Multisim12 ile preamfi hazırlama

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Multisim12 ile preamfi hazırlama

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Şub 2016, 11:42

İşleri mi ? O nasıl oluyor ? A - Class'larda ( Transistörü - Entegreyi ) tek olarak çalıştırmakta aslında düzeneğe göre A class ama tabiki sürülme vede dizayn olarak bunlar farklılık gösterir.... A Class'larda tabiki Bias ayarı oldukça yüksektir.....Preamplifkatör'lerde ben ( q1 , v2 ) - Q1 , V1 için regüle yapılmış..... Ancak bu uygulama gürültü seviyesinin vede beslemede sarkan parazitin izalasyonu için yapılmış. Bu uygulamaya Srpp deniliyor. ( Shont Regulated push pull ) Preamptaki uygulama böyle olunca A sınıfı yükselteç oluyor bana göre.......E tabiki sonuç çok temiz bir ses. Böyle çalışmalarımda var tabiki. Bir Fet'i böyle çalıştırıp Gitar Enstrümanı yapmıştım çok yüksek empedansta vede , çok doygun tınıları almıştım. 30 volt ile çalışan bir Fet devresi.
Eklentiler
preamps-f3.gif
preamps-f3.gif (6.67 KiB) 566 defa görüntülendi
120SV.png
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen chf » 06 Şub 2016, 14:02

Bakalım SRPP preamfide neler oluyor imiş; çektiğim videoda...:)

https://www.youtube.com/watch?v=B8Bqzj45HVw
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen chf » 06 Şub 2016, 16:11

Üstteki Genelec 1036A ; alttaki Genelec 1038B :) Yeni hedefimiz böyle birşey :)
Eklentiler
1036.jpg
GLC-1038B-5.jpg
En son chf tarafından, 03 Mar 2017, 11:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Şub 2016, 16:32

chf yazdı:Bakalım SRPP preamfide neler oluyor imiş; çektiğim videoda...:)

https://www.youtube.com/watch?v=B8Bqzj45HVw

Seyrettim adamım, diğer mesajında bahsetmiştin :D
Bir pre amplide neler olduğunu bu şekilde tam anlayabiliyorsanız bravo doğrusu.
Ben o videoda bir yükseltecin gerilim kazancı unsurlarını gözlemledim.
Tabii ki gözardı edilen bazı faktörler de vardır.
Gürültü faktörü,
Bozulma faktörü.
Empedans faktörleri. Giriş ve çıkış.
Akım kazancı faktörü.
Bir de bunları tasarım içi etkileri (baskı devre) inceleyebilirsen cenıfır olacaktır.
ÖNERİ:
Besleme gerilimi similasyonda SAF DC olarak uygulanmıştır. Besleme gerilimine 100mV civarı bir AC 100Hz bileşenler bindirip devrenin HUM gürültüsünü ölçmeyi deneyebilirsin. Tabiiki grounding esasları mecburi gözardı edilecek :D

chf yazdı:Vayyyyyyy ;Üstteki Genelec 1036A yaklaşık bir ev fiyatı; alttaki Genelec 1038B 47000 TL :)

Sen onlara bulaşma adamım.
Onlar her halukarda seni döverler :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen chf » 06 Şub 2016, 16:46

Onursal hoca zaaten biz bu forumda tasarım içi etkiliyoruz birbirimizi...Bulaşma konusuna gelince, adamların elindeki 100 yıllık(örnek olarak)teknoloji üretimine kafa tutmayacağız herhalde..Ama buna benzer ve daha değişik tasarımlar yapılabilir.... :)
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Şub 2016, 17:29

chf yazdı:Onursal hoca zaaten biz bu forumda tasarım içi etkiliyoruz birbirimizi...Bulaşma konusuna gelince, adamların elindeki 100 yıllık(örnek olarak)teknoloji üretimine kafa tutmayacağız herhalde..Ama buna benzer ve daha değişik tasarımlar yapılabilir.... :)

Elbette.
Ama bazı teknikleri gözardı ederek birşeyler yapmaya çalışırsak hiçbirşey elde edemeyiz.
Yıllar önce benim bir savaşım olmuştu.
İşyerinde kullandığımız referans monitörünün fiyatı uçuk idi.
Ben de bu monitörün özelliklerinde aynı ebatlarda hoparlör yapmaya giriştim.

6301n_front-1500.jpg
Önden görünüş.

