kabin tasarımı ( yorum isterim)

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: kabin tasarımı ( yorum isterim)

Okunmamış iletigönderen saban52 » 21 Nis 2011, 02:02

tesekkurler hazar hocam..
saban52
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul
Meslek: Haberleşme & Radar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Nis 2011, 09:58

Sorun yok.

Bu tür kabinin yapımında öncelikle bir "amaç" konulmalıdır. Çünkü kabin tasarımı bir denge işidir, bazı şeyleri öne çıkarırken bazılarından feragat etmek durumunda kalırsınız.

Burada amacın iki tane bant geçiren tip bas kabini yapılmaya çalışıldığını görüyorum. Memlekette hoparlör bulmanın zorluklarından ötürü de araba hoparlörleri kullanılması da pek sorun değil.
Araba hoparlörlerinin HiFi uygulamalarına göre en büyük sorunu, kulağın hassas olduğu frekans bandında az akımla yüksek ses basıncı üretecek şekilde tasarlanmaları ve normal ev düzeninde bunun sesin doğallığına olumsuz yönde etki etmeleridir. Bas sesler için de bum bum bir davul sesi ya da tekno tarzı elektronik baslar alırsınız, ama bir kontrabasın doğal tınısını alamayabilirsiniz.

Bunlar genel sorunlar, sizin kabininiz güzel olmuş, ancak eksik. Bu kadar kuvvetli baslar kullanınca iç duvarların titreşmesini önlemek gerekir. Bu yüzden köşelere ve yan duvarlara kirişler koymak, kimi yerlerde iç sütunlarla karşılıklı duvarların titreşmesi önlenmelidir. Hoparlörün bağlantıları de aslında daha kalın mdf'ye yapılmalıdır, örneğin 24mm veya 8+18mm gibi.

Port tasarımını da yaptığınızı tahmin ediyorum, bu tasarım kabin hacmi, kabinin titreşim oranı ve port ölçü ve konumlamasına oldukça hassastır. Ancak verimlilik açısından iyidir ki arabanın zavallı akü sistemini yormasın.

Ön panelde temel prensip mid ve tizleri mümkün olduğunca birbirine yakın ve oturunca kulak hizasına gelecek şekilde konumlandırmaktır. Mıknatısları aynı düşey düzlemde olacak şekilde ön panel eğimli tasarlanabilir ama marangozluk zorlaşır. Onun yerine filtrede faz farkı giderilmelidir. Nasıl bir filtre tasarımınız var bilemiyorum, büyük bir olasılıkla aktif olacak gibi görünüyor.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen saban52 » 21 Nis 2011, 12:34

Gökhan hocam. kabin duvarlarını 30mm lik elyaflar ile kapladım tamammen. kabin titresiminide göz onune aldıgım için içeriden duvardan duvara kiriş koydum ve kirişide elyafladım. port tasarımı var evet karakoyden zamanında aldıgım 2 adet 9,5 cm genıslık 17 cm derinlik de portlar koydum. oto sub larını secme nedenim jbllerin bu modelleri hosuma gitmekle beraber ürettiği sesler mükemmel + 2 ohm da çalıstırabiliyorum. grand zeronun 2 kanal bas anfisi ile sürüyorum. kabin üzerine internetten aldıgım 20 cm lık 2 adet kagıt yüzeyli hoparlörler ve sesleri cok güzel kulak yormuyor ve kulak içerisinde olumsuz sesler olusturmuyor. tiz için ise japon malı 2 adet tiz kullanıyorum. subwooferlere filtre girmedim cünkü anfi üzerinde crossiver filtre mevcut. mıd takımları ve tizler için ise ayrı bi terminal cıkarttım. bunuda Hi-fi technics ev anfisine sürdüm anfinin üzerinde 2 adet bas cıkısı 2 adet ses 2 adet surround ve 2 adet twiter için ses cıkısları var kabindekı mıdrange ve twitırlarıda bu anfiye sürdüm. susbwooferler biri alta bakıyor altta ayak var onu acık diğeri yukarıya bakıyor üst kapagıda sağdan soldan onden arkadan 40mm lik kenarlarda bosluk kalacak sekılde kestirdim ortasını cıkarttım ve güzel bir kumasla üstü kapadım. sonuc ise gercekden araba kabinlerinkinden daha yüksek bir ses aldım. en güzel tarafı ise odanın her yerinde aynı sesi alabiliyor olmam :)
saban52
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Nis 2011, 15:06

