlanabilir)
-40 ila +3db arasında ölçüm yapabilen bir aletin maliyeti neredeyse 300TL civarıdır.
Bu değerler içerisine bir de çözünürlük faktörünü koyarsak ortaya ciddi meblalar çıkmaktadır.
Şunu unutmayalım.
-40db veya -60db gibi alt seviyelere indiğimizde ortadaki gerilim faktörünü gözönünde bulundurmamız gereklidir.
-60db nin gerilim faktörü 1000 dir. Yani -60ı ölçebilmek için 1 mV luk sinyalleri de ölçebilmemiz gereklidir. (0db FS 1V için)
Bu yüzden bir VU metre ile PPM kıyaslamasını yapıyorsak genel amacını da bilmeliyiz.
Bir amplifikatörde gelişmiş bir PPM kullanılmasa da olur, ama bir ses kayıt mikserinde basit yapıda VU metreler kullanılıyorsa ben o üründen şüphe duyarım.
Özgür arkadaşımızın buradaki ilgisi kendi merakından dolayıdır. Eğer o ampli ile PC de ses kaydı yapması gerekirse PC ye giriş seviyesini hassas olarak ölçebilecektir. Bu da ses kaydının doğru yapılacağı anlamına gelir.
PPM lerin sapma estetiği beğenisi ise kişilere özgüdür.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen maodon » 26 Mar 2016, 12:13

http://sound.westhost.com/project02.htm bu devreyle sızın devrearasındakı fark nedır bırınde opampın - gırışı bırınde + gırışını kullanmış hangısı daha ıyı http://sound.westhost.com/project97.htm
maodon
DIY Audio Takipçisi

İl: kocaeli
Meslek: elektronik

Okunmamış iletigönderen aka » 26 Mar 2016, 13:46

Mrb. Ben 2. linkteki devreyi denedim, işin elektronik yönünü fazla bilmem, ama sadece uygulamalar farklı diyebilirim. Böyle bir devreyi tercih etmemin nedeni, üzerinde hem ton kontrol olsun hemde FLAT seçeneği olsun istemiştim, bu devredede DEFEAT konumu var, her ne kadar Flat gibi olsada kesinlikle Flat değil. evet tam anlamıyla elektronikçi değilim ama iyi bir kulağa sahibim. ( hayatımı sahne ve master kayıt stüdyolarında geçirdim ) dolayısıyla bu devreyi ben beğenmedim ve tavsiye etmiyorum, Defeat konumunda Flata yakın olsada orta sesleri biraz öne çekmekte, tonlamada ise yüksek frekanslarda gürültü var, humm sesi değil. Artı olarak bir kaç db kazancı var devrenin, tabiki bunlar benim şahsi yorumlarım, bu devreyi yapıp memnun olanlarında olduğunu biliyorum, zevk meselesidir bu. halen yenisini yapana kadar bu devre ile idare edeceğim, ama flat' ı mekanik hale çevirdim.
aka
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla
Meslek: emekli

Okunmamış iletigönderen chf » 26 Mar 2016, 14:58

aka yazdı:Mrb. Ben 2. linkteki devreyi denedim, işin elektronik yönünü fazla bilmem, ama sadece uygulamalar farklı diyebilirim. Böyle bir devreyi tercih etmemin nedeni, üzerinde hem ton kontrol olsun hemde FLAT seçeneği olsun istemiştim, bu devredede DEFEAT konumu var, her ne kadar Flat gibi olsada kesinlikle Flat değil. evet tam anlamıyla elektronikçi değilim ama iyi bir kulağa sahibim. ( hayatımı sahne ve master kayıt stüdyolarında geçirdim ) dolayısıyla bu devreyi ben beğenmedim ve tavsiye etmiyorum, Defeat konumunda Flata yakın olsada orta sesleri biraz öne çekmekte, tonlamada ise yüksek frekanslarda gürültü var, humm sesi değil. Artı olarak bir kaç db kazancı var devrenin, tabiki bunlar benim şahsi yorumlarım, bu devreyi yapıp memnun olanlarında olduğunu biliyorum, zevk meselesidir bu. halen yenisini yapana kadar bu devre ile idare edeceğim, ama flat' ı mekanik hale çevirdim.

Sayın aka ; bu testleri, hangi hoparlör kabini ile yapıyorsunuz... Girişteki opamp dirençlerini kaldırın ve öyle deneyin(giriş kazancını 2'den,1'e indirelim)..Şu şekilde...
Eklentiler
p97-f1.gif
p97-f1.gif (3.63 KiB) 609 defa görüntülendi
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen aka » 26 Mar 2016, 16:38

Sayın chf, bu devrede çok uğraştım nedense ve beni bıktırdı, ama sizin tavsiyenizle tekrar el atayım, gözden çıkardım çünki,
Hangi kabinle test ediyorum, doğrusu bir kaç takım var, cs701 ler zaten oyuncak, jamo 150 küçük seslerde uyanamıyor ve bunda gürültüyü çok az duyuyorum yada duyulmaz gibi ( sağırlığına veriyorum ), ama sürekli kullandığım Monitor10 ve KG4 ler var, hele KG4 te baya fazla duyuluyor, her ikisininde cros ları orjinal halinde yani oynanmamış. Dolayısıyla kolay sevilmiyor.
aka
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla
Meslek: emekli

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen maodon » 26 Mar 2016, 20:34

ıkı opampın arasına ton katı nı ekleyıp işitme cıhazı yapmaya çalışıyordum bu verdıgım devrelerde opampın artısından gırış yapılan devreyı dıyom işe yaramadı onun yerıne http://320volt.com/basit-ton-kontrol-de ... rc-filtre/ burdakı devreyı taktım sonuç ıdare eder de yetersız banagore yetersız ses gelıyorda anlaşılmıyor budevreyı nasl gelıştırebılırım kabınle testte neymış çıkışa kulaklık bagladım çalışıyor meret
maodon
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Amatör » 26 Mar 2016, 22:46

Sn.aka,kullandığınız entegrelerin orjinal olmama gibi bir durumu var ise bahsettiğiniz durum oluşabilir.Yani duyulabilir frekans bandında sounlar olabilir ayrıca kullanılan kondansatörlerde geçirgenlik açısından problem çıkarabilirler.

Yukarıdaki verilen ilk linkteki devre tamamen flat istiyorsanız eğer,daha uygun zira ton katını bir anahtar ile pas geçiyor.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen birgitay » 26 Mar 2016, 22:54

Lamba'lı bir ton ( Preamp katı ) daha güzel olacaktır. Eğer girişe vede çıkışa Empedans transformatörü uydurulabilirse , Lamba'lı amfiye bile neredeyse gerek kalmaz.
Eklentiler
fghfgfd.jpg
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen maodon » 26 Mar 2016, 23:13

birgitay yazdı:Lamba'lı bir ton ( Preamp katı ) daha güzel olacaktır. Eğer girişe vede çıkışa Empedans transformatörü uydurulabilirse , Lamba'lı amfiye bile neredeyse gerek kalmaz.
entegre ile ilgılı degıl bu durum ve devreıle degıl ben sagırım çok az duruyor sol kulak sag hıç sen yanlış aladın
maodon
DIY Audio Takipçisi

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Kaliteli opamp tavsiyesi
    gönderen explorer » 23 Mar 2011, 15:15