Hoparlörün gerçek boyutlarını yansıtabilmesi açısından bir resim daha.
fostex.jpg

Hoparlörün boyutundan anlaşılacağı üzere sadece 8-10cm lik bir çapı bulunmaktadır.

Yaklaşık 50 adet aynı ebatta hoparlör ile yapmış olduğum testlerde hoparlörün bass karakteristiğine yaklaşamadım bile.
Tüm incelikler tek tek incelendi. Kabin yapımından tut ta kabin malzemelerine varıncaya kadar her türlü detaylar kıyaslandı veya aynı kabin içinde test alındı.
Sonuç başarısız olunca büyük olsun bari diyerek daha büyük hoparlörlere başvuruldu.
En nihayetinde Westra 20cm lik hoparlörlerle benzer karakteristiği elde edince büyük bir yenilgi ile şavaşı terketmiştim.
Bu kadar küçük ebatta bu bass karakteristiğine ulaşabilmek bir yana 16cm lik bazı hoparlörlerle ve daha büyük kabinlerle aynı karakteristiğe yaklaşamadım bile.
Aklıma Amatör arkadaşım geldi. Acaba o hala elindeki hoparlörlere yaklaşmaya çalışıyor mu ?
Chf.
Eğer bu fostex hoparlörlerden bir çift temin edip sendeki referans monitörlerle karşılaştırman mümkün olursa bir denemeni tavsiye ederim. Ya da hiç etmem :D
Çünkü elindeki kabinleri atabilirsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen chf » 06 Şub 2016, 17:40

Onursal hoca etraf heye-canlanmaya başladı dur :) Ben alttaki fostexleri dinledim zaaten.. Ama emin olabilirsinki yaptığım kabinleri atmayacağım :D
Eklentiler
6301.jpg
Fostex.jpg
pm1_mk2-0f5099f8a630991639e733cb5a6c926e.jpg
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Şub 2016, 18:08

chf yazdı:Onursal hoca etraf heye-canlanmaya başladı dur :) Ben alttaki fostexleri dinledim zaaten.. Ama emin olabilirsinki yaptığım kabinleri atmayacağım :D

Hemen heyecanlanma :D
MK II serisini ben dinlemedim, ama FOSTEX FOSTEX'tir.
Her iki kabinin yanyana gelmesi halindeki farkları hayal edebiliyorum. Belki yanılıyorumdur ama sizlerin de vermiş olduğu değerlere göre 60Hz ten sonra bir sönümlenme oluyorsa 40Hz ile 60Hz arasındaki fark anında anlaşılacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 06 Şub 2016, 22:59

Basslardaki yeterli derinliği sağlayamayınca,sahnede de yeterli derinlik sağlanamıyor maalesef.
Bendeki hazır kabinlerde nasıl bir bass ve nasıl bir mid kullanmışlar ise,alt frekansları bu kadar hassas ve aynı zamanda bu kadar keskin ve temiz mid bölgesi elde edebilmek için sanırım özel sürücüler gerekli.
Onursal Bey,işin peşini bırakmış değilim :) ancak günlük işlerden hiç vakit ayıramıyorum kabin olayına.Henüz pes etmiş değilim :)

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen birgitay » 06 Şub 2016, 23:00

Siz konuyu 47000 Tllik Hoparlöre getirmişsiniz ohoo. Banada bir tane 40 yılın başı İnter M 20,5 geldi tamire Power Amplifkatör onunla uğraşıyorum. Leş gibi ağır hemde , fena kurcalanmış haşat olmuş :D Şöyle inceledim olacak gibi değil :D Her malzeme değişmiş , kanallar kopuk ohoo :D Kapatacam yada yeni kart dizecem kendi çalışmalarımdan .... Bu arada iyi çalışma olmuş . Fet'li Simülasyon .... 300Mv'ta hiç bir bozulma olmuyor. Vede çok düşük frekanslara kadar iniyor.... Birde sesini dinleyin .... Tabi Enstrüman'larda. Ama şuada anlaşalım.... Fet'li devre'yi her yerde kullanamazsınız. Mosfet'li devreyide. Empedans olayına Onursal abi ile bayağı bir fikir yürütmüştük hatırlıyorsa tabiki..... E tabiki , girişine mutlaka Trafo kullanmak gerekli....
Eklentiler
IMG_20100101_113911.jpg
IMG_20100101_113905.jpg
IMG_20100101_113859.jpg
IMG_20100101_113840.jpg
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Class A preamfi
    Eklenti(ler) gönderen levrek » 07 Ekm 2012, 14:49