Gitar Anfisi Yapımında Yardım

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Gitar Anfisi Yapımında Yardım

Okunmamış iletigönderen rotring » 04 Nisan 2008, 14:05

Arkadaşlar başka bir foruma sordum ancak yardımcı olabilen kimse çıkmadı o nedenle burayada yazıyorum. Umarım bilen birileri çıkar.

Arkadaşlar profesyönel olarak bir anfi yapıyorum ama takıldığım yerler var.

Anfimde Presence/Contour ayarınında olmasını istiyorum. Nasıl bir devredir ve devrede bağlantı şeklinide biliyorsanız çok yardımcı olmuş olursunuz.
Başka bir forumda bazı ekolayzer ayarları ile Satriani tonuna çok yaklaşıldığı yazıyor. O nedenle ilgimi çekti.

Bir başka sorum ise anfilerde bulunan Clean ve Drive tonları ile ilgili.
Clean tonu ile Drive tonu arasında ne fark var? Drive tonu, clean'ın üstüne mini bir overdrive devresi yardımı ile çıkış alınması anlamına mı geliyor?
Aynı şekilde distorsiyon kanalı da bu mantıklamı çalışıyor?
Bunlarla beraber crunch'ında ne gibi bir farkı var açıklarsanız sevinirim.
Ben anfiyi tek kanal olarak düşünüyorum.
Eğer sadece küçük bir overdrive yada distorsiyon devresi ile ses alınıyorsa tek kanal olarak sistemi toplayıp, pedallar yardımıyla (SansAmp GT2) overdrive/distorsiyonlu bir ses almak istiyorum.

Anfide 10 band ekolayzer'da olacak. Onun pcb'side yakında bitiyor.

Anfide şunlar olacak :

10 Band Ekolayzer Ayarları
Presence/Contour Ayarı (Anfide devreye nasıl bağlandığını ve nasıl bir devre olduğunu bulamadım. Bilen varsa çok iyi olur. Yoksa kullanamayacağım.)
Gain Ayarı
Ses Ayarı

Anfide bunları düşünüyorum. Daha iyi birşey olması için başka ne gibi eklemeler yaparsam daha iyi bir anfi çıkar?
Depth ve Bright gibi...
Yada bunlar yeterli mi?
Pedalları ayrı bir kutuya koymayı düşünüyorum. O nedenle efektlerle ilgili birşey düşünmüyorum.

Şimdiden teşekkürler.
rotring
Yeni Üye
 
İleti: 20
Kayıt: 14 Şubat 2008, 02:20
Konum: istanbul


Okunmamış iletigönderen sercii » 04 Nisan 2008, 20:56

kardesım bende yıllardan berı gıtar anfısı yaptım bozdum ama sonunda gercek bır gıtar anfısı yaptım ve onu kullanıyorum lambalı bır anfı bu anfıyı once nerede kullanacaksın bu kadar ton secenegeını neden ıstıyorsun?? clean ton gıtarı olagan sesıdır drıve ıse lambalılarda asırı surulmus lambaların sesı bozmasıdır entegre ve dıyotlarda ıse kırpıcı devreler ortaya cıkar genelde entegre drıverlerde kalıte olanlarda germanyum dıyot kullanılır bunun sebebı yumusak kırpma yapmak ıcındır artı gıtar elektronıgınde dıstorsıyon muzıgın aslıdır yanı sestekı bozulmadan muzık elde edılır bunun ıcın bu bozulmanın yanı hatanın bıle kalıtelı olması gerekır eger evde kullanacaksan abartma derım hem sansamp baya ıyıdır...sadece anfı degıl hoparlorlerını unutma;)
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi
 
İleti: 76
Kayıt: 09 Nisan 2007, 18:42
Konum: karabük
İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Okunmamış iletigönderen rotring » 04 Nisan 2008, 21:12

Anfiyi evde çalmak için istiyorum. Ev için fazla güçlü bir anfi olucak ama benim için önemli olan sesin kalitesi.
Lambalı olarak yapma imkanım yok. Çünkü anfi için gerekli tüm malzemeleri almış bulundum. Bu saaten sonra lamlalı bir anfiye dönemiyorum.

