AVR seçimi, kullanımı hakkında yardım.

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

AVR seçimi, kullanımı hakkında yardım.

Okunmamış iletigönderen redbreath » 20 Oca 2010, 11:55

Selamlar,

Küçücük salonumda Microlab marka, wooferının arkasında optik giriş olan bir hoparlör takımı kullanıyorum. Av Receiver gerektirmiyor çünkü Dolby ve DTS çözücü decoder, woofera entegre vaziyette.

Bu şekilde LCD TV nin optik çıkışından wooferın optiğine bağlantı yaparak surround ses alabiliyorum. Ses kalitesi benim için yeterli, bir apartman dairesinde, orta halli bir salonda özellikle geceleri süper bir sistem de olsa ne kadar ses açabilirsiniz zaten?

Ama güçlü/kaliteli bir ses siteminin sanırım bana bir artısı olur ki bu da ses kısıkken bile konuşma+efekt detaylarını duyabilmemdir. Her kanalı ayrı ayrı ayarlayabilirim. Oysa benim sistemimde her kanalın sesini ayrı ayrı ayarlayamadığım için ve 5 hoparlörün sesi aynı anda tek şekilde değiştirilebildiği için ( ya açıyorum ya da kısıyorum ) konuşmaları duymak için sesi açtığımda efektler ortalığı inletiyor, efektleri duymayayım desem konuşmalar da kısılıyor.

İşte sizlere danışmak istediğim konu da burada başlıyor;

Ben mevcut hoparlörlerimi aşağıdaki gibi bir bağlantı sistemine dahil edersem ( kablolar çok kaliteli değil ama masraf ve iş yükü olmasın diye mevcut kabloları kullanacağım ) bir nebze de olsa mevcut durumdan daha iyi bir ses alır hale gelebilir miyim, enazından her kanalı ayrı ayrı ayarlamam mümkün olur mu? ( Tabi AVR nin de böyle bir ayar özelliği olduğunu düşünüyoruz )

Oluşturmaya çalıştığım durum şudur;

500-600 TL civarı düşük özellikli ama HDMI çıkışlı bir AVR alıyorum.
DTS' li MKV filmlerimi depoladığım harici diskimi LCD' nin USB girişine bağlıyorum.
LCD TV' den HDMI ile AVR' ye giriyorum.
AVR' den optik ile wooferıma çıkış alıyorum. 5 hoparlör yine wooferın arkasına bağlı, AVR' ye değil. ( yoksa woofer dahil tüm hoparlörleri AVR' ye mi bağlasam?)

DTS li MKV' yi başlatıyorum. MKV' deki DTS' i LCD çözemiyor ( desteği yok ) ama HDMI ile bağlı olan AVR çözüyor ve hoparlöre iletiyor. gece de seyretsem her kanalı ayrı ayrı ayarlayabiliyorum, konuşmaları rahat duyarak efektleri bir nebze kısabiliyorum.

(LCD bir ses kaynağı değil burada biliyorum, kaynak harici disk ve bunu AVR' ye direkt bağlamak daha iyi olur ama harici diskin bağlantı seçenekleri buna izin vermiyor.)

Burada yanlış olan birşey var mıdır, öneriniz nedir? :oops:

Biraz karışık gibi oldu, yardımlarınız için teşekkür ederim.
redbreath
Yeni Üye

İl: adana
Meslek: bankacı

Ynt: AVR seçimi, kullanımı hakkında yardım.

Okunmamış iletigönderen Hazar » 20 Oca 2010, 14:41

Merhabalar.

Öncelikle forum daha çok stereo ses ekipmanlarına yönelik bilgili kullanıcıları barındırdığı için sorunuza çok fazla cevap alamazsanız şaşırmayın diye başlayayım ve kendi bildiklerimi yazayım.

Sıkıntınız çok gümbürdetmeden konuşmaları duyabilmek anladığım kadarıyla. AVR kullanmıyorum ama nedir ne değildir ve menülerinde ne tarz ayarlar var az çok biliyorum. Ve hatırladığım kadarıyla center kanala boost verme imkanı sunuyorlardı. Sizin istediğiniz şey aslında basitçe bu. Center kanala atıyorum +8 boost vereceksiniz ve konuşmalar çok daha baskın olacak. Fakat, bu mantık sadece 5.1 kanal filmler izlediğinizde çalışır. Stereo kaynaklarda center'dan zaten ses gelmeyeceği için mantığımız patlar. Bu durumda da gümbürtüyü (subwoofer) kısma yoluna gidebilirsiniz.

Fakat emin olamadığım şey şu: Kaynağınız TV. TV'nin HDMI çıkışı olur mu, olursa sesleri AVR'ye iletir mi işte orasını bilmiyorum. Bu konuda destek için TV'nizin kılavuzuna ya da diğer ev sinema sistemleriyle alakalı forumlara bakmanızı önerebilirim.

Kolay gelsin.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Oca 2010, 15:06

Uygun bir AVR alırsanız sorun çözülür, önemli olan MKV formatını okuyacak bir kaynağınız olmalı, o da LCD üzerinde var sanırım. Bu durumda LCD'den AVR'ye optik giriş yaptığınız sorun çözülecektir, ayrıca her hoparlöre giden ses seviyesi de ayarlanabilecektir.

Bu durumda AVR'nin optik çıkışını kullanarak MicroLAB'e optik giriş yapabilirsiniz. DTS otomatik olarak devre dışı kalacaktır.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen redbreath » 20 Oca 2010, 15:37

hoparlör yazdı:Bu durumda AVR'nin optik çıkışını kullanarak MicroLAB'e optik giriş yapabilirsiniz. DTS otomatik olarak devre dışı kalacaktır.

Teşekkür ederim, DTS devre dışı kalacaktır derken, Microlab' ın sağladığı DTS devre dışı kalacaktır değil mi? Onun yerine AVR nin DTS decoderı devreye girecektir.
redbreath
Yeni Üye

İl: adana
Meslek: bankacı

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 Oca 2010, 11:46

Evet, öyle olması gerekir. Ancak AVR'nin optik çıkışından Microlab'e DTS'den geçmiş bilginin gönderilmesi gerekir. Böyle bir seçim yok da decode edilmemiş bilgi gidiyorsa o zaman RCA ses kabloları ile 5+1 kanalı MicroLab'e aktarmanız gerekecektir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Amplifikatörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Amfi seçimi
    1, 2gönderen zindandelen » 03 Tem 2017, 15:36
    10 Cevaplar
    2866 Gösterim