saban52 yazdı:Gökhan hocam. kabin duvarlarını 30mm lik elyaflar ile kapladım tamammen. kabin titresiminide göz onune aldıgım için içeriden duvardan duvara kiriş koydum ve kirişide elyafladım.

Elyaf yüksek frekanslar içindir, asıl basların yarattığı titreşimler için kiriş ve destekler kullanmak gerekir.

saban52 yazdı:port tasarımı var evet karakoyden zamanında aldıgım 2 adet 9,5 cm genıslık 17 cm derinlik de portlar koydum.

Hesaplanmış değerler ise gayet güzel.

saban52 yazdı:oto sub larını secme nedenim jbllerin bu modelleri hosuma gitmekle beraber ürettiği sesler mükemmel + 2 ohm da çalıstırabiliyorum. grand zeronun 2 kanal bas anfisi ile sürüyorum.

JBL'leri ben de severim, sürmek de kolay, daha önceden bahsettiğim sorunları saymazsak. Odyofil kategorisine girme derdimiz yoksa sonuca mğkemmel bile diyebiliriz.

saban52 yazdı:kabin üzerine internetten aldıgım 20 cm lık 2 adet kagıt yüzeyli hoparlörler ve sesleri cok güzel kulak yormuyor ve kulak içerisinde olumsuz sesler olusturmuyor. tiz için ise japon malı 2 adet tiz kullanıyorum. subwooferlere filtre girmedim cünkü anfi üzerinde crossiver filtre mevcut. mıd takımları ve tizler için ise ayrı bi terminal cıkarttım. bunuda Hi-fi technics ev anfisine sürdüm anfinin üzerinde 2 adet bas cıkısı 2 adet ses 2 adet surround ve 2 adet twiter için ses cıkısları var kabindekı mıdrange ve twitırlarıda bu anfiye sürdüm.

Ev sineması amfisinden sistem, olabilir.

saban52 yazdı:susbwooferler biri alta bakıyor altta ayak var onu acık diğeri yukarıya bakıyor üst kapagıda sağdan soldan onden arkadan 40mm lik kenarlarda bosluk kalacak sekılde kestirdim ortasını cıkarttım ve güzel bir kumasla üstü kapadım.

Bence güzel olmuş, yeterki sallanmasın :)

saban52 yazdı:sonuc ise gercekden araba kabinlerinkinden daha yüksek bir ses aldım. en güzel tarafı ise odanın her yerinde aynı sesi alabiliyor olmam :)

Basların dağılımı kesin daha iyi olacaktır.

Keyfini çıkarın:)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen saban52 » 21 Nis 2011, 16:38

Saolun hocam. yardımı olan tüm diy forum ailesine minnettar kalacagım :)

İstanbul pendik mevkinde bulunan diy ciler varsa ses dinletme imkanım vardır.
gökhan hocam bu arada bose high-end anfi mevcut ev anfisi. bosenın kendi hoparlörlerine sürdüm müthiş bir ses cılgınlıgı ortaya cıkdı ama anlamadıgım birsey var saat lerce dinlıyorum fakat bas agrısı asla yasamadım ?
saban52
DIY Audio Takipçisi

Önceki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Ses sistemim için yorum ve tavsiyelerinizi istiyorum
    Eklenti(ler) gönderen fault » 12 Eyl 2015, 23:23