Elektronik bir anfide (lambasız entegreli anfiler) drive tonu ile overdrive pedalının çıkışı arasında ne gibi bir fark vardır? Yani anfi clean kanalda olsa ben drive pedalı ile drive'lı bir anfinin tonunu yakalayabilirmiyim? Tam olarak sormak istediğim bu. Anfideki drive kanalı overdrive pedalının clean kanalına eklenmesimidir?

Ton seçeneğinin fazla olması benim açımdan daha iyi olucaktır. Farklı kombinasyonlarla farklı tonda ses almak isterim. Presence/Contour yada bu gibi ayarlar gerekzi derseniz bunlardan vazgeçebilirim. Bilgisayardaki simülatör programlarında hoş sesler çıkarttığı için ilgimi çekmişti.

Pedal olarak ;

boss ch-1 Chorus
boss_ac2_Acoustic Simulator
mxr_dyncomp Compresor
eh_deluxe_memoryman Delay
SansAmp GT-2 Distorsiyon
boss_ge7 Ekolayzer
mxr_Noise Gate
mxr_Flanger
MXR_Blue_Box Octaver
Boss RV-3 Combined

Pedallarını kullanmak istiyorum.

Hoparlör olarak Eminence'in 12" 120W'lık bir hoparlör kullanıcam. Buna uygun olarak birde kabin yapıyorum.
rotring
Yeni Üye
 
İleti: 20
Kayıt: 14 Şubat 2008, 02:20
Konum: istanbul

Okunmamış iletigönderen sercii » 04 Nisan 2008, 22:07

artık baslamıssın donus yok ama sunu soylemek ısterım bu pedal setup ı bır servet eger almadıysan almayı dusunuyorsan baya paran gıdecek gıbı... anfı ve pedal dakı dıstortıon tonları aynıdır sonucta dıstortıon alıyorsun mantıkları aynı yanı bu konuya bukadar takılmana gerek yok.bırde benım kafama takılan konu su?? boyle bır pedal setup ına neden efeklı bır gıtar anfısı ıstıyorsun ??? bence hı fı bır anfı yapsan daha ıyı olur derım cunku senın anfındekı ton ayarları bas tız dısındakıler bu setup ı etkıleyebılır ben yıllardan berı calıyorum ve elektronıgını de tonlarıda bılırım ama bence bu setup boyle anfı gereksız???
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi
 
İleti: 76
Kayıt: 09 Nisan 2007, 18:42
Konum: karabük
İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Okunmamış iletigönderen rotring » 04 Nisan 2008, 23:23

Pedal setup'ı söylediğin gibi çok para tutuyor. Yaklaşık 1750YTL gibi bir fiyat çıkıyor ama ben bunları satın almayıp kendim yapmak istiyorum. Veridğim pedalların bazılarının pcb'si bazılarınında şeması var. Dolayısıyla bana çok daha ucuza gelicek. Tüm bu pedallarıda tek bir pcb'de bir kutu içine koyup kullanıcam. Kutunun arka kısmından pedallar arasında bağlantı yapıcam. Eğer başka pedal kullanırsam bu bağlantıların arasına pedal ekleyebilicem.

Efektli anfi istememdeki neden piyasada bu tip anfilerin daha yaygın olarak kullanılması. Simülatör'de pek fark edilemeyebiliyor ama gerçekte fark olabilir diye düşünmüştüm. Madem gerek yok bunları atlayabilirim.

Bu anfiyi yapmadan önce Marshall TSL100 düşünüyordum ancak çıkış trafosu sorun oldu bende elektronik bir çözüme yöneldim. Artık bir sontraki anfi çalışmamda onu yapmayı düşünüyorum.
rotring
Yeni Üye
 
