Öncelikle merhaba, hoparlörlerin değerini nasıl öğrenirim.

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen jokertr » 05 Oca 2008, 17:55

Ersoy bey ilgilenmez olurmuyum. Ev biraz küçük olduğu için hanımla biraz kapışıyoruz. :) Daha az yer kaplıyacak tipte yapabilmek için benimde aklıma boru gelmişti ancak ben şu büyük kumaş veya kağıt topların sarıldığı rulolardan yapabilirim diye aklıma gelmişti ancak o boyutta temini malesef biraz güç.

Bu arada porta çeşitli pimaş denemeleri yaptığımda bas ses tamamen ortadan kalkıyor !!! nasıl olduğunu bende anlamadım.
Kutu söylediğiniz kadar rezonans yapmıyor çünkü plastiği biraz değişik yumuşak gibi ancak oldukça sert keserken bir hayli zorlandım.Bende önce rezonans sayesinde bu böyle bir ses alıyorum sandım ancak daha üst frekans baslarda gayet net ve sakız gibi uzamadan duyuluyor.

Aslına bakarsınız bu işi bose çözmüş. İyi bir sürücü ve muhteşem bir akustik dizayn.
İnsanoğlu Ay'ın hep bir yüzünü görür.
jokertr
Yeni Üye

Tüp

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Oca 2008, 19:55

Vallahi Ersoy'da böyle bir tarif varsa kaçırmayın derim.

Bundan 10 sene kadar önce yakın bir arkadaşım Dantax Tube isimli ödüllü bir çift hoparlör almıştı. Görünen 25 cm kadarlık iki tane gri renkli pimaş boru idi, uçları kesilmiş felan. Şimdilerde ev sinemasına dönüştürmüşler ve beyazlatmışlar.

İnanılmaz sesleri vardı, baslara inanamamıştım doğrusu. Evli ve iki çocuklu arkadaşımın evinin salonunda duru halen, çok az yer kapladığı için hanımı itiraz etmemişti :)

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen jokertr » 26 Oca 2008, 21:41

Ersoy Bey vericeğiniz tarifi beklemekteyim...!
Kullanıcağım sürücüler 18cm'lik.Ancak boruyu 18cm çapındamı almalıyım yoksa biraz daha büyük alımp içine başka bir aparatla mı oturtmalıyım? bazı soru işaretleri var kafamda.
Birde önyükselteç ve ton kontrol devresi hayalim var onu diğer forum başlığı altında konuşuruz.
Saygılar.
İnsanoğlu Ay'ın hep bir yüzünü görür.
jokertr
Yeni Üye

Önceki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Bing [Bot], Google [Bot] ve 0 misafir