Multisim12 ile preamfi hazırlama

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Multisim12 ile preamfi hazırlama

Okunmamış iletigönderen birgitay » 07 Şub 2016, 20:11

Dediğim gibi Diyagram'daki olay İzalasyon olayıdır...... Hi-fi'deki teknikleri zaten inceliyoruz biliyoruz. Ben En başından dediğim gibi sadece hat trafolu Amplifkatör'lerin seslerinin oldukça kaliteli olduğunu belirtmek istedim.... Yoksa Hoparlör'ü direk Amplifkatör'e bağlayınca çalışıyor. İkna için uğraşmam siz yok desenizde ben kendim dener yaparım öyle anlarım . Teorik sadece bilimsel ilkelere dayanmasada duymadığımız görmediğimiz halde anlayamayız .... Germanium Transistörler'de bu uygulama Push Pull olarak zaten yapılmış..... Ancak oradaki mantığı Empedans uyuşturması için mi yapılmış tecrübem olmadığından bilmiyorum..... Ama Bobinin yükte bağlı olduğu her noktada mutlaka parazit olduğunu biliyorum.... Bundan kurtulmanın peşindeyim :D Teori o ... Bence denemeden birşey diyemeyiz. Neyse şimdilik burada bırakalım bunu abi :D
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen birgitay » 09 Şub 2016, 01:13

https://youtu.be/rulyQwP1ZP8

Class D Amplifikatörün Preamp kısımı.... Sizlere biraz bahsetmek istiyorum.Girişte Diyotlarla Sinyal kare dalgaya çevrilmiş...Sinüs ile alakası yok :D İnternetten bulduğum şemayı çalışır diye yapmaya kalktık ama maalesef 2 adet Güç Mosfetlerim yandı birde başka Hexfet'lerle deneme yaptım. Devre çalışıyor ama distortion var..... Sinyal'i görüyoruz...... Ancak şunu söylemekte fayda var. Devrenin Opamp çıkışında Sinyal düzgün , 2n5401'in Collectör çıkışında sinyal parazitli neden acaba çözemedim ? Collectör ucuna bağlayınca Sinyal kuvvetleniyor ama maalesef parazitli. Collectör'den giden çıkış sinyali cd4049'a bağlanıyor. Yani Yüksek frekansa Convert ediliyor. Sinyal burada bozuluyor.... Devreyi analiz etmeye devam ediyorum ama maalesef çözemedim .
Eklentiler
r-osc10.jpg
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen chf » 24 Şub 2016, 03:25

Amanın;....Videoma bir yerlerde yorum yapmışlar...Ben de cevap hakkımı kullanayım...Direk youtubuma(Benim Tüpüme) yazsaydınız ya.. :gunaydin: Neyi sallamışız onu anlamadım.. :) %80 olsa ne değişir, %60 olsa ne değişir ........Kocaman nükleer bir santral yapmıyoruz sonuçta.. :praising: Ortada sallanan bir şeyler yok yani..Yaklaşık bir % oranı verdim...
En son chf tarafından, 19 Mar 2016, 18:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen birgitay » 24 Şub 2016, 13:21

İzledim :D Yine beğenmemişler sanırım :D Bildiğin yoldan gitmek en iyisi bence.... Bu siteye üye olamadım....
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 24 Şub 2016, 13:26

Sanırım Hamist abi açmış o sayfayı. Bir kaç kişi takılıyorlar kafalarına göre..... Oysa bizim sayfamızda güzel. Başka yere taşınmaya gerek yok . Şimdilik taşınmaya gerek yok.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen chf » 24 Şub 2016, 13:35

Bizde buralarda takılalım bakalım ;ilginç konular olursa yazarız... Bu arada STK 082 devren iyi olmuş tebrikler.. :)
chf
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen birgitay » 24 Şub 2016, 13:42

Teşekkürler Chf Usta.... Seninde emeğine sağlık Multisim'i sayende öğrendik birşeyler yapıyoruz.... Ama en güzel Class D'yi çözdüm. Şaun kaç tane mail geliyor bilsen Facebook'ta sanırım hiç yapabilen olamamış.... Ses kalitesi oldukça net. Ancak , çok güçlü vede bazı detaylar yok. Hi-fi için değil tamamen H sınıfı Sahne Amplifkatörü olarak kullanılabilir. Power Amplifkatör olarak.... Başka birşeye yaramaz.... Müzik dinlemek için uygun değil.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 24 Şub 2016, 13:43

Ampli sınıfları ve verimlilik.
Resim
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen chf » 24 Şub 2016, 13:52

birgitay yazdı:Teşekkürler Chf Usta.... Seninde emeğine sağlık Multisim'i sayende öğrendik birşeyler yapıyoruz.... Ama en güzel Class D'yi çözdüm. Şaun kaç tane mail geliyor bilsen Facebook'ta sanırım hiç yapabilen olamamış.... Ses kalitesi oldukça net. Ancak , çok güçlü vede bazı detaylar yok. Hi-fi için değil tamamen H sınıfı Sahne Amplifkatörü olarak kullanılabilir. Power Amplifkatör olarak.... Başka birşeye yaramaz.... Müzik dinlemek için uygun değil.

Valla class D bende yapacaktım elim değmedi birtürlü. Tabi güç kaynağıda lazım buna....Multisimde IR serisi mos driverlerinden bir kaçını çalıştırmayı başardım ama tüm devreye adapte edemedim daha...Herhalde bilgisayarın hızı yetmiyor gibi geliyor bana... Zaaten D sınıfı amfi kare dalga modülasyonuyla çalıştığından ; çıkıştaki modülasyonlu kare dalga ; DC besleme gerilimine ulaştığından ;bu DC besleme gerilimine denk gelen RMS değeri ile Güç P=V2/R maksimum olarak hesaplanıyor yaklaşık olarak...İnceledim baya bi devreleri...
En son chf tarafından, 24 Şub 2016, 14:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen chf » 24 Şub 2016, 13:55

onursal yazdı:Ampli sınıfları ve verimlilik.
Resim

Hocam boşver ben %80 dedim... Üç aşağı beş yukarı... Sesi biraz distorsiyona uğratırsak oralara çıkar belki :)
chf
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Class A preamfi
    Eklenti(ler) gönderen levrek » 07 Ekm 2012, 14:49
    7 Cevaplar