İleti: 20
Kayıt: 14 Şubat 2008, 02:20
Konum: istanbul

Okunmamış iletigönderen sercii » 04 Nisan 2008, 23:58

cok pedal anfı yaptım fabrıkasyon cıhazlarla emın ol yaptıgın pedallar arasında fark olacaktır tsl100 bence ucuk bır model neden boyle zor seylerı secıyorsun anlayamadım barı yapacaksan jcm800 2204 yap 50w harıka bır anfı ve bırcok gurubun monıtor anfısıdır 1750 ytlye analog bır setup duzmek yerıne ıcınde lamba bulunduran zoom dıgıtech marka bır cok processörü cok ucuza alabılrısn zaten bu pedallardakı anfı simulasyonları hı fı bır anfıde mısal nıco ras 100w ve cıkısında emınence bır hoparlorle akıllara zarar sonuclar vereblılır bu ısı en kısa en kolay yoldan cozmenı tavsıye ederım bu pedallar ıcın harcadıgın paralar ıle yenı pedallar alabılırsın kendımden bılıyorum...anfınıde sade tutmanı tavsıye ederım hıc bır profesyonelın dıjıtal efektlı ıcınde bır dunya ton secenegı olan anfı kullandıgını ben goremedım hepsı sade anfı kullanıyorlar gerekn seylerı pedallarıyla yapıyorlar...
anfımdekı cıft gaın bana bır cok ton secenegı sunuyor crunch overdrıve clean ve bunların turevlerı yanı ıstedıgım sertlıkte ıstedıgım temızlıkte seslerı alabılıryor zaten ekolayzır kısmı marshall clone oldugu ıcın seslerde marshallvarı cıkıyor....
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi
 
İleti: 76
Kayıt: 09 Nisan 2007, 18:42
Konum: karabük
İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen rotring » 05 Nisan 2008, 00:51

1750YTL sıfır'larının fiyatı. Bende o nedenle kendim yapmak istiyorum. SansAmp GT-2 yaptım çok ucuza geldi. Tahminen tüm bu pedallar en fazla 100YTL gibi bir fiyat tutacaktır. 1750YTL tutsa zaten hiç böyle şeylerle uğraşmaz doğrudan processor alırım :D
Bir processor'ün şemasını bulabilseydim pedallar yerine onu tercih edebilirdim.
Ayrıca pedal olmasının bir avantajıda (bence) şu: Her istediğin ayara kolayca ulaşabiliyorsun. Her işi yapabillen efektör yerine bir iş yapan ama en iyi yapan bir pedal daha iyi diye düşünüyorum. Tabi sen bu konuda benden daha tecrübelisin. yanılıyorda olabilirm :D

TSL100'ü gördüm 3 kanalı olan 100W çıkışlı bir anfi. Anfinin şemaları ayrıntılı olarak bulunuyor. Yapınca en iyisinden yapalım diye bunu seçmiştim. Ancak çıkış trafosunu TR'de bulamadım. O nedenle şimdilik askıya aldım ama ileride yapmayı düşünüyorum. Anfi çokta komplike birşeye benzemiyor. Üzerinde anfi katından başka çeşitli kartları olan bir devre. Herbirini güzel bir şekilde tasarlanabilir ve yapılabilir.
rotring
Yeni Üye
 
İleti: 20
Kayıt: 14 Şubat 2008, 02:20
Konum: istanbul

Okunmamış iletigönderen sercii » 05 Nisan 2008, 13:54

zaten processor seması bulmasın onların yazılımları ve ozel entegrelerı vardır en basıtı zoom 5005 de bıle fırmanın kendı entegresı var..ama benım sana tavsıyem su tsl100 yerıne marsahallın valve state4040 rack ampı var hemde streo ıster moıno ıster stereo flangger ve delayın stereo ıse harıaka seyler yapabılrısn ayrıca cıkıslarında tda1544 mu ne vardı heryerde kolay bulacagın phılps marka entegre ucuz cozumler herzaman ıyıdır pedallarını ıyı kutulaman lazım ben marshallın ve bırcok fırmanın kullandıgı ayak anahtarlarını turkıyede goremedım ama tube town dan alabılrısın eskıden vaktımvardı bunları yapmaya ama sımdı param var vaktım yok sana kolay gelsın sıkıstıgın yerde yaz alternatıf cozumler buluruz
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi
 
İleti: 76
Kayıt: 09 Nisan 2007, 18:42
Konum: karabük
İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Cevap: Gitar Anfisi Yapımında Yardım

Okunmamış iletigönderen djmalan » 12 Ağustos 2009, 03:06

Ben prosesör yapıyorum Kendi çapımda ,fena da olmuyo,sesleri güzel kutusu biraz dandik.
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği
 
İleti: 138
Kayıt: 28 Kasım 2007, 16:23
Konum: ANKARA
İl: ANKARA


Amplifikatörler

 


  • Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron